Ներկայացնում ենք ՌԴ ԱԳՆ Միջազգային հարաբերությունների Մոսկվայի պետական ինստիտուտի (МГИМО) առաջատար գիտաշխատող է, «Международная аналитика» ամսագրի գլխավոր խմբագիր Սերգեյ Մարկեդոնովի Карабахский вопрос как совокупность головоломок հոդվածի հայերեն թարգմանությունը:
Սերգեյ Մարկեդոնով
Ղարաբաղյան խնդիրը մի տասնամյակ չէ, որ գոյություն ունի: Դրա պատմության մեջ եղել են եւ՛ սրացումներ, եւ՛ լարվածության թուլացում, իսկ ստատուս քվոն առնվազն երեք անգամ փոխվել է: Բայց քանի որ հակամարտող կողմերը փոխզիջումների գնալու պատրաստակամություն չէին ցուցաբերում՝ ուժը համարելով հարցի լուծման օպտիմալ միջոց, խնդրին ժամանակ առ ժամանակ արտաքին խաղացողներ էին միջամտում եւ երբեմն նույնիսկ «սառեցնում» էին հակամարտությունը, թեեւ չէին շարժվում դրա լուծման ուղղությամբ։ Բայց այսօր «համաշխարհային հանրությունը»՝ ի դեմս Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի, Եվրամիության, Թուրքիայի եւ Իրանի, Անդրկովկասում աշխարհաքաղաքական հրդեհի մարման միասնական բանաձեւ չունի։ Իսկ դա միայն խորացնում է առանց այն էլ բարդ իրավիճակը։
Ղարաբաղի հարցն այժմ գլուխկոտրուկների ամբողջություն է, այն էլ այնպիսի ամբողջություն, որ առանց մի գլուխկոտրուկ լուծելու հնարավոր չէ լուծել մյուսները, այլապես կարգավորումը նորից ու նորից կհետաձգվի, իսկ լարվածության թուլացմանը կհետեւեն նոր սրացումներ՝ ավելի բարձր խաղադրույքներով:
Հայաստան-Ադրբեջան. անհետացող խաղաղություն
Անկախ նրանից, թե ինչպես կավարտվի 2023 թվականը, հայ-ադրբեջանական հակամարտության պատմության մեջ այն կմնա կարեւոր նշաձող, քանի որ այս տարի Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հրապարակավ ճանաչեց Ադրբեջանի ինքնիշխանությունը Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ։ Հայաստանի կառավարության ղեկավարը նախկինում էլ հասկացրել էր, որ պատրաստ է տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման հիման վրա հարեւան երկրի հետ խաղաղություն կնքել։ Բայց ղարաբաղյան հողերի պատկանելիության մասին Հայաստանի ոչ մի ղեկավար երկրի ողջ հետխորհրդային պատմության ընթացքում այսքան հստակ չի խոսել, որքան 2023-ի մայիսին։ Այո՛, եղել են փոխզիջման կոչեր առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի կողմից։ Բայց դրանց համար նա վճարեց հրաժարականով եւ քաղաքական կարիերայով:
Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Սերժ Սարգսյանի օրոք եղել է տարբեր փոխընդունելի բանաձեւերի որոնում, եւ Հայաստանի ղեկավարությունը, ի թիվս այլ հարցերի, քննարկել է նաեւ անցանկալի զիջումները։ Բայց այս ամենը չէր հրապարակվում ու մնում էր դիվանագիտական կուլուարներում։
Թվում է՝ Փաշինյանն ընդունեց ակնհայտ փաստը. Հայաստանը ծանր ռազմական պարտություն է կրել, հաշտվել այսպես կոչված «անվտանգության գոտու» կորստի հետ եւ կողմ է Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցում «իջեցնել պահանջների նշաձողը»։ Միեւնույն ժամանակ, Երեւանը ուժ չունի ռազմաքաղաքական ռեւանշի համար, ինչը բազմիցս խոստովանել են անգամ Փաշինյանի «կապիտուլյանտական քաղաքականության» ջերմեռանդ քննադատները։ Իսկ միջազգային հանրությունը լավագույն դեպքում մտահոգված է Ղարաբաղի հայերի մարդասիրական իրավունքների ու անվտանգության երաշխիքներով, սակայն պատրաստ չէ պայքարել չճանաչված հանրապետության հատուկ կարգավիճակի համար։
