Մարտական ԱԲ-դրոնների դարաշրջանը փոխելու է ամեն ինչ - Mediamax.am
Ներկայացնում ենք Project Syndicate-ի արհեստական բանականության բաժնի խմբագիր Չարլզ Ֆերգյուսոնի հոդվածը:
Չարլզ Ֆերգյուսոն
Հունիսի 1-ին Ուկրաինայի ձեռնարկած հարձակումը Ռուսաստանի ռազմական օդանավակայանների նոր դարաշրջանի սկիզբ խորհրդանշեց. մարդկային անձնակազմով թանկարժեք սպառազինությունը (տանկեր, ինքնաթիռներ, նավեր), որը երկար ժամանակ որոշում էր աշխարհի բանակների «առաջադեմ» բնույթը, վերածվում է ժամկետանց թափոնի՝ էժան դրոնների շնորհիվ: Սակայն, դա ոչ լիարժեք գնահատական է եւ, հավանաբար, վտանգավոր: Դրոնների կիրառմամբ պատերազմը սթափեցնող դաս դարձավ, որը վերաբերում է ոչ միայն անցյալի թանկարժեք զենքի խոցելիությանը: Արհեստական բանականության (ԱԲ) գալիք ինտեգրումը մարտական դրոններում կստիպի կարոտով հիշել ներկա իրավիճակը:
Դիտարկենք Ուկրաինական պատերազմի արդեն հայտնի դասերը: Առաջին հերթին, դրոնների էֆեկտը վերաբերում է ոչ միայն ավանդական զենքին: Անօդաչուները իսկապես զգալիորեն բարձրացրեցին տանկերի եւ զրահատեխնիկայի խոցելիությունը, հետեւաբար ռուսական ցամաքային հարձակումներում այժմ հաճախ օգտագործվում են հետեւակ, մոտոցիկլետներ եւ ամենագնացներ: Բայց դա չի օգնում, քանի որ դրոնները սարսափելի արդյունավետ են նաեւ մարդկանց դեմ: Կորուստների ծավալները, ինչպես միշտ, բարձր են, սակայն այժմ երկու կողմից էլ դրանք ավելի քան 70%-ով ապահովվում են դրոնները:
Դրանք արդյունավետ են գրեթե ամեն ինչի դեմ: Ուկրաինան դրոնները օգտագործում է ռուսական ամենատարբեր օբյեկտները ոչնչացնելու համար՝ զենքի գործարաններ, գնացքներ, զենք-զինամթերքի պահեստներ, նավթամշակման գործարաններ, նավեր եւ նավահանգիստներ:
Ուկրաինայի պատերազմի եւս երկու սթափեցնող դասեր կան, որոնք վերաբերում են դրոնների պատերազմի կախվածությանը արդյունաբերական բազայից: Առաջին հերթին, շատ կարեւոր է արագ եւ ճկուն արձագանքը: Դրոնների տեխնոլոգիաները, սպառազինությունը եւ մարտավարությունը փոխվում են ապշեցուցիչ տեմպերով: Նոր դրոնը օգտակար է միայն 2-6 ամիս: Քանի որ հակառակորդը հակամիջոցներ է մշակում, անընդհատ պահանջվում է նոր պրոդուկտների մշակում, որի դեմ մշակվում են նոր հակամիջոցներ եւ այսպես շարունակ:
Սկզբում Ուկրաինայում օգտագործվող դրոնները կոպիտ զենք էին, որը կառավարվում էր ռադիոյով մոտակայքում գտնվող օպերատորի կողմից: Դրոնների ավելի բարդ եւ մահաբեր դառնալուն զուգահեռ սկսեցին օգտագործվել «խլացնող սարքեր»՝ ռադիոազդակները արգելափակելու համար: Դա հանգեցրեց հաճախականությունների փոփոխության, ապա՝ հաճախականությունների ցատկային վերակառուցման: Ի պատասխան սկսեցին օգտագործվել բազմահաճախականային խլացնող սարքեր, բայց դրանք էլ հարվածային դրոնների թիրախ դարձան: Հետո Ռուսաստանը մշակեց մանրաթելային օպտիկական կաբելով կառավարվող դրոններ, որոնք հնարավոր չէ խլացնել: Ուկրաինան փորձում է հետեւել այդ կաբելին մինչեւ վերջինիս աղբյուրը եւ սպանել օպերատորին (դրոնի միջոցով): Ուկրաինան եւս ձեռք է բերել օպտիկամանրաթելային դրոններ:
Դրոնների կառավարման տեխնիկան եւս բարդացվում է, որպեսզի դրանք կարողանան խուսափել ռադարներից՝ թռչելով շատ ցածր կամ սթելս տեխնոլոգիաներ օգտագործելով: Դրոնների հայտնաբերման եւ դրանց հետեւելու համակարգերը նույնպես կատարելագործվում են. դրանցում օգտագործվում են բջջային հեռախոսների եւ միկրոֆոնների ցանցեր, որոնք միացվում են ձայնային վերլուծության ծրագրերին:
