Ներկայացնում ենք American Enterprise Institute-ի ավագ գիտաշխատող Մայքլ Ռուբինի Armenians Must Make Ruben Vardanyan a Household Name հոդվածի հայերեն թարգմանությունը։
IX դարի հայկական քրիստոնեական վանքը Տաթեւի միակ տեսարժան վայրը չէ, որը զբոսաշրջիկներին Սյունիքի այս փոքրիկ գյուղն է բերում։ Վանքից մի քանի հարյուր մետր հեռավորության վրա «ՏաԹեւեր» են՝  աշխարհի ամենաերկար հետադարձելի ճոպանուղին։ Գործունեության առաջին տասնամյակում «ՏաԹեւեր»-ը ավելի քան մեկ միլիոն այցելու են տեղափոխել։ Չնայած զբոսաշրջության ոլորտի դանդաղ վերականգնմանը կորոնավիրուսի համաճարակից եւ Արցախյան պատերազմից հետո, ճոպանուղին պատրաստ է ավելի քան կրկնապատկել հոսքը։
«ՏաԹեւեր»-ի գաղափարի հեղինակն ու հիմնական ֆինանսական նվիրատուն բարերար Ռուբեն Վարդանյանն է։ Ճոպանուղու երկու կայաններում տեղադրված են ցուցանակներ, որոնք ներկայացնում են նրա հիմնադրամի դերը «ՏաԹեւեր»-ի ստեղծման գործում, բայց դրանք հիմնականում անտեսվում են այցելուների մեծամասնության կողմից։ Սա բաց թողնված հնարավորություն է։
Ես Իսլամաբադ էի այցելել նրանից հետո, երբ Հնդկաստանը զրկել էր Քաշմիրին հատուկ կարգավիճակից։ Ողջ Իսլամաբադում գովազդային վահանակները ցույց էին տալիս ժամանակի հաշվարկը, որն անցել էր Հնդկաստանի կողմից Քաշմիրի շրջափակումից հետո:
Երբ ՀԱՄԱՍ-ը գերեվարեց իսրայելցի պատանդներին 2023թ. հոկտեմբերի 7-ին, ԱՄՆ-ի եւ Եվրոպայի խոշոր քաղաքներում տեղադրվեցին պաստառներ, որոնց նպատակն էր ուշադրություն գրավել ստեղծված իրավիճակին։ ԱՄՆ-ում դեֆիցիտի կրճատման կողմնակիցները հաճախ գովազդային վահանակներ են գնում, որոնք ցույց են տալիս ազգային պարտքի ընթացիկ ծավալը։ Երբ «Արաբական քառյակը» 2017թ. սկսեց Կատարի շրջափակումը, երկու կողմերն էլ օգտագործում էին գովազդային բեռնատարներ՝ հանրային կարծիքը իրենց կողմ քաշելու համար։
Վարդանյանի ամենամոտ բարեկամները դավաճանեցին նրան։ Ադրբեջանական ուժերի կողմից Վարդանյանի ձերբակալությունից օրեր անց այն ժամանակ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ղեկավար Սամանթա Փաուերը այցելել էր Բաքու։ Նրա «Դժոխքի խնդիր» գիրքը, որը ներկայացնում էր ցեղասպանություններին արձագանքելու ԱՄՆ անկարողությունը, Պուլիտցերյան մրցանակ ստացավ եւ համբավ բերեց հեղինակին։ Նա սերտորեն համագործակցում էր Վարդանյանի հետ եւ Օբամայի վարչակազմից հեռանալուց հետո ներգրավվեց «Ավրորա» մրցանակի ընտրող հանձնաժողովում, որը Վարդանյանը համահիմնադրել էր այն մարդկանց պատվելու համար, ովքեր պայքարում են ցեղասպանությունների դեմ։ Բայց նա չպահանջեց Վարդանյանի ազատ արձակումը այն ժամանակ, երբ դա դեռ հնարավոր էր՝ նախքան Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը բարձրացրեց տոկոսադրույքները։ USAID-ից հեռանալուց հետո Փաուերի լռությունը շլացուցիչ էր։ Լուրեր կան այն մասին, որ հայ պաշտոնյաներից ոմանք նվազեցնում են Վարդանյանի բանտարկության նշանակությունը՝ հնարավոր մրցակցից ազատվելու համար։
Սամանթա Փաուերը Սամանթա Փաուերը
Գուցե Հայաստանը չի կարող հույս դնել արդար ընկերների վրա, բայց հայերը կարող են ավելի լավ ինքնուրույն քայլեր ձեռնարկել։ Ռուբեն Վարդանյանի յուրաքանչյուր նախագծի հարեւանությամբ պետք է վահանակ տեղադրվի, որը կներկայացնի, թե որքան ժամանակ է պատանդ մնում Բաքվում։ Երթեւեկությունը «ՏաԹեւեր»-ով
տեւում է մոտ 12 րոպե, որի ընթացքում այցելուները ձայնագրություն են լսում շրջակա տեսարժան վայրերի մասին, բայց դրանում եւ ոչ մի բառ չի ասվում Վարդանյանի մասին։ Սա հազարավոր մարդկանց տեղեկություն հասցնելու բաց թողնված հնարավորություն է, ովքեր այլապես երբեք չեն լսի Վարդանյանի «գործի» մասին։
Հայկական կառավարության մի մասն այն կարծիքին է, որ ուշադրությունը  Վարդանյանի եւ այլ պատանդների հանդեպ խանգարում է խաղաղության հասնելու ջանքերին։ Բայց դա սխալ է։ Խաղաղություն հաստատվում է այն ժամանակ, երբ մերկացնում են հանցագործներին, այլ ոչ թե մեղադրում են զոհերին։ Պատանդներին պաշտպանելու անկարողությունը ստիպում է Ալիեւին մտածել, որ նա կարող է օգտագործել պատանդներին՝ նոր զիջումներ կորզելու համար։
Հայերը պարտավոր չեն իրենց առաջնորդների հետ համընթաց քայլել։ Անգամ եթե պաշտոնական Երեւանը նվազեցնում է Վարդանյանի բանտարկության նշանակությունը, սովորական հայերը պարտավոր չեն դա անել։ Ռուբեն Վարդանյանի հիմնադրամի յուրաքանչյուր նախագիծ պետք է պատմի մի մարդու մասին, ով շարունակում է զոհաբերել իրեն հայկական մշակույթի, զարգացման եւ ինքնորոշման համար։ Հիմնադրամը կարող է վահանակներ տեղադրել յուրաքանչյուր քաղաքում եւ բնակավայրում։ Վարդանյանը եւ մյուս բանտարկյալները պետք է նույնքան հայտնի խղճի բանտարկյալներ դառնան, ինչպիսին էին Անդրեյ Սախարովն ու Նելսոն Մանդելան։
Այս հղումով կարող եք ձեռք բերել «Ռուբեն Վարդանյան. «Դոն Կիխոտն» ու «վիշապները»» գիրքը, որը պատմում է 2013-ից 2019-ը թվականներին Հայաստանում Ռուբեն Վարդանյանի ծավալած գործունեության մասին.

