Ռուբեն Շուգարյանի հիշատակին
Խորապես ցավում եմ իմ գործընկեր եւ ընկեր, դեսպան Ռուբեն Շուգարյանի կորստի համար: Նրա հետ ուս ուսի տված ծառայել ենք Վաշինգթոնում՝ մեր երկրների անկախության առաջին տարիներին:
Լինելով նվիրյալ հայրենասեր, նա իր լիազորությունների սահմաններում արեց հնարավոր ամեն ինչ՝ ԱՄՆ քաղաքական վարչակազմի տարբեր օղակներում Հայաստանի իմիջի եւ ազդեցության ամրապնդման, այդ թվում` հզոր սփյուռքի ազդեցությունը ի սպաս Հայաստանի շահերի ուղղորդելու համար: Ռուբենը նաեւ քրտնաջան աշխատում էր տարածաշրջանային համերաշխության ոգին ամրապնդելու ուղղությամբ: Ասում էին, որ նա հեշտ գործընկեր չէր, այնուամենայնիվ, իր սկզբունքային մոտեցումների միջոցով մշտապես փորձում էր ամեն հարցում ռացիոնալ հատիկ գտնել:
Դեսպան Շուգարյանն ինձ արժանացրեց իր ընկերը լինելու պատվին, եւ ես հուզված էի, երբ նա խնդրեց ինձ ՝ վրացուն, ներկա գտնվել իր հրաժեշտի արարողությանը, որը կազմակերպել էր Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը. «Թեդո, ես ուզում եմ, որ դու ինձ հրաժեշտ տաս»:
Նա մեկն էր այն դիվանագետներից, որոնք ունենալով իրավահաջորդներ, միշտ մնում են անփոխարինելի: Հիշում եմ մեր առաջին հանդիպումը. Այն տեղի ունեցավ Ուիլարդի պողոտայում գտնվող «Irene» կոչվող հսկայական բնակարանային շենքի հարեւանությամբ բասկետբոլի խաղահրապարակում: Այդ շենքում էին բնակվում գրեթե բոլոր դիվանագետները, այդ թվում՝ դեսպանները: Մենք հանդիպեցինք ՝ մեր դիվանագետների հետ բասկետբոլ խաղալու համար: Իհարկե, դա Թբիլիսիի «Դինամոյի» եւ Երեւանի «Արարատի» ճակատամարտերի պես պայքար չէր, բայց մի յուրահատուկ «բախում» էր, որն ավարտվեց չնախատեսված «գարեջրային փարթիով» եւ Ռուբենի խոսքերով. «Մեր դիվանագետները պետք է հաճախ հանդիպեն եւ շփվեն միմյանց հետ»: Եվ դա դարձավ լավ ավանդույթ եւ ձեւաչափ. մեր դիվանագետները հանդիպում եւ քննարկում էին լուրջ հարցեր եւ անձնական որոշ խնդիրներ: Այդ ամենը վերածվեց ամուր կապի եւ իրական բարեկամության:
Ռուբենը նրբանկատ դիվանագետ էր՝ օժտված ուշադիր լսելու եւ կանխատեսելու ունակությամբ: Նա նպաստել է ոչ միայն Հայաստանի անկախության եւ ինքնիշխանության ամրապնդմանը, այլեւ Հարավային Կովկասում էապես նոր տարածաշրջանի ստեղծմանը: Նա միշտ ուսումնասիրում էր Հայաստանի առջեւ բացվող հեռանկարները՝ փնտրելով փոխկապակցման ուղիներ: Նա ուներ վեճերը կառավարելու հիանալի մտավոր կարողություններ ու դիվանագիտական կեցվածք, ինչն առավելություն է յուրաքանչյուր երկրի համար, հատկապես՝ մեր տարածաշրջանում:
Ռուբենը շատ պարկեշտ անձնավորություն էր, իրական հայրենասեր. նա երբեք չէր հապաղում քննադատել կամ նույնիսկ հուզական արձագանք տալ, երբ իր երկրում քաղաքական գործընթացները սխալ հունով էին ընթանում: Այնուամենայնիվ, Ռուբենի համար այդ ամենը սոսկ հուզական արձագանք չէր, այլեւ սկզբունքի հարց:
Նրան կկարոտեն՝ իր սրտի բարության եւ հոգու պայծառության համար: Իմ մտքերը նրա ընտանիքի հետ են՝ նրանց, ովքեր ուղեկցել են Ռուբենին կամ կարոտել նրան, երբ նա ծառայում էր Հայաստանին եւ մեր տարածաշրջանին: Թամրիկոն՝ իմ կինը եւ Լիլիթը լավ ընկերուհիներ էին. իրենց «զբաղված ամուսինների» մասին հոգ տանելու հետ մեկտեղ սատարում էին միմյանց եւ միասին ուրախանում:
Մեր մտքերն ու աղոթքները Լիլիթի, Նարեկի, Տիգրանի եւ Հայկի հետ են: Ռուբենը նրանց անչափ սիրում էր եւ նույնքան հավատարիմ էր իր ընտանիքին, որքան իր երկրին:
Նման մարդկանց կորցնելը երբեր էլ հեշտ չէ, բայց այս շրջանում կորուստն էլ ավելի մեծ է թվում:
Դեսպան Թեդո Ջափարիձեն Վրաստանի նախկին արտգործնախարարն է եւ Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը: 1994-2002թթ. նա Վրաստանի դեսպանն էր ԱՄՆ-ում: Հիմա նա աշխատում է որպես Անակլիայի զարգացման կոնսորցիումի փոխնախագահ միջազգային հարցերով:

In Memoriam of Rouben Shougarian - Mediamax.am
