Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանն այսօր ասել է, որ գնաճը Հայաստանում համահունչ է փոխարժեքի փոփոխությանը:
Այդ մասին նա ասել է կառավարության նիստում:
«Ուսումնասիրության նպատակով առանձնացրել ենք այն ապրանքային շուկաները, որտեղ գործունեություն են իրականացնում խոշոր ընկերությունները: Այնուհետեւ առանձնացրել ենք այն ապրանքները, որոնք սոցիալական նշանակություն ունեն՝ շաքարավազ, կարագ, ձեթ, հավի միս, հավկիթ, սուրճ, ալյուր եւ այլն:
Ուսումնասիրությունը կատարվել է նոյեմբերի սկզբից մինչեւ դեկտեմբերի 10-ն ընկած ժամանակահատվածում, երբ դրամն ԱՄՆ դոլարի համեմատ արժեզրկվել է շուրջ 13 տոկոսով՝ 411-ից հասնելով 463 դրամի: Փոխարժեքի փոփոխությունն իր ուղղակի եւ անմիջական ազդեցությունն է թողել ներմուծված ապրանքների գների վրա, որոնք սկսել են բարձրանալ նոյեմբերի 20-ից սկսած: Այնուհետեւ գնային բարձրացում է արձանագրվել նաեւ տեղական արտադրության ապրանքային շուկաներում, որոնցից հանձնաժողովի տեսադաշտում է կաթնամթերքի ոլորտը», - ասել է Արտակ Շաբոյանը:
Նա նկատել է, որ դիտարկված ապրանքատեսակների գնային փոփոխությունները տատանվում են 2-12, 13 տոկոսի միջակայքում, այն դեպքում, երբ դրամի արժեզրկումը կազմել է 13 տոկոս: «Կարելի է ասել, որ գնային փոփոխությունները համահունչ են փոխարժեքի փոփոխություններին, եւ փոխարժեքի փոփոխման վերին շեմը չեն գերազանցում», - ասել է Արտակ Շաբոյանը:

Price raise is commensurate with dram devaluation, Committee Chairman claims
Yerevan/Mediamax/. Chairman of the State Commission for the Protection of Economic Competition of Armenia Artak Shaboyan said today that the price raise in Armenia is commensurate with the currency change. He said this at the governmental session.
“To conduct a research, we chose the markets where the major companies are operating. Then we selected social goods - sugar, butter, oil, chicken, eggs, coffee, flour etc.
The research was carried out from early November through December 10 when AMD devaluated against USD by around 13% - from AMD 411 to AMD 463. The currency change directly affected the prices for the imported items which started going up from November 20. Then, local production markets also registered price increases, and the Commission particularly focuses on dairy products”, said Artak Shaboyan.
He noted that the changes in prices for the considered goods fluctuate within 2-12, 13%, while dram devaluation made 13%. “We can say that the price changes are commensurate with the currency changes and they do not surpass the upper threshold of currency changes”, said Artak Shaboyan.