Թուրքիայում երկու տարի բնակվելու ընթացքում (Հայոց ցեղասպանության թեմայով մագիստրոսական թեզ եմ գրում Անկարայի համալսարանի միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետում), ամեն օր թուրքերով շրջապատված լինելով ես օր օրի ավելի եմ համոզվում, որ մեզ շփում ու երկխոսություն է անհրաժեշտ:
Հայ-թուրքական հարաբերությունների ամենամեծ խնդիրներից է ճշգրիտ տեղեկատվության պակասը, ինչը խոչընդոտում է շփմանը: Ընդ որում` դա երկու կողմերին է վերաբերում:
Թուրքիան 75 միլիոնանոց բնակչությամբ հսկայական երկիր է, որի նպատակն է մինչ 2023 թ-ը (Լոզանի կոնֆերանսի 100-ամյակը) ընդգրկվել աշխարհի առաջատար տնտեսությունների տասնյակում: Մշակույթի տեսակետից այն միատարր չէ: Երբ խոսում ենք թուրքական հասարակական կարծիքի մասին, ապա պետք է հաշվի առնենք նրան հատուկ էթնիկ բազմազանությունը. օր օրի աճող քրդական բնակչությունը, որ արդեն 13-15 մլն է կազմում, ինչպես նաեւ սուննիների, ալեւինների ու շիաների միջեւ առկա կրոնական տարաձայնությունները:
Թուրքիայում գաղափարախոսական տեսակետից հասարակությունը շատ խայտաբղետ է: Այնտեղ կան քեմալականներ (Աթաթյուրկի կողմնակիցներն ու «զինվորները») եւ իրենց հակակառավարական գործունեությամբ, մշտական ցույցերով հայտնի ձախակողմյանները: Կան Գյուլենի կողմնակիցները, ովքեր վերջնականապես խզեցին Էրդողանի կուսակցության հետ կապերը: Կան եւ Թուրք ազգայնականներն ու պանթյուրքիստականները: Ինչպես նաեւ համեմատաբար նոր, բայց արդեն իսկ բավականին հաջողված քրդական զույգ-կուսակցությունները՝ Թուրքիայի Խաղաղություն և ժողովրդավարություն կուսակցությունն (ԽԺԿ) ու Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությունը (ԺԴԿ), որոնք միավորում են քրդերին, ինչպես նաեւ մնացած ազգային փոքրամասնություններին՝ եւ հայերը բացառություն չեն: Հիշենք ԺԴԿ-ի առաջնորդ Սելահաթին Դեմիրթաշի հայտարարությունը, որը նա արել է Թուրքիայում նախագահական ընտրություններից առաջ այն մասին, թե կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, եթե ընտրվի նախագահի պաշտոնում: Այս ցուցակը դեռ ամբողջական չէ, բայց արդեն իսկ ցույց է տալիս, որքան բազմազան եւ բուռն է Թուրքիայի սոցիալ-քաղաքական կյանքը եւ որ ցանկացած ընդհանրացումները կոպիտ սխալ կլինեին:
Կարեւոր է նաեւ հասկանալ, որ Թուրքիայի քաղաքացիների մեծամասնության համար Հայկական հարցը երկրի գերակայությունների շարքում վերջին տեղերից մեկն է զբաղեցնում: Այսօր թուրքերի համար ավելի կարեւոր է չլուծված քրդական հարցը, անհանգիստ Սիրիան ու Իրաքը իր իսլամական ծայրահեղականներով, առաջատար տնտեսություն ունեցող պետությունների շարքին դասվելու նպատակը, չճանաչված Հյուսիսային Կիպրոսը եւ այլն: Հատկապես կարեւոր է այն փաստը, որ Արդարություն և Զարգացում կուսակցության (ԱԶԿ) կառավարման ընթացքում այդ խնդիրների տեսականին ավելի է ընդլայնվել:
