Հայաստանի եւ Թուրքիայի խորհրդարանների ղեկավարները հանդիպել են Ժնեւում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հոկտեմբերի 14-ին Ժնեւում տեղի է ունեցել Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի եւ Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի նախագահ Նուման Քուրթուլմուշի հանդիպումը:
Ազգային ժողովի մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ «կողմերը քննարկել են հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ»:
«Ազգային ժողովի նախագահը թուրքական կողմին է ներկայացրել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունների գործընթացում վերջին զարգացումները եւ վերահաստատել հայկական կողմի պատրաստակամությունը խաղաղության հաստատման գործընթացին: Ալեն Սիմոնյանը թուրք գործընկերոջն է ներկայացրել նաեւ Հայաստանի կառավարության նախաձեռնած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը: Կողմերը հանդիպման ավարտին ձեռք են բերել շփումները շարունակելու պայմանավորվածություն», - ասված է հաղորդագրության մեջ:

Ереван /Медиамакс/. Встреча председателя Национального собрания Армении Алена Симоняна и председателя Великого национального собрания Турции Нумана Куртулмуша состоялась 14 октября в Женеве.
Пресс-служба парламента Армении сообщает, что «стороны обсудили широкий круг вопросов, связанных с урегулированием армяно-турецких отношений».
«Председатель Национального собрания представил турецкой стороне последние события в процессе переговоров о заключении мирного договора между Арменией и Азербайджаном и подтвердил приверженность армянской стороны установлению мира. Ален Симонян также представил инициированный правительством Армении проект «Перекресток мира». По итогам встречи стороны достигли договоренности о продолжении контактов», - говорится в сообщении.