Պուտինը չեղարկել է վիզային ռեժիմը Վրաստանի քաղաքացիների համար - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրամանագիր է ստորագրել 2023 թվականի մայիսի 15-ից Վրաստանի քաղաքացիների համար վիզային ռեժիմը չեղարկելու մասին։
Բացառություն են կազմում «Ռուսաստանի Դաշնություն աշխատանքային գործունեություն իրականացնելու նպատակով կամ 90 օրից ավելի ժամկետով մուտք գործող քաղաքացիները, այդ թվում՝ կրթություն ստանալու նպատակով»։
Պուտինի մեկ այլ հրամանագրով չեղարկել է Ռուսաստանից Վրաստան ուղիղ ավիափոխադրումների արգելքը, որը գործում էր 2019 թվականի հունիսից։
«Նախագահի որոշումները համահունչ են մեր սկզբունքային մոտեցմանը` հետեւողականորեն դյուրացնելու Ռուսաստանի եւ Վրաստանի քաղաքացիների միջեւ շփումները, չնայած դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայությանը», - ասվում է Ռուսաստանի ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:

Путин отменил визовый режим для граждан Грузии и разрешил прямые рейсы - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент России Владимир Путин подписал указ об отмене с 15 мая 2023 года визового режима для граждан Грузии.
Исключение составляют «граждане, въезжающие в РФ в целях осуществления трудовой деятельности либо на срок более 90 дней, в том числе в целях получения образования».
Другим указом Путина снят запрет на воздушные перевозки из России в Грузию, действовавший с июня 2019 года.
«Принятые президентом решения идут в русле нашего принципиального подхода о последовательном облегчении условий общения и контактов между гражданами России и Грузии, невзирая на отсутствие дипломатических отношений», - говоритсся в сообщении МИД России.