Էրդողանը մեկնաբանել է Հայաստանի հետ սահմանի բացման հեռանկարը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն այսօր ասել է, որ «եթե Հայաստանը վճռական մնա երկու երկրների հատուկ բանագնացների նախաձեռնած գործընթացն առաջ մղելու հարցում, ապա Թուրքիայի կողմից փակ սահմանները պահպանելու անհրաժեշտություն չի լինի»։
Ինչպես հայտնում է Անադոլու գործակալությունը, այս մասին Էրդողանն ասել է Կոնգո եւ Սենեգալ կատարած այցի ժամանակ իրեն ուղեկցող լրագրողների հետ զրույցում։
Թուրքիայի նախագահն ասել է, որ Սենեգալում Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի հետ հանդիպմանը շոշափվել է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցը։
«Ես արդեն ասել եմ, որ Անկարան պատրաստ է փոխադարձ քայլեր ձեռնարկել ի պատասխան Հայաստանի ցանկացած դրական նախաձեռնության։ Այս տարածաշրջանը խաղաղության եւ կայունության կարիքն ունի, եւ այդ պատճառով թուրքական իշխանություններն անկեղծ քայլեր են ձեռնարկել՝ սկսելու կարգավորման գործընթացը։ Այս գործընթացը օգտակար է համարում նաեւ իմ եղբայր Իլհամը»,- ասել է Էրդողանը։
Խոսելով փետրվարի 24-ին Վիեննայում կայանալիք Թուրքիայի եւ Հայաստանի հատուկ բանագնացների հանդիպման մասին՝ Թուրքիայի նախագահն ասել է.
«Մենք տեղեկացված ենք Հայաստանի մի շարք կոնկրետ ակնկալիքների մասին՝ կապված սահմանի բացման եւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման հետ։ Եթե Հայաստանը վճռական մնա հատուկ բանագնացների նախաձեռնած գործընթացն առաջ մղելու հարցում, ապա Թուրքիայի կողմից փակ սահմանները պահպանելու անհրաժեշտություն չի լինի։ Փետրվարի սկզբին վերսկսվեցին Ստամբուլ-Երեւան չվերթները։ Մենք ակնկալում ենք Երեւանից դրական մոտեցման պահպանում»։
Էրդողանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի հարաբերությունների հարցը սերտորեն կապված է Անկարայի եւ Երևանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման հետ։ «Բոլոր կողմերը պետք է օգտագործեն տարածաշրջանային համագործակցության պատմական հնարավորությունը։ Թուրքիան կշարունակի սերտորեն աշխատել Ադրբեջանի հետ այդ հարցերի շուրջ»,- հավելել է Թուրքիայի նախագահը։

Эрдоган прокомментировал перспективу открытия границы с Арменией - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил сегодня, что «если Армения сохранит решимость в продвижении процесса, начатого спецпредставителями двух стран, то для Турции отпадет необходимость в сохранении закрытых границ».
Как сообщает Анатолийское агентство, Эрдоган сказал об этом в беседе с журналистами, сопровождавшими его в ходе визита в Конго и Сенегал.
Президент Турции сообщил, что тема нормализации турецко-армянских отношений затрагивалась на его встрече с президентом Германии Франком-Вальтер Штайнмайером в Сенегале.
«Я уже говорил, что Анкара готова предпринять ответные шаги на любую позитивную инициативу Армении. Этот регион нуждается в мире и стабильности и поэтому турецкие власти предприняли искренние шаги по началу процесса нормализации. Этот процесс считает полезным и мой брат Ильхам», - сказал Эрдоган.
Говоря о предстоящей 24 февраля в Вене встрече специальных представителей Турции и Армении, президент Турции сказал:
«Мы информированы о ряде конкретных ожиданий Армении в вопросе открытия границы и налаживания дипломатических отношений. В случае, если Армения сохранит решимость в продвижении процесса, начатого спецпредставителями, то для Турции отпадет необходимость в сохранении закрытых границ. В начале февраля возобновилось авиасообщение между Стамбулом и Ереваном. Мы ожидаем от Еревана сохранения позитивного подхода».
Эрдоган подчеркнул, что вопрос связей Азербайджана и Армении тесно связан с нормализацией отношений Анкары и Еревана. «Все стороны должны воспользоваться историческим шансом на региональное сотрудничество. Турция и далее будет действовать в тесной связке с Азербайджаном по этим вопросам», - добавил президент Турции.