Լուսանկարը` Kirill Rudynski
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի նախկին նախագահ, Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Միտերանի նախկին հատուկ խորհրդական Ժակ Աթալիի հոդվածը։
Ժակ Աթալի
Արհեստական բանականության կողմից սահմանված մեր ապագան պատկերացնելու համար բավական է տեսնել, թե ինչ է կատարվում երաժշտական արդյունաբերության ոլորտում։ Հենց երաժշտության շնորհիվ է ծնունդ առել ոչ նյութական ապրանքների եւ ծառայությունների շուկան, եւ հենց այստեղ էլ առաջին անգամ ձեւակերպվել է մտավոր աշխատանքի պտուղների համար հատուցման գաղափարը։
Եթե Յոհան Սեբաստիան Բախը ստիպված էր համերգներ տալ սրճարաններում՝ իր մեծ ընտանիքը պահելու համար, ապա արդյունաբերական հեղափոխությունը՝ իր զանգվածային արտադրությամբ եւ աշխատանքի խորը բաժանմամբ, մուտք բացեց դեպի շատ ավելի լայն շուկաներ։
Թվային տնտեսությունն ավելի առաջ անցավ։ Երաժիշտները, որոնք մի ժամանակ կախված էին իրենց ստեղծագործություններ պատվիրող ֆեոդալներից, հետո՝ համերգի տոմսեր գնող բուրժուական լսարանից, եւ վերջապես՝ ռոյալթի վճարող ձայնագրման ընկերություններից, այժմ հատուցվում են սթրիմինգային ծառայությունների եւ այլ առցանց հարթակների կողմից։
Այժմ արհեստական բանականությունը (ԱԲ) գլխիվայր շրջում է ոլորտը։ Գեներատիվ ԱԲ գործիքները հնարավորություն ունեն երաժշտություն ստեղծելու առանց մարդու միջամտության՝ սովորելով արդեն իսկ գոյություն ունեցող ստեղծագործությունների հսկայական կատալոգից: The Velvet Sundown վիրտուալ խումբը Spotify-ում ընդամենը մի քանի շաբաթվա ընթացքում գերազանցել է մեկ միլիոն դիտումների քանակը, իսկ «Heart on My Sleeve» երգը, որը TikTok-ում հրապարակվել է անանուն օգտատիրոջ կողմից, որը «ԱԲ-ի կիրառմամբ ստեղծել է երգ, որտեղ Drake-ը հակադրվում է The Weeknd-ին», միլիոնավոր դիտումներ է հավաքել:
Կարելի է նաեւ արհեստական դիջեյներ գտնել, որոնք կարող են մարդուց ոչ պակաս երեկույթ վարել, ինչպես նաեւ ԱԲ-ի կողմից գեներացված ֆիլմերի սաունդթրեքներ եւ արտիստների ձայներն ու ոճերը ընդօրինակող հնչյունավորումներ: Այս դեպքերում գրեթե ամեն ոք կարող է մատչելի երաժշտություն եւ աուդիո բովանդակություն ստեղծել։
Լուսանկարը` Nina Skaret
Հեղինակների եւ կոմպոզիտորների միությունների միջազգային կոնֆեդերացիայի (CISAC) կանխատեսումների համաձայն՝ գեներատիվ ԱԲ-ի միջոցով ստեղծված երաժշտական եւ աուդիովիզուալ բովանդակության շուկան արագ աճելու է՝ մինչեւ 2028 թվականը այսօրվա մոտ 3 միլիարդ եվրոյից հասնելով 64 միլիարդ եվրոյի։ ԱԲ-ի միջոցով ստեղծված երաժշտությունը կարող է սթրիմինգային հարթակների եկամտի մոտ 20%-ը կազմել։ CISAC-ը նաեւ նշում է, որ հեղինակների եկամուտը վտանգված է. ընդհանուր անկումը երաժշտական ոլորտում մինչեւ 2028 թվականը կարող է մոտ 24% կազմել։