Ինչո՞ւ Բաքվին չընդունել այս «փոխանցումը» եւ խաղն ավարտել դրական նոտայով: Խնդիրը քաղաքական նրբերանգներն են: Ճանաչելով Ղարաբաղի կարգավիճակը որպես Ադրբեջանի մաս՝ Փաշինյանը փորձեց ձեռքը գցել փրփուրին՝ առաջ քաշելով վիճելի տարածաշրջանում հայ բնակչության համար միջազգային երաշխիքների գաղափարը։ Ըստ էության, սա ենթադրում է Լեռնային Ղարաբաղի հատուկ կարգավիճակ, մինչդեռ Բաքուն ցանկանում է անվերապահ վերահսկողություն ունենալ տարածքի նկատմամբ։
Լուսանկարը` Սայմոն Քոնվեյ
Կովկասում կարող է նոր փոթորիկ սկսվել այն պատճառով, որ երեք տարի առաջ տեղի ունեցած պատերազմը բոլոր կողմերին անվիճելի, ակնհայտ արդյունք չտվեց։ ԼՂՀ-ն պահպանվել է, թեկուզ եւ կրճատված տեսքով։ Քաղաքական գործիչները վիճում են Ղարաբաղի գոյության հեռանկարների մասին, իսկ որոշ «բազեներ», ինչպես օրինակ Սամվել Բաբայանը (1990-ականներին՝ ԼՂՀ բանակի հրամանատար ու պաշտպանության նախարարը), Բաքվի հետ բովանդակալից բանակցություններ են առաջարկում։ Բայց Ադրբեջանի իշխանությունները դա չեն ցանկանում։ Նրանց այնքան էլ չեն հետաքրքրում չճանաչված հանրապետության ներքաղաքական վերադասավորումները։ Ինչպես իրավացիորեն նշում է բրիտանացի կովկասագետ Թոմաս դե Վաալը, «Բաքուն զգուշացնում է. Ղարաբաղի հայերը պետք է հաշտվեն Ադրբեջանի պետական համակարգին լիարժեք ինտեգրվելու հետ, նրանց տարածքային ինքնավարության մասին խոսք լինել չի կարող»։ «[Ղարաբաղի հայերի համար] միակ ճանապարհը երկխոսությունն է եւ Ադրբեջանի կազմում իրենց ապագայի քննարկումը։ Այլ ուղի պարզապես չկա, քանի որ մնացած ամեն ինչ անօրինական է։ Սա է մեր կարմիր գիծը»,- ասում է Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավար Ջեյհուն Բայրամովը։
Նման խիստ պահանջները, սակայն, պայմանավորված են ոչ միայն Հայաստանի թուլությամբ եւ Ադրբեջանի՝ անցյալի նվաստացումների ու պարտությունների համար հոգեբանական փոխհատուցման հասնելու ցանկությամբ։ Բաքուն գիտի, որ իր հետ լավ հարաբերություններ պետք են այժմ թե՛ Ռուսաստանին, թե՛ Արեւմուտքին, թե՛ Իրանին, էլ չասած Թուրքիայի մասին։ Աշխարհի հզորները չեն ցանկանում գժտվել Ադրբեջանի իշխանությունների հետ՝ թեեւ տարբեր պատճառներով։ Միեւնույն ժամանակ Իլհամ Ալիեւը չի ձգտում նոր Միխայիլ Սահակաշվիլի դառնալ. նա չի պատրաստվում բախման գնալ ո՛չ Մոսկվայի, ո՛չ Վաշինգտոնի, ո՛չ էլ Բրյուսելի հետ: Ադրբեջանի նախագահը զգուշորեն, բայց հետեւողականորեն հետ է մղում «կարմիր գծերը»՝ դիվանագիտական նախաձեռնությունները համատեղելով ուժային ճնշման հետ։ Եվ առայժմ այս մարտավարությունը ցանկալի արդյունք է տալիս։ Ղարաբաղի կարգավիճակն այլեւս բանակցային սեղանին չէ, այս հարցի մասին հանրաքվեն մոռացվել է, բայց աստիճանաբար շրջանառության մեջ է դրվել տարածքային ամբողջականության թեման... Հայաստանի առումով։ Այստեղ-այնտեղ վիճում են Զանգեզուրի, «Արեւմտյան Ադրբեջանի» մասին։ Նկատենք, որ այս ուղղությամբ չլուծված խնդիրներն ավելի քիչ չեն, քան ղարաբաղյան հարցում։
Միջազգային համատեքստ. նոր մարտահրավերներ