Շատ թուրքերի անտեղյակությունը հայերին վերաբերող նույնիսկ ամենատարրական հարցերում ուղղակի ապշեցնում է: Ինձ հանդիպել են մարդիկ, ովքեր իսկապես չգիտեին, թե որն է Հայաստանի մայրաքաղաքը, նրանցից շատերը տեղյակ չէին, որ Հայաստանի ու Թուրքիայի սահմանը փակ է: Դե, իսկ առաջին հորիզոնականը կտայի մի սրճարանի տիրոջը, ով վստահ էր, որ հայերն ու ադրբեջանցիները եղբայրական ազգեր են: Եւ ու՞մ մեղադրել այս իրադրությունում: Պետությա՞նը, որ արդեն 100 տարի է նպատակաուղղված այս քաղաքականությունն է իրականացնում, ժողովրդի՞ն, որ ուսանել է Թուրքիայում՝ թուրքական դասագրքերով եւ կյանքում ոչ մի հայի չի հանդիպել, թե՞ հայերին, ովքեր հրաժարվում են թուրքերի հետ շփվել, քանի դեռ նրանք չեն արտասանել «ցեղասպանություն» բառը:
Ահա ամենատարածված կարծիքը, որ կարտահայտի միջին վիճակագրական Թուրքիայի քաղաքացին. առաջին աշխարհամարտի ընթացքում հայերը դավաճանել են թուրքերին եւ անցել են Ռուսաստանի կողմը: Ոչ մի ցեղասպանություն էլ չի եղել, ավելին, այդ ամենը նենգ Եվրոպայի քաղաքականությունն է՝ ուղղված Թուրքիայի դեմ: Մարդիկ Արեւմտյան Հայաստանի՝ հայկական քաղաքակրթության օրրանի մասին չունեն որեւէ տեղեկություն: Չունեն նաեւ տեղեկություն Հայաստանի պատմության մասին մինչ 1915 թ-ը, իսկ 1915-ից հետո գիտեն միայն մեկ բան՝ ԱՍԱԼԱ: Դրանով նրանց գիտելիքները սահմանափակվում են:
Այս ամենի ֆոնին, երբ թուրք մտավորականներ Հասան Ջեմալը, Չենգիզ Աքթարը, Ալի Բայրամողլուն եւ այլոք, չվախենալով վտանգել իրենց կյանքները, ջանում են ոչնչացնել թերիմացության եւ հակադրության պատնեշը եւ որեւէ բան փոխել թուրք հասարակությունում, հայերի կողմից աջակցության փոխարեն «թուրքական շահերի ջատագովի» պիտակ են ստանում: Այսպե՞ս ենք մենք շնորհակալություն հայտնում նրանց, ովքեր փորձում է համակրանք դրսեւորել հայկական հասարակության հանդեպ: Սա անառողջ իրավիճակ է:
Ես աշխատում եմ ակտիվ մասնակցություն ունենալ տարբեր համաժողովներում, հատկապես եթե նրանք հնարավորություն են ընձեռնում ելույթ ունենալ ու ծանոթանալ մարդկանց հետ: Առանց չափազանցելու կարող եմ ասել, որ հենց մարդիկ իմանում են, որ միջոցառմանը Հայաստանից մարդ կա, ամբողջ ուշադրությունը անմիջապես սեւեռվում է նրա վրա: Ինձ հաճախ մոտեցել են մարդիկ եւ խնդրել են Հայոց ցեղասպանության մասին նյութեր ուղարկել, Հայաստան այցելելու ցանկություն են հայտնել, բայց միեւնույն ժամանակ մտավախություն, որ կարող են լուրջ խնդիրներ ունենալ: Նրանցից ոմանք քրդեր էին, եւ որպես կանոն, նրանք սկզբում ասում էին. «Մեր քուրդ նախնիները շատ անողոք ու դաժան վարվեցին հայերի հետ, եւ ես շատ եմ ամաչում դրա համար, հուսով եմ մի օր դուք կկարողանաք ներել մեզ»: Եվ ինչպե՞ս կարող եմ ես այդ մարդկանց ընդառաջ չգնալ: Չէ որ ինձ հետ շփվելուց հետո նրանք կկիսվեն նոր գիտելիքներով իրենց շրջապատի հետ, իսկ դա չափազանց կարեւոր է:
Տեղափոխվենք Հայաստան: Փոքր պետություն, 3 մլն բնակչությամբ (համեմատելու համար՝ Անկարայի բնակչությունը 5 մլն է, Ստամբուլինը՝ 15 մլն), որը երկու կողմից շրջափակման մեջ է: Խորապես խոցված ազգ, որի միակ սփոփանքը՝ աշխարհում առաջին քրիստոնեական պետություն լինելն է, որը կառչում է իր անցյալից, վաղեմի ծաղկման ու փառքի տարիներից: Այն, ինչ տեղի է ունենում հայ ժողովրդի կողմից հայ-թուրքական հարաբերությունների ընկալման հարցում կարելի է անվանել «պատմական ցնցում»: Դրա վառ օրինակներն