ԵԱՏՄ-Իրան ազատ առեւտրի համաձայնագիրը կարող է ստորագրվել 2023-ին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) եւ Իրանի միջեւ ազատ առեւտրի գոտու մասին համաձայնագիրը կարող է ձեռք բերվել արդեն հաջորդ տարի։
Այս մասին ասել է Մոսկվայում Իրանի դեսպան Քազեմ Ջալալին ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում։
«Տեխնիկական հարցերը կարող են լուծվել կարճ ժամանակում։ Իհարկե, հանդիպումների հաճախականությունը կարող է սրբագրել ժամկետը, ուստի, եթե պայմանավորվող կողմերը կանոնավոր կերպով շարունակեն հանդիպումները, մենք հույս ունենք լավ արդյունքների հասնել հաջորդ տարի»,- ասել է նա։
Ջալալին ասել է, որ ապրանքների ցանկի շուրջ քննարկումներն արդեն սկսվել են, եւ բանակցությունների եւս մի քանի փուլ է անհրաժեշտ։
Նա հիշեցրել է, որ 2021 թվականի նոյեմբերի 2-3-ը Երեւանում տեղի էին ունեցել բանակցություններ Իրանի եւ ԵԱՏՄ հինգ անդամ երկրների եւ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի բանակցային թիմերի միջեւ։

Agreement on free trade zone between EAEU and Iran can be signed in 2023 - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. An agreement on a free trade zone between the Eurasian Economic Union (EAEU) and Iran can be reached as early as next year.
This was stated by Iranian ambassador to Moscow Kazem Jalali in an interview with TASS.
“The technical aspects of the issues can be resolved in a short time. Of course, the interval between the contracting parties may adjust the negotiation period. Therefore, if the contracting parties continue their meetings regularly, we hope to achieve good results next year,” he said.
Jalali said that negotiations have already begun on the list of goods subject to the free trade agreement and stressed the need of several more rounds of negotiations.
He reminded that on November 2-3, 2021, negotiations were held in Yerevan between the negotiating teams of Iran and the five member countries of the EAEU and the Eurasian Economic Commission.