Երեւան: Մեդիամաքս: Գործարար եւ բարեգործ Ռուբեն Վարդանյանն ասել է, որ «ես ստանձնում եմ շատ մեծ պարտավորություններ ու ռիսկեր, եւ այն ամենը, ինչ անում էի նախկինում, անում եմ նաեւ հիմա, միայն թե ավելի համակարգված ու նպատակային»:
Ռուբեն Վարդանյանն այդ մասին ասել է «Վեդոմոստի» թերթի հետ հարցազրույցում:
«Շատերը կարծում են, որ Վարդանյանը վաճառել է ընկերությունն ու զբաղվում է բարեգործությամբ: Դա այդպես չէ: Ես պատրաստվում եմ թե ներդրումային ծրագրերում, թե սպասարկման ոլորտում, թե բարեգործության ասպարեզում ծառայություններ մատուցել հաճախորդներին, որոնք կհամախմբվեն իմ շուրջը եւ կստանան առեւտրային օգուտներ, որակյալ ծառայություններ եւ իրենց մասնակից կզգան հետաքրքիր, վառ ու ծավալուն բարեգործական ծրագրերին»,- ասել է գործարարը:
«Ես ունեմ շատ մեծ մրցակցային առավելություն. դա լայն կապերն են: Կան մարդիկ, որոնց հետ ես ծանոթացել եմ իմ բազմակողմ գործունեության շնորհիվ, տնտեսական ֆորումների ընթացքում (օրինակ, Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի), կամ համատեղ սոցիալական ծրագրերի իրականացման միջոցով: Այն ամենը, ինչ ես անում եմ, հիմնված է գիտելիքի եւ մարդկանց գիտակցության վրա:
Մարդիկ ինձ վստահում են, քանի որ տեսնում են, որ ես ոչ միայն հավաքագրում եմ գումարներ ծրագրերի համար, այլեւ ներդրում եմ իմ սեփական գումարները: Ես ունեմ հաջող իրագործված ծրագրեր, մարդիկ տեսնում են դրանք եւ հասկանում, թե ինչպես եւ ինչ սկզբունքներով են դրանք իրականացվում. հավաքագրված բոլոր գումարները ներդրվում են ծրագրերում, ոչ մի լումա չի հատկացվում գործառնական ծախսերին, գումարները չեն գողացվում, եւ, ամենակարեւորը, գործում է կոլեգիալության սկզբունքը. ծրագրերն իմ սեփական ցանկությամբ ձեւափոխելու փորձեր չեն արվում», - նշել է գործարարը:
«Մարդիկ ինձ համար ամենագլխավոր ակտիվն են: Ինձ համար շատ կարեւոր է, թե ում հետ եմ ես առաջ շարժվում: Օրինակ, վերջերս հրաժարվեցի մասնակցել շատ լավ ներդրումային ծրագրում. հիանալի ապրանքատեսակ էր` օրգանական ըմպելիք, ընդամենը 60 կալորիա, առանց շաքարավազի: ԱՄՆ-ում այն արդեն կարելի է վաճառել: Այն հնարավորություն ունի մրցելու Coca-Cola-ի հետ: Ֆանտաստիկ նախագիծ, սակայն ինձ վստահություն չներշնչեցին այն մարդիկ, ովքեր իրականացնում էին այն, եւ այդպիսի ծրագրին մասնակցելն ինձ համար հարմարավետ չէր լինի: Հասկանում եմ, որ կարող եմ սխալվել: Միգուցե, ծրագիրը հաջողվի, եւ ես որպես ներդրող միգուցե չվաստակեմ շատ մեծ գումարներ»,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:

Ruben Vardanyan explains why he decided not to become potential Coca-Cola competitor
Yerevan/Mediamax/. Russian businessman and philanthropist Ruben Vardanyan said that he undertakes "very big responsibilities and risks and what I did earlier I do today, it’s just more systematic and integral”.
Ruben Vardanyan said this in his interview to Vedomosti newspaper.
“Many people think Vardanyan sold his company and start doing charity. That’s not true. I’m going to provide services to customers in investments projects, service and charity who would be united around me and get commercial benefits, quality services, and they will feel involved to interesting, bright and large-scale charity projects”, said the businessman.
“I have a great competitive advantage, that is -wide range of connections. There are people whom I got to know during my activities which are very diverse, through economic forums, for instance, World Economic Forum, or through implementation of joint social projects. Everything I do is based on knowledge and understanding of people.
“People trust me because they see I don’t only raise money for projects but also invest my own. I have successfully realized projects, people see them and understand how and with what principles they are implemented: all the raised funds are allocated to the project, not a single cent is wasted for operational expenses, money is not robbed and what is more important, it’s based on the principle of collegiality - no one attempts to subjugate the project”, noted the entrepreneur.
“For me, people are the most important asset. It’s critical for me with whom I work. For instance, I refused to get involved in a very good investment project recently. It was an excellent product, an organic drink containing only 60 calories, without sugar. Its sales are already permitted in the U.S. It can be a potential Coca-Cola competitor. It’s a fantastic project but I didn’t have faith in the people who do it and I won’t feel comfortable in such a project. I understand I can be mistaken. Perhaps, the project will be a great success and as an investor, I won’t earn very large amount of money”, said Ruben Vardanyan.