Բաքուն նախապես չի հայտարարել վարժանքների մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանն ասել է, որ իր տարբերություն Հայաստանի, Ադրբեջանը միջազգային հանրությանը նախապես չի տեղեկացրել իր տարածքում անցկացվող զորավարժությունների մասին:
«Սպառազինությունների վերահսկման միջազգային պայմանագրերը, մասնավորապես` ԵԱՀԿ շրջանակներում, որոնց անդամակցում են Հայաստանը եւ Ադրբեջանը, նախատեսում են զորավարժությունների վերահսկման մեխանիզմներ:
Չնայած այն հանգամանքին, որ Հայաստանում անցկացվող «Շանթ» եւ սպասվող «Անքակտելի եղբայրություն» զորավարժությունները չեն գերազանցում Վիեննայի 2011թ. փաստաթղթում ամրագրված սահմանաչափերը, այնուամենայնիվ, թափանցիկության եւ փոխվստահության ապահովման նկատառումներով դրանք ԵԱՀԿ սահմանված ընթացակարգերով հայտարարվել են: Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանում անցկացվող զորավարժություններին, ապա դատելով հրապարակված թվերից, դրանք պետք է հայտարարվեին նախապես, ինչը չի արվել», - ասել է Դավիթ Տոնոյանը՝ պատասխանելով «Զինուժ» հեռուստածրագրի հարցին:
Սեպտեմբերի 7-ին Դավիթ Տոնոյանը հանդիպել է  Հայաստանում Եվրոպական Միության պատվիրակության ղեկավարի պաշտոնակատար Դիրկ Լորենցի եւ պատվիրակության քաղաքական հարցերով նորանշանակ պատասխանատու Անդրեա Խալուպովայի հետ:
Նա տեղեկացրել է սեպտեմբերի 3-ից 6-ը Հայաստանում անցկացված «Շանթ-2015» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժությունների մասին:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալը ներկայացրել է նաեւ վերջին օրերին հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին եւ ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում տիրող իրավիճակը եւ տեղի ունեցած միջադեպերի մանրամասները:
Դավիթ Տոնոյանը մտահոգություն է հայտնել հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի հաճախակիացման, մեծ տրամաչափի զինատեսակների օգտագործման կապակցությամբ:

Baku didn’t announce exercises in advance
Yerevan /Mediamax/. First Deputy Defense Minister of Armenia Davit Tonoyan has said that unlike Armenia, Azerbaijan hasn’t informed the international community about the exercises on their territory in advance.
“The international arms control treaties, particularly within the OSCE, that Armenia and Azerbaijan have joined, envisage mechanisms of control over exercises.
Despite the fact that “Shant” and upcoming “Indestructible Brotherhood” exercises do not exceed the standards mentioned in the Vienna Document of 2011, they have been announced in accord with the OSCE procedures to ensure transparency and mutual trust. As for the exercises conducted in Azerbaijan, judging from the published figures, they should have been announced in advance which hasn’t been done”, said Davit Tonoyan answering to the question of Zinuzh TV program.
On September 7, Davit Tonoyan met with Acting Head of EU Delegation to Armenia Dirk Lorenz and newly appointed Political Officer Andrea Chalupova.
He informed about “Shant-2015” strategic command and staff exercises held in Armenia on September 3-6.
The First Deputy Defence Minister of Armenia also detailed on the situation and incidents on Armenia-Azerbaijan state border and Karabakh-Azerbaijan contact line.
Davit Tonoyan has expressed the concern over frequency of the ceasefire violations and use of large-calibre weapons.