Հայ զինվորականները տեսչական այց են կատարել Կարս եւ Իգդիր - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպայում սովորական զինված ուժերի մասին (ԵՍԶՈւ) պայմանագրի շրջանակներում նոյեմբերի 26-ից դեկտեմբերի 3-ը ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեսչական խումբը «Հայտարարված վայրի» տեսչություն է իրականացրել Թուրքիայի Հանրապետության տարածքում:
Տեսչության են ենթարկվել Թուրքիայի 3-րդ դաշտային բանակի 9-րդ բանակային կորպուսի 14-րդ մեխանիզացված հետեւակային բրիգադը (Կարս) եւ 1-ին մոտոհրաձգային բրիգադի 5-րդ սահմանապահ գունդը (Իգդիր):
Տեսչական խումբը ճեպազրույց է անցկացրել վերոնշյալ ստորաբաժանումների հրամանատարների հետ մարտական խնդիրների, վարժանքների եւ ընդհանուր հարցերի շուրջ: Տեսչության ընթացքում ճշգրտվել են զորամասերի հայտարարված աշխարհագրական կոորդինատներն ու սխեմաները, ստուգվել են պայմանագրով սահմանափակվող տեխնիկայի եւ սպառազինության (մարտական տանկեր, մարտական զրահապատ մեքենաներ, հրետանի) քանակը եւ դրանց առկայությունը հսկողության օբյեկտներում, դիտարկվել են զորամասերի սահմանագոտիները եւ ընդհանուր տարածքները:

Armenian military servicemen pay an inspection visit to Kars and Igdir - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Within the Treaty on Conventional Armed Forces in Europe (CFE), an inspection group of the Armenian Defense Ministry paid a visit to Republic of Turkey on November 26-December 3.
14th mechanized infantry brigade of the 9th army corps of the 3rd field army of Turkey (Kars) and 5th border regiment of the 1st motorized infantry brigade were inspected,  Mediamax was informed in the press service of the Armenian Defense Ministry.
The inspection group held briefings with the commanders of the above mentioned subdivisions on the military goals, exercises and general issues. During the inspection, geographical coordinates and schemes of military units were specified, the number of equipment and arms limited under the treaty (military tanks, infantry fighting vehicles, artillery) and their presence of the researched objects as well as the general location and borders of military unites were monitored.