«Պարադոքսն այն է, որ չնայած Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների ակտիվ դիվանագիտական շփումներին՝ լարվածությունը Ղարաբաղի շուրջ աճում է»,- ասում է Թոմաս դե Վաալը։ Հավելենք, որ Նիկոլ Փաշինյանը, Իլհամ Ալիեւը, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախարարները, խորհրդականներն ու դիվանագետները ավելի ու ավելի ինտենսիվ են շփվում Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի, ԱՄՆ-ի եւ Եվրամիության գործընկերների հետ։ Այնուամենայնիվ, եթե ուշադիր նայեք իրավիճակին, ապա դրա պարադոքսալ բնույթը հեշտությամբ բացատրելի է դառնում:
«2020 թվականից հետո Կովկասում նոր ստատուս քվո է հաստատվել» թեզը արդեն վաղուց ծեծված է։ Բայց մի նրբություն կա. այս ստատուս քվոն բաժանվում է երկու շրջանի։ Ռուսաստանի եւ Արեւմուտքի հարաբերությունները մինչեւ Ուկրաինայի հատուկ ռազմական գործողության սկիզբը հակադրությունների դիալեկտիկական միասնություն էին՝ առճակատում եւ համագործակցություն: «Նորմանդական քառյակի», մերձդնեստրյան «5+2»-ի, Ղարաբաղի հարցով Մինսկի խմբի համանախագահների եռյակի ձեւաչափերը վկայում էին. մենք ընդհանուր շահեր չունենք, բայց կա ռիսկերը զսպելու պատրաստակամություն։ Այս ֆոնին աչքի էին ընկնում ղարաբաղյան բանակցությունները։ 2020-ին Արեւմուտքը, ի դեմս ԱՄՆ-ի եւ Ֆրանսիայի, պատրաստ էր այս հարցում որոշ չափով ճանաչել Ռուսաստանի առաջնությունը՝ թե՛ ավելորդ պարտավորություններով չծանրաբեռնվելու, թե՛ Մոսկվային սխալներ անել թույլ տալու, թե՛ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները բարդացնելու, թե՛ կամակոր Անկարային կովկասյան տարածաշրջանում հզորանալը կասեցնելու համար։
Բայց 2022 թվականը արմատապես փոխեց իրավիճակը ոչ միայն Ուկրաինայում եւ նրա շուրջ։ Արեւմուտքը դադարեց Ռուսաստանին Անդրկովկասում տեսնել որպես գործընկեր (թեկուզ եւ մրցակցող)։ Այժմ Արեւմուտքը փորձում է վարկաբեկել Կրեմլի գործողությունները՝ եւ՛ որպես խաղաղարարի, եւ՛ որպես Հայաստանի դաշնակցի, եւ՛ որպես Ադրբեջանի գործընկերոջ։ Այդ գործին մեծապես նպաստում է այն, որ Մոսկվան, ուժերը կենտրոնացնելով Ուկրաինայում, երկրորդ հերթին է միայն նայում դեպի Կովկաս։ Համատեքստը հարմար է, որպեսզի նրանք, ովքեր հույս ունեին, որ Ռուսաստանը տարածաշրջանում երկարաժամկետ ստատուս քվո կապահովի, սկսեն կասկածել, որ նա անփոխարինելի գործընկեր է։
Ամերիկացի եւ ֆրանսիացի դիվանագետները պատրաստակամորեն օգտվում են Մոսկվայի եւ Երեւանի միջեւ երկխոսության դժվարություններից։ Կրկին գործում է Ռուսաստանում եւ Հայաստանում իրավիճակի ընկալման անհամաչափությունը։ Ինչի՞ց է վախենում Մոսկվան. Ռուսաստանը հայկական իրավիճակը դիտարկում է ոչ թե ինքնուրույն, այլ Արեւմուտքի հետ գլոբալ առճակատման համատեքստում։ Այլ կերպ ասած՝ նրա համար առաջին հերթին կարեւոր է, որ Հայաստանը չգնա Վրաստանի հետքերով եւ չանցնի թշնամական ճամբար։ Եթե դա պատահի, Անդրկովկասը կդառնա միատարր տարածք, որը ԱՄՆ-ը ու նրա դաշնակիցները ամբողջությամբ կձեւավորեն իրենց ցանկությամբ։ Այստեղից էլ զգացմունքային, երբեմն նաեւ անզուսպ արձագանքը հայ-ամերիկյան համատեղ զորավարժություններին։
