Զինվորականների ուղերձը. «Բանակն արել է հնարավորն ու անհնարինը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն ու Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբը հանդես են եկել ուղերձով:
Ներկայացնում ենք այն ամբողջությամբ.
«Սեպտեմբերի 27-ին Արցախի դեմ սանձազերծվեց պատերազմ, որն աննախադեպ էր՝ ներգրավված ուժերի, միջոցների, սպառազինության քանակի ու տեսակի առումով։ Այն աննախադեպ էր նաեւ այն տեսանկյունից, որ մեր բանակը, փաստացի, կռվում էր ոչ միայն 10-ը միլիոնանոց Ադրբեջանի զինված ուժերի, այլեւ Թուրքիայի ռազմական անմիջական մասնակցության եւ լիարժեք ու անվերապահ քաղաքական, ռազմական ու դիվանագիտական աջակցության, ինչպես նաեւ մի քանի հազար վարձկան-ահաբեկիչների դեմ։
Մեր բանակը, այս պայմաններում, արեց հնարավորն ու անհնարինը՝ հակառակորդին դիմագրավելու համար։ Հայկական բանակի ամեն մի զինվոր, սպա ու գեներալ Հայրենիքի պաշտպանության համար արեց առավելագույնը՝ անմնացորդ նվիրվելով այդ պայքարին ու կերտելով բազմաթիվ հերոսական պատմություններ։
Այս պատերազմը մեզանից խլեց մեր լավագույն որդիներին, որոնց հիշատակը հավերժ կմնա բոլորիս սրտերում՝ որպես մեր ժամանակների իրական հերոսների։
Ձեզանից յուրաքանչյուրը պետք է վստահ լինի, որեւէ մեկի մոտ կասկածի նշույլ անգամ չպետք է լինի, որ մեր բանակն արել է հնարավորն ու անհնարինը։ Մենք եւս մեկ անգամ փաստեցինք, որ ունենք ոգով անկոտրում զինվորներ, սպաներ ու գեներալներ, որոնք պատրաստ են առանց վայրկյան անգամ մտածելու իրենց կյանքը զոհաբերել մեր սուրբ Հայրենիքի պաշտպանության համար։
Բայց ժամանակն է դադարեցնել արյունահեղությունը։ Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարությունները եկել են համաձայնության, որի բովանդակությանն արդեն ծանոթ եք։ Պատերազմը լիարժեք չի ավարտվել, եւ մարտական գործողություններն Արցախում դեռեւս շարունակվում են։
Այդուհանդերձ, մենք պաշտպանում ենք եւ պարտավոր ենք կատարել մեր երկրի ռազմաքաղաքական ղեկավարության որոշումները, որոնք կայացվել են իրադրության բազմակողմանի վերլուծության եւ գնահատականի հիման վրա։ Մենք պարտավոր ենք կանգնեցնել արյունահեղությունը։ Մենք պարտավոր ենք գտնել մեր բոլոր հերոսների մարմիններն ու նրանց, զինվորական պատվով, հողին հանձնել։
Մենք պարտավոր ենք փորձել սփոփել մեր հերոսածին մայրերի ցավն ու բուժել վիրավորների վերքերը։ Մենք պարտավոր ենք վերականգնել մեր բանակի ներուժն ու առավել ամրացնել այն՝ վերածելով գերժամանակակից ու գերմարտունակ մի բռունցքի։ Մեր անելիքները չափազանց շատ են։ Պատերազմն ավարտվում է։ Բանակն իր անելիքն արել է եւ շարունակելու է անել անմնացորդ։
Կոչ ենք անում զերծ մնալ գործողություններից, որոնք կարող են խարխլել պետականության հիմքերը եւ, դասեր քաղելով գործած հնարավոր բոլոր սխալներից, կերտել անհամեմատ ուժեղ ու մարտունակ բանակ, որին արժանի է մեր հերոսական ժողովուրդը»։

Обращение военных: «Армия сделала все возможное и невозможное» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министерство обороны и Генеральный штаб Вооруженных сил Армении выступили сегодня с обращением.
«27 сентября против Арцаха была развязана война, беспрецедентная по силам, средствам, количеству и типу задействованного оружия. Наша армия, по сути, боролась не только против вооруженных сил 10-миллионного Азербайджана, но и против прямого военного участия Турции и ее полной и безоговорочной политической, военной и дипломатической поддержки, а также против нескольких тысяч наемных террористов.
Наша армия в этих условиях сделала все возможное и невозможное, чтобы противостоять врагу. Каждый солдат, офицер и генерал армянской армии приложил все усилия для защиты Отечества.
Эта война отняла у нас лучших сыновей, память о которых, как о настоящих героях нашего времени, навсегда останется в наших сердцах.
Вы должны быть уверены, и ни у кого не должно быть ни малейшего сомнения в том, что наша армия сделала все возможное и невозможное. Мы еще раз доказали, что у нас есть несокрушимые солдаты, офицеры и генералы, готовые без раздумий пожертвовать своей жизнью ради защиты нашей святой Родины.
Но пора остановить кровопролитие. Политические лидеры Армении, России и Азербайджана достигли договоренности, с содержанием которых вы уже знакомы. Война еще не окончена, и боевые действия в Арцахе продолжаются.
Мы поддерживаем и обязаны выполнять решения военно-политического руководства нашей страны, которые были приняты на основе всестороннего анализа и оценки ситуации. Мы должны остановить кровопролитие. Мы должны найти тела всех наших героев и предать их земле с соответствующими воинскими почестями.
Мы должны восстановить потенциал нашей армии и еще больше укрепить ее, превратив ее в единый, суперсовременный и сверхмощный кулак. У нас слишком много дел. Война заканчивается. Армия сделала свое дело и будет делать до конца.
Мы призываем воздерживаться от действий, которые могут подорвать основы государственности, и, извлекая уроки из всех возможных ошибок, построить еще более сильную и боеспособную армию, которую заслуживает наш героический народ».