Երաժիշտների հեղինակային իրավունքները պաշտպանելու համար մի շարք իրավասությունների օրենսդիրներ սկսում են իրավական միջոցներ ձեռնարկել: Եվրոպական ԱԲ-ի մասին օրենքը պահանջում է, որ արհեստական բանականության կողմից ստեղծված նյութեր հրապարակողները եւ տարածողները բացահայտեն իրենց աղբյուրները: Իրականացվում են մի քանի եվրոպական նախագծեր ՝ թվային ջրանիշերի եւ բլոկչեյնի վրա հիմնված լուծումների օգտագործման վերաբերյալ՝ սկզբնաղբյուր նյութերը նույնականացնելու եւ ավտոմատ կերպով միկրոռոյալթիներ  վճարելու համար: Սակայն նման պաշտպանությունը, հավանաբար, անիմաստ կլինի: Ապագայի արտիստները ստիպված կլինեն իրենց հատուցումը ստանալ այլ եղանակներով:
Համակարգիչ կամ բջջային հեռախոս ունեցող յուրաքանչյուրը կարող է ստեղծել, գործիքավորել եւ արտադրել երաժշտական տեսահոլովակներ կամ հարմարեցնել իր աշխատանքները տեսախաղերի, ինտերակտիվ գովազդի, մարքեթինգային արշավների եւ այլ նպատակների համար: Հնարավորություններից մեկն այն է, որ գեներատիվ արհեստական բանականությունը թույլ կտա որոշ արտիստներին շրջանցել ձայնագրման կազմակերպությունները եւ այլ ավանդական միջնորդներին: Այս դեպքում նրանք կկարողանան անհատականացված երկխոսություն վարել իրենց երկրպագուների հետ:
Կանխատեսելով առաջիկա փոփոխությունները, դիստրիբուցիոն հարթակները փորձում են առաջ անցնել՝ դաշինքներ կնքելով ավանդական ձայնագրման ընկերությունների հետ, որոնց անհետացում է սպառնում։ Օրինակ՝ Spotify-ը համաձայնագիր է կնքել երեք խոշոր լեյբլների հետ՝ խոստանալով օգտագործել ԱԲ-ն կենդանի կատարողների հետ միասին եւ նրանց օգտին՝ երաշխավորելով թափանցիկություն եւ պաշտպանություն ձայնի կլոնավորումից։
Եթե արտիստները զգոն չլինեն, ԱԲ-ի հեղաշրջումը պարզապես տերերի փոփոխության կհանգեցնի. ֆեոդալներից, բուրժուաներից եւ ամենակարող ձայնագրման ընկերություններից հետո կգա ալգորիթմի հաղթանակը։ Հեղինակային իրավունքի պաշտպանությունը կվերանա, եւ երաժիշտները կդառնան ալգորիթմի վարձու աշխատողները, եթե չասենք՝ ստրուկները։ Այս ճակատագրից խուսափելու միակ միջոցը սեփական ստեղծագործության ձեռնարկատերեր դառնալն է՝ օգտագործելով արհեստական բանականության հսկայական ներուժը եւ օգուտ քաղելով կենդանի համերգային կատարման անփոխարինելիությունից։
Միակ իրական ազատությունը ստեղծագործելու եւ ստեղծագործելու պտուղները վերահսկելու մեջ է։ Արհեստական բանականությունը կարող է մեծացնել այս ազատությունը, եթե գործենք արդեն հիմա՝ կենտրոնանալով ստեղծագործականության խթանման վրա դպրոցում եւ դրանից դուրս։ Սակայն, ներկա դրությամբ այն, կարծես, շարժվում է հակառակ ուղղությամբ։

Триумф алгоритма может сделать музыкантов рабами ИИ
Предлагаем вашему вниманию статью Жака Аттали - бывшего президента Европейского банка реконструкции и развития и бывшего специального советника президента Франции Франсуа Миттерана.
Жак Аттали
Чтобы представить себе наше будущее, определяемое искусственным интеллектом, достаточно взглянуть на то, что происходит в музыкальной индустрии. Именно благодаря музыке зародился рынок нематериальных продуктов и услуг, именно здесь впервые была сформулирована идея вознаграждения за плоды интеллектуального труда.
