Անցյալ ամիս ես գրել էի «արդարամիտ հրեաների» երկու խմբի մասին, որոնք հորդորել էին Իսրայելի կառավարությանը միջամտել Ադրբեջանի գործերին՝ Լաչինի միջանցքը բացելու համար։
Տասնյոթ իսրայելցիներից բաղկացած առաջին խումբը, այդ թվում՝ ռաբբիներ, լրագրողներ և մտավորականներ, 2023 թվականի հունվարի 15-ին նամակ էր հղել Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարին: Երկրորդ խումբը բաղկացած 35 իսրայելցիներից, այդ թվում՝ ռաբբիներ, մտավորականներ, լրագրողներ, կաբինետի նախկին նախարար և Կնեսետի անդամ, ճարտարապետներ ու գիտնականներ, նամակ էր ուղարկել Իսրայելի նախագահին։
Համեմատեք վերը նշված երկու իսրայելական խմբերի արդարացի գործողությունները եվրոպացի 500 ռաբբիների անբարոյական պահվածքի հետ, որոնք ծրագրում են նոյեմբերին Ադրբեջանում համաժողով անցկացնել նախագահ Իլհամ Ալիևի հրավերով, ըստ Jewish News Syndicate-ի (JNS)։ Այցը կազմակերպել է Եվրոպայի ուղղափառ ռաբբիների միությունը, որը միավորում է ավելի քան 700 կրոնական առաջնորդների ամբողջ Եվրոպայի համայնքներից:
«Ադրբեջանը հրեա ժողովրդի համար յուրահատուկ հիշողության վայր է և աշխարհում ամենաեզակի հրեական համայնքներից մեկի տունը», ասել է Եվրոպական ռաբբիների համաժողովի նախագահ ռաբբի Պինկաս Գոլդշմիդտը, որն այս տարվա սկզբին հանդիպել է Ալիևին:
Ռաբբի Գոլդշմիդտի խոսքերին հաջորդեց նախագահ Ալիևի ներկայացուցիչ Էլչին Ամիրբայովի ծիծաղելի հայտարարությունը. «Այն փաստը, որ Եվրոպական ռաբբիների այս համաժողովը կանցկացվի այստեղ՝ Բաքվում, ճանաչումն է այն բանի, որ մարդիկ այստեղ իրենց ապահով են զգում. սա ճիշտ տեղն է»։ Նույնքան ծիծաղելի էր Բաքվի ռաբբի Զամիր Իսաևի հայտարարությունը, որն ասել է JNS-ին՝ Ադրբեջանը «շատ ավելի ապահով է, քան Եվրոպայի որևէ երկիր»: Այս ռաբբիները երևի թե մոռացել են, որ ընդամենը երկու ամիս առաջ ահաբեկչական մի խումբ պատրաստվում էր պայթեցնել Բաքվում Իսրայելի դեսպանատունը։
JNS-ը հայտնել է, որ «ծրագրված ուղևորությունը տեղի է ունենում Իսրայելի և Ադրբեջանի միջև աճող հարաբերությունների ընթացքում, որոնք երկու երկրների միջև երկար դարերի մտերմությունից վերածվել են աննախադեպ ռազմավարական գործընկերության»: Ինչպե՞ս կարող էին Իսրայելի և Ադրբեջանի հարաբերություններն ունենալ «երկար դարերի մտերմություն», եթե Ադրբեջանը պետություն է դարձել ընդամենը 1918 թվականին, իսկ Իսրայելը՝ 1948-ին։
Իրականում, երկու երկրների հարաբերությունները ամենևին էլ հիմնված չեն «մտերմության» վրա, այլ այն բանի վրա, որ Ադրբեջանը ապահովում է Իսրայելի էներգետիկ կարիքների գրեթե կեսը, իսկ Իսրայելը Ադրբեջանին վաճառում է ավելի քան 5 միլիարդ դոլարի զենք՝ իր ժամանակակից զենքերի 70 տոկոսը, ներառյալ անօրինական կասետային ռումբեր, որոնք Բաքուն օգտագործեց 2020 թվականի պատերազմի ժամանակ՝ հազարավոր հայ զինվորների սպանելու և վիրավորելու համար։
