Ռուբեն Շուգարյանի հիշատակին
Խորապես ցավում եմ իմ գործընկեր եւ ընկեր, դեսպան Ռուբեն Շուգարյանի կորստի համար: Նրա հետ ուս ուսի տված ծառայել ենք Վաշինգթոնում՝ մեր երկրների անկախության առաջին տարիներին:
Լինելով նվիրյալ հայրենասեր, նա իր լիազորությունների սահմաններում արեց հնարավոր ամեն ինչ՝ ԱՄՆ քաղաքական վարչակազմի տարբեր օղակներում Հայաստանի իմիջի եւ ազդեցության ամրապնդման, այդ թվում` հզոր սփյուռքի ազդեցությունը ի սպաս Հայաստանի շահերի ուղղորդելու համար: Ռուբենը նաեւ քրտնաջան աշխատում էր տարածաշրջանային համերաշխության ոգին ամրապնդելու ուղղությամբ: Ասում էին, որ նա հեշտ գործընկեր չէր, այնուամենայնիվ, իր սկզբունքային մոտեցումների միջոցով մշտապես փորձում էր ամեն հարցում ռացիոնալ հատիկ գտնել:
Դեսպան Շուգարյանն ինձ արժանացրեց իր ընկերը լինելու պատվին, եւ ես հուզված էի, երբ նա խնդրեց ինձ ՝ վրացուն, ներկա գտնվել իր հրաժեշտի արարողությանը, որը կազմակերպել էր Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը. «Թեդո, ես ուզում եմ, որ դու ինձ հրաժեշտ տաս»:
Նա մեկն էր այն դիվանագետներից, որոնք ունենալով իրավահաջորդներ, միշտ մնում են անփոխարինելի: Հիշում եմ մեր առաջին հանդիպումը. Այն տեղի ունեցավ Ուիլարդի պողոտայում գտնվող «Irene» կոչվող հսկայական բնակարանային շենքի հարեւանությամբ բասկետբոլի խաղահրապարակում: Այդ շենքում էին բնակվում գրեթե բոլոր դիվանագետները, այդ թվում՝ դեսպանները: Մենք հանդիպեցինք ՝ մեր դիվանագետների հետ բասկետբոլ խաղալու համար: Իհարկե, դա Թբիլիսիի «Դինամոյի» եւ Երեւանի «Արարատի» ճակատամարտերի պես պայքար չէր, բայց մի յուրահատուկ «բախում» էր, որն ավարտվեց չնախատեսված «գարեջրային փարթիով» եւ Ռուբենի խոսքերով. «Մեր դիվանագետները պետք է հաճախ հանդիպեն եւ շփվեն միմյանց հետ»: Եվ դա դարձավ լավ ավանդույթ եւ ձեւաչափ. մեր դիվանագետները հանդիպում եւ քննարկում էին լուրջ հարցեր եւ անձնական որոշ խնդիրներ: Այդ ամենը վերածվեց ամուր կապի եւ իրական բարեկամության:
Ռուբենը նրբանկատ դիվանագետ էր՝ օժտված ուշադիր լսելու եւ կանխատեսելու ունակությամբ: Նա նպաստել է ոչ միայն Հայաստանի անկախության եւ ինքնիշխանության ամրապնդմանը, այլեւ Հարավային Կովկասում էապես նոր տարածաշրջանի ստեղծմանը: Նա միշտ ուսումնասիրում էր Հայաստանի առջեւ բացվող հեռանկարները՝ փնտրելով փոխկապակցման ուղիներ: Նա ուներ վեճերը կառավարելու հիանալի մտավոր կարողություններ ու դիվանագիտական կեցվածք, ինչն առավելություն է յուրաքանչյուր երկրի համար, հատկապես՝ մեր տարածաշրջանում:
Ռուբենը շատ պարկեշտ անձնավորություն էր, իրական հայրենասեր. նա երբեք չէր հապաղում քննադատել կամ նույնիսկ հուզական արձագանք տալ, երբ իր երկրում քաղաքական գործընթացները սխալ հունով էին ընթանում: Այնուամենայնիվ, Ռուբենի համար այդ ամենը սոսկ հուզական արձագանք չէր, այլեւ սկզբունքի հարց:
Նրան կկարոտեն՝ իր սրտի բարության եւ հոգու պայծառության համար: Իմ մտքերը նրա ընտանիքի հետ են՝ նրանց, ովքեր ուղեկցել են Ռուբենին կամ կարոտել նրան, երբ նա ծառայում էր Հայաստանին եւ մեր տարածաշրջանին: Թամրիկոն՝ իմ կինը եւ Լիլիթը լավ ընկերուհիներ էին. իրենց «զբաղված ամուսինների» մասին հոգ տանելու հետ մեկտեղ սատարում էին միմյանց եւ միասին ուրախանում:
Մեր մտքերն ու աղոթքները Լիլիթի, Նարեկի, Տիգրանի եւ Հայկի հետ են: Ռուբենը նրանց անչափ սիրում էր եւ նույնքան հավատարիմ էր իր ընտանիքին, որքան իր երկրին:
Նման մարդկանց կորցնելը երբեր էլ հեշտ չէ, բայց այս շրջանում կորուստն էլ ավելի մեծ է թվում:
Դեսպան Թեդո Ջափարիձեն Վրաստանի նախկին արտգործնախարարն է եւ Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը: 1994-2002թթ. նա Վրաստանի դեսպանն էր ԱՄՆ-ում: Հիմա նա աշխատում է որպես Անակլիայի զարգացման կոնսորցիումի փոխնախագահ միջազգային հարցերով:

