2013 թ.-ին Հայաստանից արտահանման ծավալները կավելանան 3 անգամ, կանխատեսում է Գագիկ Մինասյանը - Mediamax.am
10191 դիտում
2013 թ.-ին Հայաստանից արտահանման ծավալները կավելանան 3 անգամ, կանխատեսում է Գագիկ Մինասյանը
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը կանխատեսում է, որ 2013 թ.-ին Հայաստանից արտահանման ծավալները կավելանան 3 անգամ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Գագիկ Մինասյանն ասել է, որ այս տարում արտահանման աճի տեմպերը կրկնակի անգամ գերազանցել են ներմուծման աճի տեմպերը:
Գագիկ Մինասյանի փոխանցմամբ, 2013 թ.-ի պետական բյուջեի նախագիծը համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) բարձր աճ է նախատեսում:
Ըստ նրա, 2013 թ.-ին կգրանցվի 6.2 % ՀՆԱ-ի աճ, իսկ գնաճը կկազմի շուրջ 4 %:
«Ինչպես նախորդ տարիներին, եկող տարի եւս փորձելու ենք պահպանել մակրոտնտեսական կայունությունը»,- նկատել է Գագիկ Մինասյանը:
Նրա փոխանցմամբ, գալիք տարում տնտեսական աճը հիմնականում կապահովեն գյուղատնտեսության ու արդյունաբերության ոլորտները:
Խոսելով Հայաստանի արտաքին պարտքի մասին՝ հանձնաժողովի նախագահն ասել է, որ «տարին կավարտենք $‌ 3,8 մլրդ պարտքով»: 2013թ.-ին արտաքին պարտքը կհասնի 4 միլիարդ դոլարի՝ կազմելով ՀՆԱ-ի 37 %-ը:
«Հայաստանը մշտապես առանձնացել է արտաքին պարտքի սպասարկման ճշտապահությամբ: Պարտքի սպասարկումն առաջնահերթ խնդիր է, ուստի այդ ուղղությամբ ծախսերն ավելանալու են շուրջ 40 միլիարդ դրամով»,- ասել է Գագիկ Մինասյանը:

Armenian export volume in 2013 to grow thrice, Gagik Minasyan says - Mediamax.am
Chairman of the Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs of the Armenian National Assembly, Gagik Minasyan
Yerevan/Mediamax/. Chairman of the Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs of the Armenian National Assembly, Gagik Minasyan, forecasts that the volume of the Armenian export in 2013 will grow three times.
Speaking with the reporters in Yerevan today, Gagik Minasyan said that this year export growth rates exceeded the import growth rates two times, Mediamax reports.
Gagik Minasyan said that the draft state budget for 2013 envisages high GDP growth. According to him, in 2013 there will be 6.3% GDP growth, and the inflation will make about 4%.
“As before, next year we will try to keep the microeconomic stability,” said Gagik Minasyan.
According to him, next year the economic growth will be mainly provided by agricultural and industrial spheres.
Speaking about Armenia’s foreign debt, he said that “at the end of the year the debt will make $‌3,8bln”. In 2013, the foreign debt of the country will make $‌4bln or 37% of GDP.
“Armenia has always been very punctual in maintaining its foreign debt. It is a priority task, that’s why relevant expenditures will grow by almost AMD 40bln,” Gagik Minasyan said.