Շտապելով հրճվել եվրոպացի ռաբբիների՝ Բաքու սպասվող ժամանումով, Aze.Media-ն հոդված է հրապարակել «Ռաբբիների համաժողով մահմեդական Ադրբեջանում» վերնագրով, տեղեկացնելով, որ «ադրբեջանական ազգը հպարտանում է բազմամշակութային հարուստ քաղաքականությամբ, որը հավասարապես հարգանք է տածում Ադրբեջանում ապրող բոլոր հավատքների ու կրոնների նկատմամբ»։ Սա կատարյալ սուտ է, քանի որ Ադրբեջանում բոլոր փոքրամասնությունները տառապում են խտրականությունից և մարդու իրավունքների զանգվածային ոտնահարումից։ Տեղաբնակ ադրբեջանցիներն իրենք ևս դառնում են հետապնդումների զոհ Ադրբեջանի կառավարության կողմից, եթե որևէ քննադատական խոսք ասեն նախագահ Ալիևի հասցեին:
Ադրբեջանի սերը Իսրայելի և հրեաների նկատմամբ ունի շատ ավելի չարամիտ օրակարգ, քան պարզապես նավթի փոխանակումը զենքի դիմաց: Դա պայմանավորված է ադրբեջանական հակասեմիտիզմով՝ հիմնված է այն կեղծ համոզմունքի վրա, որ «հրեաները Ամերիկայում վերահսկում են ամեն ինչ», և եթե Ադրբեջանը լավ վերաբերվի հրեաներին, ապա նրանք կազդեն ԱՄՆ-ի վրա՝ ադրբեջանամետ դիրքորոշում որդեգրելու համար։ Սա ԱՄՆ-ում հայկական «լոբբիին» հակազդելու Բաքվի ակնհայտ ծրագիրն է։
Մինչ Թուրքիան և Ադրբեջանը սիրաշահում են ամերիկացի հրեաներին և Իսրայելին՝ հուսալով օգուտ քաղել ԱՄՆ-ում նրանց լոբբինգից, Իսրայելի և հրեաների համար անխոհեմ կլինի գնալ և ամրապնդել ադրբեջանցի պաշտոնյաների հակասեմական դիրքորոշումը: Մի խումբ անբարոյական եվրոպացի ռաբբիների մոտ թյուր տպավորություն է ստեղծվել, որ ադրբեջանցիներն իրենց գրկաբաց ընդունում են հրեաների հանդեպ ունեցած սիրո պատճառով։ Այս ռաբինները չեն գիտակցում, որ իրենք ուղղակի թույլ են տալիս, որ շահագործվեն Ադրբեջանի ենթադրյալ քաղաքական շահերի համար։
Մինչ Իսրայելը իր դեսպանատունը բացեց Բաքվում 1993 թվականին, Ադրբեջանն իր դեսպանատունը Թել Ավիվում հիմնեց 2023 թվականին, միայն այն բանից հետո, երբ հայտարարեց իր ներկայացուցչության բացման մասին Ռամալլահում, Հորդանան գետի արևմտյան ափին, որը համարվում է Պաղեստինի դե ֆակտո մայրաքաղաքը՝ մեղմելու համար բազմաթիվ մահմեդականների հակազդեցությունը Ադրբեջանում և ամբողջ աշխարհում:
Ֆրանսիացի պատմաբան Մարկ Նոբելը օգոստոսի 8-ին վրդովված հոդված գրեց Le Point ֆրանսիական թերթում՝ կոշտ քննադատության ենթարկելով եվրոպացի ռաբբիների ծրագրած այցը Բաքու։ Նոբելը գրեց. «Պարոնա՛յք ռաբբիներ, ես ամաչում եմ և ես հրեա եմ»: Հատկանշական է, որ նա հայտնեց, որ Ֆրանսիայի գլխավոր ռաբբի Հայիմ Կորսիան չի ուղեկցի մյուս ռաբբիներին Ադրբեջան՝ «Բաքվի բռնապետին շողոքորթելու համար և թույլ չի տա, որ նման վարչակարգը կաշառի իրեն»։
Հինգ հարյուր անբարոյական եվրոպացի ռաբբիները, սովի մատնված 120 հազար արցախցիների կողքին կանգնելու փոխարեն, Բաքվում իրենց հոգիները վաճառում են սատանային։

500 Immoral European Rabbis Sell Their Souls to the Azeri Devil - Mediamax.am
Last month, I wrote about two groups of ‘Righteous Jews’ who urged the government of Israel to intervene with Azerbaijan to open the Lachin Corridor.