են այնպիսի արտահայտություններն, ինչպիսիք են «Թուրքը միշտ էլ թուրք է մնում», «չի կարելի թուրքին վստահել», եւ այլն: Մինչեւ հիմա մեր գիտակցության մեջ թուրքը ընկալվում է նույնկերպ, ինչպես որ 100 տարի առաջ: Մենք հրաժարվում ենք շփվել նրանց հետ, բայց ցանկանում ենք, որ նրանք ճանաչեն Ցեղասպանությունը: Իսկ ինչպե՞ս նրանք ճանաչեն, եթե մենք չենք գնում երկխոսության: Իսկ նրանց, ովքեր փորձում են այս բարդ իրավիճակում որեւէ բան անել եւ այս սարը տեղից շարժել, «թշնամի» կամ «գործակալ» ենք անվանում: Ես լավ հիշում եմ, թե ինչպես էին հայկական ԶԼՄ-ները փնովում Հրանտ Դինքին, ով մշտապես ձգտում էր երկու ազգերը դեպի երկխոսություն տանել: Դասական հայկական սցենար է. «Գնա մեռի, արի սիրեմ»:
Եվ վերջում կուզենայի գրել մի դեպքի մասին, որ շատ մեծ ազդեցություն ունեցավ իմ վրա եւ հերթական անգամ հույս ներշնչեց, որ թուրք հասարակությունը փոխվում է, եւ մենք չպետք է հրաժարվենք երկխոսությունից:
2014 թ-ի ապրիլին Ստամբուլում հանդիպեցին տարբեր հակառասիստական շարժումների ներկայացուցիչներ: Այնտեղ կար ֆրանսիական հակառասիստական EGAM շարժումը (European Grasstoot Antiracist Movement), թուրքական DurDe! (Կանգնեցրո՜ւ) շարժումը, որոնք պայքարում են ռասիզմի ցանկացած դրսեւորումների դեմ: Նրանց էր միացել թուրքական Մարդու իրավունքի միությունը (IHD) եւ Համահայկական բարեգործական միությունը (AGBU): Նրանք պատրաստել էին երկարատեւ ծրագիր՝ ուղղված Թուրքիայում եւ Եվրոպայում Հայոց ցեղասպանության մասին իրազեկվածության բարձրացմանը:
Ապրիլի 24-ին հարյուրավոր մարդիկ հավաքվել էին Ստամբուլի գլխավոր «Թաքսիմ» հրապարակում, պահելով այն հայ մտավորականների պատկերները, ովքեր դարձան Ցեղասպանության առաջին զոհերը: Ինչպես ասում էր Հրանտ Դինքը, «ի տարբերություն Հայաստանի ու Սփյուռքի հայությանը, Թուրքիայի հայերը հնարավորություն չունեն ոգեկոչելու Հայոց ցեղասպանության զոհերին: Նրանք դա անում են լուռ, իրենց տներում»: Շատ ցավալի է, որ Հրանտը էլ չկա, եւ նա չկարողացավ տեսնել, թե ինչպես էին Ստամբուլի կենտրոնում հարյուրավոր մարդիկ հավաքվել՝ այն նույն Ստամբուլի, որ այլեւս երբեք առաջվանը չի լինի:
Մարդկանց հետ շփվելիս ես ավելի ու ավելի եմ համոզվում, որ մեծագույն սխալ է խեղված անցյալի փոխանցումը հաջորդ սերունդներին, համառ դիմադրությունը՝ հնացած կարծրատիպերի վերացնելու հարցում: Այս ամենը բնավ չի նշանակում, որ մենք պետք է մոռանանք մեր պատմությունը՝ երբեք: Ցեղասպանության վերքը շատ խորն է եւ թուրքական քաղաքական գործիչները իրենց հերքումներով ուժեղացնում են մեր ցավը: Այնուամենայնիվ, չի կարելի կենտրոնանալ միայն դրա վրա: Այդ վիճակից դուրս գալու համար պետք է շփվել իրական մարդկանց, այլ ոչ թե 100 տարվա հուշերի ուրվականների հետ:

Общаться с людьми, а не с призраками - Mediamax.am
За два года проживания в Турции (я пишу магистерскую диссертацию на тему Геноцида армян на факультете международных отношений Университета Анкары), каждый день, будучи окруженной турками и общаясь с ними, я углубляюсь в своем мнении о необходимости общения и диалога.
