Մարտական ԱԲ-դրոնների դարաշրջանը փոխելու է ամեն ինչ - Mediamax.am
Ներկայացնում ենք Project Syndicate-ի արհեստական բանականության բաժնի խմբագիր Չարլզ Ֆերգյուսոնի հոդվածը:
Չարլզ Ֆերգյուսոն
Հունիսի 1-ին Ուկրաինայի ձեռնարկած հարձակումը Ռուսաստանի ռազմական օդանավակայանների նոր դարաշրջանի սկիզբ խորհրդանշեց. մարդկային անձնակազմով թանկարժեք սպառազինությունը (տանկեր, ինքնաթիռներ, նավեր), որը երկար ժամանակ որոշում էր աշխարհի բանակների «առաջադեմ» բնույթը, վերածվում է ժամկետանց թափոնի՝ էժան դրոնների շնորհիվ: Սակայն, դա ոչ լիարժեք գնահատական է եւ, հավանաբար, վտանգավոր: Դրոնների կիրառմամբ պատերազմը սթափեցնող դաս դարձավ, որը վերաբերում է ոչ միայն անցյալի թանկարժեք զենքի խոցելիությանը: Արհեստական բանականության (ԱԲ) գալիք ինտեգրումը մարտական դրոններում կստիպի կարոտով հիշել ներկա իրավիճակը:
Դիտարկենք Ուկրաինական պատերազմի արդեն հայտնի դասերը: Առաջին հերթին, դրոնների էֆեկտը վերաբերում է ոչ միայն ավանդական զենքին: Անօդաչուները իսկապես զգալիորեն բարձրացրեցին տանկերի եւ զրահատեխնիկայի խոցելիությունը, հետեւաբար ռուսական ցամաքային հարձակումներում այժմ հաճախ օգտագործվում են հետեւակ, մոտոցիկլետներ եւ ամենագնացներ: Բայց դա չի օգնում, քանի որ դրոնները սարսափելի արդյունավետ են նաեւ մարդկանց դեմ: Կորուստների ծավալները, ինչպես միշտ, բարձր են, սակայն այժմ երկու կողմից էլ դրանք ավելի քան 70%-ով ապահովվում են դրոնները:
Դրանք արդյունավետ են գրեթե ամեն ինչի դեմ: Ուկրաինան դրոնները օգտագործում է ռուսական ամենատարբեր օբյեկտները ոչնչացնելու համար՝ զենքի գործարաններ, գնացքներ, զենք-զինամթերքի պահեստներ, նավթամշակման գործարաններ, նավեր եւ նավահանգիստներ:
Ուկրաինայի պատերազմի եւս երկու սթափեցնող դասեր կան, որոնք վերաբերում են դրոնների պատերազմի կախվածությանը արդյունաբերական բազայից: Առաջին հերթին, շատ կարեւոր է արագ եւ ճկուն արձագանքը: Դրոնների տեխնոլոգիաները, սպառազինությունը եւ մարտավարությունը փոխվում են ապշեցուցիչ տեմպերով: Նոր դրոնը օգտակար է միայն 2-6 ամիս: Քանի որ հակառակորդը հակամիջոցներ է մշակում, անընդհատ պահանջվում է նոր պրոդուկտների մշակում, որի դեմ մշակվում են նոր հակամիջոցներ եւ այսպես շարունակ:
Սկզբում Ուկրաինայում օգտագործվող դրոնները կոպիտ զենք էին, որը կառավարվում էր ռադիոյով մոտակայքում գտնվող օպերատորի կողմից: Դրոնների ավելի բարդ եւ մահաբեր դառնալուն զուգահեռ սկսեցին օգտագործվել «խլացնող սարքեր»՝ ռադիոազդակները արգելափակելու համար: Դա հանգեցրեց հաճախականությունների փոփոխության, ապա՝ հաճախականությունների ցատկային վերակառուցման: Ի պատասխան սկսեցին օգտագործվել բազմահաճախականային խլացնող սարքեր, բայց դրանք էլ հարվածային դրոնների թիրախ դարձան: Հետո Ռուսաստանը մշակեց մանրաթելային օպտիկական կաբելով կառավարվող դրոններ, որոնք հնարավոր չէ խլացնել: Ուկրաինան փորձում է հետեւել այդ կաբելին մինչեւ վերջինիս աղբյուրը եւ սպանել օպերատորին (դրոնի միջոցով): Ուկրաինան եւս ձեռք է բերել օպտիկամանրաթելային դրոններ:
Դրոնների կառավարման տեխնիկան եւս բարդացվում է, որպեսզի դրանք կարողանան խուսափել ռադարներից՝ թռչելով շատ ցածր կամ սթելս տեխնոլոգիաներ օգտագործելով: Դրոնների հայտնաբերման եւ դրանց հետեւելու համակարգերը նույնպես կատարելագործվում են. դրանցում օգտագործվում են բջջային հեռախոսների եւ միկրոֆոնների ցանցեր, որոնք միացվում են ձայնային վերլուծության ծրագրերին:
