Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում The Wall Street Journal-ում հրապարակված հանրապետական սենատոր (Մոնտանա նահանգ) Սթիվ Դեյնսի A Peace Deal for Armenia and Azerbaijan հոդվածի հայերեն թարգմանությունը:
Սթիվ Դեյնս
Նախագահ Թրամփը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագիր կնքելու շեմին է: Դա կլինի ակնառու ձեռքբերում ու եւս մեկ քայլ դեպի կայունություն եւ տնտեսական օգուտներ:
Հայաստանը եւ Ադրբեջանը, որոնք երբեմն Խորհրդային Միության մաս էին կազմում, հակամարտում 1980-ական թվականների վերջից՝ բռնության պարբերական բռնկումներով: Խաղաղության հասնելու բազմաթիվ փորձերը կարճատես կամ անհեռատես էին: ԱՄՆ նախկին վարչակազմերը չկարողացան առաջնահերթություն տալ տարածաշրջանին եւ խաղաղության բանակցություններին:
Թրամփի վարչակազմն առաջընթաց է գրանցել՝ համատեղելով նախագահի «խաղաղություն ուժի միջոցով» մոդելը գործնական, ստեղծագործական դիվանագիտության եւ երկու կողմերի համար ավելի լուսավոր օրերի խոստման հետ:
Այս տարի ես այցելել եմ երկու երկրները պարոն Թրամփի թիմի անդամների հետ: Մենք ուսումնասիրել ենք տարածաշրջանի տնտեսական ներուժը եւ նպաստել ենք խաղաղության բանակցությունների ամենաբարդ հարցերի քննարկմանը:
Սթիվ Դեյնսի եւ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը 2025թ. մայիսի 30-ինԼուսանկարը` ՀՀ կառավարություն մամուլի ծառայություն
Ես հանդիպել եմ ե՛ւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի, ե՛ւ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, եւ մենք քննարկել ենք գործնական լուծումները: Երկու առաջնորդներն էլ գիտակցում են պահի հրատապությունը եւ բացվող լուրջ հնարավորությունները:
Չափազանց երկար ժամանակ Ռուսաստանը հանդիսացել է որպես տարածաշրջանային միջնորդ՝ օգտագործելով իր դիրքը հակամարտությունը հավերժացնելու եւ իր հարավային հարեւաններին թույլ ու մեկուսացված վիճակում պահելու համար: Այժմ Հայաստանն ու Ադրբեջանը թոթափում են ռուսական գերիշխանության լուծը եւ շրջվում են դեպի անկախ տեսլական, որը համադրվում է ԱՄՆ-ի առաջնահերթություններին:
Տարածաշրջանը կորոշի իր սեփական ապագան՝ հիմնված ԱՄՆ-ի հետ գործընկերության վրա, որը կարող է բարգավաճման հիմք դնել ոչ միայն տարածաշրջանում, այլեւ դրանից շատ հեռու:
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն եւ սենատոր Սթիվ ԴեյնսըԼուսանկարը` REUTERS
Միջին միջանցքի աշխարհագրությունը այն օժտում է եզակի ռազմավարական եւ տնտեսական կարեւորությամբ: Գտնվելով ԱՄՆ-ի այնպիսի հակառակորդների միջեւ, ինչպիսիք են Իրանը եւ Ռուսաստանը, դա միակ հողակտորն է, որով Արեւմուտքը կարող է անարգել առեւտուր անել Կենտրոնական Ասիայի հետ: Ղազախստանը, Ուզբեկստանը, Ղրղզստանը, Տաջիկստանը եւ Թուրքմենստանը ունեն նավթի, բնական գազի, ածխի, ուրանի եւ այլ հիմնական ռեսուրսների զգալի պաշարներ: Դրանք լրացնում են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի շքիթի, պղնձի, ոսկու, քրոմիտի, մանգանի, արծաթի, ցինկի եւ այլ կրիտիկական հանածոների խոշոր պաշարները: Թրանսանատոլիական խողովակը կարող է մեծացնել թողունակությունը՝ տարածաշրջանի ավելի շատ էներգետիկ պաշարներ Եվրոպա տեղափոխելու համար, որպեսզի մայրցամաքը այլեւս երբեք կախում չունենա Ռուսաստանից: Իսկ Հարավային Կովկասի հանքային պաշարները կարող են ազատել ԱՄՆ-ին Չինաստանից կախվածությունից:
Թրամփի վարչակազմի վճռականությունը օգնել է ստեղծել պատմական հնարավորություն այս երկու երկրների համար: Համաձայնագիրը կփոխի աշխարհաքաղաքականության ընթացքը այնպես, որ դա օգուտ կբերի ոչ միայն Հարավային Կովկասին եւ Կենտրոնական Ասիային, այլեւ ԱՄՆ-ին եւ մեր դաշնակիցներին առաջիկա տասնամյակների համար:
Տարածաշրջանում եւ աշխարհում խաղաղության եւ կայունության հասնելու համար Հայաստանի եւ Ադրբեջանի առաջնորդները պետք է առանց հապաղելու ավարտեն աշխատանքը համաձայնագրի վրա:

Госсекретарь США Марко Рубио и Стив Дейнс
Предлагаем вашему вниманию перевод статьи A Peace Deal for Armenia and Azerbaijan сенатора-республиканца (штат Монтана) Стив Дейнса, опубликованной в The Wall Street Journal.