Одной из важнейших проблем в армяно-турецких отношениях является нехватка достоверной информации, что создает преграды для общения. Причем присуще это обеим сторонам.
Турция - огромная, очень неоднородная по своей культуре страна, с 75-миллионным населением, ставящая перед собой цель ворваться в 10-ку экономик мира к 2023 году (к столетию Лозанской конференции). Когда мы говорим о турецком общественном мнении, то должны учитывать присущее ей этническое разнообразие (растущее с каждым днем курдское население, уже составляющее от 13 до 15 миллионов), а также конфессиональный различия между алевитами, суннитами и шиитами.
В Турции идеологически очень пестрое общество. Это и кемалисты (приверженцы и «солдаты» Ататюрка), левые, знаменитые своей антиправительственной активностью, постоянными митингами и акциами протеста. Сторонники Гюлена, которые окончательно разорвали отношения с партией Эрдогана. Турецкие националисты и пантюркисты и сравнительно новые, но уже довольно успешные курдские партии-близнецы «БДП» и «ХДП», которые объединяют курдов, а также всех остальных этнических меньшинств – и армяне не исключение. Вспомним заявление лидера партии ХДП Селахатина Демирташа накануне президентских выборов в Турции о том, что он признает Геноцид армян, если его выберут президентом. Список неполный, но даже он показывает, насколько разнообразной и бурной является социально-политическая жизнь Турции, и любые обобщения будут грубой ошибкой.
Важно также понимать, что Армянский вопрос для большинства граждан Турции занимает одно из последних мест в рейтинге приоритетов для страны. Сегодня для турок гораздо важнее нерешенный курдский вопрос, неспокойные Сирия и Ирак с  исламскими радикалами, задача превращения в одну из топовых экономических государств, непризнанный Северный Кипр и др. Особенно важным является факт, что за годы правления партии АКП этого разнообразия стало еще больше.
Уровень невежества многих турок даже в элементарных вопросах, касающихся армян, поражает. Я встречала людей, которые искренне не знали столицу Армении, многие из них даже не в курсе, что граница Турции с Арменией закрыта, ну а пальму первенства можно вручить владельцу кафе, который думает, что армяне и азербайджанцы являются родственными нациями. И кого винить в данной ситуации? Государство, которое на протяжении 100 лет целенаправленно ведет эту политику, народ, который учился в турецких школах по турецким учебникам, и в жизни не встречал ни одного армянина, или армян, которые отказываются общаться с турками до тех пор, пока те не произнесут слово «Геноцид»?
Вот наиболее распространенное мнение, которое выскажет среднестатистический турецкий гражданин - во времена Первой мировой войны армяне предали турок и перешли на сторону России. Не было никакого геноцида, более того, это все вероломная политика хитрой Европы против Турции. У людей нет информации о Западной Армении - колыбели армянской цивилизации. Нет также знания истории Армении до 1915 года, а из истории после 1915 года они только знают одну вещь – АСАЛА. На этом познания заканчиваются.
На фоне всего этого, когда турецкие интеллектуалы Хасан Джемаль, Ченгиз Актар, Али Байрамоглу и многие другие, не боясь рисковать своей жизнью, пытаются сломать этот барьер недопонимания и сопротивления и изменить что-то в турецком обществе, вместо поддержки армян, они получают клеймо «проводника турецких интересов». Так мы благодарим тех, кто пытается показать симпатию к армянскому обществу? Нездоровая ситуация.
