Հայաստանում եւ Արցախում իրավիճակը օրեցօր վատթարանում է՝ Ադրբեջանին ու Թուրքիային վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի անվերջ զիջումների, նրա պարտվողական կեցվածքի եւ անկարողության պատճառով։
Գալով իշխանության՝ նա իրեն խեղաթյուրված կերպով ներկայացրեց որպես ժողովրդավար, սակայն շուտով պարզվեց, որ բռնապետ է։ Հինգ տարի առաջ Փաշինյանը մի մեծ հանրահավաքում խոստացավ. «Եթե [Ղարաբաղի] բանակցային գործընթացի արդյունքում կլինի կարգավորման մի տարբերակ, որին ինքս կհատավամ եւ կհամարեմ, որ դա լավ տարբերակ է, որեւէ մեկը չմտածի, թե ես ձեզնից թաքուն որեւէ թուղթ կստորագրեմ կամ որեւէ գործողություն կանեմ: Երբ տեսնեմ, որ կա տարբերակ, որի շուրջ իսկապես կարելի է խոսել, ես կգամ եւ կկանգնեմ այստեղ, բոլոր մանրամասնություններով կներկայացնեմ ձեզ, եւ դուք կորոշեք՝ մենք գնո՞ւմ ենք այդ տարբերակով կարգավորման, թե չենք գնում: Կորոշեք, որ գնում ենք՝ ուրեմն կգնանք, կորոշեք, որ չենք գնում՝ ուրեմն չենք գնա: Դուք եք բարձրագույն իշխանությունը եւ որոշողը, եւ սրանում որեւէ կասկած չի կարող լինել»: Սակայն 2018 թվականի այդ լրջագույն խոստումից ի վեր, նա չի խնդրել ժողովրդին որեւէ հարցի վերաբերյալ որոշում կայացնել։
Փաշինյանը.
- Սպառնալից հայտարարություններ է արել իր քաղաքական ընդդիմախոսների հասցեին, բանտարկել է իր կուսակցության մրցակիցներին տեղական ընտրությունների ժամանակ, ձերբակալել ցուցարարներին եւ արգելել ականավոր սփյուռքահայերի մուտքը Հայաստան՝ նրանց կողմից իր վարչակարգի քննադատության պատճառով.
- Հայաստանի բնակչությանը բաժանել է երկու թշնամական ճամբարների եւ Սփյուռքը հեռացրել Հայաստանից.
- Հիմնովին վատ է կառավարել 2020 թվականի աղետալի պատերազմը, որի հետեւանքով զոհվել են հազարավոր հայ երիտասարդ զինվորներ եւ կորցրել Արցախի մեծ մասը.
- Չի կարողացել ապահովել Ադրբեջանից հայ ռազմագերիների ազատ արձակումը.
- Չի կարողացել պաշտպանել Հայաստանի սահմանները վերջին երկու տարվա ընթացքում ադրբեջանական բազմակի հարձակումներից.
- Վեց ամիս շարունակ չի կարողացել բացել Ադրբեջանի կողմից շրջափակված Լաչինի միջանցքը, ինչի հետեւանքով 120 հազար արցախցիներ զրկվել են սննդից եւ դեղամիջոցներից.
- Բազմիցս քննադատել է Արարատ լեռան նկատմամբ հայերի կարոտը՝ ասելով, որ այն այլեւս Հայաստանի տարածքում չէ․
- Թուլացրել է Հայաստանի բանակը.
- Մերժել է Արեւմտյան Հայաստանի նկատմամբ հայկական պահանջները՝ հայտարարելով, որ Հայաստանը տարածքային պահանջներ չունի իր հարեւաններից որեւէ մեկից.
- Մեկնել է Անկարա՝ ներկա գտնվելու նախագահ Էրդողանի երդմնակալությունը՝ խայտառակելով իրեն եւ Հայաստանին.
- Արցախը նվիրել է Ադրբեջանին։ Հակառակ Փաշինյանի խեղաթյուրմանը, թե Հայաստանի նախկին ղեկավարներն են տվել Արցախը, Եվրամիության արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեֆ Բորելն անցյալ շաբաթ ասաց. «Առաջին անգամ... Հայաստանը Ղարաբաղը ճանաչել է որպես Ադրբեջանի մաս»։
Զարմանալի չէ, որ Ալիեւն ու Էրդողանը գոհ են Փաշինյանից։
Անցյալ շաբաթ, ելույթ ունենալով խորհրդարանում, Փաշինյանը կասկածելի հայտարարություններ արեց Հայաստանի պետական զինանշանի եւ օրհներգի վերաբերյալ, որոնք երկուսն էլ ամրագրված են Հայաստանի Սահմանադրությամբ։ Այլ կերպ ասած, Փաշինյանի քննադատությունները հակասահմանադրական էին։
Ահա, թե ինչպես է Փաշինյանը նկարագրել Հայաստանի զինանշանը.
