Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները կրակել են Սյունիքի մարզի Խոզնավար բնակավայրի ուղղությամբ:
ՀՀ ՊՆ-ից հայտնել են, որ Ադրբեջանի կրակոցներից վնասվել է գյուղի բնակելի տներից մեկի տանիքում տեղադրված արեւային ջրատաքացուցիչը:
«Ադրբեջանական կողմին կոչ ենք անում հետաքննել Խոզնավարի բնակելի տան գնդակոծման փաստը եւ հանդես գալ հրապարակային պարզաբանումներով։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի վարչապետի աշխատակազմն առաջարկել է հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի եւ/կամ այդ մասին տեղեկությունների հետաքննության Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ ստեղծել, ինչին մինչեւ օրս Ադրբեջանը չի արձագանքել»,- ասվում է ՊՆ հաղորդագրությունում։

Residential house damaged in Khoznavar by Azerbaijani fire - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Units of Azerbaijani Armed Forces opened fire in the direction of Khoznavar settlement in Syunik region.
Armenian Ministry of Defense reports that as a result of the Azerbaijani fire, a solar water heater installed on the roof of one of the residential buildings was damaged.
No casualties have been reported.
“We call on the Azerbaijani side to investigate the fact of the shelling of a residential house in Khoznavar and to provide public explanations.
To note, the Office of the Prime Minister of Armenia has proposed the establishment of a joint Armenia-Azerbaijan mechanism for investigating ceasefire violations and related reports. However, Azerbaijan has yet to respond to this initiative,” the Ministry of Defense said in a news release.