Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարել է, որ պաշտոնական Երեւանը նախատեսում է ավելացնել Լիբանանում տեղակայված իր խաղաղապահ զորախմբի թվաքանակը:
Այս մասին Էդվարդ Նալբանդյանն ասել է մայիսի 26-ին՝ Բեյրութում Լիբանանի արտգործնախարար Ջեբրան Բասիլի հետ հանդիպմանը:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ հայ խաղաղապահների 32 հոգուց բաղկացած զորախումբը ՄԱԿ-ի UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon) առաքելության ներքո Լիբանան էր մեկնել 2014թ. նոյեմբերի 26-ին:
2014թ. դեկտեմբերի 4-ից Լիբանանի Շամա ռազմակայանն ամբողջությամբ գտնվում է հայ խաղաղապահների պահպանության ներքո:
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Ջեբրան Բասիլը քննարկել են նաեւ առեւտրատնտեսական համագործակցության խորացման, ԼՂ հակամարտության կարգավորման հետ կապված հարցեր:

Number of Armenian peacekeepers in Lebanon to increase - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian stated that official Yerevan is planning to increase the number of its peacekeepers deployed in Lebanon.
Edward Nalbandian stated it at the meeting with Lebanon’s FM Gebran Bassil in Beirut on May 26.
Mediamax recalls that within the framework of UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon) operation, the Armenian peacekeeping brigade comprised of 32 members left for Lebanon on November 26.
Since December 4, Shama military base in Lebanon has been entirely under the protection of Armenian peacekeepers.
Edward Nalbandian and Gebran Bassil also discussed issues related to the deepening of commercial and economic cooperation and NK conflict settlement.