Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում The Jerusalem Post-ում հրապարակված Իսրայելում Ադրբեջանի դեսպան Մուխտար Մամեդովի Azerbaijan won’t forget how Israel stood by its side հոդվածի թարգմանությունը (կրճատումներով) ։
Նոյեմբերի 8-ին Ադրբեջանում նշվող Հաղթանակի օրը ավելին է, քան պարզապես ազգային տոն։ Այն հպարտության, բարոյական պարտքի եւ պատմական հիշողության օր է։ Դա այն օրն է, որին Ադրբեջանի յուրաքանչյուր քաղաքացի
սպասել էր երեք տասնամյակ։
Այդ օրվան հասնելու ճանապարհն երկար եւ դժվար էր։ Շատ տարիներ Ադրբեջանը գրեթե մենակ էր՝ միջազգային հանրության նվազագույն աջակցությամբ, որը խուսափում էր հստակ դիրքորոշում ընդունելուց կամ իրական ճնշում գործադրելուց Հայաստանի վրա՝ իր զորքերը գրավյալ տարածքներից դուրս բերելու համար։ Հակամարտության լուծմանը նպաստելու համար մշակված միջազգային մեխանիզմները չկարողացան իրական փոփոխություններ ապահովել, փոխարենը ծառայում էին ստատուս քվոյի պահպանմանը՝ մի իրավիճակի, որն Ադրբեջանն այլեւս հանդուրժել չէր կարող։
Մենք սպասում էինք, որ միջազգային հանրությունը ճնշում կգործադրի Հայաստանի վրա՝ իր զորքերը գրավյալ տարածքներից դուրս բերելու համար։ Երբ պարզ դարձավ, որ դիվանագիտական ջանքերն ապարդյուն են, Ադրբեջանը ստիպված եղավ ինքնուրույն գործել՝ իր հողերն ազատագրելու համար։
Սակայն մենք հասկանում էինք, որ չենք կարող հասնել մեր նպատակներին՝ թույլ լինելով։ Այսօրվա Ադրբեջանը արմատապես տարբերվում է 1990-ականների սկզբի Ադրբեջանից։ Խորհրդային Միության փլուզումից հետո երկիրը հսկայական դժվարությունների բախվեց։ Այնուամենայնիվ, վճռական ղեկավարության եւ հետեւողական քաղաքականության շնորհիվ Ադրբեջանին հաջողվեց կառուցել ժամանակակից բանակ, կայուն պետական ինստիտուտներ եւ դինամիկ տնտեսություն։ Պետությունը ներդրումներ կատարեց միջազգային գործընկերությունների զարգացման մեջ՝ դասեր քաղելով ուժեղ պետությունների, այդ թվում՝ Իսրայելի փորձից։
Հաղթանակից հինգ տարի անց մենք կարող ենք տեսնել արդյունքները՝ փաստացի խաղաղություն, Ադրբեջանի կողմից Հայաստան ապրանքների տարանցման սահմանափակումների վերացում եւ Բաքվից դեպի Երեւան առաջին ուղիղ չվերթ՝ սրանք բոլորը կարգավորման իրական խորհրդանիշներ են։
2020 թվականի պատերազմից հետո Ադրբեջանի կողմից առաջ քաշված խաղաղության նախաձեռնությունը գագաթնակետին հասավ Վաշինգտոնի գագաթնաժողովում։ Այս նախաձեռնությունն ապացուցում է, որ խաղաղությանը հասնել հնարավոր է միայն հզորության միջոցով եւ առանց փոխզիջումների ազգային արժանապատվության հարցերում։
Այս դժվարին տարիներին մեր կողքին էին մի քանի մտերիմ ընկերներ եւ գործընկերներ։ Իսրայելը նրանցից մեկն էր, եւ Ադրբեջանը դա երբեք չի մոռանա։ Միջազգային գործընկերների ճանաչման շնորհիվ Ադրբեջանը դառնում է կարեւոր դերակատար տարածաշրջանային եւ համաշխարհային ասպարեզում, ինչպես նաեւ կամուրջ՝ համագործակցության, խաղաղության եւ տարածաշրջանային զարգացման համար։ Այսօր, դեպի ապագա նայելով, Ադրբեջանը ձգտում է ոչ միայն պահպանել իր նվաճումները, այլեւ պատասխանատու կերպով օգտագործել իր յուրահատուկ տարածաշրջանային դիրքը միջազգային ասպարեզում, այդ թվում՝ Մերձավոր Արեւելքում, խաղաղությունն ու բարգավաճումը խթանելու համար։

«Азербайджан никогда не забудет поддержку Израиля» - Mediamax.am
Предлашаем ваше вниманию перевод (c cокращениями) статьи посла Азербайджана в Израиле Мухтара Мамедова Azerbaijan won’t forget how Israel stood by its side, опубликованной в The Jerusalem Post.
День Победы, отмечавшийся в Азербайджане 8 ноября, не просто национальный праздник. Это день гордости, морального долга и исторической памяти. Это день, которого каждый гражданин Азербайджана ждал три десятилетия.
Путь к этому дню был долгим и трудным. Многие годы Азербайджан был практически в полном одиночестве, с минимальной поддержкой международного сообщества, которое избегало занимать четкую позицию или оказывать реальное давление на Армению с целью вывода войск с оккупированных территорий. Международные механизмы, призванные помочь разрешению конфликта, не смогли привести к реальным изменениям, вместо этого служа сохранению статус-кво - ситуации, с которой Азербайджан не мог больше мириться.
Мы ожидали, что международное сообщество окажет давление на Армению для вывода войск с захваченных территорий. Когда стало ясно, что дипломатические усилия ни к чему не приводят, Азербайджан был вынужден действовать самостоятельно для освобождения своих земель.
Однако мы полностью понимали, что не сможем достичь своих целей, оставаясь слабыми. Сегодняшний Азербайджан кардинально отличается от того, каким он был в начале 1990-х годов. После распада Советского Союза страна столкнулась с огромными трудностями. Тем не менее, под решительным руководством и при последовательной политике Азербайджану удалось построить современную армию, стабильные государственные институты и динамичную экономику. Государство инвестировало в развитие международных партнерств, учась на опыте сильных государств, включая Государство Израиль.
Пять лет спустя после победы мы можем видеть плоды этого достижения: фактический мир, снятие Азербайджаном ограничений на транзит товаров в Армению и первый прямой рейс из Баку в Ереван - все это осязаемые символы нормализации.
Кульминацией мирной инициативы, выдвинутой Азербайджаном после войны 2020 года, стал саммит в Вашингтоне. Эта инициатива доказывает, что путь к миру может быть достигнут только через мощь и без компромиссов в вопросах национального достоинства.
Было несколько близких друзей и партнеров, которые стояли на нашей стороне в эти трудные годы. Израиль был одним из них, и Азербайджан никогда этого не забудет. Благодаря признанию со стороны международных партнеров, Азербайджан становится важным игроком на региональной и глобальной арене, а также мостом для сотрудничества, мира и регионального развития. Сегодня, смотря в будущее, Азербайджан стремится не только сохранить свои достижения, но и ответственно использовать свое уникальное региональное положение для содействия миру и процветанию на международной арене, включая Ближний Восток.