Երեւանը ԵՄ-ին հիշեցրել է Բաքվի ռազմատենչ վարքագծի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հարավային Կովկասի եւ Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի գլխավորած պատվիրակությանը:
ՊՆ հաղորդագրության համաձայն՝ Վիգեն Սարգսյանը կարեւորել է ԵՄ հավասարակշռված դիրքորոշումը ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործում եւ քաղաքական աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին, ինչը հստակ արտահայտված է Հայաստան-Եվրոպական միություն շրջանակային համաձայնագրում:
Տոյվո Կլաարն էլ ընդգծել է ԼՂ հակամարտությունը բացառապես խաղաղ բանակցային ճանապարհով լուծելու Եվրամիության դիրքորոշումը:
Անդրադառնալով վերջին օրերին Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից արված ռազմատենչ հայտարարություններին՝ Վիգեն Սարգսյանն ընդգծել է, որ այդպիսի վարքագիծը որեւէ կերպ չի նպաստում խնդրի խաղաղ կարգավորմանը:
«Նման հայտարարություններ անելու համար մեծ  իմաստություն չի պահանջվում, ճիշտ հակառակը` իմաստության բացակայությունը նպաստում է սեփական ժողովրդի համար անդառնալի հետեւանքներ ունեցող սադրանքների քարոզչությանը»,- նկատել է Վիգեն Սարգսյանը:

Ереван напомнил ЕС о воинственном поведении Баку - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр обороны Армении Виген Саргсян принял сегодня делегацию во главе со специальным представителем Европейского союза по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Тойво Клааром.
Согласно сообщению министерства обороны Армении, Виген Саргсян отметил важность сбалансированной позиции ЕС в вопросе урегулирования карабахского конфликта и политического содействия усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ, которая четко отражена в рамочном соглашении между Арменией и ЕС.
Тойво Клаар, в свою очередь, подтвердил позицию Евросоюза по урегулированию карабахского конфликта исключительно мирным путем в рамках переговорного процесса.
Коснувшись воинственных заявлений, озвученных на днях военно-политическим руководством Азербайджана, Виген Саргсян подчеркнул, что такое поведение никак не способствует мирному урегулированию конфликта.
«Для подобных заявлений большой мудрости не требуется, наоборот, отсутствие мудрости способствует пропаганде провокаций, имеющих необратимые последствия для собственного народа»,- отметил Виген Саргсян.