Я стараюсь принимать активное участие в различных конференциях, особенно если есть возможность выступить или познакомиться с людьми. Без преувеличения могу сказать, что как только на каком-либо собрании люди узнают, что среди них находится человек из Армении, все внимание переключается на него. Ко мне много раз подходили люди и просили отправить материалы об Армянском Геноциде, рассказать, как живут люди в Армении, выражали желание приехать, но в то же время выказывали опасения, что у них могут возникнуть там серьезные проблемы. Некоторые из них были курдами, и, как правило, речь начиналась словами: «Наши курдские предки очень беспощадно и жестоко обошлись с армянами, и мне очень стыдно за это, надеюсь, что когда нибудь вы сможете нас простить». И как мне не пойти навстречу этим людям? Ведь, пообщавшись со мной, они поделятся новой информацией со своим окружением, а это очень важно.
Перенесемся в Армению. Маленькая страна, с населением в 3 миллиона человек (для сравнения: численность населения Анкары - 5 миллионов, Стамбула – 15 миллионов), находящаяся в блокаде с двух сторон. Глубоко травмированный народ, находящий единственное утешение в том, что является первой в мире христианской страной, глубоко цепляющейся за прошлое, за времена былого расцвета и славы. То, что творится в восприятии армянского народа по поводу армяно-турецких отношений, можно назвать «исторической травмой». Наглядным примером являются выражения «турк всегда останется турком», «никогда не доверяй турку» и тому подобное. До сих пор в нашем сознании турок воспринимается точно так же, что и сто лет назад. Мы отказываемся общаться с ними, но хотим, чтобы турки признали Геноцид. Как они его признают, если мы не идем на диалог? А тех, кто пытается что-то сделать в этой сложной ситуации и сдвинуть гору с мертвой точки, называют «врагом» или «агентом». Я хорошо помню, как армянские СМИ чернили Гранта Динка, который не покладая рук старался вести два народа к диалогу. Классический армянский сценарий: «Иди умри, и станешь ты любим».
В конце хотела бы написать о событии, которое очень сильно на меня подействовало и дало очередную надежду на то, что турецкое общество меняется, и мы не должны отказываться от диалога.
В апреле 2014 года в Стамбуле встретились члены раличных антирасистских движений. Там были французское антирасистское движение EGAM (European Grasstoot Antiracist Movement), турецкое движение DurDe! («Останови!»), борющееся против любых проявлений расизма, присоединившаяся к акции в 2014 году турецкая Ассоциация по правам человека IHD, и Армянский Всеобщий Благотворительный Союз (AGBU). Они подготовили долгосрочную программу, направленную на повышение осведомленности по поводу Армянского Геноцида в Европе и Турции. Программа была очень насыщенной, проводились конференции в различных университетах Стамбула, посвященные теме Армянского Геноцида, делегация встречалась с турецкими и курдскими активистами, лоббирующими признание Геноцида. 24 апреля сотни людей собрались на главной площади Стамбула – Таксим, с портретами представителей армянской интеллигенции, которые стали первыми жертвами Геноцида. Как говорил Грант Динк, «в отличие от армян Диаспоры и Армении, турецкие армяне лишены возможности чтения памяти жертв Геноцида, они делают это только в тишине, у себя дома». Очень жаль, что Гранта нет в живых, и он не увидит, как сотни человек собрались в центре Стамбула, того самого Стамбула, который уже никогда не будет прежним.
Общаясь с людьми, я все больше убеждаюсь в том, что большой ошибкой является передача травматизированного прошлого из одного поколения в другое, упорный отказ ломать устаревшие стереотипы. Это вовсе не означает, что мы должны забывать свою историю - никогда. Травма Геноцида очень глубока, и турецкие политики своим отрицанием усиливают нашу боль. Тем не менее, нельзя сосредотачиваться только на ней. Чтобы выйти из этого состояния, необходимо общаться с реальными людьми, а не с призраками из 100-летних воспоминаний.