Ինչի՞ց է վախենում Երեւանը: Թեեւ հայ քաղաքական գործիչները եւ հասարակությունն այլեւս չեն դիտարկում Ղարաբաղը որպես պետականինքնության հիմնական տարր, դրա կորուստը դեռեւս սարսափեցնում է։ Եվ ոչ միայն որպես պարտության ակնհայտ վկայություն, այլ նաեւ որպես բուն Հայաստանի տարածքի կրճատման տանող ուղու ելակետ։ Դրան հակազդելու համար Հայաստանը սեփական ուժեր չունի, իսկ Ռուսաստանից սպասում է ավելին, քան նա կարող է տալ այսօր՝ «այստեղ եւ հիմա»։ Չհասնելով իրենց ուզածին՝ եւ՛ վերնախավը, եւ՛ հայ հասարակության մի մասը վրդովված է, հապճեպ եւ առանց որեւէ համակարգի փորձում է Ռուսաստանին փոխարինող գտնել ու հապճեպ ձեւավորել ինչ-որ «անվտանգության կոնսորցիում»՝ դիմելով մեկ ԱՄՆ-ին, մեկ՝ Ֆրանսիային, մեկ՝ Իրանին ու Հնդկաստանին։ Հաշվի առնելով վերոնշյալը՝ ամերիկացիների հետ համատեղ զորավարժությունները ոչ այնքան մարտահրավեր են Մոսկվային, որքան շունչ քաշելու փորձ, քանի որ ադրբեջանցիները դժվար թե համարձակվեն հարձակվել զինվորական համազգեստ հագած ԱՄՆ քաղաքացիների վրա։
Լուսանկարը` Ջոն Սթիդման
Ուստի խոսքն այստեղ Նիկոլ Փաշինյանի կենսագրության կամ անձի առանձնահատկությունների մասին չէ։ Նախորդ առաջնորդների օրոք էլ Հայաստանը համագործակցում էր ՆԱՏՕ-ի եւ ԵՄ հետ, նրա զինվորները ծառայում էին Կոսովոյում եւ Աֆղանստանում: Սակայն նախկինում հռչակված «կոմպլեմենտարիզմը» (հայկական դիվանագիտության պաշտոնական կարգախոսը, որը ներդրվել է Ռոբերտ Քոչարյանի նախագահության օրոք) այդքան խիստ հակադրված չէր Հայաստանի անվտանգության ռուսական «մենաշնորհին»։
Փաշինյանին եւ նրա շրջապատին ավելի հեշտ է խոսել արեւմտյան գործընկերների հետ, քան Հայաստանի նախկին ղեկավարներին: Դեր ունի նաեւ սերնդային գործոնը։ Հայաստանի ներկայիս իշխանությունների գործողություններում երեւում են ինչպես միամտության դրսեւորումներ, այնպես էլ ուռճացված սպասումներ։ Հիշենք թեկուզ ցնծությունը, երբ այս կամ այն ամերիկացի կոնգրեսականը օգտագործում է «Արցախի ժողովրդի ցեղասպանություն» արտահայտությունը։ Սակայն չի կարելի անտեսել այն փաստը, որ հայ հասարակությունն իրոք հիասթափված է Ռուսաստանից։ Չլիներ այդ հիասթափությունը, ինչպես նաեւ ռազմական պարտության դառնությունը, ոչ մի քաղաքական գործիչ՝ ինչքան էլ «արեւմտամետ» ու «սորոսական» լիներ, չէր կարողանա խիստ ընդդիմախոսել Մոսկվային: Նկատենք նաեւ, որ հենց ղարաբաղյան գործոնի շուրջ հայ հասարակությունում այլեւս համաձայնություն չկա։ Շատերը պարզապես հոգնել են «միացումի» բեռից եւ գերադասում են չնկատել բուն Հայաստանի «ղարաբաղացման» վտանգները։
Այս պարագայում Մոսկվայի համար չափազանց կարեւոր է Երեւանի հետ հարաբերություններում հաղթահարել շփման ճգնաժամը, որից, անկասկած, կփորձեն օգտվել թե՛ Փարիզը, թե՛ Վաշինգտոնը։ Ինչո՞ւ է այս խնդիրն առաջին հերթին կարեւոր Ռուսաստանի համար։ Եթե հայ քաղաքական գործիչները եւ նույնիսկ հասարակության զգալի հատվածը պատրաստ են հաշտվել Արեւմուտքի կրտսեր տարածաշրջանային գործընկերոջ դերի հետ՝ մեղադրելով վստահությունը չարդարացրած դաշնակցին, ապա Ռուսաստանի համար սա կնշանակի կրճատել իր ներկայությունը ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ ընդհանրապես Կովկասում։ Ամենայն հավանականությամբ, նման սցենարը դուր կգա եւ՛ ԱՄՆ-ին, եւ՛ Ֆրանսիային, եւ՛ ընդհանուր առմամբ ԵՄ-ին: Հետևաբար` հնարավոր չէ խուսափել Երեւանի հետ բովանդակալից երկխոսությունից, որը ցույց կտա ԱՄՆ-ի եւ Ֆրանսիայի առաջարկների պատրանքային բնույթը (որոնք չեն ծրագրում Հայաստանի համար անել ավելին, քան այսօր Մոսկվան) եւ Անդրկովկասում Ռուսաստանի դիրքերի պահպանման կարեւորությունը՝ որքան էլ բարդ լինեն Ռուսաստանի եւ Հայաստանի բարձրագույն ներկայացուցիչների հարաբերությունները եւ տարբեր լինեն նրանց սերնդային ու արժեքային դիրքորոշումները։ Պետք է մոռանալ «անձնական անբարյացակամության» մասին՝ հանուն ավելի կարեւոր բաների։