«Ի՞նչ է պատկերված այնտեղ. Նոյյան տապանն Արարատ սարի վրա, Հայաստանի չորս գահակալությունների, դինաստիաների, չորս հարստությունների զինանշանները…. այդ զինանշանը 1991թ. հիմնադրված պետության հետ ի՞նչ կապ ունի:
Նայելով [զինանշանի] կենտրոնին, Արարատ սարի վրա Նոյյան տապանն է, Հայաստանի Հանրապետության այսօրվա տարածքը ջրհեղեղի տակ է, առյուծ, որն արդեն Հայաստանում բնական պայմաններում այստեղ վաղուց չի ապրում»: Սա «մեզնից յուրաքանչյուրի մեջ առկա այդ երկվության մասին է, պատմական Հայաստանի եւ իրական Հայաստանի․․․․Իրական Հայաստանը պե՞տք է ծառայի պատմական Հայաստանին, թե՞ պատմական Հայաստանը պետք է ծառայի իրական Հայաստանին... Ի վերջո, պատմական Հայաստանի 12 մայրաքաղաքներից 6-ը գտնվում են Հայաստանի Հանրապետության տարածքում: Իսկ այդ մայրաքաղաքներում վերջին անգամ ե՞րբ եք եղել, տեսե՞լ եք նրանց վիճակը, գնահատել ե՞ք ինչ վիճակում են: Այդքան ավանդույթներից ենք խոսում, արժեքներից ենք խոսում, մեր մայրաքաղաքները, մեր պատմական սիմվոլներն այսօր ավերակների տակ են, կներեք այս էլ ասելու բան չէ, բայց Հայաստանից դուրս գտնվող որոշ [պատմական] մայրաքաղաքներ կարող է պարզվի ավելի լավ վիճակում են, քան Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվողները»:
Եզրափակելով խոսքը՝ Փաշինյանը առիթը բաց չթողեց բողոքելու նաեւ Հայաստանի պետական խորհրդանիշներից մեկից՝ պետական օրհներգից, հենց այն օրը, երբ Հայաստանը նշում էր Պետական խորհրդանիշների օրը։
Նա ասաց․«Այսօր մեր հիմնի պաշտոնական բառերն ավարտվում է [են] հետեւյալ կերպ՝ զոհվելով է ավարտվում: Ինքը՝ գաղափարախոսությունը ճիշտ է, այսինքն՝ տեքստի հետ ես որեւէ խնդիր չունեմ, բայց ավարտվում է զոհվելու տողով եւ զոհվելու տեսարանով: Ես վերջերս շատ եմ մտածում, իհարկե զուտ էսթետիկական, բանաստեղծական առումով ինքը հեշտ չէ գուցե իրականացնել, բայց կարծում եմ՝ քաղաքական առումով շատ ճիշտ կլինի, որ Հայաստանի Հանրապետության հիմնն ավարտվի հետեւյալ տողերով.
Նայիր նրան՝ երեք գույնով
Նվիրական մեկ նշան,
Թող փողփողի թշնամու դեմ,
Թող միշտ պանծա Հայաստան»։
Փաշինյանն առաջարկում էր օրհներգը կրճատել՝ կտրելով դրա վերջին չորս տողերը.
«Ամենայն տեղ մահը մի է,
Մարդ մի անգամ պիտ մեռնի,
Բայց երանի, որ յուր ազգի
Ազատության կզոհվի»։
Սա Փաշինյանի կողմից եւս մեկ փորձ է՝ թուլացնելու հայերի ազգայնական զգացումները՝ հանդարտեցնելու Հայաստանի թշնամիներին։ Օրհներգի խոսքերը գրել է հայտնի բանաստեղծ Միքայել Նալբանդյանը 1861 թվականին։ Օրհներգն ընդունվել է Հայաստանի առաջին Հանրապետության կողմից 1918 թվականին։ Այն վերընդունվել է ներկայիս Հայաստանի Հանրապետության կողմից՝ ձեւակերպումների փոքր փոփոխությամբ։
Ի՞նչ է առաջարկելու Փաշինյանը հաջորդիվ՝ փոխել Հայաստանի դրո՞շը ու երկրի անո՞ւնը։ Այնուամենայնիվ, սա այն նույն մարդն է, որն ինքնահավանորեն հայտարարել է․«Ես չեմ կարող պատկերացնել մարդ, որ կարող է իմ հայրենիքն ինձնից շատ սիրի: Չի կարող այդպիսի բան լինել, բացառված է»։ Նույնիսկ խորհրդային ժամանակաշրջանում Արարատ լեռը պահել են Խորհրդային Հայաստանի զինանշանի վրա։ Ինչպե՞ս կարող է անկախ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը պակաս ազգայնական լինել, քան Խորհրդային Հայաստանի ղեկավարները։

With each passing day, the situation is getting worse in Armenia and Artsakh because of Prime Minister Nikol Pashinyan’s endless compromises to Azerbaijan and Turkey, his defeatist attitude and incompetence.
