Մեկնարկել է «Շանթ 2015» զորավարժությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Հայաստանում մեկնարկել է «Շանթ 2015» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժությունը, որը կտեւի մինչ սեպտեմբերի 6-ը:
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանն ասել է, որ զորավարժությանը ղեկավարում է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Արծրուն Հովհաննիսյանն անդրադարձել է հակառակորդի կողմից հրադադարի ռեժիմի հետեւողական խախտմանը՝ նշելով, որ դրա արդյունքում խախտվում է նաեւ բնակչության բնականոն կեցությունը, ու վնասներ հասցվում գյուղական համայնքներին:
Ըստ ՊՆ խոսնակի՝ իրավիճակը սահմանին վերահսկելի է, եւ լայնածավալ ռազմական գործողություններ մեկնարկելու նախանշաններ չկան:
Անդրադառնալով լուրերին, թե սահմանային իրավիճակով պայմանավորված՝ Տավուշի մարզում բնակիչները տարհանվում են, ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակն ասել է, որ «Շանթ 2015» զորավարժության սցենարով մարզում ստեղծվել են տարհանման վայրեր, ուսումնական ռազմաբազա, որպեսզի հավաքի ընթացքում պարզ դառնա, թե պատերազմի ժամանակ բնակիչներին ինչպես պետք է անվտանգ տարհանել:
Պլանային բնույթի «Շանթ 2015» զորավարժությունը նպատակաուղղված է պաշտպանությանը պետության անմիջական նախապատրաստության եւ ագրեսիայի հետմղման ընթացքում պետական եւ ռազմական կառավարման մարմինների զորահավաքային նախապատրաստության, պատրաստականության բարձր աստիճանների բերման ունակության վերստուգմանը, փոխգործակցության եւ գործողությունների ներդաշնակության մակարդակի բարձրացմանը:
Հաշվի առնելով Հայաստանի շուրջ եւ մերձակա տարածքում ստեղծված ռազմաքաղաքական իրադրությունը՝ զորավարժության սցենարում առկա է մտացածին հակառակորդը եւ իրավիճակն առավելապես համապատասխանեցված է իրականությանը:

“Shant-2015” military exercise starts
Yerevan/Mediamax/. "Shant-2015” military strategic command and staff exercise has started in Armenia. It will be held from September 3 to 6.
At the meeting with journalists spokesperson for the Armenian Defense Ministry Artsrun Hovhannisyan said that President of Armenia Serzh Sargsyan leads the exercise.
Artsrun Hovhannisyan touched upon the consistent ceasefire breach noting that it violates the life of the population and harms rural communities.
According to the spokesperson, the situation on the border is under control and there are no signs for launching large-scale military actions.
Touching on rumors that due to the situation on the border Tavush residents are being evacuated, the spokesperson said that evacuation centers, and training military base had been established by the scenario of “Shant-2015” military exercise in order to make it clear at the camp how people should be safely evacuated during war.
“Shant-2015” regular military exercise aims to recheck the immediate defense preparedness of the state, the mobilization preparedness of the state and military governing bodies when repulsing aggression and the capability to bring to high degree of readiness, and to raise the harmony of interaction and actions,” reads the press release.
Considering the military and political situation that has emerged around Armenia and in the adjacent territory, the imaginary rival of the exercise and the situation are fitted to reality to the extent possible.