Стив Дейнс
Президент Трамп находится на пороге заключения мирного соглашения на Южном Кавказе между Арменией и Азербайджаном. Это стало бы выдающимся достижением - еще одним шагом к стабильности и экономическим выгодам.
Армения и Азербайджан, когда-то входившие в состав Советского Союза, с конца 1980-х годов находятся в состоянии вялотекущего конфликта с периодическими всплесками насилия. Многие попытки достижения мира были непрочными или недальновидными. Предыдущие администрации не смогли приоритизировать регион и мирные переговоры.
Администрация Трампа достигла прогресса, сочетая модель президента «мир через силу» с прагматичной, творческой дипломатией и обещанием более светлых дней для обеих сторон.
В этом году я посетил обе страны с членами команды господина Трампа. Мы изучили экономический потенциал региона и способствовали обсуждению некоторых наиболее сложных вопросов мирных переговоров.
Встреча Стива Дейнса с премьер-министром Армении Николом Пашиняном 30 мая 2025 года Встреча Стива Дейнса с премьер-министром Армении Николом Пашиняном 30 мая 2025 года
Я встречался как с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, так и с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, и мы обсудили практические решения. Оба лидера осознают актуальность момента и серьезные возможности, открывающиеся перед ними.
Слишком долго Россия служила региональным посредником, используя свою позицию для увековечивания конфликта и поддержания своих южных соседей в слабом и изолированном состоянии. Теперь Армения и Азербайджан сбрасывают ярмо российского доминирования и поворачиваются к независимому видению, которое согласуется с приоритетами США.
Регион определит свое собственное будущее, основанное на партнерстве с США, которое может заложить основу для процветания не только в регионе, но и далеко за его пределами.
Госсекретарь США Марко Рубио и Стив Дейнс Госсекретарь США Марко Рубио и Стив Дейнс
География Среднего коридора наделяет его уникальной стратегической и экономической важностью. Расположенный между такими противниками США, как Иран и Россия, это единственная полоска земли, через которую Запад может беспрепятственно торговвать с Центральной Азией. Казахстан, Узбекистан, Кыргызстан, Таджикистан и Туркменистан обладают значительными запасами нефти, природного газа, угля, урана и других ключевых ресурсов. Это в дополнение к крупным месторождениям сурьмы, меди, золота, хромита, марганца, серебра, цинка и других критически важных минералов в Армении и Азербайджане. Трансанатолийский трубопровод сможет увеличить пропускную способность для транспортировки большего количества энергетических запасов региона в Европу, чтобы континент больше никогда не зависел от России в плане энергии. А минеральные месторождения Южного Кавказа могли бы освободить США от зависимости от Китая.
Решимость администрации Трампа помогла создать историческую возможность для этих двух наций. Соглашение изменит ход геополитики таким образом, что это принесет пользу не только Южному Кавказу и Центральной Азии, но и США и нашим союзникам на десятилетия вперед.
Ради мира и стабильности в регионе и в мире лидеры Армении и Азербайджана должны без промедления завершить работу над соглашением.