Հայաստանում մեկնարկել են ԱՊՀ երկրների ՀՕՊ միասնական համակարգի ուժերի եւ միջոցների մարզումները - Mediamax.am
Հայաստանում մեկնարկել են ԱՊՀ երկրների ՀՕՊ միասնական համակարգի ուժերի եւ միջոցների մարզումները
Լուսանկարը` Հարավային ռազմական օկրուգի մամուլի ծառայություն
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում մեկնարկել են ԱՊՀ երկրների ՀՕՊ միասնական համակարգի ուժերի եւ միջոցների մարզումները, որոնց մասնակցում են Հարավային ռազմական օկրուգի ՌԴ ռազմակայանի զենիթային եւ ավիացիոն ստորաբաժանումները եւ ՀՀ Զինված ուժերը:
Ինչպես հաղորդում է Հարավային ռազմական օկրուգի մամուլի ծառայությունը, թիմային մարզումների ընթացքում մշակվում է ԱՊՀ ՀՕՊ միասնական համակարգի կառույցների փոխգործակցությունը պայմանական օդային հակառակորդների հայտնաբերման, խափանման եւ ոչնչացման, Հայաստանում տեղակայված ստորաբաժանումների ու օդային սահմանների հսկման, ինչպես նաեւ աղետի ենթարկված օդանավերին օգնություն ցուցաբերելու խնդիրներում:
Ընդհանուր առմամբ շուրջ 30 պայմանական թիրախների ոչնչացման ռազմաուսումնական խնդիրների իրագործմանն ուղղված մարզումներին մասնակցում է շուրջ 25 միավոր ավիացիոն տեխնիկա՝ ՄիԳ-29, Սու-25 կործանիչներ եւ Մի-24, Մի-8 ուղղաթիռներ, զենիթային հրթիռային ստորաբաժանումների ավելի քան 100 միավոր ռազմական հատուկ տեխնիկա, ինչպես նաեւ ավելի քան 500 զինծառայողներ:
«Թռչում ենք զույգերով եւ «օղակներով»: 2-րդ դասից գրեթե ամբողջ օդաչուական կազմը պատրաստ է վարել մանեւրային օդային մարտեր զույգերով: Բացի այդ, մանեւրային մարտերի պատրաստ է երկու «օղակ»: Մարտերը միայնակ ունակ են անցկացնել բոլոր օդաչուները»,- հայտարարել է Էրեբունի օդանավակայանում տեղակայված ռուսականավիաբազայի հրամանատար, գնդապետ Ալեքսանդր Պետրովը:

Trainings of air defense forces of CIS countries start in Armenia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Joint trainings of forces and staff of joint air defense system of CIS countries started in Armenia. Anti-aircraft and air subdivisions of Russian military base of South Military District and Armenian Armed Forces take part in them.
During the command trainings, issues of interaction of CIS Joint Air Defense system on detecting, intercepting and destroying conventional air rivals, covering air borders and subdivisions stationed in the republic and supporting aircrafts in distress are worked out, the press service of the South Military District reports.
About 25 unites of air equipment - MiG-29, Su-25 fighters and Mi-24 and Mi-8 helicopters- over 100 unites of special military equipment of anti-aircraft rocket subdivisions and over 500 military servicemen take part in the trainings. They are assigned to fulfill the exercise and military tasks of destroying about 30 control targets all in all.
''We fly by two or flights of three planes. Almost the whole air staff from the second class is trained to hold maneuver air battles within a pair. Besides, two flights of three planes are prepared for the maneuver battle. All the pilots are capable to carrying out the battle by themselves'', stated the Commander of ''Erebuni'' Russian Air Base, Colonel Alexander Petrov.