Նույնիսկ մեկ ամսով հետ մնալը կարող է մահաբեր լինել: Պաշտպանական արդյունաբերության նորմալ ընթացակարգերն անհամարժեք են դառնում, իսկ ամերիկյան դրոնների արտադրողների մեծ մասը հուսահատորեն դանդաղաշարժ են, իսկ դրանց արտադրանքը թանկ է եւ քիչ օգտակար: Այս խնդիրը լուծելու համար ուկրաինացի դրոն արտադրողները եւ բանակը որդեգրել են հետազոտության եւ մշակման, ինչպես նաեւ արտադրության եւ ներդրման հեղափոխական մոդել:
Այն հիմնված է ռազմական ստորաբաժանումների եւ դրոն արտադրողների միջեւ ուղղակի մշտական կապի վրա: Ուկրաինայի ռազմական հրամանատարությունն ու թվային փոխակերպման նախարարությունն անգամ միավորների համակարգ են մշակել. նրանք հրապարակում են ռազմական ստորաբաժանումների արդյունավետության մշտապես թարմացվող վարկանիշները՝ հիմնված դրոնների միջոցով թշնամու հաստատված խոցումների տվյալների վրա:
Ուկրաինային օգնում է ուժեղ ստարտափների էկոհամակարգի առկայությունը, որի շնորհիվ ռազմական արդյունաբերությունը (հարյուրավոր ընկերություններով) կարող է շաբաթների ընթացքում մշակել, արտադրել եւ ծառայության մեջ դնել նոր զինատեսակներ: Այս տարի Ուկրաինան կարտադրի ավելի քան 4 միլիոն դրոն, ընդ որում դրանց մեծ մասն այն մոդելներն են, որոնք դեռ մեկ տարի առաջ գոյություն չունեին: Ռուսաստանն էլ է հարմարվում եւ նույնպես ակտիվ հիմնվում է մասնավոր ստարտափների վրա:
ԱՄՆ-ում եւ Եվրոպայում պաշտպանական հետազոտությունները եւ գնումները մնում են դանդաղաշարժ եւ ոչ մրցունակ: Դա նվազեցնում է դրանց դրոններից պաշտպանվելու եւ դրանցից օգտվելու ունակությունը: Քչերն են հասկանում, որ ԱՄՆ-ն եւ ՆԱՏՕ-ն այսօր Ուկրաինայի ծայրահեղ կարիքն ունեն՝ դրոնների հետ աշխատանքի վերջինիս փորձի պատճառով: Ուկրաինան այսօր աշխարհում միակ երկիրն է, որի տեխնոլոգիաները կարող են հավասարվել չինական եւ/կամ ռուսական տեխնոլոգիաներին, ներառյալ պատերազմի ընթացքում փոփոխությունների նկատմամբ արձագանքի ժամանակի առումով: Առանց Ուկրաինայի եւ առանց իրենց ուժերի արդիականացման՝ ՆԱՏՕ-ն եւ ԱՄՆ-ն կարող են սարսափելի կորուստներ կրել Ռուսաստանի կամ Չինաստանի հետ պատերազմում եւ նույնիսկ կարող են պարտվել:
Ավելին, ամեն ինչ կփոխի արհեստական բանականությունը (ԱԲ): Ուկրաինայի հունիսի 1-ի գործողությունում օգտագործվեց 117 դրոն: Դրանցից յուրաքանչյուրը կառավարվում էր փորձառու օպերատորի կողմից, եւ, ըստ զեկույցների, այդ դրոնների մոտ կեսը ոչնչացվել է ռուսական պաշտպանական միջոցներով (հիմնականում խլացնող սարքերով), քանի որ դրոնները պետք է ռադիոկապ պահպանեին օպերատորների հետ: Եթե դրոնները ինքնավար լինեին, դրանք թիվը կարող էր հազարներով չափվել: ԱԲ առկայության դեպքում օպերատորի հետ կապը հարկավոր չէ, եւ հետեւաբար արդյունավետ «խլացնող սարքեր» չեն կարող լինել: Դա զգալիորեն ավելացնում է դրոնների թռիչքի տեւողությունը եւ դրանց մահաբերությունը: Հինգ տարի անց սովորական թիրախներին կանխարգելիչ հարվածներ հասցնելը չափազանց հեշտ կլինի:
ԱԻ-ն բարձրացնում է մարդկանց դեմ օգտագործվող դրոնների մահաբերությունն ու ճշգրտությունը: Չինացիներն արդեն ցուցադրել են, թե ինչպես է անօդաչուների երամը ցրվում անտառի վրայով շարժվելիս, իսկ երբ անոդաչուները անցնում են անտառը, նորից երամ են ձեւավորում: Խոսքը միայն պատերազմների մասին չէ, այլ նաեւ ահաբեկչական գործողությունների:
ԱԲ-ի պահանջվող ֆունկցիոնալը դեռեւս շատ ավելի մեծ հաշվողական հզորության եւ հիշողության կարիք ունի, քան հնարավոր է տեղավորել փոքր դրոնում: Եվ դա էժան չէ: Օրինակ, Nvidia չիպերից յուրաքանչյուրն արժե մինչեւ $‌ 50 հազար, եւ նույնիսկ մեկ հզոր ԱԲ-պրոցեսորը դրոնների մեծ մասը չափազանց թանկ կդարձնի: Բայց իրավիճակը արագ է փոխվում, եւ դրան նպաստում է յուրաքանչյուր սմարթֆոնում ԱԲ լուրջ հնարավորություններ ներկառուցելու ցանկությունը: Երբ դա իրականություն դառնա, նույն հնարավորությունները հասանելի կլինեն ցանկացած ռազմական դրոնի համար:
Ստյուարտ Ռասելը Բերքլիի Կալիֆորնիայի համալսարանից երկար ժամանակ  հանդես է գալիս զենքի վերահսկման պայմանագրի կնքման օգտին, որը կկանխի փոքր, ԱԲ միջոցով կառավարվող դրոնների զանգվածային արտադրությունը: Նա անգամ մասնակցել է «Մարդասպան բոթեր» կարճամետրաժ ֆիլմի ստեղծմանը, որում ցուցադրված էին այն ռիսկերը, որոնք առաջանում են, երբ դրոնները սխալ ձեռքերում են հայտնվում:
Ներկայիս աշխարհաքաղաքական իրավիճակում ցանկացած նշանակալի պայմանագրի կնքումը քիչ հավանական է, հետեւաբար մենք պետք է պատրաստվենք ապրել աշխարհում, որտեղ նման զենքը, հավանաբար, իրական կդառնա: Սակայն արեւմտյան պաշտպանական իսթեբլիշմենթը նման է մի հին ընկերության, որի համար տեխնոլոգիաների փոփոխությունները անսպասելի էին: Այդպիսի «տարեցների» դիմադրությունը կարող է թանկ նստել, բայց այդ վնասը բացառապես ֆինանսական կլինի, իսկ պատերազմում այն կարող մահաբեր լինել:

Наступает эра боевых ИИ-дронов
Атака Украины на авиабазы в России 1 июня символизировала начало новой эры: дорогостоящее оружие с человеческим экипажем (танки, самолёты, корабли), которое долгое время определяло «передовой» характер армий мира, превратилось в старый хлам из-за дешёвых дронов. Впрочем, эта неполная оценка и, наверное, опасно ошибочная. Война с использованием дронов стала отрезвляющим уроком, который касается не только уязвимости дорогостоящего оружия былых лет. Грядущая интеграция искусственного интеллекта (ИИ) в боевые дроны заставит с ностальгией вспоминать нынешнюю ситуацию.
Рассмотрим известные на сегодня уроки Украинской войны. Прежде всего, эффект дронов затрагивает не только традиционное оружие. Беспилотники действительно сильно повысили уязвимость танков и бронемашин, поэтому в российских наземных атаках теперь часто используются пехота, мотоциклы и вездеходы. Но это не помогает, потому что дроны ужасающе эффективны ещё и против людей. Размеры потерь как всегда высоки, но теперь с обеих сторон они более чем на 70% обеспечены дронами.
Дроны эффективны и почти против всего остального. Украина использует дроны для уничтожения самых разных российских объектов: оружейные заводы, движущиеся поезда, склады боеприпасов, нефтеперерабатывающие заводы, корабли и порты.
Есть ещё два отрезвляющих урока Украины, которые касаются зависимости войны дронов от промышленной базы. Во-первых, критически важно быстро и гибко реагировать. Технологии, оружие и тактика дронов меняются ошеломляющими темпами. Новый дрон полезен лишь 2-6 месяцев. Поскольку другая сторона разрабатывает контрмеры, требуется разработка новых продуктов, против которых разрабатываются новые контрмеры и т.д.
