Տնտեսական ակտիվության աճի հետեւում. 2025 թվականի արդյունքները - Mediamax.am
Վերջերս ամփոփվեցին 2025 թվականի տնտեսական արդյունքները, որոնց համաձայն տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել է 9.2%-ով: Սովորական ժամանակներում դա կարելի էր բացառիկ ցուցանիշ եւ նույնիսկ ձեռքբերում համարել  երկրի համար, սակայն 2025 թվականն այդ առումով ամենաստանդարտներից չէր: Մի կողմից՝ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճում է 58 ամիս անընդմեջ, մյուս կողմից՝ մենք քաջատեղյակ ենք այդ աճի պատճառին, եւ այն ոչ թե Հայաստանի ներսում է, այլ երկրից դուրս:
Տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի դինամիկան, 2011-2025*
*Կանաչ/կարմիր գույնով՝ ՏԱՑ-ի աճի տեմպերը նախորդ տարվա նկատմամբ (%), մանուշակագույնով՝ տարեկան միջինացված աճի տեմպերը:
Առաջինը, ինչը արժե հաշվի առնել, այն է, որ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը չպետք է նույնացնել ՀՆԱ-ի հետ. այն արտացոլում է տնտեսության թողարկման ծավալների դինամիկան, եւ վերջին տարիներին ՀՆԱ-ի եւ ՏԱՑ-ի միջեւ խզումն աճում է. ՏԱՑ-ը մշտապես ավելի արագ է աճում, քան ՀՆԱ-ն: Այս միտումն սկսվել էր 2022 թվականի երկրորդ եռամսյակից եւ մինչ օրս չի դադարում: Այսպիսով, ՀՆԱ-ի աճը 2025 թվականին դժվար թե գերազանցի 7.2-7.6%-ը, ինչն արդեն այնքան տպավորիչ չէ, որքան 9.2%-ը:
Երկրորդ հանգամանքն այն է, որ 2022-2025թթ. տնտեսական աճը մեծապես պայմանավորված էր ռուս-ուկրաինական պատերազմի հետեւանքներով: Եթե աշխարհաքաղաքական առումով այդ հետեւանքներն աղետալի էին. դրանցից մեկը դարձավ Արցախի ամբողջական կորուստը, ապա տնտեսական առումով Հայաստանը մեծապես շահեց: Այնքան էլ հաճախ չէ պատահում, որ Հայաստանից անկախ արտաքին իրադարձությունները ի նպաստ նրան լինեն, թեկուզ տնտեսության մեջ, բայց սա հենց այդ դեպքն է: Մանուշակագույն կետագծով նշված է 2022-2025թթ. աճի մոտավոր միտումը, եթե այդ գործոնը բացակայեր:
Միեւնույն ժամանակ 2025 թվականի տնտեսական աճի տեմպերն այնքան էին խաթարված վերաարտահանման ազդեցությամբ, որ հաճախ հակապատկերն էին ցուցադրում: Տարեսկզբին տեսնում ենք դանդաղ աճ, ինչը պայմանավորված է 2024 թվականի սկզբի բարձր բազայով, երբ ոսկերչական ոլորտի զանգվածային վերաարտահանումը թափ է հաղորդում Հայաստանի տնտեսական վիճակագրությանը, իսկ տարեվերջին, ընդհակառակը, տեսնում ենք կտրուկ արագացում: Վերջինս դարձյալ պայմանավորված է ոսկերչական ոլորտի վերաարտահանմամբ, որը, դատելով արդյունաբերության եւ արտաքին առեւտրի վիճակագրությունից, վերսկսվել է հոկտեմբերի կեսերից: Դա ավելացրել է ՀՆԱ-ի աճը մոտ 1.5%-ով, իսկ առանց այս գործոնի՝ ՀՆԱ-ի աճը կմնար 5.5-6%-ի սահմաններում, ինչպես նախորդ տարի: 2025-ի առաջին 9 ամիսներին աճի տեմպերը հենց այդ միջակայքում էին:
Գյուղատնտեսությունը վերջին տարիների ընթացքում առաջին անգամ վստահ աճ է գրանցել՝ 5.6%, առեւտուրն աճել է 3%-ով, ծառայությունները՝ 10.5%-ով, շինարարությունը՝ 20.2%-ով, իսկ արդյունաբերությունը՝ 4.7%-ով:
Արդյունաբերության պատկերը եւս աղճատված է վերաարտահանման ազդեցությամբ, այն զտելն այսօր դժվար է։ Կարելի է մեկ բան ասել՝ առանց վերաարտահանման 2025-ին աճ չէր գրանցվի: Իսկ գյուղատնտեսության աճը վերսկսվել է ոչ թե պատահականությունների՝ օրինակ՝ բարենպաստ կլիմայական պայմանների պատճառով, այլ այս ոլորտում պետական ներդրումների ավելացման շնորհիվ. 2019-20թթ. գյուղատնտեսության բյուջետային ծախսերը Գյուղատնտեսության նախարարության փակման ֆոնին թույլ էին, իսկ 2021 թվականից սկսած՝ նաեւ գյուղացիներին իրենց կողմը գրավելու անհրաժեշտությունից ելնելով, իշխանությունները կրկին սկսեցին զարգացնել այս ոլորտը, եւ արդյունքը վերջապես տեսանելի է: Ընդ որում, գյուղատնտեսության եւ ոռոգման մասնաբաժինը բյուջեի ծախսային մասում կազմում է 2%-ից պակաս եւ գնալով նվազում է։
Սակայն ոչ միայն գյուղատնտեսության ծախսերն են աճել. ընդհանուր առմամբ բյուջետային քաղաքականությունը դարձել է չափազանց ազատ՝ թե՛ քաղաքական նպատակների, թե՛ ծրագրային եւ սոցիալական տեսանկյունից: 2025 թվականին պետական բյուջեի դեֆիցիտը պլանավորված էր 604 մլրդ դրամի մակարդակում, սակայն արդյունքում կրճատվեց մինչեւ 419 մլրդ դրամ, ինչը կկազմի ՀՆԱ-ի մոտ 3.7%-ը: Դա զգալիորեն բարձր է 3%-անոց նորմատիվից, որն օրենսդրորեն ամրագրված է Եվրամիությունում եւ որպես առաջարկ գործածվում է ԱՄՀ-ի կողմից:
Սովորաբար տնտեսական աճի ժամանակաշրջաններում պետությունը հիմնականում վերադարձնում է կուտակված պարտքերը, իսկ անկման շրջաններում՝ փոխառություններ կատարում տնտեսական ցիկլերը մեղմելու համար: Սակայն արագ տնտեսական աճի փուլում լուրջ փոխառություններ կատարելը վտանգավոր է երկրի ապագայի տեսանկյունից: Եվ այդ ժամանակ հարց է առաջանում՝ իսկ որքանո՞վ է ՀՆԱ-ի աճը պայմանավորված այս պարտքով: Եվ ի՞նչ կլիներ, եթե պարտքային միջոցները չմտնեին տնտեսություն, իսկ վերաֆինանսավորումը տեղի ունենար միայն բյուջեի շրջանակներում: Իհարկե, ուղղակիորեն պնդել, որ տարեվերջյան վերաարտահանումը հանելուց հետո մնացած ՀՆԱ-ի շուրջ 6% աճից 3.7%-ը պայմանավորված են պարտքով, չի կարելի, բայց զգալի չափով դա հենց այդպես է: Նվազագույնը կարելի է ասել, որ բյուջետային դեֆիցիտի յուրաքանչյուր 1000 դոլարի դիմաց ՀՆԱ-ն տարվա ընթացքում աճել է 1620 դոլարով:
ՏԱՑ-ի կիրառման հետ կապված աճի գերագնահատման, նոր վերաարտահանման և բյուջետային դեֆիցիտի բացառման դեպքում, պատկերն արդեն այնքան էլ հրապուրիչ չէ. ՀՆԱ-ի աճը կկազմեր մոտ 3%: Այդպիսով, տնտեսությունը գերտաքացած է վերաարտահանման եւ պարտքային միջոցների, ինչպես նաեւ եկամտային հարկի վերադարձի հաշվին արտոնյալ հիփոթեքային վարկերի շնորհիվ, այլ ոչ թե ներքին արտադրողական ուժերի օրգանական աճի պատճառով: Հետեւաբար, տնտեսական քաղաքականության շտկումն անհրաժեշտ է տնտեսությունը հավասարակշռելու եւ ճգնաժամերի նկատմամբ նրա դիմակայունությունը բարձրացնելու համար:
Այսօր արդեն կուտակվել է տնտեսական ճգնաժամի որոշակի ներուժ, բայց այն դեռեւս էապես ավելի ցածր է, քան 2008 թվականին: Ուստի, կան բոլոր հնարավորությունները հերթական համաշխարհային ճգնաժամը նվազագույն կորուստներով հաղթահարելու համար, ինչը հնարավոր կլինի միայն բյուջետային կարգապահության բարձրացման եւ դրամի փոխարժեքի զգուշավոր շտկման պարագայում:

За фасадом роста экономической активности Армении: итоги 2025 года - Mediamax.am
Недавно подвели экономические результаты 2025 года. Согласно им, показатель экономической активности вырос на 9.2%. В обычное время это можно было бы считать выдающимся показателем и даже достижением для страны, но 2025 год не самый стандартный в этом отношении. С одной стороны, показатель экономической активности растет уже 58 месяцев подряд, с другой стороны, мы хорошо знаем причину этого роста, и она не внутри Армении, а вне ее.
