Armnet 2012. Ի՞նչ, որտե՞ղ, ու՞մ - Mediamax.am
2012 թվականը կհիշվի բազմաթիվ լավ ու վատ իրադարձություններով: Մի բան հստակ է` տարին բավականին հագեցած էր այն պատճառով, որ հայերն ամուր խրվեցին ինտերնետի մեջ: Մենք դարձանք սոցիալական ցանցերի ստրուկները եւ այժմ առանց դրանց մեզ մոտ չեն սկսվում ոչ ընտրությունները, ոչ էլ կահույքի զեղչային վաճառքները:
Ցանցում մենք շատ-շատ ենք
Բավականին դժվար է հստակ իմանալ, թե քանի՞ հայաստանցի կա ինտերնետում: Կան պաշտոնական տվյալներ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովից, որոնց համաձայն 2012 թվականի սկզբին ինտերնետ-կապի օգտագործողներ էին համարվում Հայաստանի բնակչության 60%-ը, կամ էլ 1,8 միլիոն մարդ: Մեկ տարի առաջ ցուցանիշը կազմում էր 47%: Իսկ եթե ուսումնասիրենք վերջին տարիների վիճակագրությունը, ապա աճն ուղղակի թռիչքային է` բոլորս լավ հիշում ենք, թե ինչպիսին էր ինտերնետի վիճակը մեր երկրում 3-4 տարի առաջ:
Իհարկե, պաշտոնական թվերը կարելի է վիճարկել, դրանք ուռճացված համարել: Առավել եւս, որ հստակ բաժանում չկա, թե ո՞ր տոկոսն է օգտվում բջջային ինտերնետից, որը` լայնաշերտ եւ այլն: Սակայն փաստն այն է, որ ինտերնետից օգտվում են շատերը, իսկ երիտասարդներից` գրեթե բոլորը:
Ֆեյսբուքն ընդդեմ Одноклассники-ի
Հայաստանում կա սոցիալական կայքերի տարանջատում: Одноклассники-ում ավելի շատ օգտատեր կա, իսկ Ֆեյսբուքը առավել մեծ ազդեցություն ունի Հայաստանի հասարակական-քաղաքական կյանքի վրա: 2012 թվականին առաջին անգամ  Одноклассники-ի աճի տեմպն ընկավ, իսկ հետո ընդհանրապես դադարեց` կանգ առնելով ամսական 700 հազար ակտիվ բաժանորդների վրա: Տարեվերջի տվյալներով, Ֆեյսբուքը Հայաստանում Одноклассники-ից երկու անգամ քիչ օգտատեր ունի` շուրջ 370 հազար: Սակայն այս տարվա ընթացքում Ֆեյսբուքն աճել է շուրջ երկու անգամ, այսինքն` շուտով կհասնի եւ կգերազանցի Одноклассники-ին:
Մաշտոցի պուրակ եւ այլ ձեռքբերումներ
Արդեն երկու տարի է, ինչ ցանցը սկսել է օգտագործվել ակտիվ քաղաքացիների կողմից: Հավանաբար, 2012 թվականի ամենաաղմկոտ գործը Մաշտոցի պուրակը բուտիկներից եւ դրանց առեղծվածային տերերից ազատելու եւ կանաչ տարածքները պահպանելու գործն էր:
Շատ այլ արշավներ էլ կային. Արա Ասլանյանը եւ ընկերները գումար էին հավաքում փոքրիկ Սարգիսի համար, շարունակական եւ տեւական պայքար է ընթանում Թեղուտի համար: Կարեւորն այն է, որ բոլոր նրանք, ովքեր Հայաստանը չեն ընկալում որպես մի մեծ ռեստորան կամ աղբարկղ, հասկացան, որ ինտերնետը այն կարեւորագույն գործիքներից մեկն է, որը թույլ է տալիս աշխարհը դեպի լավը փոխել:
Ընտրություններ, ընտրություններ…
