Էրդողան-Փաշինյան հանդիպումը՝ հայկական եւ թուրքական աղբյուրներում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սեպտեմբերի 24-ին Նյու Յորքի «Թուրքական տանը» կայացել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի եւ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը:
Նույն օրը Թուրքիայի նախագահը հանդիպել է նաեւ Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսի հետ՝ այդ հանդիպումը կայացել է ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում:
«Թուրքական տունը» 36 հարկանի շենք է Մանհեթենում, որտեղ տեղակայված են Թուրքիայի մշտական ներկայացուցչությունը ՄԱԿ-ում եւ այլ թուրքական դիվանագիտական գրասենյակներ:
Հանդիպման մասին ՀՀ վարչապետի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ ասված է.
«Զրուցակիցները մանրամասն անդրադարձ են կատարել Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շրջանակներում արդեն իսկ կատարված քայլերին և առկա պայմանավորվածություններին:
Ընդգծվել է կարգավորման գործընթացն առանց նախապայմանների շարունակելու և հարաբերություններին նոր ազդակ հաղորդելու պատրաստակամությունը: Կողմերը անդրադարձ են կատարել նաև տարածաշրջանային հարցերին:
Վարչապետ Փաշինյանը նախագահ Էրդողանին տեղեկացրել է Հայաստան-Ադրբեջան կարգավորման գործընթացի առկա իրավիճակի, հարաբերությունների կարգավորման պայմանագրի ստորագրման պատրաստակամության, ինչպես նաև ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության մասին»:
Թուրքական պետական Anadolu լրատվական գործակալությունը հայտնում է, որ Էրդողանն ասել է հայ-թուրքական հարաբերություններն առանց նախապայմանների կարգավորելու հարցում ձեռք բերված «նշանակալի առաջընթացի» մասին:
Թուրքիայի նախագահն նաեւ նշել է, որ աջակցում է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ երկարատեւ խաղաղության եւ երկու երկրների միջեւ ամուր բարեկամության հաստատմանը «նոր ժամանակաշրջանում»:
Լուսանկարը` Թուրքիայի նախագահի մամուլի ծառայություն
Էրդողանի մամուլի ծառայության տարածած լուսանկարը վկայում է, որ Թուրքիայի նախագահը Հայաստանի վարչապետին նվիրել է իր «Ավելի արդար աշխարհը հնարավոր է» գիրքը: Այն լույս է տեսել 2021 թվականին եւ նվիրված է ՄԱԿ-ի եւ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բարեփոխման հիմնահարցերին:

Erdogan-Pashinyan meeting as presented by Armenian and Turkish sources
Yerevan /Mediamax/. On September 24, a meeting between Turkish President Recep Tayyip Erdoğan and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan took place at the "Turkish House” in New York.
On the same day, the President of Turkey also met with the Prime Minister of Greece Kyriakos Mitsotakis, that meeting took place at the UN headquarters.
“Turkish House” is a 36-floor building in Manhattan that serves as headquarter for Turkey’s permanent mission to the United Nations and other Turkish diplomatic offices.
The news release issued by the press office of Armenia’s Prime Minister said the following about the meeting:
“The interlocutors made a detailed reference to the steps already taken and the existing agreements reached within the framework of the process of normalization of Armenia-Turkey relations.
Photo: RA Government
The willingness to continue the normalization process without preconditions and to give a new impulse to the relations was emphasized. The parties also addressed regional issues.
Prime Minister Pashinyan informed President Erdoğan about the current situation of the Armenia-Azerbaijan settlement process, the readiness to sign the agreement on the settlement of relations, as well as the “Crossroads of Peace” initiative of the Armenian government.
Turkish state news agency Anadolu reports that Erdogan said about the “significant progress” made towards the normalization between Ankara and Yerevan without preconditions.
The Turkish president also noted that he supports the establishment of lasting peace between Azerbaijan and Armenia and the establishment of a solid friendship between the two countries in the “new period.”
Photo: Press office of President of Turkey
The photo issued by Erdogan’s press office demonstrates that the Turkish president presented his book “A fairer world is possible” to the Prime Minister of Armenia. It was published in 2021 and is dedicated to the reform issues of the United Nations and the United Nations Security Council.