Հայ զինվորականները տեսչական այց են կատարել Կարս եւ Իգդիր - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպայում սովորական զինված ուժերի մասին (ԵՍԶՈւ) պայմանագրի շրջանակներում նոյեմբերի 26-ից դեկտեմբերի 3-ը ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեսչական խումբը «Հայտարարված վայրի» տեսչություն է իրականացրել Թուրքիայի Հանրապետության տարածքում:
Տեսչության են ենթարկվել Թուրքիայի 3-րդ դաշտային բանակի 9-րդ բանակային կորպուսի 14-րդ մեխանիզացված հետեւակային բրիգադը (Կարս) եւ 1-ին մոտոհրաձգային բրիգադի 5-րդ սահմանապահ գունդը (Իգդիր):
Տեսչական խումբը ճեպազրույց է անցկացրել վերոնշյալ ստորաբաժանումների հրամանատարների հետ մարտական խնդիրների, վարժանքների եւ ընդհանուր հարցերի շուրջ: Տեսչության ընթացքում ճշգրտվել են զորամասերի հայտարարված աշխարհագրական կոորդինատներն ու սխեմաները, ստուգվել են պայմանագրով սահմանափակվող տեխնիկայի եւ սպառազինության (մարտական տանկեր, մարտական զրահապատ մեքենաներ, հրետանի) քանակը եւ դրանց առկայությունը հսկողության օբյեկտներում, դիտարկվել են զորամասերի սահմանագոտիները եւ ընդհանուր տարածքները:

Ереван/Медиамакс/. В рамках Договора об обычных вооруженных силах в Европе (ДОВСЕ) с 26 ноября по 3 декабря инспекционная группа министерства обороны Армении осуществила визит на территорию Турецкой Республики.
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе МО Армении, инспекции подверглись 14-я механизированная пехотная бригада 9-го армейского корпуса 3-й полевой армии Турции (Карс) и 5-й пограничный полк 1-й мотострелковой бригады (Игдыр).
Инспекционная группа провела брифинги с командирами вышеотмеченных подразделений относительно военных задач, учений и общих вопросов. В ходе инспекции были уточнены географические координаты и схемы воинских частей, было проверено количество техники и вооружений, ограниченных договором (боевые танки, БМП, артиллерия) и их наличие на исследуемых объектах, а также общая местность и границы воинских частей.