Նույնիսկ մեկ ամսով հետ մնալը կարող է մահաբեր լինել: Պաշտպանական արդյունաբերության նորմալ ընթացակարգերն անհամարժեք են դառնում, իսկ ամերիկյան դրոնների արտադրողների մեծ մասը հուսահատորեն դանդաղաշարժ են, իսկ դրանց արտադրանքը թանկ է եւ քիչ օգտակար: Այս խնդիրը լուծելու համար ուկրաինացի դրոն արտադրողները եւ բանակը որդեգրել են հետազոտության եւ մշակման, ինչպես նաեւ արտադրության եւ ներդրման հեղափոխական մոդել:
Այն հիմնված է ռազմական ստորաբաժանումների եւ դրոն արտադրողների միջեւ ուղղակի մշտական կապի վրա: Ուկրաինայի ռազմական հրամանատարությունն ու թվային փոխակերպման նախարարությունն անգամ միավորների համակարգ են մշակել. նրանք հրապարակում են ռազմական ստորաբաժանումների արդյունավետության մշտապես թարմացվող վարկանիշները՝ հիմնված դրոնների միջոցով թշնամու հաստատված խոցումների տվյալների վրա:
Ուկրաինային օգնում է ուժեղ ստարտափների էկոհամակարգի առկայությունը, որի շնորհիվ ռազմական արդյունաբերությունը (հարյուրավոր ընկերություններով) կարող է շաբաթների ընթացքում մշակել, արտադրել եւ ծառայության մեջ դնել նոր զինատեսակներ: Այս տարի Ուկրաինան կարտադրի ավելի քան 4 միլիոն դրոն, ընդ որում դրանց մեծ մասն այն մոդելներն են, որոնք դեռ մեկ տարի առաջ գոյություն չունեին: Ռուսաստանն էլ է հարմարվում եւ նույնպես ակտիվ հիմնվում է մասնավոր ստարտափների վրա:
ԱՄՆ-ում եւ Եվրոպայում պաշտպանական հետազոտությունները եւ գնումները մնում են դանդաղաշարժ եւ ոչ մրցունակ: Դա նվազեցնում է դրանց դրոններից պաշտպանվելու եւ դրանցից օգտվելու ունակությունը: Քչերն են հասկանում, որ ԱՄՆ-ն եւ ՆԱՏՕ-ն այսօր Ուկրաինայի ծայրահեղ կարիքն ունեն՝ դրոնների հետ աշխատանքի վերջինիս փորձի պատճառով: Ուկրաինան այսօր աշխարհում միակ երկիրն է, որի տեխնոլոգիաները կարող են հավասարվել չինական եւ/կամ ռուսական տեխնոլոգիաներին, ներառյալ պատերազմի ընթացքում փոփոխությունների նկատմամբ արձագանքի ժամանակի առումով: Առանց Ուկրաինայի եւ առանց իրենց ուժերի արդիականացման՝ ՆԱՏՕ-ն եւ ԱՄՆ-ն կարող են սարսափելի կորուստներ կրել Ռուսաստանի կամ Չինաստանի հետ պատերազմում եւ նույնիսկ կարող են պարտվել:
Ավելին, ամեն ինչ կփոխի արհեստական բանականությունը (ԱԲ): Ուկրաինայի հունիսի 1-ի գործողությունում օգտագործվեց 117 դրոն: Դրանցից յուրաքանչյուրը կառավարվում էր փորձառու օպերատորի կողմից, եւ, ըստ զեկույցների, այդ դրոնների մոտ կեսը ոչնչացվել է ռուսական պաշտպանական միջոցներով (հիմնականում խլացնող սարքերով), քանի որ դրոնները պետք է ռադիոկապ պահպանեին օպերատորների հետ: Եթե դրոնները ինքնավար լինեին, դրանք թիվը կարող էր հազարներով չափվել: ԱԲ առկայության դեպքում օպերատորի հետ կապը հարկավոր չէ, եւ հետեւաբար արդյունավետ «խլացնող սարքեր» չեն կարող լինել: Դա զգալիորեն ավելացնում է դրոնների թռիչքի տեւողությունը եւ դրանց մահաբերությունը: Հինգ տարի անց սովորական թիրախներին կանխարգելիչ հարվածներ հասցնելը չափազանց հեշտ կլինի:
ԱԻ-ն բարձրացնում է մարդկանց դեմ օգտագործվող դրոնների մահաբերությունն ու ճշգրտությունը: Չինացիներն արդեն ցուցադրել են, թե ինչպես է անօդաչուների երամը ցրվում անտառի վրայով շարժվելիս, իսկ երբ անոդաչուները անցնում են անտառը, նորից երամ են ձեւավորում: Խոսքը միայն պատերազմների մասին չէ, այլ նաեւ ահաբեկչական գործողությունների:
ԱԲ-ի պահանջվող ֆունկցիոնալը դեռեւս շատ ավելի մեծ հաշվողական հզորության եւ հիշողության կարիք ունի, քան հնարավոր է տեղավորել փոքր դրոնում: Եվ դա էժան չէ: Օրինակ, Nvidia չիպերից յուրաքանչյուրն արժե մինչեւ $‌ 50 հազար, եւ նույնիսկ մեկ հզոր ԱԲ-պրոցեսորը դրոնների մեծ մասը չափազանց թանկ կդարձնի: Բայց իրավիճակը արագ է փոխվում, եւ դրան նպաստում է յուրաքանչյուր սմարթֆոնում ԱԲ լուրջ հնարավորություններ ներկառուցելու ցանկությունը: Երբ դա իրականություն դառնա, նույն հնարավորությունները հասանելի կլինեն ցանկացած ռազմական դրոնի համար:
Ստյուարտ Ռասելը Բերքլիի Կալիֆորնիայի համալսարանից երկար ժամանակ  հանդես է գալիս զենքի վերահսկման պայմանագրի կնքման օգտին, որը կկանխի փոքր, ԱԲ միջոցով կառավարվող դրոնների զանգվածային արտադրությունը: Նա անգամ մասնակցել է «Մարդասպան բոթեր» կարճամետրաժ ֆիլմի ստեղծմանը, որում ցուցադրված էին այն ռիսկերը, որոնք առաջանում են, երբ դրոնները սխալ ձեռքերում են հայտնվում:
Ներկայիս աշխարհաքաղաքական իրավիճակում ցանկացած նշանակալի պայմանագրի կնքումը քիչ հավանական է, հետեւաբար մենք պետք է պատրաստվենք ապրել աշխարհում, որտեղ նման զենքը, հավանաբար, իրական կդառնա: Սակայն արեւմտյան պաշտպանական իսթեբլիշմենթը նման է մի հին ընկերության, որի համար տեխնոլոգիաների փոփոխությունները անսպասելի էին: Այդպիսի «տարեցների» դիմադրությունը կարող է թանկ նստել, բայց այդ վնասը բացառապես ֆինանսական կլինի, իսկ պատերազմում այն կարող մահաբեր լինել:

The Age of AI Drone Warfare Is Coming - Mediamax.am
Charles Ferguson, AI Editor at Project Syndicate, is a technology investor, policy analyst, and the director of many documentary films, including the Oscar-winning Inside Job.
Charles Ferguson
Ukraine’s June 1 assault on airbases across Russia has already ushered in a new conventional wisdom: the expensive, human-crewed weapons (tanks, planes, ships) that have long defined the world’s “advanced” militaries have been rendered obsolete by inexpensive drones. But this view is incomplete, and perhaps dangerously misleading. Today’s drone warfare offers sobering lessons that go far beyond the vulnerability of expensive legacy weapons; and the looming integration of AI into drone warfare will make the current situation look positively quaint.
Consider the lessons of the Ukraine war so far. First, the impact of drones goes far beyond legacy weapons. Drones have indeed rendered tanks and armored personnel carriers extremely vulnerable, so Russian ground assaults now frequently use troops on foot, motorcycles, or all-terrain vehicles. But this hasn’t helped, because drones are terrifyingly effective against people as well. Casualties are as high as ever – but now, drones inflict over 70% of casualties on both sides.
Drones are also effective against almost everything else. Ukraine has used drones to destroy Russian targets as varied as weapons factories, moving trains, ammunition stores, oil refineries, ships, and ports. It could be worse; in fact, Ukraine has shown great restraint, considering Russia’s barbaric conduct. Airport terminals, train stations at rush hour, athletic and concert stadiums, pharmaceutical factories, hospitals, schools, nursing homes – all are equally vulnerable.