Հակառակ դեպքում նոր «փոթորիկը Կովկասում» կարող է կործանարար լինել ոչ միայն տարածաշրջանի երկրների, այլեւ Ռուսաստանի համար, որից հետո նա ստիպված կլինի նորից շատ բան կառուցել եւ վերակառուցել։ Շատերը կցանկանային ավելի հասկանալի եւ միանշանակ դարձնել Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմի արդյունքները։ Չափազանց կարեւոր է ժամանակ չկորցնել այդ իրավիճակը շտկելու համար պայքարում։

The Karabakh issue as a set of puzzles - Mediamax.am
We present you the English translation of article by Sergey Markedonov, a leading researcher at the MGIMO (Moscow State Institute of International Relations) and Editor-in-Chief of the International Analytics magazine, originally published in Russian.
Sergey Markedonov
The Karabakh problem has been going on for decades. Its history has seen both aggravation and easing of tensions, and the status quo has changed at least three times. But since the parties to the conflict were unwilling to compromise, relying on force as the optimal way to resolve the issue, external players have intervened from time to time. They even “froze” the conflict, not advancing in its settlement yet. But today, the “world community” on behalf of Russia, the United States, the European Union, Turkey and Iran has no common formula for geopolitical firefighting in the South Caucasus. And this only exacerbates an already difficult situation.
Now the Karabakh issue is a set of puzzles - a kind that if you fail to solve one, you will fail to solve the others, otherwise the settlement will be postponed again and again, and the ease of tensions will be followed by new escalations at higher stakes.
Armenia-Azerbaijan: a fleeting world
No matter how 2023 ends, it will still remain an important milestone in the history of the Armenian-Azerbaijani conflict, as this year Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan publicly recognized Azerbaijan’s sovereignty over Nagorno-Karabakh. The head of the Armenian government has previously as well made it clear that he is ready to sign peace with the neighboring country on the basis of mutual recognition of territorial integrity. But no Armenian leader in Armenia’s post-Soviet history has ever spoken so definitively about the ownership of Karabakh lands as it was done in May 2023. Yes, there were calls for compromise on the part of the first president Levon Ter-Petrosian. But it cost him his resignation and his political career. There was a search for different mutually acceptable resolutions during the office of Robert Kocharyan and Serzh Sargsyan, and the Armenian leadership discussed, among other things, unpleasant concessions. But all of this was not publicized and remained in the diplomatic back rooms.