Մայիսին տեղի ունեցան խորհրդարանական ընտրությունները, տարվա վերջում սկսվեց նախապատրաստությունը նախագահական ընտրություններին: Ընտրությունները հայկական ինտերնետին մեծ քանակությամբ ցածրորակ լրատվական կայքեր «նվիրեցին», որոնք հապճեպորեն ստեղծվում էին կուսակցությունների կողմից` լրատվական դաշտում գերիշխելու նպատակով: Բացի դրանից, Ֆեյսբուք լցվեցին հազարավոր ֆեյքեր` երիտասարդ կուսակցական բրիգադները փորձում էին իրենց PR անել եւ սեւացնել հակառակորդներին: Այսօր էլ շատերի ընկերների ցանկում փոշոտված քաղաքական ֆեյքեր կան:
Ընտրությունները հետաքրքիր էին նաեւ այն առումով, որ առաջին անգամ ներքաղաքական դաշտում օգտագործվեցին հաքերական հարձակումներ` մայիսին ուժեղ DDoS հարձակման ենթարկվեցին 1in.am, Blognews.am, iDitord.org. կայքերը: Նման հարձակումների դեպքում պատվիրատուին գտնելը գրեթե անհնար է, սակայն պարզ է, որ դրանք ներսից էին:
Կիբերպատերազմիկ
Ինչ վերաբերում է հայկական ցանցի հարձակումներին, ապա ինչպես միշտ, ադրբեջանցի հաքերները գիշերները չեն քնում եւ կոտրում են հայկական կայքերը: Հայ հաքերները նույնպես ակտիվացան, ինչը բավականին անսպասելի էր: Այս տարվա հիշարժան դեպքերից էր ադրբեջանցի քարոզիչ-լրագրողների էլեկտրոնային նամակագրության բացահայտումը հայկական Hamazoosp եւ Անանուն Հաքերյան խմբերի կողմից, ինչն արվել էր դեկտեմբերի 31-ի լույս հունվարի 1-ի գիշերը: Իսկ սեպտեմբերին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ տեղի ունեցավ փոքր, բայց կոշտ կիբերպատերազմ, որը հրահրվել էր հայ սպայի մարդասպանի ազատ արձակմամբ եւ հերոսացմամբ: Կիբեր հարձակումներին մասնակցում էր «Հայկական կիբեր բանակ» հաքերական խումբը, ինչպես նաեւ մի շարք այլ խմբեր եւ անհատ հաքերներ: Հարձակումների արդյունքում խախտվել էր մի շարք ադրբեջանական տեղեկատվական կայքերի, ինչպես նաեւ մի քանի նախարարությունների եւ նախագահ Ալիեւի կայքերի աշխատանքը: Շատ հայկական կայքեր եւս խնդիրներ ունեցան հարձակումների արդյունքում:
Մեմեր
Եվ վերջապես, տարին բերքատու էր ինտերնետ մեմերի առումով: Արդեն շրջանառության մեջ են մտել եւ ճանաչելի են դարձել հետեւյալ արտահայտությունները` «Տարոն, ախր գեղեցիկ չի», «Դու լրիվ ոնց որ խառնում ես սաղ», «Давай досвидания!»: Բացի այդ, շատերի համար մատնաքաշը ճանաչելի ինտերնետ-կերպար դարձավ, էլ չասած քաղաքապետարանի կողմից Երեւանի տոնական զարդարանքների վերաբերյալ բազմատեսակ ստեղծագործական վարիացիաների մասին: Ցանցում նման ուրախ մեմերը միշտ էլ շատ են եղել, սակայն Արմնետի համար հենց 2012 թվականը բեկումնային դարձավ դրանց ստեղծման եւ տարածման տեսանկյունից:
Մի խոսքով, Հայաստանը վերջնականապես բացահայտեց իր համար համացանցը: Այժմ պետք է ձգտել, որպեսզի համացանցն իր համար ավելի մանրամասն բացահայտի Հայաստանը:

Армнет 2012: что? где? кого? - Mediamax.am
2012 запомнился нам многими хорошими и плохими событями. Одоно точно  - год стал весьма насыщенным из-за того, что армяне прочно застряли в интернете. Мы стали рабами социальных сетей и теперь без них у нас не начинаются ни выборы, ни распродажи мебели.
