Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինը «պատմական» է անվանել ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի այցը Միացյալ Նահանգներ։
ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության հայտարարության մեջ ասվում է, որ հանդիպման մեկնարկին Պենտագոնի ղեկավարը նշել է, որ այցի նպատակն է քննարկել ԱՄՆ-ի եւ Հայաստանի միջեւ ռազմավարական հարաբերությունները, որոնց մաս է կազմում երկարամյա գործընկերությունը Հայաստանի պաշտպանության նախարարության եւ Կանզասի ազգային գվարդիայի միջեւ:
«Ձեր այցը պատմական է։ Հայաստանն իր ձեռքը մեկնել է Միացյալ Նահանգներին, եւ ես հպարտ եմ ողջունել ձեզ այսօր այստեղ»,- նշել է Օսթինը։
Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ն աջակցում է ինքնիշխան, անկախ ու բարգավաճ Հայաստանին եւ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության հաստատմանը։
«Մենք հարաբերությունները կառուցում ենք ամուր հիմքի վրա: Մեր զինծառայողները կողք կողքի ծառայել են Աֆղանստանում, եւ մենք շարունակում ենք միասին աշխատել Կոսովոյում ՆԱՏՕ-ի ուժերի կազմում: Սա մեր առաջին հանդիպումն է, եւ մեր օրակարգը հագեցած է։ Պատրաստ եմ ծանոթանալ հայկական զինված ուժերի ապագայի եւ Հարավային Կովկասում խաղաղության հեռանկարների վերաբերյալ ձեր տեսլականին»,- ասել է Պենտագոնի ղեկավարը։

Глава Пентагона назвал «историческим» визит министра обороны Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр обороны США Ллойд Остин назвал «историческим» визит министра обороны Армении Сурена Папикяна в США.
В сообщении министерства обороны США говорится, что открывая встречу, глава Пентагона отметил, что целью визита является обсуждение стратегических отношений США и Армении, частью которых является давнее партнерство между министерством обороны Армении и Национальной гвардией Канзаса.
«Ваш визит имеет историческое значение. Армения протянула руку Соединенным Штатам, и я горд прнимать вас сегодня здесь», - отметил Остин.
Он отметил, что США поддерживает суверенную, независимую и процветающую Армению и установление мира и стабильности в регионе Южного Кавказа.
«Мы строим отношения на прочном фундаменте. Наши войска служили плечом к плечу в Афганистане, и мы продолжаем работать вместе в составе сил НАТО в Косово. Это наша первая встреча, и наша повестка полна. Ожидаю услышать ваше видение будущего вооруженных сил Армении и перспектив мира на Южном Кавказе», - сказал руководитель Пентагона.