Բաքուն նախապես չի հայտարարել վարժանքների մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանն ասել է, որ իր տարբերություն Հայաստանի, Ադրբեջանը միջազգային հանրությանը նախապես չի տեղեկացրել իր տարածքում անցկացվող զորավարժությունների մասին:
«Սպառազինությունների վերահսկման միջազգային պայմանագրերը, մասնավորապես` ԵԱՀԿ շրջանակներում, որոնց անդամակցում են Հայաստանը եւ Ադրբեջանը, նախատեսում են զորավարժությունների վերահսկման մեխանիզմներ:
Չնայած այն հանգամանքին, որ Հայաստանում անցկացվող «Շանթ» եւ սպասվող «Անքակտելի եղբայրություն» զորավարժությունները չեն գերազանցում Վիեննայի 2011թ. փաստաթղթում ամրագրված սահմանաչափերը, այնուամենայնիվ, թափանցիկության եւ փոխվստահության ապահովման նկատառումներով դրանք ԵԱՀԿ սահմանված ընթացակարգերով հայտարարվել են: Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանում անցկացվող զորավարժություններին, ապա դատելով հրապարակված թվերից, դրանք պետք է հայտարարվեին նախապես, ինչը չի արվել», - ասել է Դավիթ Տոնոյանը՝ պատասխանելով «Զինուժ» հեռուստածրագրի հարցին:
Սեպտեմբերի 7-ին Դավիթ Տոնոյանը հանդիպել է  Հայաստանում Եվրոպական Միության պատվիրակության ղեկավարի պաշտոնակատար Դիրկ Լորենցի եւ պատվիրակության քաղաքական հարցերով նորանշանակ պատասխանատու Անդրեա Խալուպովայի հետ:
Նա տեղեկացրել է սեպտեմբերի 3-ից 6-ը Հայաստանում անցկացված «Շանթ-2015» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժությունների մասին:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալը ներկայացրել է նաեւ վերջին օրերին հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին եւ ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում տիրող իրավիճակը եւ տեղի ունեցած միջադեպերի մանրամասները:
Դավիթ Տոնոյանը մտահոգություն է հայտնել հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի հաճախակիացման, մեծ տրամաչափի զինատեսակների օգտագործման կապակցությամբ:

Баку не информировал заранее о проведении учений - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Первый замминистра обороны Армении Давид Тоноян сказал, что в отличие от Армении, Азербайджан не известил заранее международное сообщество о проведении военных учений на своей территории.
«Международные соглашения о контроле вооружений, в частности в рамках ОБСЕ, к которым присоединились Армения и Азербайджан, предусматривают механизмы контроля за военными учениями.
Несмотря на то, что состоявшиеся в Армении учения «Шант» и предстоящие учения «Нерушимое братство» не превосходят установленные Венским документом от 2011 г. масштабы, тем не менее, в целях обеспечения прозрачности и доверия, они были заявлены в принятом в ОБСЕ порядке. Что касается учений, проводимых в Азербайджане, то, судя по опубликованным цифрам, они должны были быть заявлены заранее, чего сделано не было», - сказал Давид Тоноян, отвечая на вопрос телепрограммы «Зинуж».
7 сентября Давид Тоноян встретился с исполняющим обязанности главы делегации Европейского Союза в Армении Дирком Лоренцом.
Замминистра рассказал о прошедших в Армении с 3 по 6 сентября стратегических командно-штабных учениях «Шант-2015».
Первый заместитель министра обороны Армении представил также ситуацию на армяно-азербайджанской границе и на линии соприкосновения Карабаха и Азербайджана, а также детали имевших место инцидентов.
Давид Тоноян выразил обеспокоенность учащением случаев нарушения режима прекращения огня и применением Азербайджана крупнокалиберного оружия .