Ներկայացնում ենք Politico պարբերականի USAID freeze opens door to Russian influence in Eastern Europe հոդվածի հայերեն թարգմանությունը՝ որոշ կրճատումներով:
Նախագահ Թրամփի նախաձեռնած միջազգային օգնության սառեցումը կհանգեցնի Արեւելյան Եվրոպայում քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների ֆինանսավորման անհետացմանը՝ խարխլելով ժողովրդավարական նախաձեռնությունները եւ հնարավորություն տալով Ռուսաստանին ուժեղացնել իր ազդեցությունը տարածաշրջանում:
Հետեւանքները հատկապես զգալի կլինեն Եվրոպայում, որտեղ USAID-ը 2025 թվականի համար խոստացել էր $ 17,2 միլիարդի օգնություն, որի մեծ մասը նախատեսված էր Ռուսաստանի հետ սահմանակից Արեւելյան Եվրոպայի երկրների համար:
«Այս քայլը խարխլում է ԱՄՆ-ի նկատմամբ վստահությունը եւ ժողովրդավարության հանդեպ հավատը: Սա նաեւ նշանակում է, որ ԱՄՆ-ը անտեսում է «փափուկ ուժը», որը կարող է հակազդել ռուսական պատումներին», - ասում է վերլուծաբան Ռիչարդ Գիրագոսյանը: Ի վերջո, հավելում է նա, «USAID միջոցների սառեցումը ուրախացնում է միայն ավտորիտար կառավարություններին»:
«Կրեմլը կշարունակի զարգացնել այն պատումը, որ այս երկրները միայնակ են մնացել, որ Արեւմուտքը լքում է նրանց, որ ԱՄՆ-ը եւ արեւմտյան երկրները հուսալի դաշնակիցներ չեն», - ասում է Եվրոպական քաղաքական հետազոտությունների կենտրոնի գիտաշխատող Թինաթին Ախվլեդիանին:
«Աղետալի հետեւանքներ»
Բելառուսում օգնության սառեցումը գոյաբանական սպառնալիք է ՀԿ-ների համար, որոնք երկար ժամանակ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի ռեժիմի թիրախում են:
«Դա այնքան արագ տեղի ունեցավ՝ արդյունքները մեզ համար աղետալի էին», - ասում է ՌԱԴԱ կազմակերպության միջազգային քարտուղար Յուլիա Ռալկոն:
2021 թվականից ՌԱԴԱ-ն աշխատում է վտարանդիության պայմաններում: Ըստ Ռալկոյի, նրանք ստիպված են եղել կրճատել աշխատավարձերը 50 տոկոսով եւ լրջորեն սահմանափակել կրթական նախագծերը, որոնք ուղղված են «բելառուսական եւ եվրոպական երիտասարդության միջեւ խզումը նվազեցնելուն»:
ՀԿ-ի 2025 թվականի բյուջեի մոտավորապես կեսը ֆինանսավորվելու էր USAID դրամաշնորհներով: «Հուսով եմ, որ ԱՄՆ կառավարությունը կփոխի իր որոշումը, քանի որ չգիտեմ, թե որքան երկար կկարողանանք շարունակել աշխատել կամավոր հիմունքներով», - ասում է Ռալկոն:
2023 թվականին USAID-ը Արեւելյան Եվրոպային հատկացրել էր $ 16,8 միլիարդ: Հիմնական մասը՝ 16,4 միլիարդը, ուղղվել էր Ուկրաինային: Մոլդովան ստացել էր $ 211,5 միլիոն, Վրաստանը՝ $ 91,4 միլիոն: Օգնության մեծ մասն ուղղված էր քաղաքացիական հասարակության եւ օրենքի գերակայության ամրապնդման ծրագրերին, ինչպես նաեւ տնտեսական աճի խթանմանը:
Հայաստանում USAID-ը հատկացրել էր $ 8,5 միլիոն՝ ավելի քան 100,000 էթնիկ հայերին աջակցելու համար, որոնք հարկադրաբար տեղահանվել էին 2023 թվականին Ադրբեջանի հարձակումից հետո:
Թեեւ USAID-ի ներկայացուցչությունը Հայաստանում պարզաբանել է, որ հիմնական մարդասիրական օգնությունը դեռեւս չի տուժել, բազմաթիվ այլ նախաձեռնություններ՝ ներառյալ ընտրությունների թափանցիկության ապահովման, մեդիա-լանդշաֆտի ամրապնդման եւ էներգետիկ ենթակառուցվածքի բարելավման ծրագրերը, վտանգված են: 2023 թվականին գործակալությունը երկրին հատկացրել էր $ 71,7 միլիոն:
Վրաստանում իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցությունն օգտագործել է օգնության սառեցումը՝ քաղաքացիական հասարակության խմբերի գործունեությունն էլ ավելի սահմանափակելու համար:
