Երեւան: Մեդիամաքս: Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) մտադիր է տեղափոխել գործող Երեւանի կենդանաբանական այգին դեպի 50 հ տարածք ունեցող բուսաբանական եւ կենդանաբանական գոտի:
Ինչպես Մեդիամաքսի հետ զրույցում նշել է հիմնադրամի տնօրեն Ռուբեն Խաչատրյանը, «Կիրճ» կոչվող նախագիծը այցելուներին հնարավորություն կընձեռի ներկայացնելու Հարավային Կովկասի կենսաբանական եւ կենդանաբանական բազմազանությունը: «Նախագծի շրջանակներում մեր կլիմայական պայմաններին բնորոշ բուսական եւ կենդանական տեսակներ կներկայացվեն »,- ասել է նա:
Հիմնադրամի տնօրենը հավելել է, որ գոտու ստեղծման համար տարածքի հատկացման գործընթացով զբաղվում է «Երեւաննախագիծ» ինստիտուտը: Արդեն մի քանի տարածքներ են առաջարկվել: Խաչատրյանի խոսքերով, Երեւանի քաղաքապետարանը եւ ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը արդեն տվել են իրենց համաձայնությունը: Ֆինանսավորման հարցում իր հետքրքրվածությունն է հայտնել Գերմանական զարգացման բանկը (KfW): «Բանկը մտադիր է տեխնիկատնտեսական գնահատում եւ փորձաքննություն անցկացնել»,- հայտնել է հիմնադրամի տնօրենը:
Նախագծի հեղինակները ծրագրում են, որ շինարարական աշխատանքները կարող են ավարտվել 2-3 տարիների ընթացքում, այսինքն` նոր կենսաբանական եւ կենդանաբանական գոտին պատրաստ կլինի 2014 թվականին:
«Ապագայում այդ տարածքը այն գոտիներից կդառնա, որտեղ ողջ ընտանիքը կարող է իր հանգիստը վայելել: Երեխաները բնության հետ շփման շնորհիվ կստանան անհրաժեշտ կրթություն», - հավելել է Ռուբեն Խաչատրյանը:
Նախատեսվում է, որ այդ գոտում ապրող կենդանիները կլինեն գրեթե ազատ պայմաններում: Այցելուները կկարողանան շփվել կենդանիների հետ առանց որեւէ խոչընդոտի, իսկ որոշ կենդանատեսակների դեպքում կլինեն ապակյա կամ ջրային արգելքներ:
Մեդիամաքսի հետ զրույցում Վայրի բնության համաշխարհային հիմնադրամի (WWF) հայկական ներկայացուցչության տնօրեն Կարեն Մանվելյանը հայտնել է, որ նա դեմ կլինի այդ նախագծին, եթե այն իրականցվի Հրազդանի կիրճի տարածքում: «Նման նախագծի համար հարթավայր է հարկավոր, փոքր բլուրները չեն խանգարի, սակայն տարածքը չպետք է կիրճում լինի: Մեր պայմաններում այդ տարածքում կենդանիների գտնվելը կհանգեցնի հողի էրոզիայի, իսկ եղջերավորները կդեգրադացվեն»,- պարզաբանել է փորձագետը: Նա նաեւ հավելել է, որ Երեւանի տարածքում նման գոտիներ գրեթե չկան:
Բացի այդ, Կարեն Մանվելյանի խոսքերով, ով երկար ժամանակ Երեւանյան կենդանաբանական այգում է աշխատել, թափոններն էլ ավելի կաղտոտեն այդ տարածքով հոսող Հրազդան գետը:
Իր հերթին Երեւանի կենդանաբանական այգու տնօրեն Սահակ Աբովյանը հայտնել է Մեդիամաքսին, որ նոր գոտու կառուցման փոխարեն պետք է կապիտալ վերանորոգել գործող կենդանաբանական այգին: Նա նշել է, որ կենդանաբանական այգին ստեղծման օրվանից` 1941 թվականից, ոչ մի անգամ կապիտալ չի վերանորոգվել:
2009 թվականին ՀՀ Կառավարությունը պետք է 2 մլն ԱՄՆ դոլար հատկացներ կենդանաբանական այգու վերափոխման երեք տարի տեւողությամբ ծրագրի իրականացման համար: Տնօրենի խոսքերով, այդ գումարից տրամադրվել է միայն 57 մլն դրամ, իսկ մնացածը տնտեսական ճգնաժամի հետեւանքով սառեցվել է: Տրամադրված միջոցներով կենդանաբանական այգում նոր լուսավորում է անցկացվել, նոր ջրագիծ է կառուցվել, ինչպես նաեւ ասֆալտպատվել է կենդանաբանական այգու մի մասը:
Սահակ Աբովյանը հայտնել է, որ ընթացիկ տարում նախատեսվում է 50 մլն դրամ ուղղել գազաֆիկացմանը, սանհանգույցների տեղադրմանը եւ այգու վերանորոգմանը:

Будет ли трансформирован ереванский зоопарк?
