Էրդողանն անխուսափելի է համարում գլոբալ աշխարհակարգի փոփոխությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն այսօր ասել է, որ «21-րդ դարը չարդարացրեց մարդկության հույսերը կայունության եւ արդարության մասին՝ վերածվելով ճգնաժամերի եւ հակամարտությունների անվերջ շղթայի»։
«Գործող աշխարհակարգը, որը հիմնված է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում հաղթողների շահերը պաշտպանելու ցանկության վրա, կանգնած է ամենամեծ ճգնաժամի առաջ վերջին 70 տարվա ընթացքում։ Խեղաթյուրված համակարգը, որի նպատակն է հարստացնել երկրների փոքր խումբը, շարունակ ճաքեր է տալիս։ Աղքատությունն աճում է ամբողջ աշխարհում։ Հարուստներն ավելի են հարստանում, աղքատներն՝ ավելի են աղքատանում։ Միլիարդավոր մարդիկ՝ Աֆրիկայից մինչեւ Ասիա, չեն կարող իրենց ապահովել տարրական սննդով»,- Էրդողանի խոսքերը մեջբերում է Անադոլու գործակալությունը։
Թուրքիայի նախագահն ընդգծել է, որ շատ պետությունների ղեկավարներն այսօր մտահոգված են միայն կարճաժամկետ խնդիրներով, ինչի վկայությունն էր «Եվրոպական քաղաքական համայնքի» գագաթնաժողովը Պրահայում։
«Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի միջեւ պատերազմի վերաբերյալ բազմաթիվ առաջնորդների մոտեցումները հեռու են ողջամտությունից։ Պրահայում նրանց մտահոգում էր միայն գալիք ձմռան թեման։ Վստահ եմ, որ ուկրաինական պատերազմի թեման միայն ժամանակավորապես մի կողմ դրեց համաշխարհային քաղաքական համակարգի արմատական բարեփոխման թեման։ Փոփոխություններն անխուսափելի են»,- ասել է Էրդողանը։

Эрдоган считает неизбежным изменение глобального миропорядка - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил сегодня, что «XXI век не оправдал надежд человечества на стабильность и справедливость, превратившись в сплошную полосу кризисов и конфликтов».
«Действующий миропорядок, основанный на стремлении к защите интересов победителей во Второй мировой войне, столкнулся с самым крупным кризисом последних 70 лет. Это искаженная система, нацеленная на обогащение небольшой группы стран, трещит по швам. Уровень бедности растет во всем мире. Богатые – богатеют, бедные становятся еще более нищими. Миллиарды людей – от Африки до Азии - не могут обеспечить себя элементарными продуктами питания», - эти слова Эрдогана приводит Анатолийское агентство.
Президент Турции подчеркнул, что лидеров многих государств сегодня заботят лишь краткосрочные проблемы, свидетельством чему стал последний саммит «Европейского политического сообщества» в Праге.
«Подходы многих лидеров к войне между Россией и Украиной далеки от здравомыслия. В Праге их заботила лишь тема предстоящей зимы. Уверен, что тема войны в Украине лишь на время отодвинула тему кардинального реформирования глобальной политической системы. Преобразования  неизбежны», - сказал Эрдоган.