Ուկրաինան նոր օգնություն է ստացել Բաքվից էներգահամակարգի վերականգնման համար - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ուկրաինան Ադրբեջանից ստացել է օգնության երկրորդ մասը՝ ռուսական հրթիռային հարվածների հետևանքով վնասված էներգետիկ համակարգի վերականգնման համար։
Ուկրաինայի էներգետիկայի նախարարության մամուլի ծառայությունը հայտնում է, որ Azerenerji ընկերությունից ստացել է 45 պահեստային էլեկտրակայան։
Սարքավորումների առաջին խմբաքանակը՝ 45 տրանսֆորմատոր եւ 5 պահեստային էլեկտրակայան, արդեն բաշխվել է Ուկրաինայի առավել տուժած շրջանների միջեւ։
2022 թվականի դեկտեմբերին Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն հայտարարել էր, որ Ադրբեջանի կողմից տրանսֆորմատորների եւ գեներատորների տրամադրումը Ուկրաինային «որպես մարդասիրական օգնություն» «տարակուսանք է առաջացնում Ռուսաստանում»։

Украина снова получила помощь из Баку для восстановления энергосистемы - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Украина получила вторую часть помощи от Азербайджана для восстановления энергетической системы, пострадавшей в результате российских ракетных обстрелов.
В сообщении пресс-службы министерства энергетики Украины говорится, что от компании «Азерэнержи» получено 45 электростанций резервного питания.
Первая партия оборудования - 45 силовых трансформаторов и 5 электростанций резервного питания, уже распределена между наиболее пострадавшими регионами Украины.
В декабре 2022 года в МИД России заявили, что передача Азербайджаном Украине трансформаторов и генераторов «в качестве гуманитарной помощи» «вызывает недоумение у России».