Հրաժեշտ Արման Գրիգորյանին՝ 14-ամյա տղայի «ռեպորտաժը» 1990 թվականից - Mediamax.am
Մայիսի 15-ին կյանքից հեռացավ նկարիչ, «3-րդ հարկ» նորարարական շարժման գաղափարական առաջնորդ եւ նախաձեռնող խմբի անդամ Արման Գրիգորյանը: Ես նրան չեմ ճանաչել, բայց միշտ ցանկացել եմ ծանոթանալ: 1990-ականների սկզբին շատ երիտասարդ ու ամաչկոտ էի այդ քայլն անելու համար, իսկ հետո՝ շատ զբաղված ամենօրյա աշխատանքով:
Ինչպես շատերս, ես էլ մտածում էի, որ «մի օր» առիթ կլինի շփվել իր՝ մոռանալվ Ջոն Լենոնի հրաշալի խոսքն այն մասին, որ «կյանքն այն է, ինչ կատարվում է մեզ հետ այն ժամանակ, երբ մենք բոլորովին այլ ծրագրեր ենք մշակում»:
Երեկ տեսա, որ ապրիլի 13-ին Արման Գրիգորյանն իր Ֆեյսբուքյան էջում դրել էր Deep Purple-ի իմ ամենասիրած երգը՝ Pictures of Home-ը, ու մտածեցի, թե մենք ի՛նչ հետաքրքիր զրույցներ կարող էինք ունենալ: Իսկ մի քանի ակնթարթ հետո հասկացա, որ առաջին ու միակ դեպքը, երբ գտնվել էի Արման Գրիգորյանի կողքին, ուղեկցվում էր Deep Purple-ի երաժշտությամբ: Դա 35 տարի առաջ էր, երբ ինքը 30 տարեկան «մեծ դյադյա» էր, իսկ ես՝ 14 տարեկան երեխա:
Արման Գրիգորյան
Լուսանկարը՝ Էդուարդ Բագրատունի
Ես հիշում էի, որ 35 տարի առաջ այդ հանդիպման մասին բան էի գրել, բայց վստահ չէի, որ այն պահպանվել է իմ արխիվներում: Ման եկա ու գտա:
Փաստորեն, Արման Գրիգորյանին ես իմ հարգանքի տուրքը մատուցել եմ դեռ 35 տարի առաջ՝ միայն իրական արվեստագետն ու իր ընկերները (ստորեւ նկարագրվող ծալովի մահճակալների գործի հեղինակը Արա Հովսեփյանն է) կարող էին այդպես հուզել 14-ամյա պատանուն:
1990 թվականին սովորում էի Պուշկինի անվան ռուսական դպրոցում՝ հումանիտար թեքումով դասարանում: Մեր ռուսաց լեզվի եւ գրականության ուսուցիչ Մարկ Գրիգորյանը շաբաթը մեկ ազատ ստեղծագործելու դաս էր անում՝ առաջարկելով գրենք այն, ինչ զգում ենք: Եթե չլիներ Մարկը, չէր լինի նաեւ այն մանկական նոն-կոնֆորմիստական տեքստը, որը հիմա կկարդաք:
Տեքստը գրվել է ռուսերեն, այն թարգմանել եմ հայերեն՝ կրճատելով: Ցանկության դեպքում կարող եք սեղմել նկարների վրա եւ կարդալ ռուսերեն բնագիրը: Վստահ չեմ, բայց կարծում եմ, որ ցուցահանդեսին մենակ եմ եղել, իսկ դասընկերոջ ներկայությունը հորինել եմ՝ «պատմվածքից» ավելի շատ «դրամատիզմ» հաղորդելու համար:
Կա՛յֆ (ցուցահանդեսից ռեպորտաժի նման մի բան)
Երկու օր առաջ ավանգարդիստական ցուցահանդեսի էի գնացել։ Այդ դա գործ էր: Ճիշտն ասած, ինքս ոտքից գլուխ ավանգարդիստ եմ։ Ոչ միայն այն պատճառով, որ մի քիչ նկարում եմ աբստրակտ ոճով եւ սյուրռեալիստական ցնորքներ եմ գրում:
Մանուկ հասակից ինձ հետաքրքիր էր, թե ինչպես է մեկը ծառը սովորական ծառի պես նկարում, իսկ մյուսը՝ նույն ծառը պատկերում մեծ գունավոր լաքայի տեսքով:
