Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն ասել է, որ ԼՂ բանակցային գործընթացն այն հարթակներից է, որտեղ «համընկնում են ՀԱՊԿ-ի, ՆԱՏՕ-ի, Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի եւ ԵՄ-ի շահերը»։
«Հայաստանի ու ՆԱՏՕ-ի համագործակցության սկիզբը դրվել է 1994 թ-ին, երբ Երեւանը միացավ Դաշինքի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրին:
Մեր զինծառայողները մասնակցում են խաղաղարար գործողությունների, ինչը մեզ թույլ է տալիս ձեռք բերել անգնահատելի հմտություններ՝ մոլորակի տարբեր հատվածներում խաղաղության ապահովման գործողությունների կազմակերպման ու անցկացման հետ կապված: Բնականաբար, մենք կիսվում ենք ստացած գիտելիքներով, հմտություններով ու խաղաղարարության ժամանակակից փորձով ՀԱՊԿ-ի մեր գործընկերների հետ: Համոզված եմ, որ ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցությունը չի խանգարում հայ-ռուսական հարաբերություններին», - ասել է Վիգեն Սարգսյանը Lenta.ru-ի հետ հարցազրույցում:

Сотрудничество с НАТО не мешает армяно-российским связям, сказал Виген Саргсян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр обороны Армении Виген Саргсян сказал, что переговорный процесс вокруг карабахского конфликта «является одной из платформ, где интересы ОДКБ и НАТО, России, США и ЕС совпадают».
«Начало сотрудничества Армении с НАТО относится к 1994 году, когда Ереван присоединился к программе альянса «Партнерство во имя мира».
Наши военнослужащие участвуют в миротворческих операциях, что позволило нам обрести бесценные навыки в планировании и проведении операций по обеспечению мира в различных точках планеты. Мы, естественно, делимся полученными знаниями, навыками и опытом в сфере современного миротворчества со своими союзниками по ОДКБ. Убежден, что сотрудничество с НАТО не является помехой для армяно-российских отношений», - сказал Виген Саргсян в интервью изданию Lenta.ru.