Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանն այսօր ասել է, որ «Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորումը շարունակում է մնալ ՀՀ արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից մեկը»:
«Մեր երկխոսությունը թուրքական կողմի հետ շարունակվում է: Մենք համոզված ենք, որ բարիդրացիական հարաբերություններ կառուցելու պատմական հնարավորությունը չպետք է բաց թողնվի։ Հարաբերությունների կարգավորումը ոչ միայն կբերի կայունություն եւ բարօրություն մեր տարածաշրջանում, այլեւ կնպաստի գլոբալ անվտանգության ամրապնդմանը՝ ցույց տալով, որ երկարատեւ հակասությունները հնարավոր է հաղթահարել երկխոսության եւ դիվանագիտության միջոցով»,- ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի 108-րդ Ռոուզ-Ռոթ սեմինարի ժամանակ ասել է Ռուբեն Ռուբինյանը:
Նա հույս է հայտնել, որ Թուրքիան կպատասխանի հայկական կողմի պատրաստակամությանը՝ որքան հնարավոր է շուտ հաստատել դիվանագիտական հարաբերություններ եւ ունենալ բաց սահմաններ:

Rubinyan hopes Turkey will respond to Armenia’s readiness - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Ruben Rubinyan, Special Representative for the Normalization of Relations with Turkey, stated today that “the normalization of relations between Armenia and Turkey continues to remain one of the priorities of Armenia’s foreign policy.”
“Our dialogue with the Turkish side continues. We are convinced that the historic opportunity to build good-neighborly relations should not be missed. The normalization of relations will not only bring stability and prosperity to our region, but will also contribute to the strengthening of global security, showing that long-standing contradictions can be overcome through dialogue and diplomacy,” Ruben Rubinyan said during the 108th Rose-Roth Seminar of the NATO Parliamentary Assembly.
He expressed hope that Turkey will respond to Armenia’s readiness to establish diplomatic relations and have open borders as soon as possible.