Сначала дроны, применявшиеся в Украине, были грубым оружием, управлявшимся по радио оператором, который должен был находиться поблизости. По мере того, как дроны становились сложнее и смертоносней, для блокирования их радиосигналов стали использоваться «глушилки». Это привело к смене частот, а затем к скачкообразной перестройке частот. В ответ стали применяться многочастотные «глушилки», но они оказались под угрозой дронов, атакующих такие устройства. Затем Россия разработала дроны, управляемые с помощью волоконно-оптического кабеля, который невозможно заглушить. Украина пытается отслеживать такой кабель до его источника и убить оператора (с помощью дрона). И Украина тоже завела себе дроны с оптоволокном.
Техника управления дронами также усложняется, чтобы они могли уклоняться от радаров, летая очень низко или применяя стелс-технологии. Впрочем, системы обнаружения и слежения за дронами тоже совершенствуются: в них используются сети мобильных телефонов и микрофонов, подключенных к программам анализа звуков, а также радары и камеры.
Отставание даже на месяц может оказаться фатальным. Нормальные процедуры в оборонной промышленности выглядят абсолютно неадекватно, а большинство американских дронов и производителей дронов безнадёжно медлительны, они дороги и малопригодны. Решая эту проблему, украинские производители дронов и армия придумали революционную модель исследований и разработок оружия, а также его производства и внедрения. Она основана на прямой, постоянной связи между фронтовыми подразделениями и производителями дронов. Военное командование Украины и министерство цифровой трансформации даже разработали систему начисления баллов: они публикуют постоянно обновляемые рейтинги эффективности военных подразделений на основе числа подтвержденных убийств противника с помощью дронов.
Украине помогает наличие сильной экосистемы стартапов, благодаря которой оружейная промышленность (с сотнями компаний) способна разрабатывать, производить и вводить в строй новое оружие буквально за недели. В этом году Украина выпустит более четырёх миллионов дронов, причём большинство из них – это модели, которые не существовали ещё год назад. Россия тоже адаптируется и тоже активно опирается на частные стартапы.
Тем временем в США и Европе оборонные исследования и закупки остаются медлительными и неконкурентоспособными. Это снижает их способность защищаться от дронов и пользоваться ими. Мало кто понимает, но США и НАТО сейчас отчаянно нуждаются в Украине из-за её опыта работы с дронами. Украина – сегодня единственная в мире страна, которая способна держаться на равных с китайскими и/или российскими технологиями, в том числе по времени реакции на изменения в ходе войны. Без Украины и без модернизации своих сил НАТО и США могут понести ужасающие потери в войне с Россией или Китаем – и даже могут проиграть.
Более того, всё изменит искусственный интеллект (ИИ). В операции Украины 1 июня использовались 117 дронов. Каждый из них управлялся опытным оператором, и, судя по сообщениям, примерно половина этих дронов была уничтожена российскими средствами защиты (в основном глушителями), потому что дроны должны были поддерживать радиосвязь с операторами. Если бы дроны были автономными, их могла быть тысяча. При наличии ИИ связь с оператором не нужна, и поэтому не может быть эффективных «глушилок». Это значительно увеличивает дальность полёта и смертоносность дронов. Через пять лет наносить упреждающие удары по обычным целям будет чудовищно легко.
ИИ повышает смертоносность и точность дронов, используемых против людей. Китайские исследователи уже продемонстрировали, как рой беспилотников рассредотачивается во время движения по лесу, а затем вновь образует рой после его прохождения. Речь идёт не только о войнах, но и о терактах.
Да, требуемый функционал ИИ пока что требует гораздо больше вычислительной мощности и памяти, чем можно поместить в небольшой дрон. И это недёшево. Например, чипы Nvidia стоят до $‌50 тысяч каждый, поэтому даже один мощный ИИ-процессор сделает большинство дронов запретительно дорогими. Но ситуация быстро меняется, и этому способствует стремление встроить серьёзные возможности ИИ в каждый смартфон. Как только это произойдёт, те же самые возможности будут доступны в любом оружейном дроне. А за единственным, хотя и крайне важным, исключением (процессоры для ИИ), во всей цепочке производства телефонов и беспилотного оружия доминирует Китай.
Стюарт Рассел из Калифорнийского университета в Беркли, уже давно выступает за заключение договора о контроле над вооружениями, который предотвратит распространение небольших, управляемых ИИ оружейных дронов массового производства. Он даже поучаствовал в создании короткометражного фильма «Боты-убийцы», в котором драматически показаны риски, возникающие, когда дроны попадают в неправильные руки.
В нынешней геополитической обстановке заключение сколь-либо значимого договора маловероятно, поэтому нам надо готовиться к жизни в мире, где такое оружие, видимо, появится. Однако западный оборонный истеблишмент больше всего похож на типичную старую компанию, которую врасплох застали изменения в технологиях. На рынке сопротивление таких «стариков» может дорого обойтись, но этот ущерб будет исключительно финансовым. На войне же он может быть – и будет – смертельным.