2013 թ.-ին Հայաստանից արտահանման ծավալները կավելանան 3 անգամ, կանխատեսում է Գագիկ Մինասյանը - Mediamax.am
10191 դիտում
2013 թ.-ին Հայաստանից արտահանման ծավալները կավելանան 3 անգամ, կանխատեսում է Գագիկ Մինասյանը
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը կանխատեսում է, որ 2013 թ.-ին Հայաստանից արտահանման ծավալները կավելանան 3 անգամ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Գագիկ Մինասյանն ասել է, որ այս տարում արտահանման աճի տեմպերը կրկնակի անգամ գերազանցել են ներմուծման աճի տեմպերը:
Գագիկ Մինասյանի փոխանցմամբ, 2013 թ.-ի պետական բյուջեի նախագիծը համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) բարձր աճ է նախատեսում:
Ըստ նրա, 2013 թ.-ին կգրանցվի 6.2 % ՀՆԱ-ի աճ, իսկ գնաճը կկազմի շուրջ 4 %:
«Ինչպես նախորդ տարիներին, եկող տարի եւս փորձելու ենք պահպանել մակրոտնտեսական կայունությունը»,- նկատել է Գագիկ Մինասյանը:
Նրա փոխանցմամբ, գալիք տարում տնտեսական աճը հիմնականում կապահովեն գյուղատնտեսության ու արդյունաբերության ոլորտները:
Խոսելով Հայաստանի արտաքին պարտքի մասին՝ հանձնաժողովի նախագահն ասել է, որ «տարին կավարտենք $‌ 3,8 մլրդ պարտքով»: 2013թ.-ին արտաքին պարտքը կհասնի 4 միլիարդ դոլարի՝ կազմելով ՀՆԱ-ի 37 %-ը:
«Հայաստանը մշտապես առանձնացել է արտաքին պարտքի սպասարկման ճշտապահությամբ: Պարտքի սպասարկումն առաջնահերթ խնդիր է, ուստի այդ ուղղությամբ ծախսերն ավելանալու են շուրջ 40 միլիարդ դրամով»,- ասել է Գագիկ Մինասյանը:

Обьем экспорта из Армении в 2013 году вырастет в 3 раза, прогнозирует Гагик Минасян
Ереван/Медиамакс/. Председатель комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам парламента Гагик Минасян прогнозирует, что объемы экспорта из Армении в 2013 году увеличатся в 3 раза.
Как сообщает Медиамакс, Гагик Минасян в ходе сегодняшней встречи с журналистами заявил, что в этом году темпы роста экспорта вдвое превысили темпы роста импорта.
Как заявил Гагик Минасян, проект госбюджета 2013 года предусматривает высокий рост ВВП. По его словам, в 2013 году будет зафиксирован 6.2 %-ный рост ВВП, а инфляция составит около 4 %.
«Как и ранее, в будущем году также мы постараемся сохранить микроэкономическую стабильность», - заметил Гагик Минасян.
По его словам, в будущем году экономический рост, в основном, будет обеспечен сельскохозяйственной и промышленной сферами.
Говоря о внешнем долге Армении, он сказал, что «мы закроем год с объемом долга в $ 3,8 млрд». В 2013 году внешний долг составит $ 4 млрд, или 37% от ВВП.
«Армения всегда была пунктуальной в обслуживании своего внешнего долга. Обслуживание долга является приоритетной задачей, поэтому соответствющие затраты увеличатся почти на 40 млрд драмов», - сказал Гагик Минасян.