Առաջին քայլեր. Գեղասահք - Mediamax.am
Մի քանի ամիս է Երեւանն ունի գեղասահքի մարզադպրոց: Իրինա Ռոդնինայի անվան դպրոցում ամեն օր եռուզեռ է. փոքրիկ երեխաները շտապում են հագնել չմուշկներն ու մտնել սահադաշտ:
Mediamax Sport-ն «Առաջին քայլեր» շարքում այս անգամ ներկայացնում է փոքրիկ գեղասահորդներին:
Թեթեւ սառնությունը ոչ միայն չի խանգարում, այլ ավելի է կոփում ու առողջ դարձնում այն փոքրիկներին, ովքեր որոշել են զբաղվել գեղասահքով:
Նրանցից է 4 տարեկան Մարիան, որը չի հիշում, թե երբվանից է գալիս դպրոց, սակայն արդեն կարողանում է քայլել սառույցի վրա ու մեզ ցույց է տալիս, թե ինչպես է ճիշտ ընկնում ու բարձրանում:
«Մայրիկս նստում է վերեւում ու պուճուրի հետ նայում, թե ես ինչ եմ անում»,- պատմում է նա: Մեր այն հարցին, թե «պուճուրը քույրի՞կդ է» պատասխանում է. «հա, ուղղակի ինքը տղա է, անունն էլ` Դավիթ: Շատ եմ սիրում այստեղը, անընդհատ քայլում եմ, որ թաթիկներս չմրսեն: Հենց մեծանամ ուրիշ սահադաշտ եմ գնալու, որ փայլփլուն շորիկ հագնեմ ու մրցեմ բոլորի հետ»:
Նարեն (5 տարեկան) ու Վիկտորիան (4 տարեկան) քույրիկներ են: Մայրիկի հետ են եկել մարզվելու ու անընդհատ փորձում են իրար մոտ լինել:
«Միշտ սահում եմ քույրիկիս հետ, ես իրան օգնում եմ ու չեմ վախենում սառույցի վրա ընկնել»,- պատմում է Վիկտորիան, որին ուշադիր հետեւող Նարեն հավելում է.
«Մանկապարտեզից ենք գալիս այստեղ: Սկզբից ես էի գալիս, հետո մայրիկը Վիկային հարցրեց՝ կուզի՞ ինքն էլ գալ, ու սկսեցինք հաճախել իրար հետ»:
Մարզիչ Էլեն Համբարձումյանը բոլոր փոքրիկներին սովորեցնում է, թե ինչպես պետք է աստիճանաբար տիրապետել գեղասահքի հմտություններին:
«4,5-5 տարեկանից արդեն կատարում ենք ընդունելություն, փոքրերը շատ շուտ են ընտելանում, մեծերին սովորեցնեն ավելի դժվար է, քանի որ նրանց մոտ սառույցին ընկնելու վախ կա: Սակայն գեղասահքը անհատական մարզաձեւ է ու երեխայից է կախված, թե ինչքան արագ հաջողություններ կարձանագրի»,- բացատրում է Համբարձումյանը:
Մարզիչները նախ փոքրիկներին սովորոցնում են չմուշկները ճիշտ կապել, հակառակ դեպքում մեծ կլինի ընկնելու հավանականությունը. «Արդեն սառույցի վրա աշխատելիս բալիկներին բացատրում ենք ճիշտ կանգնելն ու շատ կարեւոր մի բան՝ ճիշտ ընկնելն ու բարձրանալը»:
Սառույցի վրա երեխաները շաբաթական 3 օր են աշխատում, նրանք ունեն նաեւ խորեոգրաֆիայի եւ ֆիզիկական պատրաստվածության մարզումներ:
Մարզադպրոցում արդեն 2 անգամ ընդունելություն է եղել, ու մեծ թվով համալրում է կատարվել: Հիմա արդեն այս գեղեցիկ մարզաձեւի հմտություններին Ռոդնինայի անվան դպրոցում սովորում է ավելի քան 100 երեխա: Մարզումներն անվճար են, բայց պարտադիր է ունենալ սեփական չմուշկները:

Yerevan has had a figure skating school for a few months already. Irina Rodnina school is full of little kids. They rush to wear their skates and enter the rink every day.
Mediamax Sport’s “First Steps” series represents little figure skaters this time. The cold does not interfere but rather makes children, who’ve decided to go skating, healthier and stronger.
4-year-old Maria does not remember how long she has been attending the school, but she has already walked on the ice and even shown us how to fall and rise properly. “My mother sits on the top with the kiddy and watches me,” she says. To the question “Is kiddy your sister?” she answers: “Yeah, but he's just a boy named David. I love this place, I am constantly walking to keep my hands warm. When I grow up, I’ll go to another rink to wear a shiny dress and compete with everyone.”
Nare (5 years old) and Victoria (4 years old) are sisters. They come with their mom and try to be close to each other. “I always skate with my sister to help her not to fall, because I’m not afraid of it,” said Victoria, and her sister added: “We come here after kindergarten. I was alone at first, but then we started coming together with my sister".
Coach Elen Hambardzumyan teaches the children how to master the figure skating skills gradually. "”We accept children aged 4.5-5 years. They are adapting very quickly, unlike elders because they are afraid to fall. However, figure skating is an individual sport and it depends on children how quickly they’ll achieve success,” says Hambardzumyan.
Children work 3 days per week, they also go through choreographic and physical trainings.
More than 100 children study at the school after Irina Rodnina now. The trainings are free, but you should have your own skates.