Շուրջս ասում են, որ այն, ինչ գրում է Խարմսը, հիմարություն եւ անիմաստություն է, ես ես խորիմաստ ժպտում եմ։ Ինչպե՞ս կարող են նրանք իրապես ընկալել աբսուրդի գրականությունը: Աբսուրդը պետք է կարողանալ պատկերել, եւ դա ամեն մեկի բանը չէ (սա նրանց եմ ասում, ովքեր պնդում են են, որ նման «խզբզոց» բոլորն էլ կարող են գրել ու նկարել)։
Վերջին դասը չունեինք, տուն գնալու հավես չկար, եւ դասընկերոջս հետ որոշեցինք քայլել քաղաքում։ «Մոսկվա» կինոթատրոնի կողքով անցնելիս տեսանք, որ ինչ-որ հետաքրքիր ցուցահանդես է եւ մտանք:
Նկարիչների խմբի, ցուցահանդեսի հեղինակների անունը «Վանդալ» էր: Լավ են մտածել, չէ՞։ Այո, այդ ցուցահանդեսը վանդալիզմի ակտ է օրինակելի քեռիների եւ մորաքույրների նկատմամբ, ովքեր սիրում են Իլյա Գլազունովին։
Մուտքի մոտ գրված է «Երրորդ հարկ»։ Հավանաբար, ցուցահանդեսի անվանումն է։ Նրանց համար է, ում մտքերը հպարտ են եւ ազատ, այլ ոչ թե նրանց, ովքեր փնթփթում են իրենց առաջին, սեյսմակայուն հարկում:
Սկիզբը հինգի է, տեսնենք, թե ինչ կլինի հետո։
Նախասրահում նկարիչների մեծ լուսանկարներն են: Դահլիճում, հենց մուտքի մոտ տեսամագնիտոֆոն է դրված։ Կողքը խմբված մարդիկ լուսանկարների կենդանի կրկօրինակներն են: Միգուցե ծանոթանա՞նք: Լավ, նայենք ցուցահանդեսը, իսկ հետո, տպավորությունից կախված...
Իսկ ո՞վ է էկրանին։ Ծանոթ դեմք է, բայց տեղը չեմ բերում... Լավ, գնացինք։
Առաջին մի քանի նկարները հավանեցի, բայց ոչ այնքան՝ առաջին անգամ եմ այսպիսի ցուցահանդեսում եւ լավ չեմ հասկանում, թե ինչն ինչոց է։ Բացի դրանից, չափից դուրս կրթված ընկերս սկսեց գլուխս տանել՝ ասելով, որ այս ցուցահանդեսը գրագողություն է եւ այս ամենն ինքն արդեն տեսել է Կանդինսկու եւ Մալեւիչի ալբոմներում: Իսկ ինձ, անկեղծ ասած, մեկ է՝ առաջին անգամ եմ մոտիկից առնչվում այս արվեստին:
Այո, հիացմունք դեռ չեմ չունեմ, բայց կանխազգում եմ, որ ամեն ինչ դեռ առջեւում է։
Գնացինք-եկանք, հատուկ հիացմունք միեւնույն է, չկար, ես էլ ինձ մխիթարում էի մտքով, որ առաջին փորձը հաճախ անհաջող է լինում: Ի՞նչ անենք, նկարիչների հետ ծանոթանա՞նք: Դե լավ, մի քիչ նստենք ու հեռուստացույցի էկրանին նայենք: Մի րոպե, չէ՞ որ այս երգը ես գրեթե ամեն օր երազում եմ տեսնում: «Ծուխը ջրի վրա»: Սա Deep Purple-ն է: Չէ, ինչ ուզում ես ասա՝ այսօր շատ հաջող օր է:
Նկարիչները, հավանաբար, զարմացան, երբ առանց թույլտվության եկանք ու սկսեցինք իրենց կասետը նայել: Բայց բան չասացին: Երեւի, զգացին որ «յուրային» եմ: Պաստառների վրա փակցված էր Անդրե Բրետոնի սյուրռեալիզմի մանիֆեստը եւ «Վանդալ» խմբի սեփական մանիֆեստը։ Մարդիկ էին գալիս, ուսումնասիրում էին էդ մանիֆեստները՝ էկրանը փակելով: Կարճ ասած, կայֆը կոտրում էին: Լիքը բիձա մարդիկ են գալիս, արագ շրջում են դահլիճներով ու դեմքերը ծռելով հեռանում՝ կորցրած քառասուն կոպեկի համար ափսոսալով։ ՙենք, ի դեպ կարողացանք ձրի մտնել:
Հետո սկսվեց «Տարօրինակ կինը» երգը եւ ինձ հետ ինչ-որ բան կատարվեց: Հիշո՞ւմ եք, զգում էի, որ ամեն ինչ դեռ առջեւում է: Այդ «ամեն ինչը» սկսվեց՝ աչքերիս առաջ կանգնեց ցուցահանդեսի գործերից մեկը: Այն կազմված էր հինգ ծալովի մահճակալներից, որոնք կապված էին շղթայով:
Առաջին մահճակալը կոչվում էր ԿԱՍԿԱԾ։ Տարօրինակ աղջիկը ցանկանում է սովորել գեղարվեստական քոլեջում, բայց փող չունի եւ ստիպված սկսում է վաճառել իր մարմինը: Հաճախորդներից մեկը սկսում է հաճախ այցելել աղջկան։ Նրան թվում է, որ տղան սիրահարված է, բայց նա ոչինչ չգիտի իր մասին։ Կասկածները հանգիստ չեն տալիս, բայց տարօրինակ աղջիկը ցանկանում է մտածել միայն լավի մասին:
Երկրորդը կոչվում է ՀԱՄԲԵՐՈՒԹՅՈՒՆ։ Հերթական սիրո ակտի ժամանակ աղջիկը գիտակցում է, որ այդ հաճախորդը դուր է գալիս իրեն։ Նա համբերում է սերը, բայց ինչ-որ բան խանգարում է լիովին բացվել։
ԵՐՐՈՐԴԸ կոչվում է ՍԵՐ։ Տարօրինակ աղջիկը անկեղծորեն սիրում է տղային, բայց իրեն հանգիստ չի տալիս իր մարմնավաճառ լինելու միտքը: Գործընկերուհիները չարախնդում են. «Բոզի մեկն է, բայց սիրահարվել է»: Սերը նրան անմտություն է թվում, բայց ոչինչ չի կարող անել իր հետ՝ հրաժեշտ է տալիս իր անցյալին, եւ նրանք սկսում են ԱՊՐԵԼ միասին։
Չորրորդը կոչվում է ԱՏԵԼՈՒԹՅՈՒՆ։ Տղան աղջկան լքում է մի քանի շաբաթով, նա էլ՝ ապրուստի միջոցներ չունենալով, վերադառանում է իր հին արհեստին, որ մի կերպ ձգի մինչեւ վերադարձը: Բայց վերադառնալով՝ տղան աղջկան ասում է ամենասեւ բառերը ու հեռանում: Սերն ավարտվել է:
Հինգերորդն էլ կոչվում է ԶԶՎԱՆՔ։ Մի քանի օրից տղան գալիս, ընկնում է աղջկա ոտքերը եւ խնդրում է ներել իրեն։ Տաօրինակ աղջկա մոտ դա միայն զզվանք է առաջացնում: Նա հպարտ է եւ վռնդում է տղային…

15 мая ушёл из жизни художник, идейный лидер и член инициативной группы авангардистcкого движения «3-й этаж» Арман Григорян. Я не был знаком с ним, но всегда хотел познакомиться. В начале 1990-х я был молод и застенчив и не решался на такой шаг, а потом - слишком занят повседневной работой.
Как и многие, я был уверен, что «когда-нибудь» предоставиться возможность пообщаться с Арманом Григоряном, забывая удивительные слова Джона Леннона о том, что «жизнь - это то, что происходит с нами, пока мы строим совсем другие планы».
Вчера я заметил, что 13 апреля Арман Григорян разместил на своей странице в фейсбуке Pictures of Home - мою любимую песню Deep Purple, и подумал, какие же интересные беседы мы могли бы вести. А потом я вдруг, что первый и единственный раз, когда я находился рядом с Арманом Григоряном, сопровождался музыкой Deep Purple. Это было 35 лет назад, когда он был 30-летним «дядей», а я - 14-летним мальчиком.
