ՔԿ. ՀՀ քաղաքացիները ՌԴ-ում վարժեցվել են իշխանությունը զավթելու համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի Քննչական կոմիտեն այսօր հայտնել է, որ մի քանի Հայաստանի քաղաքացիներ եւ Լեռնային Ղարաբաղի նախկին բնակիչներ «ստեղծել են ՀՀ իշխանությունը զավթելու՝ բռնություն գործադրելու միջոցով ՀՀ կառավարության լիազորություններին տիրանալու համար պայմաններ»:
Քննչական կոմիտեի հաղորդագրության մեջ, մասնավորապես, ասված է.
«Բավարար փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ ՀՀ քաղաքացիներ Ս.Գ.-ն, Ա.Ե.-ն, Ա.Հ-ն, Ե.Ս.-ն, Ա.Ս-ն, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի նախկին բնակիչներ Ա.Մ.-ն Ա.Ս.-ն, ինքնությունները դեռևս չպարզաբանված այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, խմբի կազմում, կատարել են իշխանությունը յուրացնելու նախապատրաստություն, այն է՝ դիտավորությամբ ստեղծել են Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունը զավթելու՝ բռնություն գործադրելու և բռնություն գործադրելու սպառնալիքի միջոցով ՀՀ կառավարության լիազորություններին տիրանալու համար պայմաններ:
Մասնավորապես՝ նշված անձինք յուրաքանչյուրին ամսական շուրջ 220.000 ՌԴ ռուբլի վճարի դիմաց, Ռուսաստանի Դաշնությունում եռամսյա հավաքներ անցնելու և դրա ընթացքում նոր ծանր զինատեսակներին ծանոթանալու, դրանց կիրառման հմտություններ ուսանելու, ապա ՀՀ վերադառնալուց հետո մարտական հերթապահություն իրականացնելու, ինչպես նաև գիտելիքները այլ անձանց փոխանցելու պատրվակով, 2024 թվականի ընթացքում հավաքագրել են ՀՀ մի շարք քաղաքացիների և Լեռնային Ղարաբաղի մի շարք նախկին բնակիչների:
Հավաքագրված անձինք տարբեր խմբերով մեկնել են Ռուսաստանի Դաշնության Դոնի Ռոստով քաղաք, ապա փոխադրվել են այլ վայր, որտեղ անցել են նախնական ստուգումներ, այդ թվում՝ պոլիգրաֆ սարքի միջոցով՝ պարզելու համար նրանց անձնային հատկանիշներն ու քաղաքական հայացքները, առնչությունը ՀՀ իրավապահ մարմինների հետ: Նախնական ստուգումից հետո հանցավոր խմբի անդամները հավաքագրված անձանց տեղակայել են «Արբատ» անվանումով ռազմաբազայում, որից հետո նրանց հետ անց են կացրել շենքի ներսում մարտ վարելու պարապմունքներ։
Նրանց հայտնել են, որ վարժանքների նպատակը Հայաստանի Հանրապետություն վերադառնալն ու գործող իշխանությանը հեռացնելն է՝ հնչեցնելով այդ կերպ Հայաստանի Հանրապետությունը մաքրելու և փրկելու կոչեր:
Հավաքագրված անձանց մի մասի կողմից այդ հայտարարություններին ընդդիմանալուց և ՀՀ-ում նախապատրաստվող զինված հեղաշրջմանը մասնակցելուց հրաժարվելուց հետո Ս.Գ.-ն և Ա.Ե.-ն մեկնել են նրանց տեղակայման վայր և առաջացած դժգոհությունները վերացնելու և խմբի հանցավոր դիտավորությունը մինչև վերջ հասցնելու, հավաքագրված անձանց պատրաստումը շարունակելու նպատակով փորձել են ձևականորեն հերքել դրանք Հայաստանի Հանրապետությունում իշխանությունը զավթելու նպատակով կազմակերպվելու փաստը։ Սակայն հավաքագրված անձանց մի մասը հրաժարվել է մասնակցել վարժանքներին ու վերադարձել է Հայաստանի Հանրապետություն, իսկ Ս.Գ.-ն ու հանցավոր խմբի մյուս անդամները հանցագործությունն ավարտին չեն հասցրել իրենց կամքից անկախ հանգամանքներով:
Նշված արարքը կատարելու համար քրեական հետապնդում է հարուցվել 7 անձի նկատմամբ: Նրանցից 3-ը ձերբակալվել են, իսկ 4-ի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում:
Ձերբակալված անձանց ներկայացվել են մեղադրանքներ, միջնորդություններ են հարուցվել դատարան՝ նրանց նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ, որոնք բավարարվել են։

Investigative Committee: Armenian citizens trained in Russia to seize power - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The Investigative Committee of Armenia reported today that several Armenian citizens and former residents of Nagorno-Karabakh "created conditions for usurping the power in Armenia through the use of violence.”
The news release issued by the Investigative Committee, in particular, reads:
“Sufficient factual information has been obtained that citizens of Armenia S.G., A.E., A.H., E.S., A.S., as well as former residents of Nagorno-Karabakh A.M. and A.S., by prior agreement with other persons, whose identities have not yet been clarified, as part of a group, prepared to usurp the power, that is, they deliberately created conditions for the seizure of power in the Republic of Armenia through the use of violence and the threat of violence.
In particular, the above-mentioned persons for a reward of about 220,000 rubles per month, under the pretext of undergoing three-month training in the Russian Federation and familiarization with new types of heavy weapons, learning their use, and after returning to Armenia, conducting combat duty, and transferring knowledge to other persons, recruited a number of citizens of the Republic of Armenia and a number of former residents of Nagorno-Karabakh during 2024.
The recruited persons traveled to the Russian city of Rostov-on-Don in different groups, then were transported to another locations where they underwent a preliminary check, including a polygraph test, to determine their personal qualities and political views and connections with the law enforcement agencies of Armenia. After the preliminary check, the members of the criminal group placed the recruited persons at the Arbat military base, after which they conducted combat training with them inside the building.
They were informed that the purpose of the exercises was to return to Armenia and overthrow the current government, thus calling for cleaning and saving the Republic of Armenia.
After some of the recruits opposed these statements and refused to participate in the armed coup in the Republic of Armenia, S.G. and A.E. went to the place of their deployment to settle the issue and in order to continue their training, tried to formally deny the fact that they are trained for the purpose of seizing power in the Republic of Armenia. However, some of the recruited persons refused to participate in the training and returned to the Republic of Armenia, while S.G. and other members of the criminal group did not complete the crime due to circumstances beyond their control.
Criminal prosecution was instituted against seven persons for committing the above-mentioned act. Three of them were arrested and four were put on the wanted list.
The detainees were charged and petitions for arrest as a preventive measure against them were initiated in court, which were granted.