В сети нас стало очень много
Точно узнать, сколько армян сидит в интернете, довольно сложно. Есть официальные данные Комиссии по регулированию общественных услуг, согласно которым, на начало 2012 года пользователями интернет связи считались 60% населения Армении, или 1,8 миллионов человек. За год до этого показатель составлял 47%. А вот если посмотреть статистику за несколько лет, то рост просто взрывной - все мы хорошо помним, как обстояли дела с интернетом у нас в стране всего 3-4 года назад.
Конечно, официальные цифры можно оспаривать, считать их завышенными. Тем более, что нет точной раскладки - какой процент пользуется мобильным интернетом, какой - широкополосным и т.д. Но факт, что интернетом теперь пользуются очень многие, а из молодых - практически все.
Фейсбук против Одноклассников
В Армении существует распределение социальных сетей: в Одноклассниках больше всего пользователей, Фейсбук - имеет наибольшее влияние на все сферы жизни. В 2012 году впервые темп роста Одноклассников замедлился, а потом и вовсе остановился - число пользователей застряло у отметки 700 тысяч активных пользователей за месяц. У Фейсбука в Армении под конец года в два раза меньше пользователей- порядка 370 тысяч. Но при этом за этот год Фейсбук вырос почти в два раза - так что скоро догонит и перегонит Одноклассников.
Парк Маштоца и другие достижения
Уже два года, как сеть начала использоваться активными гражданами для того, чтобы сдвинуть что-то плохое в сторону лучшего. В 2012 году, вероятно, самым шумным было дело отвоевания зеленых насаждений парка Маштоца от бутиков и их таинственных хозяев.
Был и другие акции: Ара Асланян и друзья собирали деньги для маленького Саркиса,  идет продолжительная и затяжная борьба за Техут. Главное - все, кому небезразлична наша страна и кто не воспринимает Армению как один большой ресторан и мусорное ведро - поняли, что интернет является одним из важнейших инструментов, позволяющих менять этот мир к лучшему.
Выборы, выборы...
В мае прошли парламентские, в конце года началась подготовка к президентским, которые пройдут в феврале. Выборы подарили армянскому интернету огромное количество низкопробных новостных сайтов, которые наспех создавались партиями для доминирования в новостном поле. Кроме того, Фейсбук заполонили тысячи фейков - молодежные партийные бригады пытались пиарить себя и очернять противников. До сих пор у многих в друзьях лежат запылившиеся политические фейки.
Выборы оказались интересными еще и тем, что впервые на внутриполитическом поле использовались хакерские атаки - в мае под сильные DDoS атаки попали 1in.am, Blognews.am, iDitord.org. При таких атаках заказчика найти практически невозможно, но понятно, что заказчики были изнутри.
Кибервойнушка
Что касается атак на армянский сегмент сети в целом, то здесь как всегда - азербайджанские хакеры ночами не спят, ломают армянские сайты. Армянские хакеры также активизировались, что является довольно неожиданным. В этом году примечательным стали сливы электронных переписок азербайджанских журналистов-пропагандистов армянскими хакерскими группами Hamazoosp и Ананун Хакерян, что было сделано в ночь с 31 декабря на 1 января 2012 года. А в сентябре между Арменией и Азербайджаном развернулась небольшая, но жесткая кибер-война, которая была спровоцирована реабилитацией и героизацией убийцы армянского офицера. В кибер-столкновениях участвовала хакерская группа «Армянская кибер армия», а также ряд других групп и отдельных хакеров. В результате атак была нарушена работа основных азербайджанских информагентсв, а также ряда министерств и сайта президента Алиева. У многих армянских сайтов также возникли проблемы, связанные с атаками азербайджанской стороны.
Мемы
И наконец, год выдался урожайным для интернет мемов. Уже вошли в оборот и узнаваемы всеми фразы «Некрасиво, Тарон», «Դու լրիվ ոնց որ խառնում ես սաղ», «Давай, до свидания!». Кроме того, для многих матнакаш стал узнаваемым интернет- образом, не говоря уже о всевозможных креативных вариациях на творения мэрии, украшающей Ереван. Подобных веселых мемов в сети всегда было много, но пожалуй, для Армнета именно 2012 год стал прорывным в плане их создания и распространения.
Одним словом, Армения окончательно открыла для себя сеть. Теперь надо стремиться к тому, чтобы сеть подробнее открыла для себя Армению.