Երեւանը ԵՄ-ին հիշեցրել է Բաքվի ռազմատենչ վարքագծի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հարավային Կովկասի եւ Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի գլխավորած պատվիրակությանը:
ՊՆ հաղորդագրության համաձայն՝ Վիգեն Սարգսյանը կարեւորել է ԵՄ հավասարակշռված դիրքորոշումը ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործում եւ քաղաքական աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին, ինչը հստակ արտահայտված է Հայաստան-Եվրոպական միություն շրջանակային համաձայնագրում:
Տոյվո Կլաարն էլ ընդգծել է ԼՂ հակամարտությունը բացառապես խաղաղ բանակցային ճանապարհով լուծելու Եվրամիության դիրքորոշումը:
Անդրադառնալով վերջին օրերին Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից արված ռազմատենչ հայտարարություններին՝ Վիգեն Սարգսյանն ընդգծել է, որ այդպիսի վարքագիծը որեւէ կերպ չի նպաստում խնդրի խաղաղ կարգավորմանը:
«Նման հայտարարություններ անելու համար մեծ  իմաստություն չի պահանջվում, ճիշտ հակառակը` իմաստության բացակայությունը նպաստում է սեփական ժողովրդի համար անդառնալի հետեւանքներ ունեցող սադրանքների քարոզչությանը»,- նկատել է Վիգեն Սարգսյանը:

Yerevan/Mediamax/. Minister of Defense of Armenia Vigen Sargsyan received today the delegation of Toivo Klaar, EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia.
According to Armenian MoD, Vigen Sargsyan attached special importance to EU’s balanced stance on the settlement of NK issue, as well as the political support, provided to Co-chairs of OSCE Minsk Group, which is clearly reiterated in the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA), signed between Armenia and the European Union.
Toivo Klaar also remarked EU’s stance on the settlement of NK issue exclusively through peaceful negotiations.
Touching upon the militant statements, voiced recently by Azerbaijani military and political authorities, Vigen Sargsyan stressed that similar behavior in no way contributes to the peaceful settlement of the issue.
“Similar statements don’t require much wisdom. On the contrary, the absence of wisdom brings to provocative propaganda, which may have irreversible consequences for Azerbaijani people,” Vigen Sargsyan remarked.
The sides attached special importance to relevant response from international community to similar statements.