Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն այսօր Թուրքիայում ասել է, որ «Հայաստանը պատրաստ է խաղաղության եւ հարաբերությունների կարգավորման առանց նախապայմանների»։
ԱԺ լրատվական ծառայության փոխանցմամբ՝ այս մասին նա հայտարարել է Անկարայում թուրք լրագրողների հետ ճեպազրույցում։
«Հայաստանը հարաբերությունների կարգավորման իր մղումների մեջ բացարձակ անկեղծ է։ Եթե կա քաղաքական կամք, որոշում՝ հարաբերություններ հաստատելու, պետք է հասկանանք, որ ճանապարհը հեշտ չի լինելու։ Բայց, այնուամենայնիվ, շարժվենք առաջ։ Հուսով եմ, որ իմ թուրք գործընկերները եւս առաջ կգնան, եւ մենք կօգտագործենք այս պատմական հնարավորությունը եւ նոր էջ կբացենք մեր ու տարածաշրջանի համար»,- ասել է ԱԺ նախագահը։

Yerevan /Mediamax/. Armenian parliament speaker Alen Simonyan said today in Turkey that "Armenia is ready for peace and normalization of relations without preconditions.”
National Assembly press office reports that Simonyan stated this at a briefing with Turkish journalists in Ankara.
“Armenia is absolutely sincere in its efforts to normalize relations. If there is a political will, a decision to establish relations, we must understand that the road will not be an easy one. But let’s move on anyway. I hope that my Turkish colleagues will also move forward, and we will use this historic opportunity and open a new page for us and the region,” the Armenian parliament speaker said.