ՔԿ. ՀՀ քաղաքացիները ՌԴ-ում վարժեցվել են իշխանությունը զավթելու համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի Քննչական կոմիտեն այսօր հայտնել է, որ մի քանի Հայաստանի քաղաքացիներ եւ Լեռնային Ղարաբաղի նախկին բնակիչներ «ստեղծել են ՀՀ իշխանությունը զավթելու՝ բռնություն գործադրելու միջոցով ՀՀ կառավարության լիազորություններին տիրանալու համար պայմաններ»:
Քննչական կոմիտեի հաղորդագրության մեջ, մասնավորապես, ասված է.
«Բավարար փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ ՀՀ քաղաքացիներ Ս.Գ.-ն, Ա.Ե.-ն, Ա.Հ-ն, Ե.Ս.-ն, Ա.Ս-ն, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի նախկին բնակիչներ Ա.Մ.-ն Ա.Ս.-ն, ինքնությունները դեռևս չպարզաբանված այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, խմբի կազմում, կատարել են իշխանությունը յուրացնելու նախապատրաստություն, այն է՝ դիտավորությամբ ստեղծել են Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունը զավթելու՝ բռնություն գործադրելու և բռնություն գործադրելու սպառնալիքի միջոցով ՀՀ կառավարության լիազորություններին տիրանալու համար պայմաններ:
Մասնավորապես՝ նշված անձինք յուրաքանչյուրին ամսական շուրջ 220.000 ՌԴ ռուբլի վճարի դիմաց, Ռուսաստանի Դաշնությունում եռամսյա հավաքներ անցնելու և դրա ընթացքում նոր ծանր զինատեսակներին ծանոթանալու, դրանց կիրառման հմտություններ ուսանելու, ապա ՀՀ վերադառնալուց հետո մարտական հերթապահություն իրականացնելու, ինչպես նաև գիտելիքները այլ անձանց փոխանցելու պատրվակով, 2024 թվականի ընթացքում հավաքագրել են ՀՀ մի շարք քաղաքացիների և Լեռնային Ղարաբաղի մի շարք նախկին բնակիչների:
Հավաքագրված անձինք տարբեր խմբերով մեկնել են Ռուսաստանի Դաշնության Դոնի Ռոստով քաղաք, ապա փոխադրվել են այլ վայր, որտեղ անցել են նախնական ստուգումներ, այդ թվում՝ պոլիգրաֆ սարքի միջոցով՝ պարզելու համար նրանց անձնային հատկանիշներն ու քաղաքական հայացքները, առնչությունը ՀՀ իրավապահ մարմինների հետ: Նախնական ստուգումից հետո հանցավոր խմբի անդամները հավաքագրված անձանց տեղակայել են «Արբատ» անվանումով ռազմաբազայում, որից հետո նրանց հետ անց են կացրել շենքի ներսում մարտ վարելու պարապմունքներ։
Նրանց հայտնել են, որ վարժանքների նպատակը Հայաստանի Հանրապետություն վերադառնալն ու գործող իշխանությանը հեռացնելն է՝ հնչեցնելով այդ կերպ Հայաստանի Հանրապետությունը մաքրելու և փրկելու կոչեր:
Հավաքագրված անձանց մի մասի կողմից այդ հայտարարություններին ընդդիմանալուց և ՀՀ-ում նախապատրաստվող զինված հեղաշրջմանը մասնակցելուց հրաժարվելուց հետո Ս.Գ.-ն և Ա.Ե.-ն մեկնել են նրանց տեղակայման վայր և առաջացած դժգոհությունները վերացնելու և խմբի հանցավոր դիտավորությունը մինչև վերջ հասցնելու, հավաքագրված անձանց պատրաստումը շարունակելու նպատակով փորձել են ձևականորեն հերքել դրանք Հայաստանի Հանրապետությունում իշխանությունը զավթելու նպատակով կազմակերպվելու փաստը։ Սակայն հավաքագրված անձանց մի մասը հրաժարվել է մասնակցել վարժանքներին ու վերադարձել է Հայաստանի Հանրապետություն, իսկ Ս.Գ.-ն ու հանցավոր խմբի մյուս անդամները հանցագործությունն ավարտին չեն հասցրել իրենց կամքից անկախ հանգամանքներով:
Նշված արարքը կատարելու համար քրեական հետապնդում է հարուցվել 7 անձի նկատմամբ: Նրանցից 3-ը ձերբակալվել են, իսկ 4-ի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում:
Ձերբակալված անձանց ներկայացվել են մեղադրանքներ, միջնորդություններ են հարուցվել դատարան՝ նրանց նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ, որոնք բավարարվել են։

СК: Граждане Армении обучались в России для осуществления захвата власти - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Следственный комитет Армении заявил сегодня, что несколько граждан Армении и бывших жителей Нагорного Карабаха «создали условия для захвата власти в Армении и узурпации полномочий правительства Армении путем применения насилия».
В сообщении Следственного комитета, в частности, говорится:
«Граждане Армении С.Г., А.Э., А.Х., Е.С., А.С., а также бывшие жители Нагорного Карабаха А.М. и А.С., по предварительному согласию с другими лицами, личности которых пока не установлены, в составе группы, готовились к захвату власти и сознательно создали условия для узурпации полномочий правительства Армении с примением насилия и угрозы применения насилия.
В частности, в течение 2024 года были завербованы граждане Армении и бывшие жители Нагорного Карабаха, которым выплачивалось 220 000 российских рублей в месяц для прохождения трехмесячных сборов в России, в течении которых они должны были ознакомиться с новым тяжелым вооружением, обучиться навыкам его применения под предлогом несения боевого дежурства после возвращения в Армению, а также для передачи знаний другим лицам.
Завербованные лица отдельными группами были отправлены в город Ростов-на-Дону в Российской Федерации, затем – переправлены в другое место, где прошли предварительную проверку, в том числе - на полиграфе, для выяснения их личных качеств и политических взглядов, а также взаимоотношений с правоохранительными органами Армении. После предварительной проверки члены преступной группировки разместили завербованных лиц на военной базе «Арбат», после чего проводили с ними занятия по ведению боя внутри зданий.
Им сообщили, что цель занятий - вернуться в Армению и свергнуть действующую власть.
После того, как некоторые из заевербованных выступили против этих заявлений и отказалась участвовать в готовящемся в Армении вооруженном перевороте, С.Г. и А.Е. отправились к месту дислокации с целью устранить возникшие разногласия и довести до конца преступный замысел. Чтобы продолжить подготовку, они пытались формально отрицать тот факт, что сборы организованы с целью захвата власти в Армении. Однако часть завербованных лиц отказалась от продолжения занятий и вернулась в Армению, а С.Г. и другие члены преступной группировки не довели до конца преступный замысел по независящим от них обстоятельствам.
В отношении 7 человек возбуждено уголовное преследование. Трое из них задержаны, четверо объявлены в розыск.
Задержанным предъявлены обвинения, в суд были представлены ходатайства об аресте, которые были удовлетворены.