ԵԱՏՄ-Իրան ազատ առեւտրի համաձայնագիրը կարող է ստորագրվել 2023-ին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) եւ Իրանի միջեւ ազատ առեւտրի գոտու մասին համաձայնագիրը կարող է ձեռք բերվել արդեն հաջորդ տարի։
Այս մասին ասել է Մոսկվայում Իրանի դեսպան Քազեմ Ջալալին ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում։
«Տեխնիկական հարցերը կարող են լուծվել կարճ ժամանակում։ Իհարկե, հանդիպումների հաճախականությունը կարող է սրբագրել ժամկետը, ուստի, եթե պայմանավորվող կողմերը կանոնավոր կերպով շարունակեն հանդիպումները, մենք հույս ունենք լավ արդյունքների հասնել հաջորդ տարի»,- ասել է նա։
Ջալալին ասել է, որ ապրանքների ցանկի շուրջ քննարկումներն արդեն սկսվել են, եւ բանակցությունների եւս մի քանի փուլ է անհրաժեշտ։
Նա հիշեցրել է, որ 2021 թվականի նոյեմբերի 2-3-ը Երեւանում տեղի էին ունեցել բանակցություններ Իրանի եւ ԵԱՏՄ հինգ անդամ երկրների եւ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի բանակցային թիմերի միջեւ։

Ереван /Медиамакс/. Соглашение о зоне свободной торговли между Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС) и Ираном может быть достигнуто уже в следующем году.
Об этом заявил в интервью ТАСС сказал посол Ирана в Москве Казем Джалали.
«Технические аспекты вопросов могут быть решены в короткие сроки. Конечно, интервал между договаривающимися сторонами может корректировать период переговоров. Поэтому если договаривающиеся стороны будут продолжать свои встречи регулярно, мы надеемся добиться хороших результатов в следующем году», - отметил он.
Джалали сказал, что уже начались переговоры по списку товаров, подпадающих под действие соглашения о свободной торговле и необходимо провести еще несколько раундов переговоров.
Он напомнил, что 2-3 ноября 2021 года в Ереване прошли переговоры между переговорными командами Ирана и пяти стран-членов ЕАЭС и Евразийской экономической комиссии.