I deeply regret the passing of my colleague and dear friend, Ambassador Rouben Shougarian, with whom I served shoulder-to-shoulder in Washington DC in the first years of the independence of our countries.
A devoted patriot, in his Ambassadorial capacity he did his outmost to consolidate image and influence of Armenia in different circles of the US political establishment, including properly channelling the impact of Armenia’s powerful Diaspora for the interests of Armenia. But Rouben also worked hard to contribute to a spirit of regional reconciliation. He was not, as I heard, an easy partner, however, through his steel approach he always tried to find out a rationale.
Ambassador Shougarian honoured me with his friendship and I was moved when he asked me, a Georgian, to be part of his farewell ceremony, organized by The Armenian National Committee of America (ANCA) – “Tedo, I want you to say good-bye to me!”.
He was one of those diplomats that could be succeeded but not replaced.  I remember how we met for the first time – it was a basketball playground near “Irene”, our huge apartment building on the Willard avenue, where almost every diplomat, including Ambassadors, used to live.  So we met to play a pick-up basketball with our diplomats. Naturally, it was not a battle as it used to be between Dynamo Tbilisi vs. Ararat Yerevan but I remember that “clash” as well as an impromptu “beer-party” after the game and Rouben’s words: “Our diplomats should meet and talk with each other frequently!”. And that has become a good habit for our diplomats to talk, to discuss serious matters and some personal problems. And all that turned into a strong bondage and genuine friendship.
Rouben was a reflective diplomat, with the ability for active listening and foresight, contributing not merely to the consolidation of Armenian independence and sovereignty but also to the creation of a new region in the South Caucasus. He always explored the prospects lying ahead for Armenia, seeking paths that would build interdependence. He had the intellectual capacity and diplomatic demeanour of an excellent conflict manager that is an asset for every country, especially in our part of the world.
Rouben was an very decent person, indeed a true patriot and he never hesitated to react critically or even revolt emotionally whenever he considered that political processes were not going accordingly in his own country. However, that was not only some emotional reaction but also a matter of principle for Rouben.
He will be missed, for his kindness of heart and brightness of spirit. My thoughts go to his family, who travelled with him or missed him, as he served Armenia and our region. Tamriko, my wife, and Lilit were good friends, always taking care of their “busy husbands” but also always very much supportive, complimenting and delighted with each other. So, our thoughts along with our prayers go to Lilit, Narek, Tigran and Haik. Rouben loved them in abundance and was as loyal to his family as he was to his country.
There never a good time to lose such people, but somehow this seems to be a big loss at this point in time.
Ambassador Tedo Japaridze is the former Foreign Minister and Chair of National Security Council of Georgia. In 1994-2002 he served as Georgian Ambassador to the U.S. Now he is the Vice-Chairman for International Relations at Anaklia Development Consortium.