The first group of 17 Israelis, including Rabbis, journalists and scholars, sent a letter to the Foreign Minister of Israel on January 15, 2023. The second group of 35 Israelis, including Rabbis, scholars, journalists, a former Cabinet Minister and Knesset Member, architects and scientists, sent a letter to the President of Israel.
Contrast the righteous actions of the above two Israeli groups to the immoral behavior of 500 European Rabbis who are planning to hold a conference in Azerbaijan in November at the invitation of Pres. Ilham Aliyev, the Jewish News Syndicate (JNS) reported. The visit is organized by the Orthodox rabbinical alliance in Europe that unites more than 700 religious leaders from communities across Europe.
“Azerbaijan is a place with a special memory for the Jewish people, and is home to one of the most unique Jewish communities in the world,” said Rabbi Pinchas Goldschmidt, president of the Conference of European Rabbis who met with Aliyev earlier this year.
Rabbi Goldschmidt’s words were followed by the ridiculous statement of Elchin Amirbayov, the representative of Pres. Aliyev: “The fact that this European rabbinical conference will be held here in Baku is recognition of people feeling safe here; it is just the right place.” Equally ridiculous was the statement of Rabbi Zamir Isayev of Baku, who told JNS that Azerbaijan “is much safer than any country in Europe.” These Rabbis must have forgotten that just two months ago a terrorist group plotted to blow up the Israeli Embassy in Baku.
JNS reported that “the planned trip comes amid burgeoning relations between Israel and Azerbaijan that developed from a centuries-long affinity between the two nations into an unprecedented strategic partnership.” How could relations between Israel and Azerbaijan have a “centuries-long affinity” since Azerbaijan became a state only in 1918 and Israel in 1948?
In fact, relations between the two countries are not based on ‘affinity’ at all, but on Azerbaijan supplying almost half of Israel’s energy needs, while Israel sells to Azerbaijan over $5 billion of arms — 70% of its sophisticated weapons, including illegal cluster bombs — which Baku used during the 2020 War to kill and injure thousands of Armenian soldiers.
Rushing to gloat over the pending arrival of European Rabbis in Baku, Aze.Media published an article under the title: “A rabbinical conference in Muslim Azerbaijan,” reporting that “the Azerbaijani nation prides itself on having a rich multi-culturalism policy, which gives equal respect to all faiths and religions living in Azerbaijan.” This is a complete lie as all minorities in Azerbaijan suffer from discrimination and massive violation of human rights. Native Azeris themselves are victims of prosecution by Azerbaijan’s government in case they say anything critical about Pres. Aliyev.
Azerbaijan’s love affair for Israel and Jews has a much more sinister agenda than the simple exchange of oil for weapons. It is prompted by Azerbaijan’s anti-Semitism under the false belief that “Jews control everything in America,” and if Azerbaijan is nice to Jews, then they will influence the United States to have a pro-Azerbaijani stance. This is Baku’s obvious plan to counter the Armenian ‘lobby’ in the United States.
While Turkey and Azerbaijan woo American Jews and Israel hoping to benefit from their lobbying in the United States, it is unwise of Israel and Jews to go along and reinforce the anti-Semitic attitude of Azeri officials. The group of immoral European Rabbis is under the mistaken impression that Azeris welcome them with open arms because of their love for Jews. These Rabbis do not realize that they are simply allowing themselves to be exploited by Azerbaijan for its perceived political gains.
Even though Israel opened its Embassy in Baku in 1993, Azerbaijan established its Embassy in Tel Aviv in 2023, only after announcing the opening of its representative office in Ramallah, West Bank, the de facto capital of the Palestinian Authority, to counter the backlash from many Muslims within Azerbaijan and around the world.
French historian Marc Knobel wrote an indignant article in Le Point French newspaper on August 8, harshly criticizing the European Rabbis’ planned trip to Baku. Knobel wrote: “Gentlemen Rabbis, I am ashamed and I am Jewish.” Importantly, he reported that Haim Korsia, the Chief Rabbi of France, will not accompany the other Rabbis to Azerbaijan “to flatter the dictator of Baku and will not allow himself to be bribed by such a regime.”
The 500 immoral European Rabbis, instead of siding with the starving 120,000 Artsakh Armenians, are selling their souls to the devil in Baku.