Deep Purple-ը դատապարտել է Պուտինի գործողությունները Ուկրաինայում - Mediamax.am
«Մենք ապաքաղաքական խումբ ենք եւ երբեք քաղաքական նպատակներ չենք ունեցել։ Բայց այսօր իրավիճակն այլ է։ Մենք դատապարտում ենք Պուտինի զինվորականներին Ուկրաինայում կատարվող հանցագործությունների համար։ Հայցում ենք մեր ռուս եւ ուկրաինացի երկրպագուների ներողամտությունը մեր համերգները չեղարկման համար»,- ասել է խմբի բաս-կիթառահար Ռոջեր Գլովերը։
Ստեղնահար Դոն Էյրին ասել է, որ ՌԴ նախկին նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւին հետ է ուղարկել 2011 թվականին նրանից ստացած ինքնագիրը՝ «որպես բողոք ներխուժումից հետո նրա արված հայտարարությունների դեմ»։
Խմբի երգիչ Իեն Գիլանն ասել է, որ «եթե մեր այսօրվա խոսքերի հետեւանքով
մենք այլեւս չենք տեսնի մեր ռուս ընկերներին, դա մեծ զոհողություն է»։
«Սակայն դա ոչինչ է այն փաստի համեմատ, որ մենք կարող ենք այլեւս երբեք չտեսնել մեր ուկրաինացի ընկերներին, որոնց սպանում են՝ Ռուսաստանի ղեկավարի պսիխոպատիկ հավակնությունները բավարարելու համար։ Ես կցանկանայի տեսնել միլիոնավոր ռուսներին փողոցներում, ովքեր ցույց կտային իրենց զզվանքը ուկրաինական ներխուժման նկատմամբ, եւ ես կցանկանայի երազել, որ Ռուսաստանը կարող է գտնել ժամանակակից առաջնորդների, ովքեր նրանց կվերադարձնեն աշխարհ որպես ընկերներ»:
Խմբի թմբկահար Իեն Փեյսը հույս է հայտնել, որ «Պուտինի բանակի ներխուժումն Ուկրաինա կհանգեցնի նրա վերջնական անկմանը»։

Deep Purple осудили войну в Украине и действия Путина - Mediamax.am
«Мы аполитичная группа, и у нас никогда не было политических побуждений. Но сегодня ситуация иная. Мы осуждаем военных Путина за преступления в Украине. Мы приносим извинения нашим российским и украинским поклонникам за то, что наши концерты отменены», - заявил бас-гитарист группы Роджер Гловер.
Клавишник Дон Эйри заявил, что вернул экс-президенту России Дмитрию Медведеву автограф, полученный от него в 2011 году, «в знак протеста против его заявлений, сделанных после вторжения».
Вокалист группы Иен Гиллан сказал, что «если наши сегодняшние слова означают, что
мы никогда больше не увидим наших русских друзей, то это большая жертва».
«Однако это ничто по сравнению с тем, что мы можем больше никогда не увидеть наших украинских друзей, которых убивают, чтобы удовлетворить психопатические амбиции российского лидера. Я хотел бы увидеть миллионы русских на улицах, которые бы продемонстрировали свое отвращение к украинскому вторжению, и я хотел бы мечтать, чтобы Россия смогла найти современных руководителей, которые вернут их в мир как друзей. У нас так много общего».
Ударник группы Иен Пейс выразил надежду, что «вторжение путинской армии в Украину приведет к его окончательному падению».