Բահչելին ասել է, որ «հայերի արտաքսումը ճիշտ որոշում էր»
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի ընդդիմադիր «Ազգայնական շարժում» կուսակցության առաջնորդ Դեվլեթ Բահչելին հայտարարել է, որ 1915-1916 թթ. Օսմանյան իշխանությունների կողմից «հայերի արտաքսումը ճիշտ որոշում էր»:
«Մեր ժողովրդի ապագան վտանգված կլիներ, եթե հայերի արտաքսման որոշումն այդ պայմաններում չտրվեր»,- հունիսի 8-ին Անկարայում իր կուսակցության հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Դեվլեթ Բահչելին, գրում է թուրքական Hurriyet-ը:
Թուրք ազգայնական գործիչը հավելել է, որ այդ «որոշումը պետք է նորից ընդունվի, եթե պայմանները լինեն նույնը»:
«Հայերի համար բնակավայրի փոփոխությունը նրանց բնաջնջելու նպատակ չէր հետապնդում: Դա արվել է պետությանը պաշտպանելու համար, ինչը լիովին ճիշտ էր»,- հավելել է Բահչելին:

The deportation of Armenians “was the right decision”, says Bahceli
Yerevan/Mediamax/. The leader of Turkey’s opposition Nationalist Movement Party Devlet Bahceli stated that "the deportation of Armenians in 1915 and 1916 by the Ottomans was the right decision”.
“The future of our people would be in danger if the deportation decision for the Armenians wasn’t given in those conditions,” said Bahceli during a parliamentary group meeting of his party in Ankara on June 8, Turkish Hurriyet reports.
The Turkish politician added that such decision “should be done again if the circumstances were the same”.
“Changing the places of the Armenians doesn’t aim to annihilate them, but to protect the state, which is absolutely correct,” said Bahceli.