Если Иоганн Себастьян Бах был вынужден давать концерты в кофейнях, чтобы прокормить многочисленную семью, то промышленная революция с её массовым производством и глубоким разделением труда открыла доступ к гораздо более широким рынкам.
Цифровая экономика продвинулась ещё дальше. Музыканты, некогда зависевшие от заказывавших им произведения феодалов, затем - от буржуазной публики, покупавшей билеты на концерты, и наконец - от звукозаписывающих компаний, начисляющих роялти, сегодня получают вознаграждение от стриминговых сервисов и других онлайн-платформ.
Теперь индустрию с ног на голову переворачивает искусственный интеллект. Генеративные ИИ-инструменты способны создавать музыку без участия человека, обучаясь на огромном каталоге существующих произведений. Виртуальная группа The Velvet Sundown преодолела отметку в миллион прослушиваний на Spotify за считанные недели, а композиция «Heart on My Sleeve», опубликованная в TikTok анонимным пользователем, который «с помощью ИИ создал песню, в которой Drake противостоит The Weeknd», набрала миллионы просмотров.
Можно также найти искусственных диджеев, способных вести вечеринку не хуже человека, а также сгенерированные ИИ саундтреки к фильмам и озвучку, имитирующую голоса и стили исполнителей. В каждом из этих случаев практически любой человек может создавать недорогую музыку и аудиоконтент.
Фото: Nina Skaret
По прогнозам Международной конфедерации обществ авторов и композиторов (CISAC), рынок музыкального и аудиовизуального контента, созданного генеративным ИИ, стремительно вырастет - с нынешних примерно 3 миллиардов евро до 64 миллиардов евро к 2028 году. При этом на долю музыки, сгенерированной ИИ, может приходиться около 20% доходов стриминговых платформ. CISAC также отмечает, что доходы авторов находятся под угрозой: в музыкальной сфере их совокупное падение к 2028 году может составить около 24%.
Для защиты авторских прав музыкантов законодатели в ряде юрисдикций начинают предпринимать законодательные меры. Европейский закон об ИИ обязывает тех, кто публикует и распространяет материалы, созданные искусственным интеллектом, раскрывать информацию об их источниках. Реализуется также ряд европейских проектов по использованию цифровых водяных знаков и решений на основе блокчейна для идентификации исходных материалов и автоматической выплаты микророялти. Однако подобная защита, по всей видимости, окажется иллюзорной. Артистам будущего придётся получать вознаграждение иными способами.
Любой обладатель компьютера или мобильного телефона может создать, аранжировать и спродюсировать музыкальное видео или адаптировать собственные произведения для видеоигр, интерактивной рекламы, маркетинговых кампаний и других целей. Одна из возможностей состоит в том, что генеративный ИИ позволит некоторым артистам отказаться от звукозаписывающих компаний и других традиционных посредников. В этом случае они смогут пытаться поддерживать персонализированный диалог со своими поклонниками.
Предчувствуя грядущие перемены, платформы дистрибуции стремятся опередить события, заключая союзы с традиционными звукозаписывающими компаниями, которым грозит исчезновение. Так, Spotify подписал соглашение с тремя крупнейшими лейблами, обещая использовать ИИ совместно с живыми артистами и в их интересах, гарантируя прозрачность и защиту от клонирования голоса.
Фото: Kirill Rudynski
Если артисты не проявят бдительности, переворот, привнесённый ИИ, обернётся лишь сменой хозяина: после феодалов, буржуа и всемогущих звукозаписывающих компаний наступит триумф алгоритма. Защита авторских прав испарится, а музыканты превратятся в простых наёмных работников алгоритма, если не в его рабов. Единственный способ избежать этой участи - стать предпринимателями собственного творчества, самостоятельно используя колоссальный потенциал ИИ, а также извлекая выгоду из незаменимости живого концертного выступления.
Единственная подлинная свобода заключается в том, чтобы творить и контролировать плоды своего творчества. ИИ мог бы усилить эту свободу, если мы начнём действовать уже сейчас, сосредоточившись на развитии креативности в школе и за её пределами. Однако при нынешнем положении дел он, похоже, уверенно движется в противоположном направлении.