Динамика показателя экономической активности, 2011-2025*
* Зеленым/красным темпы прироста ПЭА к предыдущему году, в %, фиолетовым – усредненные годовые темпы прироста
Первое, что стоит учитывать, это то, что показатель экономической активности – это не то же самое, что ВВП, он отражает динамику объема выпуска экономики, и в последние годы разрыв между ВВП и ПЭА растет: ПЭА постоянно растет быстрее, чем ВВП. Эта тенденция началась со второго квартала 2022 года и с тех пор не прекращается. Таким образом, рост ВВП в 2025 году вряд ли превысит 7.2-7.6%. Что уже выглядит не так хорошо, как 9.2%.
Второе обстоятельство – это то, что рост экономики в 2022-25 гг. во многом был вызван последствиями российско-украинской войны. И если в геополитическом отношении эти последствия были катастрофическими: одним из них стала полная потеря Арцаха, то в экономическом – Армения очень выиграла. Не очень часто не зависящие от Армении внешние события обращаются ей на пользу, пусть даже в экономике, но это как раз тот случай. Фиолетовым пунктиром отмечена примерная тенденция роста на 2022-25 гг. если бы этого фактора не было.
При этом, темпы роста экономики в 2025 году были настолько искажены влиянием реэкспорта, что зачастую показывали свою противоположность. В начале года мы видим медленный рост, что вызвано высокой базой начала 2024 года, когда массовый реэкспорт ювелирной сферы разогнал статистику экономики Армении, а в конце года – напротив, мы видим резкое ускорение – и оно опять же вызвано реэкспортом ювелирной сферы, которая, судя по статистике промышленности и внешней торговли, возобновилась где-то с середины октября. Это добавило примерно 1.5% роста ВВП, а без этого фактора, рост ВВП остался бы в рамках 5.5-6% как и в предыдущем году. В первые 9 месяцев 2025 года, темпы роста и находились в этом интервале.
Сельское хозяйство впервые за много лет показало уверенный рост на 5.6%, торговля выросла на 3%, услуги на 10.5%, строительство на 20.2%, а промышленность – на 4.7%. Промышленность также искажена влиянием реэкспорта, очистить ее от этого влияния на сегодня трудно, одно лишь можно сказать – без реэкспорта – роста в этом году не было бы. А рост сельского хозяйства возобновился не из-за случайностей вроде хорошего климата, а по причине роста государственных вложений в эту сферу – бюджетные расходы на сельское хозяйство в 2019-20 гг. на фоне закрытия Министерства сельского хозяйства были слабыми, а с 2021 года, во многом по причине необходимости привлечь сельчан на свою сторону, власти стали вновь развивать эту сферу и наконец, результат заметен. При этом, доля сельского хозяйства и орошения в расходной части бюджета составляет менее 2% и сокращается.
Но не только расходы на сельское хозяйство выросли – в целом бюджетная политика стала слишком свободной – как с точки зрения политических целей, так и с программной и социальной точки зрения. В 2025 году дефицит государственного бюджета был запланирован на уровне 604 млрд драмов, но в итоге сократился до 419 млрд, что составит около 3.7% ВВП. Это существенно выше 3%-ного норматива, законодательно закрепленного в Евросоюзе и распространяемого в качестве рекомендации со стороны МВФ.
Обычно в периоды экономического роста государство преимущественно отдает накопленные долги, а в периоды спада –делает заимствования, чтобы сгладить экономические циклы, но в период быстрого экономического роста делать серьезные заимствования опасно с точки зрения будущего страны. И тогда возникает вопрос – а в какой мере рост ВВП вызван этим долгом? И что было бы, если бы долговые средства не поступили бы в экономику, а рефинансирование происходило бы только в рамках бюджета? Конечно, напрямую сказать, что из остающихся (при вычитании нового реэкспорта в конце года) почти 6% роста ВВП все 3.7% вызваны долгом нельзя, но в значительной мере это именно так. Как минимум можно сказать, что на 1000 долларов бюджетного дефицита ВВП в течение года вырос на 1620 долларов.
При исключении завышения роста при использовании ПЭА, нового реэкспорта и бюджетного дефицита, картина получается совсем не такая приглядная – рост ВВП составил бы около 3%. Таким образом, экономика перегрета за счет реэкспорта и долговых средств, а также льготных ипотечных кредитов за счет возврата подоходного налога, а не органического роста внутренних производительных сил. Поэтому коррекция экономической политики необходима для балансировки экономики и повышения ее устойчивости к кризисам.
На сегодня уже накоплен определенный потенциал экономического кризиса, но он все еще существенно ниже, чем в 2008 году. Поэтому, есть все шансы пройти очередной мировой кризис с меньшими потерями, что будет возможно лишь при росте бюджетной дисциплины и аккуратной коррекции курса драма.