Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Թուրքիայի կողմից օդային բեռնափոխադրումների արգելքը վերացնելու որոշումը «ողջունելի քայլ է»։
Նա նշել է, թե կարեւոր է, որ Հայաստանի եւ Թուրքիայի հարաբերություններում ոչ միայն բանակցություններ տեղի ունենան, այլեւ՝ իրադարձություններ, որոնք կապահովեն դինամիկան այդ բանակցություններում։
«Սա շատ կարեւոր է նաեւ հատուկ ներկայացուցիչների աշխատանքի համար։ Կարեւոր է, որ հարաբերություններում դինամիկա ունենանք։ Հույս ունեմ, որ առաջիկայում երրորդ երկրների քաղաքացիների համար կբացվի սահմանը, ինչպես նաեւ՝ ակնկալում ենք դիվանագիտական անձնագիր ունեցողների համար սահմանի բացում։
Այս իրադարձությունները կարեւոր են ոչ միայն Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների առումով, այլեւ միջազգային լոգիստիկ շղթաների լուրջ փոփոխություն է տեղի ունենում, կարծում եմ՝ այս տարածաշրջանը միջազգային բեռնափոխադրումների առումով շատ ավելի հետաքրքիր է դառնում, քան նախկինում, եւ միջազգային մեծ կարեւորություն է ձեռք բերում։ Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ սահմանի բացումը, հայ-թուրքական երկաթուղու բացումը շատ ավելի գլոբալ նշանակություն է ստանում։

Pashinyan: “Opening of Armenian-Turkish border takes on global significance” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today that Turkey’s decision to lift the air cargo transportation ban is a “welcome step”.
He noted that in the relations between Armenia and Turkey it is important not only to have negotiations, but also undertake measures that will ensure the dynamics in those negotiations.
“This is also very important for the work of special representatives. It is important to have dynamics in our relations. I hope that in the near future the border will be opened for citizens of third countries, and we also expect the border to be opened for diplomatic passport holders.
These events are important not only in terms of Armenia-Turkey relations, as a serious change in international logistics chain is taking place. I think this region is becoming much more interesting in terms of international cargo transportation than before, and is gaining great international importance. The opening of the border between Armenia and Turkey, the opening of the Armenian-Turkish railway takes on much more global significance.