Ադրբեջանը հետախուզում է հայտարարել Պետդումայի պատգամավորի նկատմամբ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը միջազգային հետախուզում է հայտարարել Ռուսաստանի Պետդումայի պատգամավոր Միխայիլ Դելյագինի նկատմամբ։
Պատգամավորի դեմ քրեական գործ էր հարուցվել այն բանից հետո, երբ նա «Ռոսիա-1» հեռուստաալիքի եթերում կոչ էր արել հարվածներ հասցնել Ադրբեջանի նավթային ենթակառուցվածքին՝ Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի սրման ֆոնին։ Դելյագինը նաեւ այս թեմայով հարցում էր կատարել իր տելեգրամյան ալիքում։
«Դելյագինի նկատմամբ դատարանի որոշմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը, նրա հանդեպ միջազգային հետախուզում է հայտարարվել Ինտերպոլի միջոցով»,- ասվում է Ադրբեջանի գլխավոր դատախազության հաղորդագրությունում։
Բացի այդ, ադրբեջանական կողմը «դիմել է մի շարք բարեկամ պետությունների համապատասխան կառույցներին՝ մեղադրյալին այդ երկրների տարածքում հայտնվելու դեպքում անհապաղ ձերբակալելու խնդրանքով»։
Մարտի 29-ին Ռուսաստանի նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը՝ մեկնաբանելով Դելյագինի կոչը, հայտարարել էր.
«Այս հայտարարությունը անձնական չափազանց բուռն հույզերի տիրույթում է: Մենք կոչ ենք անում զսպել այդ հույզերը եւ զերծ մնալ նման հայտարարություններից, հատկապես մեր գործընկերների հասցեին, իսկ Ադրբեջանը պատկանում է գործընկեր պետությունների թվին»։

Photo: https://www.if24.ru/
Yerevan /Mediamax/. The Prosecutor General’s Office of Azerbaijan has announced about putting Russian State Duma deputy Mikhail Delyagin on the international wanted list.
Criminal case against the Russian deputy was initiated following Delyagin’s statement during a program broadcasted on the Russia 1 TV channel, calling to strike at Azerbaijan’s oil infrastructure against the backdrop of escalation of the situation in Nagorno-Karabakh. Delyagin also talked about it in his Telelegram channel.
“The court ruled to impose arrest as a measure of restraint against Delyagin, and through Interpol channels he was put on the international wanted list,” Azerbaijani Prosecutor General’s Office said in a statement.
At the same time, the Azerbaijani side “addressed to the relevant competent authorities of a number of partner states to ensure the immediate detention of the accused upon his entry into the territory of these countries.”
On March 29 spokesperson of Russian president Dmitry Peskov commented on Delyagin’s call saying:
“This statement is a result of overflowing personal emotions. We would urge to control these emotions and refrain from such statements, especially in relation to our partners, and Azerbaijan belongs to the category of partner states.”