It seems that Pashinyan recognized the obvious. Armenia has suffered a severe military defeat, recognized the loss of the so-called “security belt” and called for “lowering the bar of requirements” regarding the status of Nagorno-Karabakh. At the same time, Yerevan has no forces for military-political revenge, as even ardent critics of Pashinyan’s “capitulation policy” have repeatedly recognized. While the international community is concerned at best about the humanitarian rights and security guarantees of Karabakh Armenians, but is not ready to fight for the special status of the unrecognized republic.
Why would not Baku accept this pass and end the game on a positive note? It’s all about political nuance. Having recognized Karabakh’s status within Azerbaijan, Pashinyan tried to grasp at straws by proposing the idea of international guarantees for the Armenian population of the disputed region. In fact, this implies a special status for Nagorno-Karabakh, while Baku wants unconditional control over this territory.
A new storm may erupt in the Caucasus because the war of 2020 did not provide an indisputably obvious result for all sides. The NKR survived, albeit in a reduced form. And even today, when the unrecognized republic is, in fact, under siege, some presidents (Arayik Harutyunyan) resign there, and others (Samvel Shahramanyan) are elected deputies of the republican legislative body. Politicians argue about Karabakh’s prospects, and some “hawks”, such as Samvel Babayan (in the 1990s the NKR’s army commander and defense minister), propose substantive negotiations with Baku. But the Azerbaijani authorities do not want this. They are not much interested in the internal political landscape of the unrecognized republic. As the British expert on Caucasus Thomas de Waal rightly notes, “Baku warns: Karabakh Armenians must accept full integration into the Azerbaijani state system; territorial autonomy is out of the question for them. “The only way [for Karabakh Armenians] is to hold a dialogue and discuss their future as part of Azerbaijan. There is simply no other choice, as everything else is illegitimate. This is our red line,” Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov said.
Such tough demands, however, are not only the result of Armenia’s weakness and Azerbaijan’s desire to achieve psychological compensation for humiliations and defeats in the past. Baku knows that Russia, the West and Iran, not to mention Turkey, need to have good relations with it now. The world powers do not want to have disputes with the Azerbaijani authorities for different reasons. At the same time, Ilham Aliyev does not seek to become a new Mikhail Saakashvili - he is not going for a head-on collision with Moscow, Washington or Brussels. The Azerbaijani president is carefully but consistently pushing back the “red lines”, combining diplomatic initiatives with forceful pressure. And so far this tactic is yielding the desired result. The status of Karabakh is no longer on the negotiating table, the referendum on this issue has been forgotten, but the issue of territorial integrity of...Armenia has been gradually put into circulation. Here and there they argue about Zangezur, “Western Azerbaijan”. The unresolved issues here are not less than regarding Karabakh.
International context: new challenges
“The paradox of the situation is that the tension around Karabakh is growing despite active diplomatic contacts between the leaders of Armenia and Azerbaijan,” Thomas de Waal states. Besides, Nikol Pashinyan, Ilham Aliyev, Armenian and Azerbaijani ministers, advisers and diplomats are communicating more and more intensively with their colleagues from Russia, France, the United States and the European Union. However, if we look at the situation carefully, its paradoxical nature becomes easily explainable.
The thesis that “a new status quo has been established in the Caucasus after 2020” has long been a truism. But there is a nuance: this status quo is divided into two periods. Relations between Russia and the West before the outbreak of the special military operation in Ukraine were a dialectical unity of opposites - confrontation and cooperation. The formats of Normandy Four, the Transdniestrian 5+2, the trio of co-chairs of the Minsk Group showed - we do not have common interests, but there is a willingness to hedge risks. Against this background, the negotiations on Karabakh stood out strongly. In 2020, the West, on behalf of the U.S. and France, was ready to recognize Russia’s leadership here - both in order not to burden itself with unnecessary obligations, and to let Moscow make mistakes “on the ground”, and to complicate its relations with Turkey, and to prevent the stubborn Ankara from gaining foothold in the Caucasus region.