Two additional sobering lessons from Ukraine concern how drone warfare depends on its industrial base. First, speed and responsiveness are critical. Drone technology, weapons, and tactics now evolve at a blinding pace. A new drone will be useful for only 2-6 months. The other side develops countermeasures, requiring the development of new products, against which new countermeasures are developed, and so on.
At first, the drones used in Ukraine were crude weapons, radio-controlled by a pilot who needed to be nearby. As drones became more sophisticated and lethal, jamming was used to block their radio signals, which led to frequency changes and then frequency hopping, which was then countered by multi-frequency jammers, which then engendered drones that attack jamming equipment. Then Russia developed drones controlled via fiber-optic cable – impervious to jamming. Ukraine tries to track the cable to its source and kill the pilots (with drones). Now Ukraine has fiber-optic drones, too.
Guidance is ever more sophisticated, so that drones can evade radar by flying very low or using stealth technology. But drone detection and tracking systems have also advanced, employing networks of cellphones and microphones connected to audio analysis software, as well as using Lidar, radar, and cameras.
In this ferocious environment, falling even a month behind is fatal. Normal defense industry procedures are totally inadequate, and most US drones and drone producers have proved to be hopelessly slow, expensive, and unusable. In response, however, Ukraine’s drone industry and military developed a revolutionary model of weapons research and development, production, and deployment, based on direct, continuous communication between frontline units and drone producers. Ukraine’s military command and Ministry of Digital Transformation have even developed a points-based system that publishes continuously updated rankings of military units’ performance based on verified drone kills.
Here, Ukraine benefited from having a strong startup ecosystem, which supports a weapons industry (with hundreds of companies) capable of designing, producing, and fielding a new weapon in a matter of weeks. This year, Ukraine will produce more than four million drones, most of them models that did not exist even a year ago. Unfortunately, Russia has adapted as well, also relying heavily on private startups.
Drone warfare in Ukraine provides yet another lesson for the United States and Europe: the need to address Chinese dominance of the global drone industry.
Ukraine evolved its own drone industry because the US and NATO had almost none of their own, much less one with the speed and flexibility required, and because China has gradually tightened supplies to Ukraine in favor of Russia. Some 80% of the electronics used in Russian drones are sourced from China. While Ukraine was initially highly dependent on China, it has reduced its reliance to perhaps 20%, most of that obtained covertly.
Yet US and European defense R&D and procurement remain slow and uncompetitive, which cripples their ability to defend against drones, as well as their ability to use them. Although few people realize it, the US and NATO now desperately need Ukraine for its drone expertise. Ukraine is now the only country that could possibly match Chinese and/or Russian technology and reaction time in a war. Without Ukraine, and without modernizing their own forces, NATO and the US would suffer horrific casualties in a war with Russia or China – and might even lose.
Moreover, AI will change everything. Ukraine’s June 1 operation used 117 drones, each controlled by a skilled operator, and reports suggest that something like half were defeated by Russian defenses – jamming, mainly – because the drones needed to be in radio communication with their controllers. Had they been autonomous, there could have been a thousand of them. And with AI, there is no need for pilot communication, and thus no effective jamming, greatly increasing drone range and lethality. Five years from now, it will be terrifyingly easy to launch preemptive strikes on conventional targets.
AI also increases the lethality and precision of drones used against people. Chinese researchers have already demonstrated drone swarms navigating through a forest and then re-forming as a swarm after passing through. This is not just about warfare; it also works for terrorist attacks.
True, the required AI functionality still demands far more computing power and memory than can be put into a small drone. Nor is it cheap. Nvidia chips, for example, cost up to $‌50,000 each, so even one powerful AI processor would make most drones prohibitively expensive.
But that’s changing fast, driven by the goal of putting serious AI capability into every phone. When that happens, those same capabilities will be available to every drone weapon. And with the sole, vital exception of AI processors, the entire supply chain for both phones and drone weapons is dominated by China.
Stuart Russell, an AI specialist at the University of California, Berkeley, has long argued for an arms-control treaty to prevent the spread of small, mass produced, AI-controlled drone weapons. He even underwrote the production of a short film, Slaughterbots, which dramatizes the risks these drones could pose in the wrong hands. At a dinner years ago, he told me that it would soon be easy to target individuals using facial recognition or, say, everyone wearing a cross, a yarmulke, or any other religious or political symbol.
Since any meaningful treaty is unlikely in the current geopolitical environment, we must prepare for a world that probably will contain such weapons. But the Western defense establishment increasingly looks like the typical “legacy” company that has been caught off guard by technological disruption. In markets, legacy resistance can be costly, but the costs are purely monetary. In warfare, they can and will be deadly.