В память о Рубене Шугаряне - Mediamax.am
Глубоко сожалею о кончине моего коллеги и друга, посла Рубена Шугаряна, с которым мы плечом к плечу служили в Вашингтоне в первые годы независимости наших стран.
Будучи преданным патриотом, в рамках свих посольских полномочий он сделал все возможное, чтобы укрепить имидж Армении и ее влияние в различных кругах политического истеблишмента США и направить влияние мощной армянской диаспоры на службу интересам Армении. Рубен также усердно работал в направлении регионального примирения. Говорили, он был нелегким партнером, тем не менее, он всегда стремился с помощью своих принципиальных подходов находить во всем рациональное зерно.
Посол Шугарян удостоил меня чести быть его другом, и я был тронут, когда он попросил меня, грузина, принять участие в прощальной церемонии, организованной Армянским национальным комитетом Америки (АНКА): «Тедо, я хочу, чтобы ты попрощался со мной».
Он был одним из тех дипломатов, которые, несмотря на наличие преемников, всегда будут незаменимыми. Я помню нашу первую встречу. Это произошло на баскетбольной площадке возле огромного жилого дома «Irene» на Уильярд-авеню, где в то время жили почти все дипломаты, включая послов. Итак, мы встретились, чтобы поиграть в баскетбол с нашими дипломатами. Конечно, это была не та «битва», которая происходила между тбилисским «Динамо» и ереванским «Араратом», но это был своего рода поединок, который закончился незапланированной «пивной вечеринкой» и словами Рубена: «Наши дипломаты должны часто встречаться и общаться друг с другом». И это стало хорошей традицией и форматом для наших дипломатов: они встречались и обсуждали как серьезные вопросы, так и личные проблемы. И это переросло в крепкую связь и настоящую дружбу.
Рубен был чутким дипломатом, умеющим внимательно слушать и прогнозировать. Он способствовал не только укреплению независимости и суверенитета Армении, но и созданию качественно нового региона на Южном Кавказе. Он всегда изучал перспективы Армении, искал пути создания взаимозависимости. Рубен обладал отличными интеллектуальными способностями для управления конфликтами и дипломатическим манерами – качествами, которые являются преимуществом для любой страны, особенно в нашем регионе.
Рубен был очень порядочным человеком, настоящим патриотом. Он никогда не уклонялся от критики или даже эмоциональной реакции, когда политические процессы в его стране шли в неверном направлении. Для Рубена это был не просто эмоциональный отклик, а дело принципа.
Его будет не хватать - за доброту сердца и светлую душу. Мои мысли с его семьей, с теми, кто сопровождал Рубена или скучал по нему, когда он служил Армении и нашему региону. Моя жена Тамрико и Лилит были хорошими подругами. Заботясь о своих «занятых мужьях», они поддерживали друг друга и радовались вместе. Наши мысли и молитвы с Лилит, Нареком, Тиграном и Айком. Рубен безумно любил их и был предан своей семье так же сильно, как и своей стране.
Терять таких людей всегда нелегко, но тем горше кажется утрата в такой непростой период.
Посол Тедо Джапаридзе был министром иностранных дел и секретарем Совета национальной безопасности Грузии. В 1994-2002 гг. он был послом Грузии в США. В настоящее время он является вице-президентом по международным делам Консорциума развития Анаклии.