Էրդողանը ցավակցել է Թուրքիայի հայերին
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն իր ցավակցությունն է հայտնել Թուրքիայի հայ համայնքին ապրիլի 24-ի կապակցությամբ:
Այս մասին ասված է Թուրքիայի նախագահի՝ Պոլսի Հայոց պատրիարքի փոխանորդ Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանին ուղղված ուղերձում:
«Այս օրը, որը կարեւոր նշանակություն ունի մեր հայ քաղաքացիների համար, ես եւս մեկ անգամ հարգանքի տուրք եմ մատուցում օսմանյան բոլոր հայերի հիշատակին, որոնք կորցրին իրենց կյանքը Առաջին աշխարհամարտում, եւ իմ ցավակցությունն եմ հայտնում նրանց երեխաներին եւ թոռներին»,- ասել է Թուրքիայի նախագահը:
Նրա խոսքով՝ «հայկական համայնքի տնտեսական, սոցիալական, մշակութային եւ քաղաքական ներդրումը ինչպես Օսմանյան կայսրությունում, այնպես էլ Թուրքիայում, մշտապես երախտագիտությամբ է հիշվելու»:
Միաժամանակ՝ Էրդողանը նշել է, որ «Օսմանյան կայսրությունում տուժել են բոլոր ազգերի միլիոնավոր ներկայացուցիչներ»:
«Մեզ հաջողվել է հիմնել Թուրքիայի հանրապետությունը՝ ոչ թե մոռացության մատնելով, այլ սովորելով հաղթահարել այդ տառապանքները: Այսօր մենք աշխատում ենք եւ ձգտում ենք մեր բոլոր քաղաքացիների ու ընկերների հետ համատեղ՝ անկախ նրանց էթնիկ կամ կրոնական պատկանելությունից, հասնել ավելի լավ ապագայի՝ հիմնվելով խաղաղության, ներդաշնակության եւ եղբայրության վրա»,- ասել է Թուրքիայի նախագահը:
Նրա խոսքով՝  իրենք տեղյակ են «այն ցավալի իրադարձություններից, որոնց անցյալում առերեսվել է հայ համայնքը, եւ կիսում են նրանց վիշտը»:

Эрдоган выразил соболезнования армянам Турции
Ереван/Медиамакс/. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган выразил соболезнования армянской общине Турции в связи с 24 апреля.
Об этом говорится в послании президента Турции, адресованному викарию Армянского патриархата Константинополя, архиепископу Араму Атешяну.
«В этот день, который имеет большое значение для наших армянских граждан, я отдаю дань уважения памяти всех османских армян, которые лишились жизни в ходе Первой мировой войны, и выражаю свои соболезнования их детям и внукам»,- сказал президент Турции.
По его словам, «вклад армянской общины в экономическое, социальное, культурное и политическое развитие как Османской империи, так и Турции, всегда будет вспоминаться с благодарностью».
Одновременно Эрдоган отметил, что «в Османской империи пострадали миллионы представителей разных народов».
«Нам удалось основать Турецкую Республику, научившись преодолевать эти страдания, а не забыв о них. Сегодня мы работаем и стараемся вместе со всеми своими гражданами и товарищами, независимо от этнической и религиозной принадлежности, достичь лучшего будущего, основываясь на мире, гармонии и братстве», - сказал президент Турции.