Арман Григорян
Фото: Эдуард Багратуни
Я помнил, что 35 лет назад я что-то написал об этой встрече, но не был уверен, что найду в своих архивах. Поискал и нашел.
Получается, дань уважения Арману Григоряну я отдал еще 35 лет назад - только настоящий художник и его друзья (автором описанного ниже произведения на раскладушках является Ара Овсепян) могли так тронуть 14-летнего подростка.
В 1990 году я учился в русской школе имени Пушкина в классе с гуманитарным уклоном. Наш учитель русского языка и литературы Марк Григорян раз в неделю проводил урок свободного творчества, предлагая нам писать то, что чувствуем. Не было бы Марка, не было бы и того пропитанного нон-конформизмом текста, который вы сейчас прочтете.
Поскольку у меня никогда не было приятеля по имени Вадик, думаю, что на выставке я был один, а присутствие одноклассника выдумал, чтобы придать «рассказу» больше «драматизма».
Кайф! (что-то вроде репортажа с выставки)
Позавчера я был на авангардной выставке. Вот это - да! Вообще, я сам с головы до ног авангардист. И дело не только в том, что я немножко рисую абстрактно и пишу сюрреалистические бредни.
С детских лет мне было интересно, что один рисует дерево в виде простого вертикально стоящего бревна с разветвлениями, а другой - большое напряженное размашситое пятно, и у него это тоже дерево!
Вокруг говорят, что то, что пишет Хармс - глупо и бессмысленно, а я многозначительно улыбаюсь. Куда уж им до истинного понимания литературы абсурда. Абсурд тоже надо уметь изображать и не каждому это дано (это я тем говорю, кто считает, что писать и рисовать «такую мазню» может каждый).
Так, значит, как я попал на выставку. Последнего урока, алгебры, кажется, не было, а тащиться домой было не в кайф и мы с Вадиком (приятелем) пошли шататься по городу. Определенно мы никуда не шли, просто культурно гуляли. Проходим мы рядом с кинотеатром «Москва», вдруг вижу какая-то интересная выставка. Ну и зашли.
Название группы художников, авторов выставки - «Вандал»! Хорошо придумали, правда? Да, эта выставка - акт вандализма по отношению к примерным дядькам и теткам, которые любят Илью Глазунова.
Перед входом в зал на рваном холсте намелёвано - Третий этаж. Вероятно, название выставки. И она для тех, чьи мысли горды и свободны, а не для тех, кто брюзжит и копошится на своем первом, сейсмостойком этаже.
Начало я оценил бы на пять. Посмотрим, что будет дальше.
В фойе большие (на всю стену) фотографии художников. В зале, у самого входа стоит видик. Люди около него уже оказались живыми копиями фотографий. А что, если познакомиться? Ладно, сперва посмотрим выставку, а потом, в зависимости от впечатления...
А кто это на экране? Знакомое лицо, но не врубаюсь что-то... Ну ладно, поехали...
Первые несколько картин понравились, но не очень, просто я в первый раз на такой выставке, и не вполне соображал, что к чему. А вдобавок ко всему, шибко просвещенный Вадик начал выступать, что вся эта выставка - плагиат, что все это он видел в альбомах Кандинского, Малевича... А мне, честно говоря, все равно, ведь я впервые сталкиваюсь с этим искусством так близко!!!
Да, восторга пока нет, но есть чувство, что все еще впереди.
Но мы ходили, ходили и особого восхищения я не испытывал и утешал себя мыслью, что ничего, первый блин комом. С художниками познакомиться, что ли? Да, ладно... (такое настроение было пессимистическое). Как мне надоел этот Вадик, не хочет ли он пойти домой и поучить, например, историю, а то пристал... Ну, ладно, сейчас сядем тут прямо на ступеньках и малость посмотрим видик.
Совсем весело – смотреть видике вместе с Вадиком! Что же это за группа?! Постойте, да я же эти аккорды чуть ли не во сне слышу! «Дым над водой»! Это же «ДИП ПЁРПЛ»!! Нет, день сегодня все-таки удачный!