Ереван/Медиамакс/. Фонд охраны дикой природы и культурного наследия Армении (FPWC) намерен трансформировать действующий Ереванский зоопарк в ботаническую и зоологическую зону с территорией более чем в 50 га.
Как сообщил в беседе с Медиамакс директор фонда Рубен Хачатрян, проект под названием «Кирч» («Ущелье») даст возможность представить посетителям биологическое и зоологическое разнообразие Южного Кавказа. «В рамках проекта буду представлены те виды флоры и фауны, которые характерны для наших природно-климатических условий», - сказал он.
Директор фонда добавил, что вопросом выделения территории для создания зоны занимается институт «Ереванпроект». На обсуждение уже предложено несколько земельных участков. По словам Хачатряна, уже достигнуто предварительно согласие мэрии Еревана и министерства охраны природы Армении. В вопросе финансирования заинтересованность проявил Немецкий банк развития KFW. «Банк намерен провести технико-экономическую оценка и экспертизу», - сказал директор фонда.
Авторы проекта планируют, что строительные работы могут быть завершены в течение 2-3 лет, и таким образом, новая биологическая и зоологическая зона будет готова к 2014 году.
«В будущем эта территория станет одним из тех мест, где может отдыхать вся семья. Дети в общении с природой смогут получить необходимое образование», - добавил Рубен Хачатрян.
Планируется, что животные, обитающие на территории этой зоны, будут содержаться почти в свободных условиях. Посетители смогут общаться с животными без каких-либо преград, а в случае с определенными видами могут быть стекляные или водные барьеры.
В беседе с Медиамакс директор армянского представительства Всемирного фонда дикой природы (WWF) Карен Манвелян сказал, что если проект будет реализован на территории Разданского ущелья, он выступит против этого проекта. «Для такого проекта необходимо равнинное место, небольшие склоны не помешают, но территория не должна располагаться в ущелье. В наших условиях нахождение животных на этой территории приведет к эрозии почвы, а копытные деградируют», - пояснил эксперт. Он также добавил, что в радиусе Еревана почти нет подходящей территорий для реализации этого проекта.
Кроме того, по словам Карена Манвеляна, который долгое время проработал в Ереванском зоопарке, отходы станут еще больше загрязнять протекающую в этой части города реку Раздан.
В свою очередь, директор Ереванского зоопарка Саак Абовян сказал Медиамакс, что вместо строительства новой зоны следует капитально отремонтировать действующий зоопарк. Он отметил, что с 1941 года, когда был основан зоопарк, в нем ни разу не проводился капитальный ремонт.
В 2009 году правительство Армении должно было выделить $‌ 2 млн для реализации трехлетней программы реформирования зоопарка. По словам директора, из этой суммы было выделено 57 млн драмов, остальная часть из-за финансового кризиса была заморожена. На выделенные средства в зоопарке было проведено новое освещение, построен новый водопровод, а также была заасфальтирована часть территории зоопарка.
Саак Абовян сообщил, что в текущем году на газификацию, установку и ремонт санузлов планируется направить 50 млн драмов.