Էրդողանը Հունաստանին կոչ է արել «չկրկնել մեկ դար առաջ գործած սխալները» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Հունաստանին կոչ է արել «չկրկնել մեկ դար առաջ գործած սխալները»։
Ինչպես հայտնում է Անատոլու գործակալությունը, այսօր ելույթ ունենալով Իզմիրում անցկացվող Efes-2022 միջազգային զորավարժություններին՝ Էրդողանը մատնանշել է Հունաստանի «սադրիչ եւ ագրեսիվ գործողությունները» Էգեյան եւ Արեւելյան Միջերկրական ծովերում։
Թուրքիայի նախագահը կոչ է արել Աթենքին հարգել միջազգային իրավունքի նորմերը եւ հրաժարվել զենք տեղակայել կղզիներում, որոնք «ապառազմականացված գոտիների» կարգավիճակ ունեն։
«Դադարեցրե՛ք զենք տեղադրել կղզիներում։ Ես կատակ չեմ անում»,- ասել է Էրդողանը։
«Թուրքիան չի ձգտում ոտնահարել այլ պետությունների իրավունքները, բայց միեւնույն ժամանակ թույլ չի տա հարձակումներ իր դեմ։ Մենք զգուշացնում ենք Հունաստանին. նորից մտածեք, մի՛ կրկնեք մեկ դար առաջ գործած սխալները եւ մի տրվեք դատարկ հույսերին»,- ընդգծել է Թուրքիայի նախագահը։

Эрдоган призвал Грецию «не повторять ошибок вековой давности» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган призвал Грецию «не повторять ошибок вековой давности».
Как сообщает Анатолийское агентство, выступая сегодня с речью на международных учений Efes-2022 в Измире, Эрдоган указал на «провокационные и агрессивные действия» Греции в Эгейском море и в Восточном Средиземноморье.
Президент Турции призвал Афины к уважению норм международного права и отказу от размещения вооружения на островах, имеющих статус «демилитаризованных зон».
«Прекратите размещать вооружение на островах! Я не шучу!», - заявил Эрдоган.
«Турция не стремится к ущемлению прав других государств, но при этом не допустит нападок в свой адрес. Предупреждаем Грецию: одумайтесь, не повторяйте ошибок вековой давности и не тешьте себя пустыми надеждами», - подчеркнул турецкий президент.