Ունե՞նք արդյոք փոխադարձաբար շահավետ հարաբերությունների մշակույթ - Mediamax.am
Տնտեսական եւ սոցիալական առաջընթացը պահանջում է պատասխանատվություն, տեսլական, կարգապահություն, համագործակցություն եւ, ամենակարեւորը, փոխադարձ շահերի ըմբռնում եւ գործակցության ձեւավորում հանուն զարգացման: Հայաստանի երիտասարդությունն ունի հստակ, առանձնահատուկ եւ ուժեղ անհատականություններ, որոնց գործունեությունը վերջին տասնամյակի ընթացքում պարզորոշ կերպով ուրվագծվել է պատմության էջերում եւ ապացուցել այս տեսակի արժանիքները պատերազմի, անհանգստությունների եւ սոցիալական անկարգությունների ժամանակ: Այժմ ժամանակն է նոր տեսլականի, որի շուրջ պիտի համախմբվեն մեր երկրի տարբեր մարզերի երիտասարդները` գիտակցելով, որ իրենց նմանությունները եւ ընդհանուր շահերը շատ ավելի էական են, քան տարբերությունները, եւ որ համագործակցելով համընդհանուր մի շրջանակի ներսում` բոլորն էլ կարող են շահել` այսպիսով կերտելով երիտասարդ առաջնորդների մի նոր միջավայր, որտեղ նրանք ձգտում են Հայաստանում անվտանգության եւ խաղաղության հաստատմանը: Ավելին, եթե երիտասարդ առաջնորդները կիսում են ընդհանուր մի տեսլական, ապա ինչպես նմանությունները, այնպես էլ տարբերությունները կօգտագործվեն հօգուտ համախմբման եւ հանուն փոփոխության:
Հանրային ինստիտուտների ձեւավորումը եւ մի շարք բացասական սոցիալական բարդ համակարգերի վերացման նպատակով հանրային պահանջմունքի կերտումը, որի արդյունքում իշխանությունների վրա որոշակի ազդեցություն կապահովվի, մեր երկրի կենսական խնդիրներից են: Հենց այս խնդիրների շրջանակներում էլ կարող են համընկնել հասարակության մեծամասնության շահերը` տիրապետելու կոնֆլիկտների կառավարման հմտություններին, ինչպես նաեւ մասնակցային առաջնորդությանը եւ որոշումների կայացման համագործակցային մոտեցմանը: Այսպիսով, սա կարեւորագույն խնդիր կարող է համարվել ողջ հասարակության համար:
Հայաստանում ընդհանրապես եւ մեր առօրյա կյանքում մասնավորապես սովորական երեւույթ է, երբ որեւէ խումբ, փորձելով միասնական որեւէ որոշման հանգել, կարող է ամբողջ մի օր անցկացնել` միմյանց հետ վիճելով եւ չանդրադառնալով բուն խնդրին` պրոբլեմի լուծմանը: Նման պահվածքը թերեւս բնորոշ է բոլոր խմբերին, սեկտորներին, կազմակերպություններին եւ ինստիտուտներին` լինեն դրանք ընտանիք, բիզնես ընկերություններ, միջգերատեսչական ծրագրային առաջարկներ, թե Ազգային Ժողով: Նման հանգամանքներում ակնհայտ է, որ տարբեր ասպարեզներում զբաղված մասնագետներն իրապես կարիք ունեն ձեռք բերել քննարկման, բանակցության եւ առաջնորդության հմտություններ: Նրանք պիտի կարողանան փոխզիջումների գնալ, նոր տեղեկատվության արդյունքում փոխել իրենց ընկալումները, եւ, ի վերջո, ստեղծել համագործակցության մթնոլորտ: Ավելին, տարբեր մասնագետների ու փորձագետների համացանցը, որը ստեղծվել է ընդհանուր գիտելիքների, հմտությունների եւ վերաբերմունքի հիման վրա, հանդիսանում է փոփոխությունների ողնաշարը:
Նման համացանցը կարող է առանցքային դեր ունենալ Հայաստանում հանրային կրթության զարգացման եւ նոր հմտությունների ձեւավորման հարցերում, քանզի այն տարբեր խմբերին հնարավորություն է ընձեռում միասին աշխատել հանուն միասնական նպատակի` համակարգելով տարբեր ռազմավարություններ եւ ի մի բերելով առկա ռեսուրսները: Նման հաջողված համացանցերից մեկը, որը ներկայում էլ արդյունավետորեն եւ ակտիվորեն գործում է Հայաստանում, «Մոմենտում» համացանցն է, որը ստեղծվել է «Մոմենտում» ծրագրի շրջանակներում: Վերջինս իրականացվում է 2000 թվականի ապրիլից «Կոնֆլիկտների կառավարման գործընկերներ» (CMP) կազմակերպության կողմից: Ծրագրի սկզբում այդ կազմակերպությունը հայտնի էր այլ՝ «Կոնֆլիկտների կառավարման խումբ» (CMG) անվանումով: Ծրագրի նպատակն է Հայաստանի տարբեր սեկտորներում աշխատող երիտասարդ առաջնորդներին զինել կոնֆլիկտների կառավարման հմտություններով՝ քաղաքականության մշակման եւ ինքնակառավարման առավել արդյունավետ գործընթացներ կազմակերպելու նպատակով: Ծրագիրն իրականացվում է վերապատրաստման դասընթացների միջոցով, որոնք մշակվում են` հաշվի առնելով յուրաքանչյուր սեկտորի առանձնահատկությունները, ինչպես նաեւ տեղում անմիջական աջակցության եւ շարունակական վերապատրաստումների իրականացման միջոցով: Ծրագրի հիմնական խնդիրն է աջակցել Հայաստանի երիտասարդ, խոստումնալից որոշում կայացնողներին առաջնորդության հմտությունների ձեռքբերման գործում,  որոնք անհրաժեշտ են մեր երկիրը ժողովրդավար եւ բարգավաճ պետության վերածելու համար, որն իր ուրույն դերը կունենա համաշխարհային քաղաքականության եւ տնտեսության մեջ:
«Մոմենտում» համացանցի հաջողությունները ցույց են տալիս, որ առաջնորդության եւ բանակցային հմտությունների վերաբերյալ վերապատրաստումները կարող են հիմնարար փոփոխություններ առաջացնել, որոնք անհրաժեշտ են լայնածավալ սոցիալ-տնտեսական եւ քաղաքական բարեփոխումների համար: Սակայն մինչ այժմ նման կարողությունը սահմանափակված է եղել անհատների եւ փոքր խմբերի մակարդակներում: «Մոմենտում» համացանցի, ինչպես նաեւ բարեփոխումներին միտված դրա ջանքերի վերջնական հաջողությունը պայմանավորված է առաջինի կարողությունների ընդլայնմամբ եւ նոր մեթոդոլոգիաների ու գործունեության նոր տեսակների կիրառմամբ:
