Հայաստանը շարունակելու է հեռահար հարվածային զինատեսակների ձեռքբերումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սերյան Օհանյանն ասել է, որ հայ-ռուսական ռազմական համագործակցության շրջանակներում Հայաստանը շարունակելու է ձեռք բերել հեռահար հարվածային գերճշգրիտ միջոցներ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր լրագրողների հետ կայացած հանդիպման ժամանակ Սեյրան Օհանյանն ասել է, որ «հեռահար եւ գերճշգրիտ հարվածային միջոցների ձեռքբերման մասով Ռուսաստանի հետ առկա պայմանավորվածություններն ուժի մեջ են»:
«Մենք 2014 թ-ին վերջնականապես ավարտին կհասցնենք այդ միջոցների ձեռքբերման գործընթացը»,- ասել է նախարարը:
Սեյրան Օհանյանի խոսքերով, Ռուսաստանի հետ ձեռք բերված նոր պայմանավորվածությունների եւ համագործակցության արդյունքում Հայաստանը բարձրացրել է տարածաշրջանում անվտանգության համակարգի ձեւավորման մակարդակը:
«Ժամանակակից համատեղելի սպառազինություն եւ ռազմական տեխնիկա, հեռահար եւ գերճշգրիտ միջոցներ գնելու ուղղությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները հնարավորություն են տալիս կատարելագործել պաշտպանական զսպման մեր մեխանիզմները»,- նկատել է Սեյրան Օհանյանը:
Նա հավելել է, որ ներկայումս աշխատանքներ են տարվում Ռուսաստանի հետ միասնական հակաօդային պաշտպանության համակարգի ստեղծման համաձայնագրի մշակման ուղղությամբ:

Армения продолжит приобретать ударное вооружение дальнего действия - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр обороны Сейран Оганян сказал, что в рамках армяно-российского военного сотрудничества Армения продолжит приобретать сверхточное ударное воооружение дальнего действия.
Как сообщает Медиамакс, сегодня на встрече с журналистами Сейран Оганян сказал, что «договоренности с Россией о приобретении сверхточного и ударного воооружения дальнего действия остаются в силе».
«В 2014г. мы окончательно завершим процесс приобретения этих средств»,- сказал министр.
По словам Сейрана Оганяна, в результате новых договоренностей и сотрудничества с Россией Армения повысила уровень системы безопасности в регионе.
«Современное взаимосовместимое вооружение и военная техника, договоренности о покупке сверхточного и ударного вооружения дальнего действия дают возможность совершенствовать наши механизмы оборонного сдерживания»,- заметил Сейран Оганян.
Он добавил, что в настоящее время с Россией ведутся работы по разработке соглашения о единой противовоздушной оборонной системе.