But 2022 radically changed the situation not only in but around Ukraine. The West stopped seeing Russia as a partner (albeit a competing one) in the South Caucasus and now is trying to discredit the Kremlin’s actions both as a peacemaker, as Armenia’s ally and Azerbaijan’s partner. This task is greatly facilitated by the fact that Moscow, having concentrated its efforts on Ukraine, is turning to the Caucasus only secondarily. The context is convenient for those, who hoped that Russia would ensure the long-term status quo in the region, to begin to doubt it as an indispensable partner.
U.S. and French diplomats willingly take advantage of the difficulties that have arisen in the dialogue between Moscow and Yerevan. The asymmetry of the perception of the situation in Russia and Armenia is working again. What is Moscow afraid of? Russia considers the Armenian situation not by itself, but in the context of the global confrontation with the West. In other words, it is primarily important for it that Armenia does not follow in Georgia’s footsteps and defect to a hostile camp. If this happens, the South Caucasus becomes a homogeneous space, which the US and its allies will format completely for themselves. This is why the reaction to the joint U.S.-Armenian military exercise has been so emotional, at times unrestrained.
What is Yerevan afraid of? Although Armenian politicians and society as a whole no longer view Karabakh as a core element of state identity, its loss is still frightening. And not only as an obvious evidence of defeat, but also as the starting point of a path leading to the shrinking of Armenia’s own territory. The country has no forces of its own to counteract this, and they expect more from Russia than it can give “here and now”. Not getting what they want, both the elite and part of the Armenian society resent, trying to hastily find a replacement for Russia and build some kind of “security consortium”, turning to the United States, France, Iran and India. Given the above, the joint exercise with the Americans is not so much a challenge to Moscow as an attempt to provide a respite, because it is unlikely that Azerbaijanis will dare to attack citizens of the United States dressed in military uniforms.
So, it is not about the peculiarities of Nikol Pashinyan’s biography or personality. Even under previous leaders, Armenia cooperated with NATO and the EU, and its military served in Kosovo and Afghanistan. However, the previously proclaimed “complementarism” (the official slogan of Armenian diplomacy, introduced during the presidency of Robert Kocharyan) was not so rigidly opposed to the Russian “monopoly” on Armenia’s security. For Pashinyan and his entourage it is easier to talk to Western partners than it was for former leaders of Armenia. The generational factor also plays a role. In the actions of the current Armenian authorities, there are both manifestations of naivety and exaggerated expectations. Let only their joy when one or another U.S. congressman uses the expression “genocide of the people of Artsakh”. However, the fact that Armenian society is really disappointed in Russia cannot be ignored. If not this disappointment, as well as the frustration over the military defeat, no politician, no matter to what degree “Westerner” or “Sorosian”, would have been able to so rigidly oppose Moscow. In addition, the Karabakh factor itself has stopped to be a consensus within Armenian society. Many people are simply tired of the burden of “miatsum” (unification), and prefer not to notice the danger of “Karabakhization” of Armenia itself.
In this situation, it is extremely important for Moscow to overcome the communication crisis in relations with Yerevan, which Paris and Washington will undoubtedly try to take advantage of. Why is this task of key importance for Russia? If Armenian politicians and even a significant part of society are ready to accept the role of a junior regional partner of the West, blaming it on an ally that has failed to justify its trust, then for Russia, accepting this would mean curtailing its presence not only in Armenia, but also in the Caucasus in general. Most likely, such a scenario would suit the United States, France and the EU as a whole. Therefore, there is a need of a substantial dialogue with Yerevan that will show the illusory nature of the US and French proposals (which have no intention to give Armenia anything more than Moscow does today) and the importance of preserving Russia’s position in the South Caucasus. However, no matter how complicated the relations between Russian and Armenian top officials and how different their generational and value attitudes may be, there is a need to forget about “personal animosity” for more important things.
Otherwise, a new “storm in the Caucasus” may be destructive not only for the countries of the region, but also for Russia, after which it will have to build and rebuild many things anew. Many would have liked to make the results of the second Karabakh war clearer and more unambiguous. And it is extremely important not to lose time in this fight to rectify the situation.
This article was translated and published with the support of Galust Gulbenkian Foundation. The thoughts expressed in the article do not necessarily reflect the views of Galust Gulbenkian Foundation Foundation or Mediamax.