Ներկայացնում ենք American Enterprise Institute-ի ավագ գիտաշխատող Մայքլ Ռուբինի Armenians Must Make Ruben Vardanyan a Household Name հոդվածի հայերեն թարգմանությունը։
IX դարի հայկական քրիստոնեական վանքը Տաթեւի միակ տեսարժան վայրը չէ, որը զբոսաշրջիկներին Սյունիքի այս փոքրիկ գյուղն է բերում։ Վանքից մի քանի հարյուր մետր հեռավորության վրա «ՏաԹեւեր» են՝  աշխարհի ամենաերկար հետադարձելի ճոպանուղին։ Գործունեության առաջին տասնամյակում «ՏաԹեւեր»-ը ավելի քան մեկ միլիոն այցելու են տեղափոխել։ Չնայած զբոսաշրջության ոլորտի դանդաղ վերականգնմանը կորոնավիրուսի համաճարակից եւ Արցախյան պատերազմից հետո, ճոպանուղին պատրաստ է ավելի քան կրկնապատկել հոսքը։
«ՏաԹեւեր»-ի գաղափարի հեղինակն ու հիմնական ֆինանսական նվիրատուն բարերար Ռուբեն Վարդանյանն է։ Ճոպանուղու երկու կայաններում տեղադրված են ցուցանակներ, որոնք ներկայացնում են նրա հիմնադրամի դերը «ՏաԹեւեր»-ի ստեղծման գործում, բայց դրանք հիմնականում անտեսվում են այցելուների մեծամասնության կողմից։ Սա բաց թողնված հնարավորություն է։
Ես Իսլամաբադ էի այցելել նրանից հետո, երբ Հնդկաստանը զրկել էր Քաշմիրին հատուկ կարգավիճակից։ Ողջ Իսլամաբադում գովազդային վահանակները ցույց էին տալիս ժամանակի հաշվարկը, որն անցել էր Հնդկաստանի կողմից Քաշմիրի շրջափակումից հետո:
Երբ ՀԱՄԱՍ-ը գերեվարեց իսրայելցի պատանդներին 2023թ. հոկտեմբերի 7-ին, ԱՄՆ-ի եւ Եվրոպայի խոշոր քաղաքներում տեղադրվեցին պաստառներ, որոնց նպատակն էր ուշադրություն գրավել ստեղծված իրավիճակին։ ԱՄՆ-ում դեֆիցիտի կրճատման կողմնակիցները հաճախ գովազդային վահանակներ են գնում, որոնք ցույց են տալիս ազգային պարտքի ընթացիկ ծավալը։ Երբ «Արաբական քառյակը» 2017թ. սկսեց Կատարի շրջափակումը, երկու կողմերն էլ օգտագործում էին գովազդային բեռնատարներ՝ հանրային կարծիքը իրենց կողմ քաշելու համար։
Վարդանյանի ամենամոտ բարեկամները դավաճանեցին նրան։ Ադրբեջանական ուժերի կողմից Վարդանյանի ձերբակալությունից օրեր անց այն ժամանակ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ղեկավար Սամանթա Փաուերը այցելել էր Բաքու։ Նրա «Դժոխքի խնդիր» գիրքը, որը ներկայացնում էր ցեղասպանություններին արձագանքելու ԱՄՆ անկարողությունը, Պուլիտցերյան մրցանակ ստացավ եւ համբավ բերեց հեղինակին։ Նա սերտորեն համագործակցում էր Վարդանյանի հետ եւ Օբամայի վարչակազմից հեռանալուց հետո ներգրավվեց «Ավրորա» մրցանակի ընտրող հանձնաժողովում, որը Վարդանյանը համահիմնադրել էր այն մարդկանց պատվելու համար, ովքեր պայքարում են ցեղասպանությունների դեմ։ Բայց նա չպահանջեց Վարդանյանի ազատ արձակումը այն ժամանակ, երբ դա դեռ հնարավոր էր՝ նախքան Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը բարձրացրեց տոկոսադրույքները։ USAID-ից հեռանալուց հետո Փաուերի լռությունը շլացուցիչ էր։ Լուրեր կան այն մասին, որ հայ պաշտոնյաներից ոմանք նվազեցնում են Վարդանյանի բանտարկության նշանակությունը՝ հնարավոր մրցակցից ազատվելու համար։
Սամանթա Փաուերը Սամանթա Փաուերը
Գուցե Հայաստանը չի կարող հույս դնել արդար ընկերների վրա, բայց հայերը կարող են ավելի լավ ինքնուրույն քայլեր ձեռնարկել։ Ռուբեն Վարդանյանի յուրաքանչյուր նախագծի հարեւանությամբ պետք է վահանակ տեղադրվի, որը կներկայացնի, թե որքան ժամանակ է պատանդ մնում Բաքվում։ Երթեւեկությունը «ՏաԹեւեր»-ով
տեւում է մոտ 12 րոպե, որի ընթացքում այցելուները ձայնագրություն են լսում շրջակա տեսարժան վայրերի մասին, բայց դրանում եւ ոչ մի բառ չի ասվում Վարդանյանի մասին։ Սա հազարավոր մարդկանց տեղեկություն հասցնելու բաց թողնված հնարավորություն է, ովքեր այլապես երբեք չեն լսի Վարդանյանի «գործի» մասին։
Հայկական կառավարության մի մասն այն կարծիքին է, որ ուշադրությունը  Վարդանյանի եւ այլ պատանդների հանդեպ խանգարում է խաղաղության հասնելու ջանքերին։ Բայց դա սխալ է։ Խաղաղություն հաստատվում է այն ժամանակ, երբ մերկացնում են հանցագործներին, այլ ոչ թե մեղադրում են զոհերին։ Պատանդներին պաշտպանելու անկարողությունը ստիպում է Ալիեւին մտածել, որ նա կարող է օգտագործել պատանդներին՝ նոր զիջումներ կորզելու համար։
Հայերը պարտավոր չեն իրենց առաջնորդների հետ համընթաց քայլել։ Անգամ եթե պաշտոնական Երեւանը նվազեցնում է Վարդանյանի բանտարկության նշանակությունը, սովորական հայերը պարտավոր չեն դա անել։ Ռուբեն Վարդանյանի հիմնադրամի յուրաքանչյուր նախագիծ պետք է պատմի մի մարդու մասին, ով շարունակում է զոհաբերել իրեն հայկական մշակույթի, զարգացման եւ ինքնորոշման համար։ Հիմնադրամը կարող է վահանակներ տեղադրել յուրաքանչյուր քաղաքում եւ բնակավայրում։ Վարդանյանը եւ մյուս բանտարկյալները պետք է նույնքան հայտնի խղճի բանտարկյալներ դառնան, ինչպիսին էին Անդրեյ Սախարովն ու Նելսոն Մանդելան։
Այս հղումով կարող եք ձեռք բերել «Ռուբեն Վարդանյան. «Դոն Կիխոտն» ու «վիշապները»» գիրքը, որը պատմում է 2013-ից 2019-ը թվականներին Հայաստանում Ռուբեն Վարդանյանի ծավալած գործունեության մասին.

