Մեկնարկել է «Շանթ 2015» զորավարժությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Հայաստանում մեկնարկել է «Շանթ 2015» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժությունը, որը կտեւի մինչ սեպտեմբերի 6-ը:
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանն ասել է, որ զորավարժությանը ղեկավարում է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Արծրուն Հովհաննիսյանն անդրադարձել է հակառակորդի կողմից հրադադարի ռեժիմի հետեւողական խախտմանը՝ նշելով, որ դրա արդյունքում խախտվում է նաեւ բնակչության բնականոն կեցությունը, ու վնասներ հասցվում գյուղական համայնքներին:
Ըստ ՊՆ խոսնակի՝ իրավիճակը սահմանին վերահսկելի է, եւ լայնածավալ ռազմական գործողություններ մեկնարկելու նախանշաններ չկան:
Անդրադառնալով լուրերին, թե սահմանային իրավիճակով պայմանավորված՝ Տավուշի մարզում բնակիչները տարհանվում են, ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակն ասել է, որ «Շանթ 2015» զորավարժության սցենարով մարզում ստեղծվել են տարհանման վայրեր, ուսումնական ռազմաբազա, որպեսզի հավաքի ընթացքում պարզ դառնա, թե պատերազմի ժամանակ բնակիչներին ինչպես պետք է անվտանգ տարհանել:
Պլանային բնույթի «Շանթ 2015» զորավարժությունը նպատակաուղղված է պաշտպանությանը պետության անմիջական նախապատրաստության եւ ագրեսիայի հետմղման ընթացքում պետական եւ ռազմական կառավարման մարմինների զորահավաքային նախապատրաստության, պատրաստականության բարձր աստիճանների բերման ունակության վերստուգմանը, փոխգործակցության եւ գործողությունների ներդաշնակության մակարդակի բարձրացմանը:
Հաշվի առնելով Հայաստանի շուրջ եւ մերձակա տարածքում ստեղծված ռազմաքաղաքական իրադրությունը՝ զորավարժության սցենարում առկա է մտացածին հակառակորդը եւ իրավիճակն առավելապես համապատասխանեցված է իրականությանը:

Стартовали учения «Шант-2015» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Сегодня в Армении стартовали стратегические командно-штабные учения «Шант-2015», которые продлятся до 6 сентября.
На встрече с журналистами пресс-секретарь Минобороны Армении Арцрун Ованнисян сказал, что руководит учениями президент Армении Серж Саргсян.
Арцрун Ованнисян прокомментировал продолжающиеся со стороны Азербайджана нарушения режима прекращения огня, отметив, что они нарушают также привычное течение жизни мирного населения, нанося ущерб сельским общинам.
По словам пресс-секретаря, ситуация на границе не выходит из-под контроля, и  предпосылок к началу широкомасштабных боевых действий не наблюдается.
Комментируя сообщения о том, что население Тавушского марза эвакуируется в связи с сложившейся на границе ситуацией, пресс-секретарь МО Армении сказал, что население некоторых участков марза должно быть эвакуировано согласно сценарию учений «Шант-2015». Также сценарий предполагает наличие учебной военной базы, чтобы в ходе сборов было видно, как следует обеспечить безопасную эвакуацию населения в случае войны.
Плановые учения «Шант-2015» направлены на проверку уровня мобилизационной подготовки и готовности государства к обороне,  способности государственных и военных органов управления к отражению агрессии, а также на повышение уровня их взаимодействия и слаженности действий», - говорится в сообщении.
Учитывая военно-политическую ситуацию, сложившуюся вокруг Армении и в регионе, в сценарии учений и условный противник, и ситуация максимально приближены к действительности.