Փաշինյան. Ադրբեջանի զինուժը տապալել է առաջադրանքը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ շատ դժվար է խոսել բանակցությունների եւ հատկապես` դրանց բովանդակության մասին, երբ պատերազմ է ընթանում:
Ռուսական հեռուստատեսության «60» րոպե հաղորդմանը տված հարցազրույցում վարչապետն ասել է, որ Հայաստանի պատկերացմամբ` բանակցությունները պետք է շարունակվեն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափում:
«Նախեւառաջ, Ադրբեջանը պետք է հստակ ընդունի, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծման ռազմական տարբերակ չկա: Այս պատերազմը զրոյից չի սկսել, երկար ժամանակ Ադրբեջանի ղեկավարությունը զարգացնում էր հայերի դեմ ատելության հռետորաբանությունը եւ սպառնում է, ի հեճուկս միջազգային կոչերի, հարցը լուծելու է ռազմական ճանապարհով»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետն ասել է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը տապալել են իրենց ռազմաքաղաքական ղեկավարության առաջադրանքը եւ որեւէ հաջողության չեն կարողացել հասնել ռազմաճակատում:
Նիկոլ Փաշինյանը եւս մեկ անգամ հիշեցրել եւ ընդգծել է իր դիրքորոշումը, ըստ որի ցանկացած որոշում պետք է ընդունելի լինի հակամարտության երեք կողմերի համար:
«Ցավոք, Ադրբեջանի նախագահն այնպիսի լուծում է ցանկանում, որը միայն Ադրբեջանի համար ընդունելի կլինի, ինչն անհնար է: Փոխզիջում է հարկավոր, իսկ դրա համար պետք է համապատասխան միջավայր լինի: Այդ միջավայրը կլինի, եթե Ադրբեջանը դադարեցնի նախապես պլանավորած ագրեսիան, որն, անկասկած, մանրամասնորեն պլանավորվել է Թուրքիայի զինված ուժերի հետ միասին` համատեղ զորավարժությունների ընթացքում»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Пашинян: Вооруженные силы Азербайджана провалили свою задачу - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян сказал сегодня, что в условиях войны сложно говорить о переговорах и особенно - об их содержании.
В интервью российскому ТВ премьер-министр сказал, что переговоры должны продолжаться в формате Минской группы ОБСЕ.
«Но прежде всего Азербайджан должен четко признать, что у нагорно-карабахского конфликта нет военного решения. Эта война началась не на пустом месте. В течение долгого времени руководство Азербайджана культивировало риторику ненависти по отношению к армянам и угрожало решить вопрос военным путем, вопреки международным призывам», - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр заявил, что Вооруженные силы Азербайджана провалили задачу своего военно-политического руководства и не смогли добиться успехов на поле боя.
Никол Пашинян еще раз напомнил и подчеркнул свою позицию, согласно которой любое решение должно быть приемлемым для трех сторон конфликта.
«К сожалению, президент Азербайджана хочет такого решения, которое будет приемлемо только для Азербайджана, а это невозможно. Необходим компромисс, а для этого должна быть соответствующая атмосфера. Она будет, если Азербайджан остановит агрессию, которая, несомненно, была детально спланирована вместе с турецкими военными во время недавних совместных военных учений», - сказал Никол Пашинян.