Ադրբեջանը հետախուզում է հայտարարել Պետդումայի պատգամավորի նկատմամբ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը միջազգային հետախուզում է հայտարարել Ռուսաստանի Պետդումայի պատգամավոր Միխայիլ Դելյագինի նկատմամբ։
Պատգամավորի դեմ քրեական գործ էր հարուցվել այն բանից հետո, երբ նա «Ռոսիա-1» հեռուստաալիքի եթերում կոչ էր արել հարվածներ հասցնել Ադրբեջանի նավթային ենթակառուցվածքին՝ Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի սրման ֆոնին։ Դելյագինը նաեւ այս թեմայով հարցում էր կատարել իր տելեգրամյան ալիքում։
«Դելյագինի նկատմամբ դատարանի որոշմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը, նրա հանդեպ միջազգային հետախուզում է հայտարարվել Ինտերպոլի միջոցով»,- ասվում է Ադրբեջանի գլխավոր դատախազության հաղորդագրությունում։
Բացի այդ, ադրբեջանական կողմը «դիմել է մի շարք բարեկամ պետությունների համապատասխան կառույցներին՝ մեղադրյալին այդ երկրների տարածքում հայտնվելու դեպքում անհապաղ ձերբակալելու խնդրանքով»։
Մարտի 29-ին Ռուսաստանի նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը՝ մեկնաբանելով Դելյագինի կոչը, հայտարարել էր.
«Այս հայտարարությունը անձնական չափազանց բուռն հույզերի տիրույթում է: Մենք կոչ ենք անում զսպել այդ հույզերը եւ զերծ մնալ նման հայտարարություններից, հատկապես մեր գործընկերների հասցեին, իսկ Ադրբեջանը պատկանում է գործընկեր պետությունների թվին»։

Азербайджан объявил в международный розыск депутата Госдумы России - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Генеральная прокуратура Азербайджана объявила в международный розыск депутата Государственной думы России Михаила Делягина.
Уголовное дело в отношении российского депутата было возбуждено после того, как в эфире телеканала «Россия-1» он призвал нанести удары по нефтяной инфраструктуре Азербайджана на фоне обострения ситуации в Нагорном Карабахе. Делягин также провел на эту тему в своем Telegram-канале.
«Решением суда в отношении Делягина избрана мера пресечения в виде ареста, он объявлен в международный розыск по линии Интерпола», - говорится в сообщении Генеральной прокуратуры Азербайджана.
Кроме того, азербайджанская сторона «обратилась в соответствующие структуры ряда дружественных государств с просьбой о немедленном задержании обвиняемого в случае, если он окажется на территории этих стран».
29 марта пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков прокомментировал призыв Делягина и заявил:
«Это заявление лежит в плоскости личных эмоций, которые бьют через край. Мы призывали бы контролировать эти эмоции и воздерживаться от таких заявлений, тем более в отношении наших партнеров, а Азербайджан относится к категории государств-партнеров».