Զինվորականների ուղերձը. «Բանակն արել է հնարավորն ու անհնարինը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն ու Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբը հանդես են եկել ուղերձով:
Ներկայացնում ենք այն ամբողջությամբ.
«Սեպտեմբերի 27-ին Արցախի դեմ սանձազերծվեց պատերազմ, որն աննախադեպ էր՝ ներգրավված ուժերի, միջոցների, սպառազինության քանակի ու տեսակի առումով։ Այն աննախադեպ էր նաեւ այն տեսանկյունից, որ մեր բանակը, փաստացի, կռվում էր ոչ միայն 10-ը միլիոնանոց Ադրբեջանի զինված ուժերի, այլեւ Թուրքիայի ռազմական անմիջական մասնակցության եւ լիարժեք ու անվերապահ քաղաքական, ռազմական ու դիվանագիտական աջակցության, ինչպես նաեւ մի քանի հազար վարձկան-ահաբեկիչների դեմ։
Մեր բանակը, այս պայմաններում, արեց հնարավորն ու անհնարինը՝ հակառակորդին դիմագրավելու համար։ Հայկական բանակի ամեն մի զինվոր, սպա ու գեներալ Հայրենիքի պաշտպանության համար արեց առավելագույնը՝ անմնացորդ նվիրվելով այդ պայքարին ու կերտելով բազմաթիվ հերոսական պատմություններ։
Այս պատերազմը մեզանից խլեց մեր լավագույն որդիներին, որոնց հիշատակը հավերժ կմնա բոլորիս սրտերում՝ որպես մեր ժամանակների իրական հերոսների։
Ձեզանից յուրաքանչյուրը պետք է վստահ լինի, որեւէ մեկի մոտ կասկածի նշույլ անգամ չպետք է լինի, որ մեր բանակն արել է հնարավորն ու անհնարինը։ Մենք եւս մեկ անգամ փաստեցինք, որ ունենք ոգով անկոտրում զինվորներ, սպաներ ու գեներալներ, որոնք պատրաստ են առանց վայրկյան անգամ մտածելու իրենց կյանքը զոհաբերել մեր սուրբ Հայրենիքի պաշտպանության համար։
Բայց ժամանակն է դադարեցնել արյունահեղությունը։ Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարությունները եկել են համաձայնության, որի բովանդակությանն արդեն ծանոթ եք։ Պատերազմը լիարժեք չի ավարտվել, եւ մարտական գործողություններն Արցախում դեռեւս շարունակվում են։
Այդուհանդերձ, մենք պաշտպանում ենք եւ պարտավոր ենք կատարել մեր երկրի ռազմաքաղաքական ղեկավարության որոշումները, որոնք կայացվել են իրադրության բազմակողմանի վերլուծության եւ գնահատականի հիման վրա։ Մենք պարտավոր ենք կանգնեցնել արյունահեղությունը։ Մենք պարտավոր ենք գտնել մեր բոլոր հերոսների մարմիններն ու նրանց, զինվորական պատվով, հողին հանձնել։
Մենք պարտավոր ենք փորձել սփոփել մեր հերոսածին մայրերի ցավն ու բուժել վիրավորների վերքերը։ Մենք պարտավոր ենք վերականգնել մեր բանակի ներուժն ու առավել ամրացնել այն՝ վերածելով գերժամանակակից ու գերմարտունակ մի բռունցքի։ Մեր անելիքները չափազանց շատ են։ Պատերազմն ավարտվում է։ Բանակն իր անելիքն արել է եւ շարունակելու է անել անմնացորդ։
Կոչ ենք անում զերծ մնալ գործողություններից, որոնք կարող են խարխլել պետականության հիմքերը եւ, դասեր քաղելով գործած հնարավոր բոլոր սխալներից, կերտել անհամեմատ ուժեղ ու մարտունակ բանակ, որին արժանի է մեր հերոսական ժողովուրդը»։

The message of the military: “The army has done the possible and the impossible” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The Armenian Ministry of Defense and the General Staff of the Armed Forces issued a statement, which particularly reads:
“A war was unleashed against Artsakh on September 27, which was unprecedented in terms of forces, means, quantity and types of armament involved. It was also unprecedented in the sense that our army was, in fact, fighting not only against the 10 million armed forces of Azerbaijan, but also against the direct military participation and full and unconditional political, military and diplomatic support of Turkey, as well as several thousand mercenary terrorists.
In these conditions, our army has done the possible and the impossible to resist the enemy. Every soldier, officer and general of the Armenian Army did his utmost to defend their Homeland, unconditionally devoting themselves to that fight and creating many heroic stories.
This war took our best sons from us, and their memory will forever remain in the hearts of all of us as real heroes of our time. Each of you must believe, and no one should have the slightest doubt that our army has done the possible and the impossible. We have proved once again that we have unbreakable soldiers, officers and generals who, without a second thought, are ready to sacrifice their lives for the defense of our holy Motherland.
But it is time to stop the bloodshed. The political leaderships of Armenia, Russia and Azerbaijan have reached an agreement, the content of which you already know. The war is fully not over and the hostilities in Artsakh are still going on.
Nevertheless, we support and are obliged to implement the decisions of our country’s military-political leadership, which were made on the basis of a comprehensive analysis and assessment of the situation. We must stop the bloodshed. We must find the bodies of all our heroes and bury them with military honor.
We must restore the potential of our army and strengthen it even more, turning it into a state-of-the-art and super-capable fist. There is too much to be done. The war is nearing its end. The army has done and will continue to do its job.
We urge to refrain from actions that can undermine the foundations of the statehood and, learning from all possible mistakes, build an incomparably strong and efficient army, which our heroic people deserve.”