Photo: Siranush Sargsyan
Michael Rubin is director of policy analysis at the Middle East Forum and a senior fellow at the American Enterprise Institute. This article is written for The Armenian Mirros Spectator.
Michael Rubin
The Tatev monastery, a nineth century Armenian Apostolic Christian monastery, is only half the attraction in this tiny Syunik village for tourists in the busy summer season. Just a couple hundred meters away lies the “Wings of Tatev,” at 3.5 miles, the world’s longest reversible cable car system. In the first decade of its existence, the Wings of Tatev welcomed more than one million visitors. Despite the slow tourism recovery from COVID restrictions five years ago and the Artsakh war, the cable cars are on pace to more than double that traffic. Many of those who ride the cars are foreign tourists, and not just from the Armenian diaspora. They come to Armenia for its hospitality, history, and culture. Armenia is often their first experience in the Caucasus from which they generate baseline knowledge.
Here, Armenia wastes an opportunity. The brain and money behind the Wings of Tatev project was philanthropist Ruben Vardanyan and, at both termini of the tram, signs proclaim the role of the Ruben Vardanyan Foundation in constructing the cable car route. For most visitors, the signs pass without notice. After all, who pays attention to sponsorship of various sites when taking vacations abroad?
It is a missed opportunity. I visited Islamabad, Pakistan, soon after India abrogated Article 370 of its constitution, stripping Kashmir of its special status. Billboards across Islamabad posted a running clock of how long it had been since India locked down Kashmir. When Hamas seized Israeli hostages during its October 7, 2023 raid into Israel, advocates for the hostages’ return made posters and billboards to publicize their plight across major American and European cities. Deficit hawks in the United States often buy billboards showing a running total of national debt. When the Arab Quartet launched in 2017 blockade of Qatar, both sides hired mobile billboard trucks to sway public opinion to their side. In each case, regardless of diplomatic or political position, the billboards and signs build awareness.
Vardanyan’s closest friends have betrayed him. Just days after Vardanyan’s arrest by Azerbaijani security forces, Samantha Power, administrator of the now-defunct US Agency for International Development, visited Baku. Her book, A Problem from Hell, criticizing US failures to respond to genocide, won a Pulitzer Prize and propelled her to fame. She collaborated closely with Vardanyan. After leaving the Obama administration, for example, she joined the prize selection committee for the Aurora Foundation, that Vardanyan co-founded to honor people who work against genocide, yet she did not demand Vardanyan’s release at a time when it was still possible to achieve it, before Azerbaijani President Ilham Aliyev doubled down. In her post-USAID career, Power’s silence has been deafening. Rumors abound that some Armenian officials downplay Vardanyan’s incarceration in order to sidetrack a potential competitor.
Samantha Power Samantha Power
Perhaps Armenia cannot count on fair weather friends, but there is no reason why Armenians cannot better advocate publicly on their own. Every Ruben Vardanyan Project should have a billboard showing how long he has remained hostage in Baku. The Wings of Tatev takes roughly 12 minutes to transit between Tatev and Halidzor. While a recording alerts travelers to various sites they pass over, it provides no information about Vardanyan himself. That is a loss opportunity to reach thousands of visitors who may never otherwise hear about Vardanyan’s case.
Some within the Armenian government may believe that attention upon Vardanyan and his fellow hostages hampers efforts toward peace. This is wrong, though. Peace comes not from blaming victims, but from calling out perpetrators. Failure to stand up for hostages projects weakness and diminishes the Armenian government in Aliyev’s mind. It encourages Aliyev’s obstinance and leads him to believe he can victimize Armenians in exchange for concessions. It is a dynamic that makes peace difficult to achieve.
Armenians need not march in lockstep with their leaders – that is the basis of democracy. Even if official Yerevan downplays Vardanyan’s imprisonment, ordinary Armenians need not. Every Ruben Vardanyan Foundation project should highlight Vardanyan’s plight and educate about a man who continues to sacrifice for Armenian culture, development, and self-determination. The Foundation itself might construct billboards in every city and town with a single goal: Vardanyan should not be a household name only in Armenia; he and those with whom he is imprisoned should become as famous a prison of conscience as Andrei Sakharov and Nelson Mandela once were.