Coming to power, he misrepresented himself as a democrat, but soon turned out to be a dictator. Five years ago, Pashinyan promised at a huge public rally: “If in the result of the process of [Karabagh] negotiations there will be an option for settlement that I would personally consider to be a good option, let no one think that I will sign any confidential paper or take any secret action. If I see that there is an option that really needs discussing, I will come, stand here and present to you all the details, after which you decide whether to accept that settlement option or not. If you decide to do it, we will do it. If you decide that we are not, we will not do it. You are the supreme authority and you will have the final say. There can be no doubt.” However, ever since that solemn pledge in 2018, he has not asked the people to make a single decision on any issue.
Pashinyan:
-- Made threatening statements against his political opponents, jailed his party’s rivals in local elections, had protesters arrested, and banned prominent Diaspora Armenians from entering Armenia because of their criticism of his regime;
-- Divided Armenia’s population into two hostile camps and alienated the Diaspora from Armenia;
-- Completely mismanaged the 2020 disastrous war resulting in the deaths of thousands of young Armenian soldiers and the loss of most of Artsakh;
-- Failed to secure the release of Armenian prisoners of war from Azerbaijan;
-- Was unable to protect Armenia’s borders from repeated Azeri attacks in the last two years;
-- Was unable to open the Lachin Corridor blockaded by Azerbaijan for six months, resulting in the deprivation of 120,000 Artsakhtsis from food and medicines;
-- Repeatedly criticized Armenians’ yearning for Mount Ararat, saying that it is no longer in Armenia’s territory.
-- Weakened Armenia’s military;
-- Dismissed Armenian claims to Western Armenia by announcing that Armenia has no territorial demands from any of its neighbors;
-- Traveled to Ankara to attend Pres. Erdogan inauguration, embarrassing himself and Armenia;
-- Gifted Artsakh to Azerbaijan. Contrary to Pashinyan’s misrepresentation that Armenia’s former leaders have given away Artsakh, Josep Borrell, High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy, said last week: “For the first time... Armenia has recognized Karabagh as part of Azerbaijan.”
No wonder, Aliyev and Erdogan are pleased with Pashinyan.
Last week, while addressing the Parliament, Pashinyan made questionable statements about Armenia’s coat of arms and national anthem, both of which are enshrined in Armenia’s Constitution. In other words, Pashinyan’s criticisms were anti-constitutional.
Here is how Pashinyan described Armenia’s coat of arms: “What is depicted there? Noah’s ark on Mount Ararat; the emblems of the four thrones, dynasties, kingdoms.... Moreover, what has that emblem to do with the state founded in 1991? Looking at the center [of the emblem], Noah’s ark is on Mount Ararat; today’s territory of Armenia’s Republic is under floods; and a lion that has not lived here for a long time under normal conditions.” This is “about the duality that exists in each of us, historical Armenia and real Armenia…. Should real Armenia serve historical Armenia or should historical Armenia serve real Armenia? … After all, six of the 12 capitals of historical Armenia are located in the territory of the Republic of Armenia. And when was the last time you were in those capitals. Did you see their condition? Did you assess their condition? We are talking so much about traditions; we are talking about the values; our capitals. Our historical symbols are in ruins today. Forgive me, this is also not something to say, but certain [historical] capitals located outside Armenia may turn out to be in better condition than those located in the territory of the Republic of Armenia.”
Closing his remarks, Pashinyan did not miss the opportunity to also complain about another one of Armenia’s state symbols -- the national anthem -- on the very day that Armenia celebrated the Day of State Symbols. He said: “Today, the official words of our anthem end as follows: it ends in ‘sacrifice.’ The ideology itself is correct, so I don’t have any problem with the text, but it ends with a ‘sacrifice’ line and ‘sacrifice’ scene. I’ve been thinking a lot lately, of course, it may not be easy to implement from a purely esthetic, poetic point of view, but I think it would be very correct from a political point of view for the anthem of the Republic of Armenia to end with the following lines: ‘Look at it, our sacred sign in three colors, let it shine against the enemy, let Armenia be always glorious.’”
Pashinyan was suggesting shortening the anthem by cutting its last four lines: “Death is the same everywhere, a man will die but once, but blessed is the one who is sacrificed for the freedom of his nation.” This is yet another attempt by Pashinyan to weaken the nationalistic feelings of Armenians to appease Armenia’s enemies. The lyrics of the anthem were written by well-known poet Mikayel Nalbandian in 1861. The anthem was adopted by the first Republic of Armenia in 1918. It was readopted by the current Republic of Armenia with minor wording changes.
What will Pashinyan suggest next: Changing Armenia’s flag and the country’s name? Yet, this is the same man who self-righteously declared: “I can’t imagine a man who can love my homeland more than me. Such a thing is not possible. It is out of question.” Even the Soviets kept Mount Ararat on Soviet Armenia’s coat of arms. How can the Prime Minister of independent Republic of Armenia be less nationalistic than the leaders of Soviet Armenia?