Էրդողան-Փաշինյան հանդիպումը՝ հայկական եւ թուրքական աղբյուրներում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սեպտեմբերի 24-ին Նյու Յորքի «Թուրքական տանը» կայացել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի եւ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը:
Նույն օրը Թուրքիայի նախագահը հանդիպել է նաեւ Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսի հետ՝ այդ հանդիպումը կայացել է ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում:
«Թուրքական տունը» 36 հարկանի շենք է Մանհեթենում, որտեղ տեղակայված են Թուրքիայի մշտական ներկայացուցչությունը ՄԱԿ-ում եւ այլ թուրքական դիվանագիտական գրասենյակներ:
Հանդիպման մասին ՀՀ վարչապետի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ ասված է.
«Զրուցակիցները մանրամասն անդրադարձ են կատարել Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շրջանակներում արդեն իսկ կատարված քայլերին և առկա պայմանավորվածություններին:
Ընդգծվել է կարգավորման գործընթացն առանց նախապայմանների շարունակելու և հարաբերություններին նոր ազդակ հաղորդելու պատրաստակամությունը: Կողմերը անդրադարձ են կատարել նաև տարածաշրջանային հարցերին:
Վարչապետ Փաշինյանը նախագահ Էրդողանին տեղեկացրել է Հայաստան-Ադրբեջան կարգավորման գործընթացի առկա իրավիճակի, հարաբերությունների կարգավորման պայմանագրի ստորագրման պատրաստակամության, ինչպես նաև ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության մասին»:
Թուրքական պետական Anadolu լրատվական գործակալությունը հայտնում է, որ Էրդողանն ասել է հայ-թուրքական հարաբերություններն առանց նախապայմանների կարգավորելու հարցում ձեռք բերված «նշանակալի առաջընթացի» մասին:
Թուրքիայի նախագահն նաեւ նշել է, որ աջակցում է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ երկարատեւ խաղաղության եւ երկու երկրների միջեւ ամուր բարեկամության հաստատմանը «նոր ժամանակաշրջանում»:
Լուսանկարը` Թուրքիայի նախագահի մամուլի ծառայություն
Էրդողանի մամուլի ծառայության տարածած լուսանկարը վկայում է, որ Թուրքիայի նախագահը Հայաստանի վարչապետին նվիրել է իր «Ավելի արդար աշխարհը հնարավոր է» գիրքը: Այն լույս է տեսել 2021 թվականին եւ նվիրված է ՄԱԿ-ի եւ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բարեփոխման հիմնահարցերին:

Встреча Эрдогана и Пашиняна в армянских и турецких источниках
Ереван /Медиамакс/. 24 сентября в «Турецком доме» в Нью-Йорке состоялась встреча президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана и премьер-министра Армении Никола Пашиняна.
В тот же день президент Турции встретился с премьер-министром Греции Кириакосом Мицотакисом, но эта встреча прошла в здании штаб-квартиры ООН.
«Турецкий дом» - 36-этажное здание на Манхэттене, в котором размещается постоянное представительство Турции при ООН и другие турецкие дипломатические миссии.
В сообщении пресс-службы премьер-министра Армении о встрече говорится:
«Собеседники подробно коснулись уже предпринятых шагов и существующих договоренностей в рамках процесса нормализации армяно-турецких отношений.
Фото: Правительство Армении
Была подчеркнута готовность продолжить процесс нормализации без предварительных условий и придать новый импульс отношениям. Стороны затронули также региональные вопросы.
Премьер-министр Пашинян проинформировал президента Эрдогана о текущей ситуации в процессе урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, готовности подписать соглашение об урегулировании отношений, а также об инициативе правительства Республики Армения «Перекресток мира»».
Турецкое государственное информационное агентство Anadolu сообщает, что Эрдоган заявил о «значительном прогрессе», достигнутом в урегулировании армяно-турецких отношений без предварительных условий.
Президент Турции также отметил, что поддерживает установление долгосрочного мира между Арменией и Азербайджаном и крепкой дружбы между двумя странами в «новый период».
Фото: Пресс-служба президента Турции
Фотография, распространенная пресс-службой Эрдогана, свидетельствует, что президент Турции подарил премьер-министру Армении свою книгу «Более справедливый мир возможен». Она была издана в 2021 году и посвящена вопросам реформы ООН и Совета Безопасности ООН.