Պատանի մարզիկների հաջողություններն, անկասկած, բոլորիս անչափ ուրախացնում ու ոգեւորում են: Այսօրվա նրանց ձեռքբերումներն ապագայում մեծ ու հաղթական ելույթների հույս են ներշնչում:
Mediamax Sport-ը «Մեծ սպորտի ապագա աստղերը» շարքում այս անգամ ձեզ պատմելու է  հունահռոմեական ոճի ըմբիշ Զավեն Միքայելյանի մասին:
Մարզաձեւը՝  հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտ
Սովորում է՝ Ֆիզիկական կուլտուրայի հայկական պետական ինստիտուտում
Բնակավում է՝
Էջմիածնում
Տիտղոսները՝  Հայաստանի պատանիների չեմպիոն, Եվրոպայի ու պատանեկան Օլիմպիադայի փոխչեմպիոն
Մարզական կերպարը՝  Արսեն Ջուլֆալակյան
Սիրած բանաստեղծը՝ Եղիշե Չարենց
Նպատակը՝ դառնալ Օլիմպիական չեմպիոն, բայց մինչ այդ նվաճել ԵԱ-ի ու ԱԱ-ի ոսկե մեդալներ
Մարզաձեւի ընտրությունն ու կուռքերը. Փոքր տարիքում շատ աշխույժ եմ եղել, ու ծնողներս որոշել են ավելորդ էներգիան ճիշտ ծախսելու համար ինձ սպորտի տանել: Ինձ միշտ Արսեն Ջուլֆալակյանն ու Արթուր Ալեքսանյանն են ոգեւորել: Հեռուստացույցով դիտել եմ մեր հայտնի ըմբիշների ելույթներն ու ցանկացել նմանվել իրենց: Արսենն իմ կուռքն է, մենք նույն մարզչի սաներն ենք ու միասին ենք մարզվում: Ինձ դուր է գալիս նրա համեստությունն ու հասարակ պահվածքը:
Առաջին հաջողությունը. Ելույթներս 7 տարեկանից եմ սկսել, հանդես եմ եկել 29 կգ քաշային կարգում: Առաջին անգամ հաջողության եմ հասել Սեւան գյուղական մարզական միության կազմակերպած մրցաշարում: Դարձել եմ հաղթող ու 1-ին շնորհակալագիրը ստացել: Հետո էլի բազմաթիվ մեդալներ եմ նվաճել, բայց ինձ համար ամենաարժեքավորը 2014-ի Նանջինգի պատանեկան Օլիմպիադայի արծաթն է:
Օլիմպիական փորձը. Շատ պատրաստված էի մեկնել Նանջինգ, 6 հավաք էի անցկացրել, լավ մարզավիճակում էի, ուղղակի չստացվեց հաղթող դառնալ: Հիմնականում փորձի պակասը զգացնել տվեց ու մեծ լարվածությունը: Եզրափակչում մրցակիցս էլ շատ ուժեղ ու տիտղոսակիր էր: Կյանքիս նպատակն է, որ հաջորդ անգամ ռեւանշի հասնեմ նրա նկատմամբ: 2-րդ հորիզոնականը զբաղեցնելիս ըմբիշները միշտ տխրում են, ես էլ բացառություն չէի: Հաջորդ օրը միայն հասկացա, թե ինչքան կարեւոր գործ եմ արել ու ամենակարեւոր մրցաշարում մեդալ նվաճել: Զգում էի, որ երկրիս համար լավ գործ եմ արել: Շատ ուրախ էի, որ ամբողջ ժողովուրդն ինձ հետ է, աջակցում ու  ոգեւորում է: Օլիմպիադան ինձ մեծ փորձ տվեց, որը հետագայում շատ պետք կգա:
Անմոռանալի Չինաստան. Այդ 19 օրը, որ անցկացրել ենք Չինաստանում, անմոռանալի են եղել: Մենք մի մեծ ընտանիք էինք, բոլորս աջակցում ու ոգեւորում էինք իրար: Երբ ազատ էի լինում, փորձում էի մյուսների ելույթներին էլ հետեւել: Ինձ էլ մի շարք մարզիկներ են եկել աջակցելու: Հիշում եմ, Չինաստանում մի զբարճալի դեպք էլ տեղի ունեցավ: Ճաշարան քարտերով էինք մտնում, այնպես էր ստացվել, որ քարտս դահլիճում էի մոռացել ու ստիպված մի ամբողջ օր սոված մնացի:
Զավեն Միքայելյանը Զավեն Միքայելյանը
Մայրիկին նվիրված հաղթանակները. Պարտություններն ահավոր ծանր եմ տանում, չեմ սիրում պարտվել նույնիսկ ընկերներիս հետ խաղալու ժամանակ:  Ցանկացած պարագայում ցանկանում եմ հաղթանակած դուրս գալ: Պարտությունից հետո գոնե մի շաբաթ պետք է անցնի, որ ամեն ինչ մոռանամ, սկսեմ նորմալ մարզվել: Պարտություններն օգնում են ավելի լավ պատրաստվել, քանի որ սխալներն ավելի լավ ես տեսնում ու ամեն ինչ անում դրանք ուղղելու համար: Հաղթանակներից հետո նման բան չի լինում: Իսկ իմ հաղթանակները միշտ նվիրում եմ մայրիկիս: Նա ինձ շատ է օգնում, առավոտյան մարզումներին միշտ արթնացնում է, մայրկիս շնորհիվ եմ ամեն ինչի հասել:
Ըմբշամարտն ուժ է. Սպորտում ամենադժվարը պայքարել, մինչեւ վերջ դիմանալն ու միշտ առաջինը լինելն է: Մարզիկի համար չսիրել, չկարողանալ չկա, ամեն ինչ պետք է փորձել: Ըմբշամարտը պայքարելու ուժ, հաղթելու ցանկություն ու լավ մարդ լինելու ունակություն է տվել ինձ: Իմ սիրած հնարքը չորեքթաթ դիրքից փոխադրումն է, որին շատ լավ եմ տիրապետում: Տեխնոլոգիաների այս դարաշրջանում հնարավոր չէ մրցակիցներից որեւէ բան թաքցնել, նրանք էլ գիտեն այդ հնարքիս մասին: Բայց ես ավելի ուրախ եմ, որ անգամ այդ պարագայում միշտ հաջողությամբ եմ անում այն: Բոլոր մարզիկների պես ես էլ թույլ կողմեր  ունեմ, կարծում եմ ֆիզիկական կողմս է մի քիչ կաղում:
«Մանչեսթեր Յունայթեդի» ու հոգեբանության սիրահար. Ազատ ժամանակ սիրում եմ ֆուտբոլ նայել, հետեւում եմ նաեւ ըմբիշների ելույթներին: Երկրպագում եմ «Մանչեսթեր Յունայթեդին», որի խաղերը մեծ հաճույքով եմ նայում: Փորձում եմ նաեւ հասցնել դասերին ներկա լինել, առավոտյան շուտ մարզվում եմ, այնուհետեւ գնում ինստիտուտ:  Հատկապես շատ եմ սիրում հոգեբանության դասերը, որոնցից շատ բան եմ սովորում:
2020-ի Օլիմպիադայի սպասումով. Ես էլ բոլոր մարզիկների պես երազում եմ Օլիմպիական խաղերի մասնակցել ու հաղթել: Բայց ինձ 2016-ի Ռիոյի Օլիմպիադայում չեմ տեսնում, ես դեռ շատ երիտասարդ կլինեմ այդ ժամանակ: Մեր սպորտում պատանիներից մեծահասակների մրցաշարեր տեղափոխվելու համար բավական ժամանակ է պետք անցնի: Իմ նպատակը 2020-ին Ճապոնիայոմ կայանալիք Օլիմպիադային մասնակցելն է: Իսկ այս տարի ցանկանում եմ դառնալ Հայաստանի չեմպիոն ու մեկնել երիտասարդների ԵԱ ու ԱԱ:

The strides young athletes make undoubtedly rejoice and inspire us with enthusiasm.
This time Mediamax Sport’s “Future Stars of Big-Time Sports” series will present about Greco-Roman wrestler Zaven Mikaelyan.
Sports: Greco-Roman wrestling
Studies at Armenian State Institute of Physical Culture (ASIPC)
Lives in Etchmiadzin
Titles: winner of Armenian Youth Championship, silver medalist at European and Youth Olympics
Favorite wrestler: Arsen Julfalakyan
Favorite poet: Yeghishe Charents
Goals: Become Olympic Champion but prior to that, win gold medals at the European Championship and World Cup
Choice of sports and idols: As a kid, I was very active and my parents decided that sport is what the overabundance of my energy could be properly spent on. I have always been inspired by Arsen Julfalakyan and Artur Aleksanyan.
I watched on TV the competitions of our popular Armenian wrestlers and wanted to be like them. Arsen is my idol; we have the same coach and we train together. I adore his modesty and humble behavior.
First achievement: I started competing at the age of 7 in 29kg weight category. I achieved my first success at the tournament organized by the Rural Sports Union of Sevan. I won the tournament and received an acknowledgement letter. Afterwards, I won a number of medals but the silver medal I won at Nanjing 2014 Youth Olympic Games is the most valuable one.
Olympic practice: I was very well prepared to leave for Nanjing. I had had 6 training camps and was in a good form. I just didn’t manage to win it. It was mostly due to lack of practice and highly strained state. My goal of life is to gain revenge to him. Wrestlers always feel upset when they come in the second place and I was not an exception. Only the next day I realized the important work I had done and that I had won a medal in a most important tournament. I felt I had done a good deed for my country. I was very happy to know our entire nation was standing by me with its support and encouragement. I gained huge practice at the Olympics.
Unforgettable China: The 19 days we spent in China were unforgettable. We were a big family in which all were supporting and encouraging one another. A number of athletes came to support me. I remember a funny thing happened there. We had canteen cards but it happened so that I forgot my card in the hall and thus remained hungry for an entire day.
Zaven Mikaelyan Zaven Mikaelyan
Victories dedicated to the mother:  I take losses too hard – I hate losing even when playing with my friends. I want to always be a winner. At least a week should pass after the loss for me to forget everything and get to normal training. Losses help train better as you can see the errors better and do your best to correct them. Nothing happens after victories. I always devote by victories to my mother. She helps me greatly; she wakes me up for morning trainings. Everything I have attained is owing to her.
Wrestling is strength:  The most difficult in sports is to struggle, stand till the end and always be the first. Things like “not to love, not to be able” do not exist for an athlete – everything should be tried. Wrestling has given me strength to struggle, aspiration to win and ability to be a good person. In this technology era, it is impossible to hide your tricks from the opponents. Just like all athletes I also have my weak aspects. I think my physical aspect is a bit lame.
Fan of Manchester United and Psychology: I love watching football and wrestling in my spare time. I am a fan of “Manchester United.” I also do my best to attend my classes – I train early in the morning and then go to institute. Especially much, I love psychology classes – I learn much from them.
Anticipation for 2020 Olympics: Just like all athletes, I also dream of the Olympics and of winning it. I think I will be too young for Rio 2016 Olympic Games. My goal is to take part in 2020 Olympics in Japan. Meanwhile, I want to become Champion of Armenia this year and go to the European Youth Championship and the Youth World Cup.