«USAID-ի հետ կապված համաշխարհային սկանդալը ակնհայտ դարձրեց, որ մենք պետք է լիովին մեզ վերադարձնենք մեր երկիրը», - հայտարարել է կուսակցության ներկայացուցիչ Մամուկա Մդինարաձեն:
«Վրաստանն արդեն դժվարին իրավիճակում է, քանի որ կառավարությունն ընդունել է այսպես կոչված օտարերկրյա գործակալների մասին օրենքը: Ամերիկյան միջոցների կրճատումը ավելի է բարդացնում իրավիճակը», - նշում է Ախվլեդիանին:
Մուլտիմեդիա ստարտափ Project 64-ի հիմնադիր Գեորգի Գոգուան ասում է, որ USAID-ի ֆինանսավորումը կազմում էր իրենց 2025 թվականի բյուջեի մոտ 40 տոկոսը, եւ այժմ ընկերության ապագան հարցականի տակ է:
«Եթե մենք չկարողանանք լուծում գտնել, ստիպված կլինենք դադարեցնել մեր գործունեությունը՝ առնվազն մասնակիորեն: Մենք չկարողացանք վճարել մեր աշխատակիցների աշխատավարձը անցյալ ամսվա վերջում», - խոստովանել է նա:
Գոգուան նոր դոնորներ է փնտրում, սակայն քանի որ Վրաստանի կառավարությունը նախատեսում է նոր, ավելի սահմանափակող օրենքներ ընդունել, դա հեշտ չի լինի:
«ԵՄ-ն չի կարող լրացնել բացը»
ԵՄ-ն պետք է միջամտի եւ լրացնի վակուումը՝ ֆինանսավորում տրամադրելով քաղաքացիական հասարակության եւ մարդասիրական խմբերի համար, ասում է Ռիչարդ Գիրագոսյանը: Միեւնույն ժամանակ, նկատում է նա, Բրյուսելը «տխրահռչակ է նրանով, որ շատ դանդաղկոտ է եւ շատ բյուրոկրատացված»:
ԵՄ-ն արդեն մեծ օգնություն տրամադրող է տարածաշրջանում: 2023 թվականին անդամ-երկրները հատկացրել են 19,6 միլիարդ եվրո Արեւելյան հարեւանության վեց երկրներին՝ Ուկրաինային, Վրաստանին, Ադրբեջանին, Մոլդովային, Բելառուսին եւ Հայաստանին՝ կա՛մ երկկողմանի հիմունքներով, կա՛մ ԵՄ հաստատությունների միջոցով:
Եվրոպական հանձնաժողովի ներկայացուցիչ Գիյոմ Մերսյեն ասել է, որ ԵՄ գործադիր մարմինը «ուշադիր» հետեւում է USAID-ի ճգնաժամին եւ դեռ վաղ է գնահատել «հնարավոր ազդեցությունը մեր նպատակների վրա»։
Մերսյեն նշել է, որ ԵՄ-ն արդեն «առաջատար դոնոր» է եւ ավելացրել է, որ «միջազգային հանրության յուրաքանչյուր անդամ պետք է կրի պատասխանատվության իր բաժինը»։ «ԵՄ-ն չի կարող լրացնել այն [ֆինանսական] բացը, որը թողել են ուրիշները», - ասել է նա։
Stichting եվրոպական ոչ առեւտրային իրավունքի կենտրոնի գործադիր տնօրեն Կատերինա Հաջի-Միցեւա Էվանսն ասում է, որ «եթե Եվրոպական միությունը չաշխատի ավելի կայուն գործընկերության մեխանիզմների վրա, այն չի կարողանա հասնել իր սեփական նպատակներին»։
Նրա հետ համակարծիք է Թինաթին Ախվլեդիանին։ «Եթե ԵՄ-ն ձգտում է աշխարհաքաղաքական դերակատար լինել, որը հավատարիմ է ընդլայնման գործընթացին, այն պետք է ակտիվանա։ Հակառակ դեպքում նրա հեղինակությունը վտանգված կլինի», - համոզված է նա։

Представляем перевод статьи Politico USAID freeze opens door to Russian influence in Eastern Europe c некоторыми сокращениями.
Заморозка международной помощи, объявленная президентом Трампом, приведет к исчезновению финансирования для организаций гражданского общества по всей Восточной Европе, подрывая продемократические инициативы и давая возможность России усилить свое влияние в регионе.
Последствия будут особенно ощутимы в Европе, где USAID обещало помощь на сумму $ 17,2 миллиарда в 2025 году, львиная доля которой предназначалась странам Восточной Европы, граничащим с Россией.
