Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտգործնախարարությունն այսօր «խստորեն դատապարտել է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ զինված ագրեսիայի փորձը եւ նախազգուշացրել է, որ Ադրբեջանի սադրիչ գործողություններն ունենալու են անդառնալի ռազմաքաղաքական հետեւանքներ, որոնց ողջ պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանի ղեկավարությունը»:
«ՀՀ ՊՆ-ն արդեն հայտնել է, որ հոկտեմբերի 14-ին ադրբեջանական զինուժը թիրախավորել է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում՝ Վարդենիսի շրջանում հերթապահություն իրականացնող մարտական տեխնիկան՝ ընդամենը մերկապարանոց ենթադրությունների հիման վրա, թե, իբր, այդ տեխնիկան «պատրաստ է եղել հարվածել Ադրբեջանի խաղաղ բնակավայրերին»։
Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը ոչ միայն հրաժարվում է իրականացնել հոկտեմբերի 10-ին ՌԴ նախագահ Պուտինի նախաձեռնությամբ ՌԴ-ի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարների համատեղ հայտարարությամբ հաստատվող կրակի դադարեցումը, այլեւ Թուրքիայի բացահայտ սադրանքով ձգտում է ընդարձակել ղարաբաղյան հակամարտության աշխարհագրությունը՝ արդեն նախահարձակ լինելով եւ բացահայտ ագրեսիա իրականացնելով Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ։
Ադրբեջանական կողմի բոլոր գործողություններն արժանանալու են համարժեք պատասխանի՝ ՀՀ ԶՈՀ իրենց տրամադրության տակ եղած միջոցներով»,- ասված է ԱԳՆ հայտարարության մեջ:

«Провокационные действия Баку будут иметь необратимые последствия» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. МИД Армении сегодня «решительно осудил попытку Азербайджана осуществить вооруженную агрессию против суверенной территории Армении» и предупредил, что «провокационные действия Азербайджана будут иметь необратимые военно-политические последствия, полную ответственность за которые несет руководство Азербайджана».
«Минобороны Армении уже сообщало, что 14 октября вооруженные силы Азербайджана нанесли удар по военной технике, несущей боевое дежурство на территории Армении в Варденисском районе, исходя лишь из предположений, что «техника была готова нанести удар по населенным пунктам в Азербайджане».
Очевидно, что Азербайджан не только отказывается соблюдать режим прекращения огня, установленный совместным заявлением министров иностранных дел России, Армении и Азербайджана от 10 октября по инициативе президента России Путина, но и стремится расширить географию карабахского конфликта, начав открытую агрессию по отношению к суверенной территории Армении.
Все действия азербайджанской стороны получат пропорциональный ответ Вооруженных сил Армении, с применением всех имеющихся в ее распоряжении средств», - говорится в заявлении МИД.