Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանն այսօր ասել է, որ «Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորումը շարունակում է մնալ ՀՀ արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից մեկը»:
«Մեր երկխոսությունը թուրքական կողմի հետ շարունակվում է: Մենք համոզված ենք, որ բարիդրացիական հարաբերություններ կառուցելու պատմական հնարավորությունը չպետք է բաց թողնվի։ Հարաբերությունների կարգավորումը ոչ միայն կբերի կայունություն եւ բարօրություն մեր տարածաշրջանում, այլեւ կնպաստի գլոբալ անվտանգության ամրապնդմանը՝ ցույց տալով, որ երկարատեւ հակասությունները հնարավոր է հաղթահարել երկխոսության եւ դիվանագիտության միջոցով»,- ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի 108-րդ Ռոուզ-Ռոթ սեմինարի ժամանակ ասել է Ռուբեն Ռուբինյանը:
Նա հույս է հայտնել, որ Թուրքիան կպատասխանի հայկական կողմի պատրաստակամությանը՝ որքան հնարավոր է շուտ հաստատել դիվանագիտական հարաբերություններ եւ ունենալ բաց սահմաններ:

Ереван /Медиамакс/. Специальный представитель по нормализации отношений с Турцией Рубен Рубинян заявил сегодня, что «нормализация армяно-турецких отношений продолжает оставаться одним из приоритетов внешней политики Армении».
«Наш диалог с турецкой стороной продолжается. Мы убеждены, что нельзя упускать историческую возможность построить добрососедские отношения. Нормализация отношений не только принесет стабильность и процветание нашему региону, но и будет способствовать укреплению глобальной безопасности, доказав, что давние противоречия можно преодолеть посредством диалога и дипломатии», - заявил Рубен Рубинян, выступая на семинаре «Роуз-Рот» Парламентской ассамблеи НАТО.
Он выразил надежду, что Турция отреагирует на готовность армянской стороны к скорейшему установлению дипломатических отношений и открытию границ.