Բահչելին ասել է, որ «հայերի արտաքսումը ճիշտ որոշում էր»
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի ընդդիմադիր «Ազգայնական շարժում» կուսակցության առաջնորդ Դեվլեթ Բահչելին հայտարարել է, որ 1915-1916 թթ. Օսմանյան իշխանությունների կողմից «հայերի արտաքսումը ճիշտ որոշում էր»:
«Մեր ժողովրդի ապագան վտանգված կլիներ, եթե հայերի արտաքսման որոշումն այդ պայմաններում չտրվեր»,- հունիսի 8-ին Անկարայում իր կուսակցության հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Դեվլեթ Բահչելին, գրում է թուրքական Hurriyet-ը:
Թուրք ազգայնական գործիչը հավելել է, որ այդ «որոշումը պետք է նորից ընդունվի, եթե պայմանները լինեն նույնը»:
«Հայերի համար բնակավայրի փոփոխությունը նրանց բնաջնջելու նպատակ չէր հետապնդում: Դա արվել է պետությանը պաշտպանելու համար, ինչը լիովին ճիշտ էր»,- հավելել է Բահչելին:

Девлет Бахчели назвал изгнание армян «верным решением»
Ереван/Медиамакс/. Лидер турецкой оппозиционной партии «Национальное движение» Девлет Бахчели заявил, что реализованная Османскими властями в 1915-1916гг. «депортация армян было верным решением».
«Будущее нашего народа подверглось бы опасности, если бы решение о депортации армян не было отдано в тех условиях»,- пишет турецкая Hurriyet, приводя слова Девлета Бахчели, сказанные им 8 июня в Анкаре на съезде партии.
Турецкий националистический лидер добавил, что «при схожих условиях это решение должно было бы снова быть принято».
«Смена мест проживания армян не преследовала цель их уничтожения. Это было сделано с целью защитить государство и было абсолютно правильным»,- добавил Бахчели.