«Մոմենտում» համացանցին արդեն հաջողվել է հանրային եւ մասնավոր սեկտորներում ձեւավորել տնտեսության, լրատվամիջոցների, պետական կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման, կրթության եւ իրավական ոլորտներում ակտիվ գործունեություն ծավալած երիտասարդ առաջնորդների կրիտիկական զանգված, եւ այժմ ժամանակն է նոր քայլերի, որոնք միտված են լինելու երիտասարդ առաջնորդների միջեւ վստահության, հարգանքի եւ փոխադարձ աջակցության կամուրջներ կառուցելուն, եւ ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ ողջ տարածաշրջանում:

Do We Have a Culture of Mutual Gains? - Mediamax.am
Achieving economic and social progress requires responsibility, vision, discipline, cooperation and most of all understanding mutual interests and partnership for development. The youth of Armenia have clear, distinct and strong personalities well manifested over the history of the last decades and proven in times of war, turbulence and social disorder. It is now the time for a new vision in which the youth from the regions of our country should understand that their similarities and common interests are more important than their differences and via cooperating within a mainstream framework they can all benefit thus creating a new environment of young leaders striving to provide security and peace in Armenia. Moreover, if such a common vision is shared by the young leaders the differences will work for consolidation for change as well as the similarities do.
Forming public institutions, making an impact upon government authorities via creation of public requirements towards the liquidation of a range of negative social compounds is one of the critical issues, where conflict management skills, as well as lateral leadership and cooperative decision-making interests of a majority of society members are found, hence, to be considered the crucial task both for the whole society.
It is usual situation here in Armenia and in our everyday live that when any group is trying to come up with joint solution to a problem we could spend a whole day to argue with each other without looking for a solution. This is perhaps true for all groups, sectors, organizations and institutions are it family, local businesses, inter-ministerial proposals, Parliament, etc. Hence, experts in different sectors strongly need to transferee skills and technique to discuss, negotiate and lead, finding compromises to be able changing our own perceptions upon getting new information and eventually to create environment of cooperation. Moreover, a network of specialists and experts in various areas cultivated on the bases of common knowledge, skills and attitudes is the backbone of transformation and changes.
Such a network can play a key role in public education and new skills development in Armenia since they allow different groups to work together toward a shared goal by coordinating strategies and pooling resources. One of those successful networks effectively and actively operating in Armenia at present is considered to be Momentum Network created on the bases of Momentum Program implemented by in its time Conflict Management Group (CMG) and now Conflict Management Partners (CMP) since April 2000. The program is designed to equip young leaders of Armenia from different sectors with conflict management skills for more effective policy development and self-governance through a series of tailored workshops and follow-up support and training in the region. The goal of the program is to assist young promising decision-makers from Armenia to acquire the leadership skills necessary to turn our country into more democratic and prosperous entity to hold its place in the world politically and economically.
The proven achievements of the Momentum Network in Armenia have shown that use of leadership and negotiation training can produce the fundamental changes necessary for large-scale socio-economic and political reform. However, up to this point, this ability has been limited to the individual and small group level. The ultimate success of the Momentum Network and subsequent efforts at reform depends on ability to expand its capacity and the application of new methodologies and a range of activities.
Having developed a critical mass of young professionals from various layers of public and private sectors in the fields of economics, mass media, both state and local governance, education, legal sphere within Momentum Network, there is need for the new steps aimed at building bridges of trust, respect and mutual support among young decision-makers of not only in Armenia but also the region.