Հայաստանում մեկնարկել են ԱՊՀ երկրների ՀՕՊ միասնական համակարգի ուժերի եւ միջոցների մարզումները - Mediamax.am
Հայաստանում մեկնարկել են ԱՊՀ երկրների ՀՕՊ միասնական համակարգի ուժերի եւ միջոցների մարզումները
Լուսանկարը` Հարավային ռազմական օկրուգի մամուլի ծառայություն
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում մեկնարկել են ԱՊՀ երկրների ՀՕՊ միասնական համակարգի ուժերի եւ միջոցների մարզումները, որոնց մասնակցում են Հարավային ռազմական օկրուգի ՌԴ ռազմակայանի զենիթային եւ ավիացիոն ստորաբաժանումները եւ ՀՀ Զինված ուժերը:
Ինչպես հաղորդում է Հարավային ռազմական օկրուգի մամուլի ծառայությունը, թիմային մարզումների ընթացքում մշակվում է ԱՊՀ ՀՕՊ միասնական համակարգի կառույցների փոխգործակցությունը պայմանական օդային հակառակորդների հայտնաբերման, խափանման եւ ոչնչացման, Հայաստանում տեղակայված ստորաբաժանումների ու օդային սահմանների հսկման, ինչպես նաեւ աղետի ենթարկված օդանավերին օգնություն ցուցաբերելու խնդիրներում:
Ընդհանուր առմամբ շուրջ 30 պայմանական թիրախների ոչնչացման ռազմաուսումնական խնդիրների իրագործմանն ուղղված մարզումներին մասնակցում է շուրջ 25 միավոր ավիացիոն տեխնիկա՝ ՄիԳ-29, Սու-25 կործանիչներ եւ Մի-24, Մի-8 ուղղաթիռներ, զենիթային հրթիռային ստորաբաժանումների ավելի քան 100 միավոր ռազմական հատուկ տեխնիկա, ինչպես նաեւ ավելի քան 500 զինծառայողներ:
«Թռչում ենք զույգերով եւ «օղակներով»: 2-րդ դասից գրեթե ամբողջ օդաչուական կազմը պատրաստ է վարել մանեւրային օդային մարտեր զույգերով: Բացի այդ, մանեւրային մարտերի պատրաստ է երկու «օղակ»: Մարտերը միայնակ ունակ են անցկացնել բոլոր օդաչուները»,- հայտարարել է Էրեբունի օդանավակայանում տեղակայված ռուսականավիաբազայի հրամանատար, գնդապետ Ալեքսանդր Պետրովը:

В Армении начались тренировки сил и средств объединенной системы ПВО стран СНГ - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В Армении начались совместные тренировки сил и средств объединенной системы ПВО стран СНГ, в которых принимают участие зенитные и авиационные подразделения российской военной базы Южного военного округа и Вооруженные Силы Армении.
Как сообщает пресс-служба Южного военного округа, в ходе командных тренировок отрабатываются вопросы взаимодействия структур Объединенной системы ПВО СНГ по обнаружению, перехвату и уничтожению условных воздушных противников, прикрытию воздушных рубежей и подразделений, дислоцирующихся в Республике и оказания помощи воздушным суднам, терпящим бедствие.
В тренировке по выполнению учебно-боевых задач по уничтожению в целом около 30 контрольных целей принимают участие около 25 единиц авиационной техники - истребители МиГ-29, Су-25 и вертолеты Ми-24 и Ми-8, более 100 единиц военной специальной техники зенитных ракетных подразделений, а также более 500 военнослужащих.
«Летаем парами и звеньями. Практически весь летный состав от 2-го класса подготовлен к ведению маневренных воздушных боев в составе пар. Кроме того, на маневренный бой подготовлены два звена. Одиночно способны вести бой все летчики», - заявил командир российского авиационного соединения “Эребуни”, полковник Александр Петров.