Предлагаем вашему вниманию перевод статьи Armenians Must Make Ruben Vardanyan a Household Name старшего научного сотрудника American Enterprise Institute Майкла Рубина.
Армянский христианский монастырь IX века в Татеве – не единственная достопримечательность, привлекающая туристов в эту крошечную деревню в Сюнике. В нескольких сотнях метров от монастыря находятся «Крылья Татева» - самая длинная в мире реверсивная канатная дорога. За первое десятилетие своего существования «Крылья Татева» перевезли более миллиона посетителей. Несмотря на медленное восстановление туристической сферы после пандемии коронавируса и войны в Арцахе канатная дорога готова более чем удвоить поток.
Автором идеи и главным финансовым донором «Крылье Татева» был филантроп Рубен Варданян. На обеих станциях канатной дороги установлены таблички, рассказывающие о роли его фонда в создании «Крыльев Татева», но они по большей части остаются незамеченными для большинства посетителей. Это упущенная возможность.
Я посещал Исламабад вскоре после того, как Индия лишила Кашмир особого статуса. Рекламные щиты по всему Исламабаду показывали отсчет времени, прошедшего с тех пор, как Индия ввела блокаду Кашмира.
Когда ХАМАС захватил израильских заложников 7 октября 2023 года, в крупных американских и европейских городах появились плакаты, целью которых было привлечь внимание к сложившейся ситуации. Сторонники сокращения дефицита в Соединенных Штатах часто покупают рекламные щиты, показывающие текущую сумму национального долга. Когда «Арабский квартет» начал блокаду Катара в 2017 году, обе стороны использовали рекламные грузовики, чтобы склонить общественное мнение на свою сторону.
Ближайшие друзья Варданяна предали его. Всего через несколько дней после его ареста азербайджанскими силами, руководившая тогда Агентством США по международному развитию Саманта Пауэр посетила Баку. Ее книга «Проблема из ада», критикующая неспособность США реагировать на геноцид, получила Пулитцеровскую премию и принесла ей известность. Она тесно сотрудничала с Варданяном и после ухода из администрации Обамы вошла в отборочный комитет премии «Аврора», которую Варданян соучредил для чествования людей, предпринимающих усилия для предотвращения геноцидов. Но она не потребовала освобождения Варданяна в то время, когда этого еще было возможно - до того, как президент Азербайджана Ильхам Алиев удвоил ставки. Молчание Пауэр после ее ухода из USAID было оглушительным. Ходят слухи, что некоторые армянские чиновники преуменьшают значение заключения Варданяна, чтобы устранить потенциального конкурента.
Саманта Пауэр Саманта Пауэр
Возможно, Армения не может рассчитывать на справедливых друзей, но нет причин, по которым армяне не могут лучше предпринимать самостоятельные шаги. У каждого из проектов Рубена Варданяна должен быть установлен рекламный щит, рассказывающий о том, что он остается заложником в Баку. Поездка на «Крыльях Татева» занимает примерно 12 минут, в течение которых путешественники слушают аудиозапись об окружающих достопримечательностях, но в нет никакой информации о самом Варданяне. Это упущенная возможность донести информацию до тысяч людей, которые иначе могут никогда не услышать о «деле» Варданяна.
Некоторые в армянском правительстве могут полагать, что внимание к Варданяну и к другим заложникам препятствует усилиям по достижению мира. Но это ошибка. Мир наступает не тогда, когда обвиняют жертв, а когда разоблачают преступников. Неспособность защитить заложников демонстрирует слабость и принижает армянское правительство в глазах Алиева. Это заставляет его думать, что он может подвергать армян виктимизации в обмен на уступки.
Армянам не нужно идти в ногу со своими лидерами - это основа демократии. Даже если официальный Ереван преуменьшает значение заключение Варданяна, обычные армяне не обязаны этого делать. Каждый проект Фонда Рубена Варданяна должен рассказывать о человеке, который продолжает жертвовать собой ради армянской культуры, развития и самоопределения. Фонд мог бы установить рекламные щиты в каждом городе и поселке. Варданян и другие заключенные должны стать столь же знаменитыми узниками совести, какими были когда-то Андрей Сахаров и Нельсон Мандела.