Художников, вероятно удивила наглость, с которой мы плюхнулись на ступеньки и стали смотреть их кассету. Но промолчали. Поняли наверное, что я свой! Там стояли стенды с манифестом сюрреализма Андре Бретона и собственным манифестом группы ВАНДАЛ. Приходили всякие люди, изучали манифесты и загораживали нам экран, другими словами, ломали кайф. Стариков тут - уйма! Заходят, бегло просматривают залы и уходят горько морщась, жалея о потерянных сорока копейках. (А нам удалось задарма проскочить). Старики, хватит, а! Вадик молчи, ради Бога, достал уже! Знаете, что он делает? Читает мне наизусть статью из «Ровесника» о хард-роке. Надо же додуматься, читать статью, когда на экране - живое воплощение харда.
Вообще вокруг меня витали такие вот фразы (цитирую):
- Понятие «хард-рок» настолько всеобьемлющее, что многие не видят разницы между собственно рок-музыкой и этим, одним из ее наиболее массовых и популярных ответвлений... (ВАДИК)
- Дым над водой ...(ЯН ГИЛЛАН)
- Вадик, заткнись, дай послушать (Я)
- Как можно разрешать этим ... проводить выставки. Потом удивляются, что растет число изнасилований... Вот увидит какой-нибудь юнец эту картину с голой бабой и захочет такую же. А за красивые глаза ему никто не даст, вот он ночью в подъезде и трахнет её ...(СТАРИКИ ВОРЧАТ)
- Композиции в стиле хард-рок вызывают субъективное ощущение тяжести, достигаемое за счет выделения ритм-секции на передний план (ВАДИК)
- И огонь в небе (ЯН ГИЛЛАН)
- Давить надо этих авангардистов, как Никита в Манеже давил...(СТАРИКИ)
- Заткнитесь все, не ломайте мне кайф! (Я)
Я там чуть с ума не сошел!!! Потом пошла «Странная женщина». И тут что-то со мной случилось. Помните, у меня было чувство, что все еще впереди, так вот это «всё» начиналось! Перед глазами возникла одна из самых ярких работ. Не могу удержаться и описываю её!
(Сперва буду описывать цвета каждой картины, а потом мои соображения, навеяннные песней. Работа состоит из пяти раскладушек, скрепленных цепями. Все чувства, которые буду описывать, зарождаются на этих, дико размалеванных раскладушках).
1 раскладушка называется ПОДОЗРЕНИЕ. Общий фон темный, внизу небольшое желтое пятно. Странная девушка хочет учиться в худ. колледже. Но бабок нет, и приходится начать продавать свое тело... Странная девушка замечает, что один из клиентов ходит к ней слишком часто Как это не невероято, ей кажется, что он влюблен в неё, но она ничего не знает о нем. Сомнения не дают ей покоя, но странная девушка склона думать о нём только хорошее...
2 раскладушка называется ТЕРПЕНИЕ. В центре - темное пятно, но серо-желтые полосы делают общий фон светлее. Во время очередного акта любви девушка осознает, что сама постепенно начинает тянуться к нему. Она терпит любовь, но что-то пока мешает ей полностью открыться. Где-то в глубине - красные мазки – яркие и напряженные.
3 раскладушка называется ЛЮБОВЬ. Наверху в центре бело-голубое большое пятно, а чуть правее - маленькое синее. Внизу букет черно-зеленых полос, стремящихся дотянуться до бело-голубого пятна. От этого букета текут жирные черные капли. Странная девушка искушение полюбила парня, но ощущение того, что она проститутка, не дает ее покоя. Все «коллеги» зло смеются: «Шлюха, а влюбилась!».Любовь кажется ей безрассудством, но она ничего не может с собой поделать. Она кончает со своим прошлым и они начинают ЖИТЬ!
4 раскладушка называется НЕНАВИСТЬ. Огромное черное пятно стекает на всем протяжении раскладушки. После него - ярко красная черта, а за ней зеленые пятна. Парень бросает девушку на несколько длинных недель, ей не на что жить, она возвращается к старому ремеслу, чтобы выжить до его возвращения. Вернувшись, он говори ей самые черные слова и уходит в ночь... Любовь кончилась...
5 раскладушка называется ОТВРАЩЕНИЕ. Общий серый фон, а а нем желтые пятна с черными прогалинами. Через несколько парень приходит и валяясь у нее в ногах, просит прощения. Он вызывает у странной девушки чувство отврещения. Она горда и прогоняет его...