Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Թուրքիայի կողմից օդային բեռնափոխադրումների արգելքը վերացնելու որոշումը «ողջունելի քայլ է»։
Նա նշել է, թե կարեւոր է, որ Հայաստանի եւ Թուրքիայի հարաբերություններում ոչ միայն բանակցություններ տեղի ունենան, այլեւ՝ իրադարձություններ, որոնք կապահովեն դինամիկան այդ բանակցություններում։
«Սա շատ կարեւոր է նաեւ հատուկ ներկայացուցիչների աշխատանքի համար։ Կարեւոր է, որ հարաբերություններում դինամիկա ունենանք։ Հույս ունեմ, որ առաջիկայում երրորդ երկրների քաղաքացիների համար կբացվի սահմանը, ինչպես նաեւ՝ ակնկալում ենք դիվանագիտական անձնագիր ունեցողների համար սահմանի բացում։
Այս իրադարձությունները կարեւոր են ոչ միայն Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների առումով, այլեւ միջազգային լոգիստիկ շղթաների լուրջ փոփոխություն է տեղի ունենում, կարծում եմ՝ այս տարածաշրջանը միջազգային բեռնափոխադրումների առումով շատ ավելի հետաքրքիր է դառնում, քան նախկինում, եւ միջազգային մեծ կարեւորություն է ձեռք բերում։ Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ սահմանի բացումը, հայ-թուրքական երկաթուղու բացումը շատ ավելի գլոբալ նշանակություն է ստանում։

Пашинян: «Открытие армяно-турецкой границы приобретает более глобальное значение» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что решение Турции о снятии запрета на грузовые авиаперевозки является «достойным одобрения шагом».
Он отметил, что важно, чтобы в отношениях между Арменией и Турцией происходили не только переговоры, но и события, которые обеспечат динамику этих переговоров.
«Это очень важно также для работы спецпредставителей. В наших отношениях важна динамика. Я надеюсь, что в ближайшее время граница будет открыта для граждан третьих стран, и мы также ожидаем, что граница будет открыта для владельцев дипломатических паспортов.
Эти события важны не только с точки зрения армяно-турецких отношений: происходит серьезное изменение международных логистических цепочек, я думаю, что этот регион становится намного более интересным с точки зрения международных грузоперевозок, чем раньше, и приобретает большое международное значение. Открытие границы между Арменией и Турцией, открытие армяно-турецкой железной дороги приобретает гораздо более глобальное значение.