«Этот шаг подрывает уверенность в США и доверие к демократии. Это также означает, что США пренебрегают мягкой силой, способной противостоять российским нарративам», - сказал армянский аналитик Ричард Гирагосян. В конечном итоге, добавил он, «заморозка средств USAID радует только авторитарные правительства».
«Кремль продолжит развивать нарратив о том, что эти страны одиноки, что Запад их бросает, что США и западные страны не являются надежными союзниками», - отмечает научный сотрудник Центра европейских политических исследований Тинатин Ахвледиани.
«Катастрофические последствия»
В Беларуси заморозка помощи представляет экзистенциальную угрозу для НПО, которые долгое время находились под прицелом режима Александра Лукашенко.
«Это произошло так быстро - результаты оказались для нас катастрофическими», - говорит международный секретарь организации РАДА Юлия Ралко.
РАДА работает в изгнании с 2021 года. По словам Ралко, им «пришлось сократить зарплаты на 50 процентов» и серьезно ограничить образовательные проекты, которые направлены на «минимизацию разрыва между белорусской и европейской молодежью».
Около половины бюджета НПО на 2025 год финансировалось за счет грантов USAID. «Я надеюсь, что правительство США изменит свое решение, потому что не знаю, как долго мы сможем продолжать работать на добровольных началах», - сказала Ралко.
В 2023 году USAID выделило $ 16,8 миллиарда долларов в качестве помощи Восточной Европе. Основная часть - 16,4 миллиарда - пошла Украине. Молдова получила $ 211,5 миллиона, Грузия - $ 91,4 миллиона. Большая часть помощи была направлена на проекты по укреплению гражданского общества и верховенства закона, а также на стимулирование экономического роста.
В Армении USAID выделило $ 8,5 миллиона долларов для поддержки более 100 000 этнических армян, которые были принудительно перемещены после наступления Азербайджана в 2023 году.
Хотя представительство USAID в Армении пояснило, что базовая гуманитарная помощь пока не пострадает, множество других инициатив - включая программы по обеспечению прозрачности выборов, укреплению медиа-ландшафта и улучшению энергетической инфраструктуры - находятся под угрозой. В 2023 году агентство выделило стране $ 71,7 миллиона.
В Грузии правящая партия «Грузинская мечта» воспользовалась заморозкой помощи, чтобы еще больше ограничить деятельность групп гражданского общества.
«Всемирный скандал с USAID сделал очевидным, что мы должны полностью вернуть себе нашу страну», - заявил представитель партии Мамука Мдинарадзе.
«Грузия уже находится в трудной ситуации, поскольку правительство приняло так называемый закон об иностранных агентах. Сокращение американских средств усугубляет ситуацию», - отмечает Ахвледиани.
Основатель мультимедийного стартапа Project 64 Георгий Гогуа говорит, что финансирование USAID составляло около 40 процентов бюджета компании на 2025 год, и теперь ее будущее под вопросом.
«Если мы не сможем найти решение, то будем вынуждены прекратить нашу деятельность, по крайней мере, частично. Мы не смогли выплатить зарплату нашим сотрудникам в конце прошлого месяца», - признался он.
Гогуа ищет новых доноров, но поскольку правительство Грузии планирует принять еще более ограничительные законы, это будет нелегко.
«ЕС не может заполнить пробел»
ЕС должен вмешаться и заполнить вакуум, предоставив финансирование для гражданского общества и гуманитарных групп, говорит Ричард Гирагосян. При этом, говорит он, Брюссель «печально известен тем, что двигается очень медленно и очень бюрократичен».
ЕС уже является крупным поставщиком помощи в регионе. В 2023 году страны-члены блока выделили $ 19,6 миллиарда евро шести странам Восточного соседства - Украине, Грузии, Азербайджану, Молдове, Беларуси и Армении - либо на двусторонней основе, либо через институты ЕС.
Представитель Европейской Комиссии Гийом Мерсье сказал, что исполнительный орган ЕС «внимательно» следит за кризисом в USAID и пока рано оценивать «потенциальное влияние на наши цели».
Мерсье отметил, что ЕС уже является «ведущим донором» и добавил, что «каждый в международном сообществе должен нести свою ответственность». «ЕС не может заполнить этот [финансовый] пробел, оставленный другими», - сказал он.
А исполнительный директор Европейского центра некоммерческого права Stichting Катерина Хаджи-Мицева Эванс говорит, что «если Европейский союз не встанет на защиту этого дела и не будет работать над более устойчивыми механизмами партнерства, он не
сможет достичь своих собственных целей».
С ней согласна Тинатин Ахвледиани. «Если ЕС стремится быть геополитическим игроком, приверженным процессу расширения, то он должен активизироваться. В противном случае его авторитет окажется под угрозой», - заявила она.