Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն այսօր Թուրքիայում ասել է, որ «Հայաստանը պատրաստ է խաղաղության եւ հարաբերությունների կարգավորման առանց նախապայմանների»։
ԱԺ լրատվական ծառայության փոխանցմամբ՝ այս մասին նա հայտարարել է Անկարայում թուրք լրագրողների հետ ճեպազրույցում։
«Հայաստանը հարաբերությունների կարգավորման իր մղումների մեջ բացարձակ անկեղծ է։ Եթե կա քաղաքական կամք, որոշում՝ հարաբերություններ հաստատելու, պետք է հասկանանք, որ ճանապարհը հեշտ չի լինելու։ Բայց, այնուամենայնիվ, շարժվենք առաջ։ Հուսով եմ, որ իմ թուրք գործընկերները եւս առաջ կգնան, եւ մենք կօգտագործենք այս պատմական հնարավորությունը եւ նոր էջ կբացենք մեր ու տարածաշրջանի համար»,- ասել է ԱԺ նախագահը։

Ереван /Медиамакс/. Спикер парламента Армении Ален Симонян заявил сегодня в Турции, что «Армения готова к миру и нормализации отношений без предварительных условий».
Как сообщает информационная служба парламента, об этом он заявил на брифинге с турецкими журналистами в Анкаре.
«Армения абсолютно искренна в своих усилиях по нормализации отношений. Если будет политическая воля, решение наладить отношения, надо понимать, что дорога будет не из легких. Но тем не менее, будем двигаться вперед. Надеюсь, что мои турецкие коллеги тоже будут двигаться вперед, и мы воспользуемся этой исторической возможностью и откроем новую страницу для нас и региона», - сказал спикер парламента.