Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանն այսօր ասել է, որ գնաճը Հայաստանում համահունչ է փոխարժեքի փոփոխությանը:
Այդ մասին նա ասել է կառավարության նիստում:
«Ուսումնասիրության նպատակով առանձնացրել ենք այն ապրանքային շուկաները, որտեղ գործունեություն են իրականացնում խոշոր ընկերությունները: Այնուհետեւ առանձնացրել ենք այն ապրանքները, որոնք սոցիալական նշանակություն ունեն՝ շաքարավազ, կարագ, ձեթ, հավի միս, հավկիթ, սուրճ, ալյուր եւ այլն:
Ուսումնասիրությունը կատարվել է նոյեմբերի սկզբից մինչեւ դեկտեմբերի 10-ն ընկած ժամանակահատվածում, երբ դրամն ԱՄՆ դոլարի համեմատ արժեզրկվել է շուրջ 13 տոկոսով՝ 411-ից հասնելով 463 դրամի: Փոխարժեքի փոփոխությունն իր ուղղակի եւ անմիջական ազդեցությունն է թողել ներմուծված ապրանքների գների վրա, որոնք սկսել են բարձրանալ նոյեմբերի 20-ից սկսած: Այնուհետեւ գնային բարձրացում է արձանագրվել նաեւ տեղական արտադրության ապրանքային շուկաներում, որոնցից հանձնաժողովի տեսադաշտում է կաթնամթերքի ոլորտը», - ասել է Արտակ Շաբոյանը:
Նա նկատել է, որ դիտարկված ապրանքատեսակների գնային փոփոխությունները տատանվում են 2-12, 13 տոկոսի միջակայքում, այն դեպքում, երբ դրամի արժեզրկումը կազմել է 13 տոկոս: «Կարելի է ասել, որ գնային փոփոխությունները համահունչ են փոխարժեքի փոփոխություններին, եւ փոխարժեքի փոփոխման վերին շեմը չեն գերազանցում», - ասել է Արտակ Շաբոյանը:

Рост цен адекватен девальвации драма, утверждает глава ГКЗК
Ереван/Медиамакс/. Председатель Государственной комиссии по защите конкуренции Армении Артак Шабоян сказал сегодня, что рост цен адекватен девальвации драма.
Об этом он сказал на заседании правительства.
«Для изучения мы отобрали те продуктовые рынки, на которых действуют крупные компании. Затем мы отделили продукты, имеющие социальное значение: сахар, масло – сливочное и растительное, курица, яйца, кофе, мука и т. д.
Исследование проводилось в период с начала ноября по 10 декабря, когда курс драма по отношению к доллару упал на 13% - с 411 до 463 драмов. Колебание курса валюты оказало прямое и непосредственное вляиние на стоимость импортированной продукции, которая начала дорожать с 20 ноября. Затем рост цен стал происходить и среди товаров местного производства, из которых в поле зрения комиссии находится молочная продукция»,- сказал Артак Шабоян.
Он заметил, что изменение цен на изученные товары произошло в размере от 2 до 12-13%, в то время как девальвация драма составила 13%. «Можно сказать, что изменения цен адекватны изменению курса и не превышают его высшего порога», - сказал Артак Шабоян.